Ghid: Formule matematice pentru batalii in forturi

  • Autor subiect Maurice007
  • Data de început

DeletedUser

Guest
sunt utile dar grele rau.acum,la fiecare batalie stau sa calculez.
 

DeletedUser

Guest
sunt utile dar grele rau.acum,la fiecare batalie stau sa calculez.

Lol !!
Ai scriptul "The West PRO" care calculează pentru tine+ca noua versiune îți arata și cate puncte de munca, de viata adaugi.
Oricum, apreciem munca ta !!
 

DeletedUser

Guest
sunt utile dar grele rau.acum,la fiecare batalie stau sa calculez.
Ce sa calculezi vere? Gradele din pahar? Ceea ce ti-a pus omul la dispozitie, iti da ocazia de a vedea cum si cat intra in calcul, fiecare indemanare. Dupa ce ai tras concluziile de rigoare (ar fi culmea sa va dea Maurice mura-n gura si concluziile), stii cum trebuiesc impartite indemanarile, astfel incat sa ai randament maxim la fort (un echipament pentru atac, respectiv aparare, ti-l mai socotesti si singurel). In orice caz, nu are rost sa calculezi absolut nimic, doar intri in batalie si iti vezi valorile off/def pe laterala dreapta a ferestrei destinate luptei - ideea e sa stii ce sa faci cu atributele/indemanarile tale, iar prezentarea din primul post al acestui topic, iti spune fix lucrul asta!

Lol !!
Ai scriptul "The West PRO" care calculează pentru tine
Calculele TW-Pro sunt o mizerie... Intuieste el ceva, calculeaza bine, doar ca greseste echipamentul (de cele mai multe ori).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
eu calculez sa stiu exact toate datele.ca nu mi-e greu sa fac calcule.
 

DeletedUser

Guest
Nu cred ca ai inteles la ce ma refeream in postarea de mai sus... Nu zic nu, daca iti face placere sa calculezi inainte de o lupta valorile off/def, valori pe care le afli in prima secunda de dupa inceperea bataliei, e treaba ta. Eu am vrut sa zic ca nenea Maurice, v-a explicat pe larg in acest topic, modul in care se ajunge la valorile alea. De fapt, asta ne intereseaza, nu valorile in sine! Daca vrei maxim dintr-o lupta de fort, iti vezi lvl-ul, iti gasesti cel mai bun echipament (pentru atac, respectiv aparare), vezi cat bonus iei din echipament pe cond/ferire/tintire/persev/asc/pdv, apoi vezi cu ce valori ar trebui sa intri pe respectivele indemanari, cu punctele disponibile (adica atributele + indemanarile), tinand cont de faptul ca in atac ai nevoie de maxim persev/ferire/tintire/cond (valorile cu tot cu bonus sa fie egale), iar in aparare ai nevoie de maxim ascundere/ferire/tintire/cond (valorile cu tot cu bonus sa fie egale). Ziceam eu ca nu e ok sa va dea Maurice mura-n gura, dar aproape ca am facut-o eu...
 

DeletedUser

Guest
....

frumos totorialul foarte interesanta si alti pana acuma nu au stiut cum se calculeaza aceste puncte foarte bn ai facut cand lai scris
 

DeletedUser

Guest
Tutorialul asta mi se pare cam dubios...adica daca am 10 conducere am mai putine puncte decat daca am 5 conducere si 5 tintire ?
 

DeletedUser

Guest
Tutorialul asta mi se pare cam dubios...adica daca am 10 conducere am mai putine puncte decat daca am 5 conducere si 5 tintire ?
Exact! Tutorialul nu e deloc aiurea, e chiar foarte corect si provine din cea mai sigura sura posibila - blogul dezvoltatorilor TW.

Ai inclusiv un exemplu de calcul in primul post, de unde rezulta diferenta majora intre X care are indemanarile echilibrate si Y care a pus ca berila tot pe o singura indemanare.
 

DeletedUser16869

Guest
Bun tutorial !

Bravo, o sa ma bazez si eu pe ce ai scris acolo :d
 

DeletedUser

Guest
Exact! Tutorialul nu e deloc aiurea, e chiar foarte corect si provine din cea mai sigura sura posibila - blogul dezvoltatorilor TW.

Ai inclusiv un exemplu de calcul in primul post, de unde rezulta diferenta majora intre X care are indemanarile echilibrate si Y care a pus ca berila tot pe o singura indemanare.

