Sa invatam limba romana!

  • Autor subiect DeletedUser3941
  • Data de început

DeletedUser8846

Guest
ma scuzati ca va stric entuziasmul multora care cred ca acest tutorial este bun.

Va puteti de seama ca nici un analfabetar nu o sa isi piarda timpul citind un astfel de topic, ci va prefera sa joace cs 1.6.

Iar cei carora le-ar face placere sa citeasca asta, stiu deja lucrurile acestea. Deci... ?!

82.77.193.222 Go! Go! Go!
 

DeletedUser10847

Guest
Crezi că va citi cineva asta ?
Oricum tot ce ai scris tu acolo înveţi la şcoală.
Şi la sapte vocale si douzeci de consoane să mor eu de sunt 7 vocale acolo.
Şi la gramatică nu ai pus numeral de exemplu,complement,atribut,predicat,subiect sau alea nu-s gramatică ?
So,în fine ...Mai bine te duceai pe alt forum şi postai asta că oamenii care nu vor să scrie corect,nu vor scrie obligaţi de tine.
Şi so,de ce scrii copyright ?
Copyright pe naiba că ai dat copy-paste de pe saituri.
Nu esti multumit, atunci fa tu un tutorial mai bun!

P.S. Bravo leviathan8, chiar trebuia asa ceva la majoritatea jucatorilor si user-ilor de pe forum, ai tot respectul din partea mea!;)
 

DeletedUser836

Guest
Si inca pot da o multime de exemple, dar acesta este indeajuns pentru a te lamuri ca majoritatea utilizatorilor nu au auzit de punctuatie. Nu oblig pe nimeni sa citeasca, dar ar face bine ca macar, numai, prima sectiune sa o citeasca. Nu este un efort colosal. Am mai spus si repet, nu am sa va fac aici o carte intreaga de romana. Atat va ajunge sa intelegi cateva detalii.

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Stiu ca sunt exemple n la puterea m,unde m si n tind spre infinit, dar aproape nimeni din cei care posteaza acele idiotenii nu va citi acest tutorial. Ei sunt prea "jm3n@r1" pentru asa ceva.

Felicitari pentru topic, e foarte bine realizat, da` e oarecum inutil, avand u=in vedere userii de pe acest forum.
 

DeletedUser

Guest
Pentru ăştia care au zis ceva de mine ...:
Am zis eu că tutorialul nu e bun ?
Am spus că nu va fi citit de oameni deoarece găseşti acele detalii oriunde.
Şi chestia cu spaţiul după virgulă nu mi se pare mie o greşeală sau ceva corect,chiar nu este necesar să pui 1 spaţiu după virgulă.
Eu nu am învăţat aşa ceva deci numai reproşati repede ca Babooona.
 

DeletedUser2948

Guest
Pentru ăştia care au zis ceva de mine ...:
Am zis eu că tutorialul nu e bun ?
Am spus că nu va fi citit de oameni deoarece găseşti acele detalii oriunde.
Şi chestia cu spaţiul după virgulă nu mi se pare mie o greşeală sau ceva corect,chiar nu este necesar să pui 1 spaţiu după virgulă.
Eu nu am învăţat aşa ceva deci numai reproşati repede ca Babooona.

Dar inainte de "deoarece" se pune virgula. La tine virgula aceea este scrisa cu "cerneala" invizibila?

Intreaba pe orice profesor(nu conteaza materia) si ai sa vezi ca dupa virgula se pune spatiu.
 

DeletedUser4649

Guest
Dar inainte de "deoarece" se pune virgula. La tine virgula aceea este scrisa cu "cerneala" invizibila?

Intreaba pe orice profesor(nu conteaza materia) si ai sa vezi ca dupa virgula se pune spatiu.

Si femeia de serviciu profeseaza stersul toaletelor, se pune...?
 

DeletedUser

Guest
Dar inainte de "deoarece" se pune virgula. La tine virgula aceea este scrisa cu "cerneala" invizibila?

Intreaba pe orice profesor(nu conteaza materia) si ai sa vezi ca dupa virgula se pune spatiu.
În fine,nu stau să întreb profii.
Şi oricum nu întotdeauna se pune virgulă după deoarece...După mine sună ciudat:
Nu îmi place deoarece .............. el a fost.
Un exemplu.
 

