Discuţii despre modificările regulamentului

  • Autor subiect DeletedUser12000
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Atunci e Oke ..totusi iti Cer..sa ..Te gandesti la Idea Bataliel Organizate.Uni merg doar pentru ca vor sa isi faca Colectie de Arme cu Aura.Si nustiu ..ar trebui facuta o modalitate..astfel incat bataliile organizate..sa se poata desfasura ....pentru ca ..daca e sa o luam asa ....or sa faca cv de genu ...20 atacatori...80 aparatori ..si cei 20 de atacatori sa aibe banii ....de la aparatori ..nu te teme ...acestia vor vinde toto ce vor abea sa stranga..bani ...deci ....daca vor sa"fraiereasca" se stie ca romanul e mereu inventiv.Asa e acum..daca inainte Wyat Earps sau jesse james Hernandos era cv rar ...acuma ...vor deveni chesti banale :)...de asta se asteapta noua versiune.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
a fost descoperita de curand metoda cu stransul banilor in piete de catre un jucator pentru luptele organizate.....este o metoda foarte buna,se castiga arme cu aura si toti jucatorii care participa sunt verificati din timp daca au dat banii...am participat la cateva astfel de batalii si se castiga mult mai multe iteme cu aura decat la vechile batalii organizate.
poate se va gasi o solutie alternativa,astfel de batalii sunt atragatoare,mai ales pentru cei de lvl 99 care nu prea mai au ce face,decat sa-ti stearga conturile..
 

DeletedUser200

Guest
Si totusi voi va-ti gandit ca cei de la INNO vor pierde bani prin acest nou regulament, de ce zic asta in ultima perioada bataliile ptr armele cu aura mai insufletesc acest joc, si uni jucatori sa participe si ei care au niveluri medii sa tina pasul cu participarile la aceste batalii nu fac fata cu suma respectiva si isi baga pepite pe salariu mai mare sa poata sa stranga sumele care se cere la batalia respectiva, si daca se va schimba acest regulament nu vad cine se mai implica atat de mult din punct de vedere financiar
 

DeletedUser

Guest
3.2 Este interzisa exploatarea optiunilor jocului pentru a oferi experienta, bani si obiecte altor conturi din joc. Participarea la un duel aranjat, punerea unei recompense sau folosirea pietei pentru a da sau a obtine experienta, obiecte sau sume mari de bani sunt strict interzise.

Aceasta regula lasa loc de foarte multe .... intrepretari . Ce inseamna suma mare ? Un regulament/lege/etc trebuie as fie cuantificabil.

daca X > Y => s-a incalcat regulamentul. Altfel...

Alt caz .. .eu pun cizmele cu 4$ la piata...vine lumea si le cumpara cu 4000$... ca atat ofera ei. Apoi intram toti la lupta organizata si doar eu lesin. Unde am incalcat regulamentul ?
 

DeletedUser

Guest
reguli ...interpretabile

1. piata ... cineva vinde pe o pereche de ghete ... 1-10$ ...eu ca sunt in bani si lvl 99 ... vad ca e mic si pricajit/sau prieten ... ii dau 1.000.000$ pe ele ...imi iau BAN ??? (valabil si la bataliile aranjate pt fort - iteme aura)
2. la duel ... uneori o dau uneori o iau ... urmeaza o perioada de "munci" (gen ziua recunostintei/craciun, etc) ... si vreau sa pot aduna obiecte -48h - folosind haine adecvate pt munci ... asa ca atunci cand mai am 12 energie "ma lesin singur" atunci cand vreau EU - mai bine cu un prieten decat cu un dusman ... iar imi iau BAN ? trebuie sa astept un dusman sa ma lesine dupa 1h47' de munca si la 30 min de oras/noaptea pe racoare ???
3. de ce nu implementati misiuni foarte dificile pt obtinerea armelor cu aura? macar asa stii ce vrei, stii ce cauti (ex. arma de foc cu aura ...200pct vigoare - sau ceva ce nu are legatura cu indemanarile de foc/ arma alba cu aura ...200pct impuscare - sau ceva ce nu are legatura cu indemanarile de arma alba ... vrei ...schimbi puncte ... indemanari ... - lupti pt ceva ...nu astepti sa-ti pice din cer ... la forturi "aranjate")
4. eu ... la lvl 99 ...in afara de optiune "stergere cont" ce atractii mai am de la acest joc - cu aceste reguli si fara un "viitor" ???
 

