Interferenta neplacuta Fort-Licitatie

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Protectie asupra operatiunilor cu banii lichizi din Piata, in timpul bataliilor la Fort
DESCRIERE SUGESTIE:

Cat timp particip intr-o batalie la Fort pot participa la Licitatii asa incat sa cheltuiesc vreun ban? - NU.. (Corect!)
Cat timp particip intr-o batalie la Fort pot pierde banii lichizi daca lesin? - DA.. (Corect!)

Daca intru intr-o batalie la Fort cu zero bani lichizi iar in timpul bataliei mi se supraliciteaza o oferta la Piata, este corect sa pierd banii lichizi returnati, atata timp cat eu nu pot face nimic pentru a-i consuma, licitand la randul meu in timp util?
Ceea ce consider INCORECT!.. si foarte foarte suparator! ..si sunt convins ca nu mi se intampla numai mie.

De aceea solicit o forma de protectie asupra operatiunilor cu bani lichizi in timpul bataliilor la Fort, si propun doua posibilitati alternative (dintre care o prefer pe prima pentru ca e mai simpla..nu presupune calcule suplimentare):
1. Fie se blocheaza / ingheata toate operatiunile (cheltuieli si incasari) cu bani lichizi in timpul unei batalii; si atunci returnarea banilor lichizi in urma supralicitarii unei oferte proprii in Piata se va finaliza numai DUPA inchiderea bataliei la Fort si odata cu reluarea controlului asupra operatiunilor de la Piata. In aceasta situatie jucatorul care lesina pierde numai banii lichizi pe care ii avea la el cand a inceput batalia. (Corect!)
2. Fie se permite efectuarea tuturor operatiunilor cu bani lichizi in timpul desfasurarii unei batalii, inclusiv a licitatiilor la piata; si atunci jucatorul ce participa la o batalie va primi bani lichizi de la o oferta supralicitata dar in acelasi timp VA PUTEA LICITA in timpul bataliei reinnoind oferta si consumand din banii lichizi care i s-au returnat si, in completare, din cont. In aceasta situatie jucatorul care lesina in timpul bataliei poate pierde atat banii lichizi cu care a intrat in batalie cat si banii returnati din Piata, insa are optiunea de a-i proteja pe cei din urma facand o noua oferta prin care sa-i consume integral. (Corect!)

AVANTAJE: Se evita frustrari si nervi care nu au legatura in niciun fel cu logica jocului sau cu vreo strategie..
DEZAVANTAJE: -
 

DeletedUser9036

Guest
WOW! la asta nu m-am gandit ca se poate intampla. dar asa este. interesanta problema.
normal- daca se poate remedia cumva, poate dupa sugestiile tale, nu vad cine si de ce s-ar impotrivi... probabil nu s-a intamplat prea frecvent asta si nu s-a plans nimeni.

PRO = daca mai e cazul de asa ceva. daca e real ce zici ( si cred ca e ) inseamna ca trebuie remediat.
 

nicku28

Greenhorn
Din cate stiu eu banii intra direct in cont in momentul in care iti este supralicitata o oferta...deci nu ii pierzi
"Cineva ți-a supralicitat oferta de $350000 pentru obiectul (1) XYZ. Obiectul a fost vândut cu $399999.
Ţi s-au returnat 0 $ în bani lichizi.
Contul tău a fost creditat cu 350000 $."
 

DeletedUser9036

Guest
din cate stii tu... realitatea e putin diferita :)))

iti baga banii in banca daca i-ai dat din banca. daca ii dai cash ti-i returneaza cash :) el face referire la situatia aia in care ii returneaza cash
 

DeletedUser26716

Guest
Cine ar licita mai ales o suma mare de bani inainte de inceperea fortului ? Nu poti licita si dupa ?
 

DeletedUser

Guest
Cine ar licita mai ales o suma mare de bani inainte de inceperea fortului ? Nu poti licita si dupa ?

Licitatia nu te asteapta sa-ti termini batalia... iar banii respectivi pot fi dintr-o oferta facuta cu cateva zile inainte...Dar nu e asta problema: ce nu e in regula, in opinia mea, e ca Piata iti returneaza banii "in mana" cand tu te afli la Fort si nu ii poti proteja nicicum pentru ca de fapt tu nu ai acces la Piata ..adica un mic viciu in arhitectura jocului.

Si nu e vorba de marimea sumei..sigur ca nu e intelept sa licitezi sume mari din bani lichizi, e vorba de faptul ca Piata nu ar trebui sa aiba nicio legatura cu povestea forturilor.. Asta este.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9036

Guest
o mica intrebare... chiar nu mi s-a intamplat, dar vreau sa ma lamuresc : daca ai banii aia cash returnati si esti in timpul bataliei - poti folosi pepite ca sa ii bagi in banca? ai incercat? daca se poate, sunt sigura ca nu vor remedia problema. :)))
 

DeletedUser

Guest
da, cu pepite poti..e singura posibilitate de a scapa de bani, daca observi la timp.. dar supararea ramane aceeasi: cand sunt la batalie nu vreau sa urmaresc telegrame/rapoarte si sa am grija banilor lichizi pe care mi-i returneaza Piata ...de doua ori mi s-a intamplat, si mi-am dat seama abia dupa batalie. Cat timp eu am grija sa-mi golesc buzunarele inainte de batalie nu vad cum ar avea vreo justificare pierderea respectiva, in logica jocului..indiferent de eventualele consideratii de ordin economic jocul trebuie sa aiba niste reguli clare si un fir logic. Dar nu cred ca e ceva intentionat ci doar o omisiune..