DeletedUser

Guest
Tutorialul este foarte bun, dar nu cred ca cei care au nevoie de el il vor citi.:(
 

DeletedUser2948

Guest
În fine,nu stau să întreb profii.
Şi oricum nu întotdeauna se pune virgulă după deoarece...După mine sună ciudat:
Nu îmi place deoarece .............. el a fost.
Un exemplu.

Chiar ca faci romana cu femeia de servici. Ce zic eu si ce citesti tu. Eu am zis ca INAINTE de "deoarece", iar tu ca DUPA "deoarece".

@BlocK: In cazul lui vad ca se pune.:))

EDIT: Intotdeauna se pune virgula inainte de deoarece/pentru ca/dar/iar(cele mai uzuale sunt acestea).
 

DeletedUser4649

Guest
În fine,nu stau să întreb profii.
Şi oricum nu întotdeauna se pune virgulă după deoarece...După mine sună ciudat:
Nu îmi place deoarece .............. el a fost.
Un exemplu.

"Nu imi plac cainii, deoarece acestia sunt maro."
"Nu imi plac cainii deoarece acestia sunt maro."

"Nu imi plac cainii, pentru ca acestia sunt maro."
"Nu imi plac cainii pentru ca acestia sunt maro."

Daca nu vezi greseala, te asteptam sa vedem cum iti dai doctoratul in filologie ducandu-te la rectori si zicandu-le asta in fata.
 

DeletedUser

Guest
Chiar ca faci romana cu femeia de servici. Ce zic eu si ce citesti tu. Eu am zis ca INAINTE de "deoarece", iar tu ca DUPA "deoarece".

@BlocK: In cazul lui vad ca se pune.:))

EDIT: Intotdeauna se pune virgula inainte de deoarece/pentru ca/dar/iar(cele mai uzuale sunt acestea).

Acelaşi cârnat.
Nu îmi place aia ............ deoarece bla bla bla.
 

DeletedUser

Guest
Intersant tutorial si felicitari pt. el:P. Nu l-am citit inca pe tot, dar o sa imi fac maine timp ca sa il citesc bine.

Virgula delimiteaza o pauza in cadrul frazei. Dupa virgula se pune un spatiu.

Eu am o problema cu virgula, stiu ca se pune atunci cand delimiteaza o pauza, dar doar atat:)? Dezvolta si mie subiectu asta:D .. vreau sa invat sa pun virgula corect:):D ..
 

DeletedUser6863

Guest
leviathan8, trebuia sa-l pui "important". Si... adauga la vocale "ă" si "î"...

Cica "nu e destul ca invatam la scoala???" Pentru foarte multi, aceste lucruri raman doar la stadiul de "materie predata". INVATAREA este cu totul altceva. ;)
 

DeletedUser4649

Guest
leviathan8, trebuia sa-l pui "important". Si... adauga la vocale "ă" si "î"...

Cica "nu e destul ca invatam la scoala???" Pentru foarte multi, aceste lucruri raman doar la stadiul de "materie predata". INVATAREA este cu totul altceva. ;)

Si cum o sa invete aceasta persoana teoretica ce s-a scris pe aici, daca nici la scoala nu a dorit sa foloseasca materia predata?
 

DeletedUser10847

Guest
Si cum o sa invete aceasta persoana teoretica ce s-a scris pe aici, daca nici la scoala nu a dorit sa foloseasca materia predata?

Poate totusi, ii vor veni niste gargauni in capu' ala sec si ar mai da cu ochiul pe aici vre-un analfabet.
 

DeletedUser

Guest
Draga teleo, iti urez spor la citit!
http://www.scientia.ro/homo-humanus/44-dificultati-ale-limbii-romane/152-reguli-folosire-virgula.html
Daca nu sti sa citesti, sau te doare capul cand o faci, pune-o pe mamica ta sa citeasca pentru tine.


A sti - conjugare prezent

Singular

Persoana 1 - Eu stiu
Persoana a 2-a - Tu stii
Persoana a 3-a - El/Ea stie

Plural

Persoana 1 - Noi stim
Persoana a 2-a Voi stiti
Persoana a 3-a Ei/Ele Stiu

Ajut si eu prin topicul asta.
 
Sus