DeletedUser11879

Guest
Aici problema e subiectiva.. si o sa spun si de ce:
Voi recunoateti ca bataliile la fort ep bani sunt aranjate..(nu conteaza motivul) dar duelurile nu.. ( eu aici vad clar ceea ce se promoveaza)..
Daca regula este "Nu trebuie sa existe batalii sau dueluri aranjate ... e formulata clar atunci iau ban TOTI care aranjeaza asa ceva
Voi prin modul de abordare incurajati si sustineti bataliile la fort pe bani.. ( de ce?) ceea ce contravine clar regulamentului propus clar de voi
Si partea a doua cea cu piata.. daca un jucator are nevoie de un obiect rar ( nu neaparat scump) e normal sa vanda acel obiect cu ce suma vrea el.. indiferent cui!! de aceea este piata.. Sincer eu de meserie sunt avocat si voi va incalcati propriile reguli! E pacat .. aveam pretentii de la oameni maturi care sunt in spatele acestui joc.. Voi aveti 2 optiuni : ori schimbati regulamentul ori lasati jocul free (in limita regulilor care sunt pentru toti la fel) !!
Parerea mea este ca ati luat o decizie pripita cu regulamentul acesta! Daca ati analiza problema ati gasi alt mod de a o rezolva! Daca un jucator mai are si cont unde cumpara gold (pepite) eu cred ca multi se vor retrage sin acest joc in asemenea situatii ( si pe buna dreptate!)
Daca adminii vin cu argumente concrete si clare si sustin cu motive pertinente regulamentul astfel schimbat... eu nu mai comentez nimic!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sa lamurim ceva, la acest gen de batalii nu-ti da nimeni o arma cu aura gratis.Sansa sa gasesti item la o batalie daca esti supravietuitor este cam de 30% si ca itemul gasit de tine sa fie arma cu aura este tot aproximativ 30%.In concluzie sansa sa gasesti o arma cu aura este cam de 9%. La acest gen gen de batalii se pune in medie cam 5000$ deci pt o arma cu aura trebuie sa mergi cam la 10 batalii si sa cheltuiesti 50000$.In cat timp face un jucator acesti bani? Poate cineva sa spuna ca 50000$ se fac usor?Eu cred ca nu.Si atunci cum puteti spune ca doar stam si asteptam sa ne pice arma cu aura? Sa nu mai vorbim de cheia nr 3 la care sansele sa-ti pice la o batalie cu aura sunt sub 1%, si chiar daca o gasesti la majoritatea le trebuie un reskill destul de mare ca sa faca rost de celelalte doua.Oricum armele cu aura sunt cu mult sub armele de aur noi aparute deci nici macar avantaj la dueluri nu ne dau, e pur si simplu placerea noastra de a le colectiona.Am gasit si noi jucatorii de lvl 99 o noua preocupare ,daca variantele care ni se ofera momentan ne plictisesc, pentru asta trebuie sa fim banati?
Inteleg interzicerea comertului daca in urma acestuia un cont este avantajat, dar nu este cazul la bataliile cu aura.De ce sa-l banam pe cel care strange banii daca acei bani el nu-i pastreaza pentru el, nu are nici un avantaj in urma strangerii acelor bani pentru ca oricum ii va pierde.Oricum din cate am inteles pentru Inno este o problema destul de mare ca pe lumile foarte vechi sunt prea multi bani, din acest motiv au si pus taxele la banca, ei bine bataliile organizate sunt cea mai buna metoda de scoatere a banilor din joc, 50000$ pentru o amarata de arma cu aura.
 

DeletedUser

Guest
intrebarea mea ar fi :acest regulament este doar pentru romani sau s-a introdus pentru toate lumile, inclusiv cele internationale? se stie ca se fac lupte pentru armele cu aura(unul,doi jucatori strang bani prin intermediul produselor, acesti bani reintroducandu-se in joc-acestia nebeneficiind de niciun avantaj). alta modalitate pentru a obtine arme cu aura nu mai este, sau cel putin nu o cumoastem noi, credeti ca putem obtine o derogare de la regula asta cu piata?sa organizeze adminii astfel de lupte si atunci nu mai comentez nici eu la regulile astea. pana atunci sunt impotriva, la piata puteat sa puneti niste limite ca sa stim si noi cum merg lucrurile. de exemplu un wyatt earps butline e nepretuit si cu atat mai mult cheia 3. eu as da toti banii pe care ii am pt aceste iteme si cred ca ar fi de neacceptat sa primeasca ban cineva care poate si vrea sa vanda acete lucruri! si pana la urma cine stabileste care ar fi pretul pentru un produs ...ala exagerat? si care ar fi acela?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15083

Guest
Si daca eu ma simt generos intr-o zi si vreau sa platesc o suma mult mai mare la piata decat suma ceruta pe obiectul respectiv? Pana la urma sunt banii mei, nu? Eu am muncit pentru ei deci eu ar trebui sa hotaresc cum ii cheltui...
 

lord ion

West Marshal
Si daca eu ma simt generos intr-o zi si vreau sa platesc o suma mult mai mare la piata decat suma ceruta pe obiectul respectiv? Pana la urma sunt banii mei, nu? Eu am muncit pentru ei deci eu ar trebui sa hotaresc cum ii cheltui...

asta sa i-o spui lui mutu/chivu/saucuivreitu...
cind toata lumea se plinge ca se face rost de bani greu, tu esti ala generosu'....
mai ales cu misiunile astea noi, care te fac sa faci re-skill lunar....
regulamentul e regulament, si trebuie respectat...
 