pana la urma ce fac inno e treaba lor, eu mi-am exprimat o nemultumire si am facut o propunere
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9036

Guest
hmm.. initial am fost de acord cu tine. hai sa o luam frumusel de la inceputuri - nu sunt fana forturi, dar asta e - le-am vazut de cand ni le-au trantit astia in mijlocul campiilor :)) :

1. cand te inscrii la fort ai mesaj frumusel sa fii atent ca iti pierzi tot cashul si energia in caz ca lesini.
2. daca INNO ti-a dat posibilitatea ( pe bani... dar asta e ) totusi sa iti bagi in caz de forta majora banii la ciorap, atunci inseamna ca s-au gandit si la chestia asta

sa ti-o zic mai pe sleau : daca e vorba de bani, nu o sa iti dea alta posibilitate si nu e o omisiune. :D

( ca o mica [aranteza - toti se mirau inainte ca nu iti poti schimba avatarul daca mai stii ... ca nu influenta cu nimic logica si firul jocului... si totusi si totusi cum zice japonezul :)) ) .

poti inchide topicul daca zici ca ce ceri tu se ia cu pepite. o zi excelenta.
 

DeletedUser

Guest
Nu, ce cer eu nu se ia cu pepite..trebuie sa repet ce-am zis mai sus, poate n-am fost clar: nu rezolva cu nimic problema ridicata, faptul ca inno iti da posibilitatea sa transferi in cont banii lichizi, folosind pepite, chiar si in timpul unei batalii.. (si cred ca daca inno s-ar fi gandit la asta in mod expres, atunci ar fi gasit o forma mai utila, eventual facand posibila varsarea banilor respectivi direct in cont, in schimbul activarii unei anumite optiuni premium, la inceputul fiecarei batalii sau pentru o perioada mai lunga, de exemplu..).
Returnarea unei sume licitate e un eveniment neprevazut, neasteptat (poate si prea discret semnalizat de interfata jocului) ...eveniment la care de regula nu sunt si nici nu vreau sa fiu atent atunci cand lupt la fort! drept pentru care mi s-a intamplat sa pierd bani in felul asta si sa-mi dau seama cu surpriza, citind rapoartele, abia dupa batalie..asa incat cu sau fara pepite posibilitatea transferului nu face doi bani. Deci aici e tot chichirezul!: in timpul unei batalii la fort nu ma incanta deloc sa fiu surprins si distras de activitatea din.. Piata, la care nu sunt si nici nu vreau sa fiu atent atunci cand joc la Fort... cu atat mai putin cu cat nici nu am acces la Piata in momentul respectiv, fiind vorba de doua module complet separate ale jocului, daca nu ma insel, gazduite chiar pe servere diferite.

Dar, da.. Daca doar pe mine ma deranjeaza chestia asta si vorbesc singur aici, atunci si eu cred ca topicul se poate inchide ca sa nu mai pierdem vremea facand baloane... (pana la urma nu e nici jocul asta altceva decat o alta "arma de distragere in masa"..si nu de concentrare.. asa incat o "distractie" si cativa nervi iritati in plus pot face parte perfect, de fapt, din logica Jocului.. ceea ce nu inseamna insa ca e si drept) Si buna pace! :)



...sunt sigur ca e o omisiune.. ca daca Dracul se ascunde in detalii nu inseamna ca le si intelege pe toate -))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26716

Guest
daca stii ca te duci la forturi atunci nu mai licitezi. Simplu
 

DeletedUser15241

Guest
daca stii ca te duci la forturi atunci nu mai licitezi. Simplu
Nu e deloc simplu, licitatia poate sa dureze si o saptamana, daca tu ai licitat la un produs acum 5 zile nu mai trebuie sa te duci la fort ca nu cumva in timpul cat esti la batalie sa liciteze altcineva si sa iti returneze banii intre timp ce tu nu poti face nimic? de ce trebuie sa fim conditionati in a alege o optiune sau alta (daca licitez nu particip la fort sau daca particip nu licitez) pentru o ipotetica greseala a jocului sau un lucru care ei nu au prevazut sau nu si-au dat seama? Iar daca cei de la Inno nu tin in cont parerile jucatorilor care de fapt au intentia de a imbunatati jocul la ce mai fac actualizari sau indeamna sa spunem propuneri sau sa indicam greseli ce le intalnim? o chestie similara am semnalat si eu cu ridicarea produselor la piata care tot o greseala de logica mi se pare si imi aduc aminte ca jocul s-a schimbat destul de la faza aceea cand nu aveai pantaloni... si multe schimbari au fost impinse tot de jucatori iar daca un lucru se poate face cu bani nu inseamna ca e intocabil si nu se poate supune schimbarilor, se pot imbunatati si acele optiuni cu bani, fara a pierde esenta (folosirea pepitelor) daca acele optiuni nu functioneaza corect sau nu includ unele cazuri, etc. Eu cred ca e datoria lor sa urmareasca feedbackul jucatorilor ca orice firma care depinde de clienti, daca nu trateaza bine clientii si ii ignora acestia se vor duce la competenta.
 

DeletedUser9036

Guest
Marston... urmaresti feedbackul CLIENTILOR... nu clientului. stiu ca tot ce zic clientii conteaza, bla-bla-bla... dar o firma mare cu mii de clienti se ghideaza dupa problemele si preferintele miilor de clienti, nu ale <<norocosului>> care se trezeste contra-licitat la fiecare batalie de fort.

ai mai auzit pe cineva cu aceasta ... problema speciala ? :)
 
Sus