Intrebari de logica

DeletedUser

Guest
pe un hol sunt 3 intrerupatoare,intro camera sunt 3 becuri,fiecare intrerupator corespunde unui singur bec,nu aveti voie sa intrati in camera decat o singura data si nu aveti cvoie sa iesiti dupa ce ati intrat.Cum aflu ce bec corepsunde intrerupatorului nr 1,ce bec corespunde intrerupatorului nr2 si ce bec corespunde intrerupatorului nr3?
gata,acum am vazut unde am gresit
edit:mda,mam incurcat la aia!
 

DeletedUser836

Guest
Deschizi usa,si in timp ce aprinzi intrerupatoarele,vezi ce becuri ai aprins.(cel mai simplu):cool:
 

DeletedUser7994

Guest
kesjha ai pus intrebarile de pe un site cu un test iq sau ceva de genu?
 

DeletedUser

Guest
pe un hol sunt 3 intrerupatoare,intro camera sunt 3 becuri,fiecare intrerupator corespunde unui singur bec,nu aveti voie sa intrati in camera decat o singura data si nu aveti cvoie sa iesiti dupa ce ati intrat.Cum aflu ce bec corepsunde intrerupatorului nr 1,ce bec corespunde intrerupatorului nr2 si ce bec corespunde intrerupatorului nr3?
gata,acum am vazut unde am gresit
edit:mda,mam incurcat la aia!

esti in camera cu intrerupatoarele. apesi pe primul intrerupator. il lasi asa 1-2 minute si-l opresti. apesi pe al doilea intrerupator si-l lasi 10 minute. poti apasa cele 2 intrerupatoare in acelasi timp. cu intrerupatorul 3 nu avem treaba.
te duci in camera becurilor. becul rece apartine intrerupatorului 3. cel caldut apartine primului iar cel care arde celui de-al doilea intrerupator.
 

DeletedUser

Guest
esti in camera cu intrerupatoarele. apesi pe primul intrerupator. il lasi asa 1-2 minute si-l opresti. apesi pe al doilea intrerupator si-l lasi 10 minute. poti apasa cele 2 intrerupatoare in acelasi timp. cu intrerupatorul 3 nu avem treaba.
te duci in camera becurilor. becul rece apartine intrerupatorului 3. cel caldut apartine primului iar cel care arde celui de-al doilea intrerupator.

corect,randul tau sa pui o intrebare de logica
 

DeletedUser

Guest
nu prea mai stiu altele care nu au fost puse pe forum pana acum.
cum aduni 8 cifre de 8 sa iti dea 1000?
 

DeletedUser

Guest
3 masini se opresc brusc pe autostrada lovind pe cineva (un om) .Un camion le loveste la randul lor pe cele 3 masini.Asta e intamplarea.
Cine este devina si de ce?
 

DeletedUser

Guest
omul fiindca a stat pe autostrada

Un om de afaceri si un inginer sau cazat in aceeasi camera la hotel,inginerul a dus cu el o servieta.Dupa o ora de cazare omul de afaceri sa dus pe afara sa se plimbe,inginerul ramand in camera sa se uite la TV.Dupa o ora vine in camera omul de afaceri,spunad ca nu are mult timp de stat fiindca va face o afacere in care va castiga milioane.Dupa cateva minute de la plecarea omului de afaceri a batut cineva la usa,zicand ca a gresit camera,dupa o ora vine omul de afaceri cu multi bani la el zicand ca a facut o afacere foarte buna.Dupa ce a terminat de spus,inginerul nua mai gasi servieta,a chemat politia,si dupa ce ia povestit totul,politistul a gasit cine este de vina.Cine a furat servieta?

Si inca una,primul care gaseste raspunsu la amanduoa primeste 10 prajituri :D

Doi prieteni au alcatuit intro zi o harta foarte importanta.Se facuse seara,si au dat cu banul la cine sa ramana harta,ca maine sa faca o fotocopie si celuilalt.Harta ramasa prietenului nr1.Dimineata pe cand venise prietenul nr2 ca sa faca o fotocopie si pt el,prietenul nr1 a spus ca nu o mai are,fiindca a fost furata.Au chemat un detectiv,iar detectivul ia pus urmatoarea intrebare?
-Unde ai pus harta inainte de a fi furata
-Am puso in atlas,intre paginile 161 si 162.
Cine este hotul?
 

DeletedUser836

Guest
Pentru a doua stiu sigur...De vina este prietenul nr1 deoarece a mintit cand a spus ca a pus harta intre pag 161-162(sunt pe aceeasi fila)

La primu,cred ca de vina este omul de afaceri.
 

DeletedUser

Guest
la prima cred ca omul de afaceri a facut o afacere cu servieta lui ala ...
 

DeletedUser

Guest
Pe strada trecea o masina.Masina a lovit o fetita de 6 ani.
Observatii:era un semafor,fetita era cu tatal ei,era trecere de pieton.
Cine este vinovat si de ce?
 

DeletedUser8160

Guest
pai depinde poate era verde la semafor si masina deci avea cale libera vinovata e fetita si cu taicasu ca au trecut pe rosu la trecere
 
Sus