DeletedUser

Guest
nelamuriri

Buna seara, voi enunta si eu cateva scenarii ipotetice, pentru a clarifica putin care sunt limitele acestor noi reguli:
1. Jucatorul x are un conflict cu jucatorul y. Jucatorul y se hotaraste la un moment dat sa isi stearga contul, si vrea sa faca lui x o "bucurie" de final. Vinde tot, si cumpara o cravata maro de la piata, cravata maro pe care jucatorul x o vinde cu 2500$ si pe care Y ofera 35.000$ dupa care mai pune pe unul sa faca un tichet si isi sterge contul. Jucatorul x este banat?

2. Am spada lui Hernandos. Poate pentru unii 100.000 e exagerat....mie mi se pare un pret just. Daca cineva plateste banii astia, suntem sanctionati?

3. Bulgarele neobisnuit vreau sa il vand cu 35.000. Daca se gaseste o persoana dispusa sa imi dea bani pe el, suntem sanctionati?

4. elixirul il vand cu 1000$.


Ideea de baza e simpla. Care e limita pe care nu o putem depasi. Pana unde e totul conform cu regulamentul si de unde se trece sub incidenta penalizarilor. E evident ca regula este buna si poate si aplicata in conditiile in care se vand banderole cu 10.000$ (desi limiteaza luptele pentru armele cu aura) dar cand vine vorba de produse rare sau produse din setul de somnoros cine stabileste care e pretul de bun simt?
 

DeletedUser

Guest
de ce nu puneti direct limita pe un produs la piata ca sa stim cu cat putem sa-l vindem maxim si nu ar mai exista niciun risc
 

DeletedUser

Guest
3.2 Este interzisa exploatarea optiunilor jocului pentru a oferi experienta, bani si obiecte altor conturi din joc. Participarea la un duel aranjat, punerea unei recompense sau folosirea pietei pentru a da sau a obtine experienta, obiecte sau sume mari de bani sunt strict interzise.


Definti va rog "sume mari de bani". Din asta, se poate intelege, ca se pot obtine sume mici. Cred ca se poate retusa.
 

DeletedUser

Guest
1
a)se roaga omul fara arma si cu un echipament fistichiu, ca vrea el sa descopere secretul bisericii
b)e omul in setul de somnoros ca i-a expirat timpul de dormit si n-a mai intrat pe TW
c)vrea unul sa se sinucida ca sa ajunga instantaneu in oras, n-are energie si ma roaga sa-l lesin
d)e un fraier care habar n-are de joc si umbla imbracat aiurea si fara arma

in situatiile a), b), c) si d) eu n-am voie sa atac, pentru ca s-ar putea interpreta ca este duel aranjat pentru experienta...?:confused:

2
daca vreau eu neaparat sa ajut un prieten cu bani pot sa-l ajut fara a putea fi acuzat:
a)cumpar ce iteme are nevoie si i le pun la piata la pretul minim pret de cumparare imediata (cand suntem amandoi online)
b)pune el pe piata 1000 de stifturi de 4$ si eu i le cumpar la pretul de 100$ bucata
c)cumpar sau gasesc un obiect rar, i-l vand la pretul minim, iar omul il scoate la vanzare la pretul pietei

deci regula aia cu transferul de bani prin piata nu face altceva decat sa incurce bataliile organizate, care mai insufletisera putin jocul...:(

3
transferul de avantaje pe lumi de joc diferite e greu de depistat si sanctionarea lui poate fi contracarata prin metodele de la punctul 2

4
nimeni nu ofera avantaje altui player fara a primi ceva in schimb:
a)banii ii vor fi returnati mai tarziu, cu dobanda
b)formeaza o echipa puternica si fidela
c)participa la batalii organizate, etc.

astea sunt echivalente cu invitatiile pentru cumparaturi contra unei taxe (sau fara taxe pentru aliati), organizarea de raiduri ca represalii pentru atacarea muncitorilor, protejarea jucatorilor skillati pentru munci utile la fort, etc., lucruri legale in joc

iar daca toti ar putea face legal chestiile alea interzise inseamna ca toti au aceeasi sansa