Imi poti arata si mie unde scrie pe blogul dezvoltatorilor ?:huh:
 

DeletedUser

Guest
Ok,merci.Totusi mi se pare putin ciudat cum au gandit ei sa faca...
 

DeletedUser19470

Guest
foarte util tutorial+ ca demonstreaza ca un build full conducere<build tintire/ferire+perseverenta/ascundere+conducere...
 

DeletedUser

Guest
dar nu sunt folosite doar perseverenta caonducerea si tintirea in atac? fara ferire (ferirea este folosita doar de aparatori)??
:shoot::nesigur::boone:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10118

Guest
dar nu sunt folosite doar perseverenta caonducerea si tintirea in atac? fara ferire (ferirea este folosita doar de aparatori)??
:shoot::nesigur::boone:
tutorialul este 100% corect
in atac se folosesc : tintirea ferirea perseverenta si conducerea
iar in aparare se folosesc : tintirea ferirea ascunderea si conducerea
nu o sa repet tot ce scrie in ghid . poti sa il folosesti cu incredere :whistle:
 

DeletedUser16869

Guest
Bun Tutorial, l-am incercat si este 100% corect. Momentan am 100 Tintire ; 132 Puncte de viata ; 56 Conducere ; 49 Ferire si 43 Perseverenta.
 

DeletedUser

Guest
Bun Tutorial, l-am incercat si este 100% corect. Momentan am 100 Tintire ; 132 Puncte de viata ; 56 Conducere ; 49 Ferire si 43 Perseverenta.
Pai ai gresit :P Tintirea e prea mare fata de restul indemanarilor... Tine cont ca itemele bune de fort (implicit si cele pe care le poti purta pe la lvl100) dau bonusuri mari pe tintire si ferire (poti lua 50-60 puncte doar din bonus de haine la fiecare), deci ar trebui sa iti sporesti indemanarile de conducere, perseverenta si ascundere, intrucat pentru aceste indemanari bonusul din haine e ceva mai mic.
 

DeletedUser

Guest
FAQ creat de leviathan8 si bulybasha

In acest FAQ veti gasi toate informatiile disponibile despre Fort. In cazul in care lipseste ceva nu uitati sa ne contactai prin PM.

Realizatorii FAQ-ului:

Idee: bulybasha Prima parte a tutorialului si imaginile: leviathan8 A doua parte a tutorialului: bulybasha

Intrebare: 9. Care sunt indemanarile intr-o batalie pentru fort? Edit

Raspuns: Intr-o batalie se folosesc mereu!!!!!!!! 3 !!!!!!!!!!! indemanari la fiecare incercare de lovire/ferire. Acestea sunt:
Conducerea: este folosită şi în atac şi în apărare.
Ţintirea: este folosită doar in atac.
Ferire: este folosita numai in aparare
Ascunderea este folosită la împuşcare şi la ferire de către apărători.
Perseverenţa este folosită la împuşcare şi la ferire de către atacatori.
Voicum intelegeti aici???:ras: eu inteleg ca...pt a ataca un fort am nevoie de 3 indemanari pe lovire/ferire deci, daca eu vreau sa ATAC un fot am nevoie de: 1. Conducerea: este folosită şi în atac şi în apărare 2. Ţintirea: este folosită doar in atac si 3. Perseverenţa este folosită la împuşcare şi la ferire de către atacatori. ??? :P deci de ferire nu am nevoie in atac deoarece Ferirea: este folosita numai in aparare de catre aparatori fortului!!!:huh: va rog lamuritima ....daca trebuie sa folosesc si ferirea atunci ... sunt deja 4 indemanari.:tumble:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ţintirea: este folosită doar in atac.
Ferire: este folosita numai in aparare
FALS! Daca te iei dupa un tutorial de fort facut acum 2ani si gresit din prima, sau dupa o pagina help tradusa gresit din engleza, atunci nu prea faci bine... Este 100% corect ce e scris in primul post!

Indemanarea "tintire" este folosita doar la calculul bonusului ofensiv, asta e drept. Indemanarea "ferire" este folosita doar la calculul bonusului defensiv - iarasi e un lucru corect. Atat la atac pe fort, cat si la apararea fortului, ai un bonus ofensiv si unul defensiv calculate, deci, indemanarea de tintire cat si cea de ferire sunt folositoare amandoua si la atac si la aparare fort.
 
Sus