___________________________________
cati o sa banati? in cateva zile vor fi lumile pline de 2 categorii de jucatori: banati si inactivi:D
problema nu se rezolva asa, ci prin MODIFICAREA SISTEMULUI DE TAXE DE PIATA

EDIT: pe ce punem pariu ca se pot aranja dueluri fara sa se poata prinde nimeni???
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Tare noul regulament .. tipic romaneste :D
daca nu am voie sa pun ce pret vreau eu la piata pe obiectul care`l vand atunci de ce nu apare direct sa`l vand cu suma exacta ... ? De ce ma lasa jocul sa pun 500000$ ?

La cum e regulamentul acum.. nici nu o sa mai intru pe the west pana nu se pune un regulament clar .
 

DeletedUser

Guest
<<<< 3.2 Este interzisa exploatarea optiunilor jocului pentru a oferi experienta, bani si obiecte altor conturi din joc. Participarea la un duel aranjat, punerea unei recompense sau folosirea pietei pentru a da sau a obtine experienta, obiecte sau sume mari de bani sunt strict interzise.>>>>

Odata ce toate acestea nu sint limitate de softul jocului, orice noua regula nu face decit sa implice subiectivismul unui admin sau al altuia; cum veti reusi sa trasati acea linie de demarcatie intre permis si nepermis mai ales in cazul pietei.
 

DeletedUser

Guest
Sunt doua chestiuni distincte referitor la activitatea in piata:

1. s-a precizat clar ce inseamna preturi mari/exagerate... pana la urma ilegale, discutia in aceasta directie se prelungeste inutil: un magar vandut cu 50.000, banderole cu 10.000 de exemplu, etc. Nu zice nimeni ca pe o arma cu aura, oricare ar fi ea, nu poti cere oricat doresti. Nimeni nu va fi penalizat, cu siguranta, daca pe un Wyatt sau o cheie 3 va cere sau va oferi 1.000.000.
Aceasta regula mi se pare justa... am vazut jucatori lvl 10-15 participand la luptele din forturi cu bani, sau fiind echipati cu iteme de valori exagerat de mari pt. nivelul lor... nu cred ca este tocmai ok acest fapt, iar banii pentru asa ceva in mod sigur prin piata s-au obtinut!! Astfel de practici categoric trebuiesc stopate.

2. apoi, se pune problema luptelor organizate la forturi. Acestea se organizau si inainte de aparitia pietelor, in formatul pe care-l cunoastem. Desigur, noua organizare a acestora cu ajutorul pietei este mult mai facila si mai rentabila pentru jucatori. In aceste conditii este greu de revenit la metoda de organizare anterioara aparitiei pietei.
Insa daca acest lucru este impus de noul regulament, este impus tot datorita jucatorilor (romani desigur), care la ilegalitati, chiar si in aceste jocuri, sunt campioni. Deci... sa nu comparam regulamentele intre ele, la .ro, la .de sau .net, ca nici cei inscrisi pe aceste servere nu se pot compara intre ei... realist vorbind!!
 

DeletedUser

Guest
Sunt doua chestiuni distincte referitor la activitatea in piata:

1. s-a precizat clar ce inseamna preturi mari/exagerate... pana la urma ilegale, discutia in aceasta directie se prelungeste inutil: un magar vandut cu 50.000, banderole cu 10.000 de exemplu, etc.


crezi tu asta? bine. am necaz pe tine vind aproape tot ce am si iti cumpar o amarita de banderola cu 100.000.
Cum justifici tu ca nu este o treaba aranjata ca sa ai tu un avantaj?
 

DeletedUser3152

Guest
crezi tu asta? bine. am necaz pe tine vind aproape tot ce am si iti cumpar o amarita de banderola cu 100.000.
Cum justifici tu ca nu este o treaba aranjata ca sa ai tu un avantaj?

asta e una din posibilitati.

mai e inca ceva.sa zicem ca eu si "gogu"vorbim pe chat sau prin telegrame sa facem schimb intre lumi ,sau sa ma ajute cu o suma mare de bani.adminii citesc chatul si hotarasc sa ma baneze.asta inseamna ca eu si gogu suntem banati pentru ca reprezentam 5%din jucatorii the west care folosesc chatul ca fraierii in loc sa faca schimb de id'uri de mes.
 

DeletedUser11216

Guest
cei din Inno sa faca si regulament ca nu se poate vb cu prieteni pe TW!

mai bine ar faceau schimbari in regulament, dar nu sa adauge prostii de a lor!

Dupa parerea mea nu e cam buna ideia cu astea!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus