Intrebari de logica

DeletedUser6424

Guest
Un tata si un fiu merg cu masina. La un moment dat, acestia au un accident. Tatal scapa cu rani superficiale, dar fiul trebuie operat urgent. Cand ajung la spital, chirurgul spune : "nu-l pot opera deoarece este fiul meu". Cine este chirurgul?
 

DeletedUser

Guest
Un tata si un fiu merg cu masina. La un moment dat, acestia au un accident. Tatal scapa cu rani superficiale, dar fiul trebuie operat urgent. Cand ajung la spital, chirurgul spune : "nu-l pot opera deoarece este fiul meu". Cine este chirurgul?


1: Iisus Hrisos
2: amantul
3: trebuie sa opereze alt baiat care este fiul lui si copilul din masina nu are nici o importanta
 

DeletedUser

Guest
Mama baiatului
sau tatal este un tata vitreg iar cel/cea care spune este tatal adevarat/mama adevarata a copilului
 

DeletedUser6424

Guest
da, e mama lui. alta : intr-o camera erau 5 persoane : un doctor, un preot, un avocat, un politist si un civil. Un detectiv care era in spatele usii aude o impuscatura si cuvintele "tu m-ai omorat jack". Cand intra in camera, civilul era mort, pistolul pe jos, dar si-a dat seama imediat cine e criminalul. Cum a facut?
 

DeletedUser

Guest
mama sau tatal copilului. cum tatal fusese cu el in masina si suferise si el ceva rani nu avea cum sa fie in postura sa-l opereze si mai ramane mama.
e interzis ca un copil sa-si opereze copilul. nu se accepta cazuri cu mama, tata, frate vitreg etc. trebuie sa fie rude de sange, mama sau tatal naturali.
 

DeletedUser

Guest
a spus deja ca e mama :P
am mai zis si eu sa ma dau mare :D

da, e mama lui. alta : intr-o camera erau 5 persoane : un doctor, un preot, un avocat, un politist si un civil. Un detectiv care era in spatele usii aude o impuscatura si cuvintele "tu m-ai omorat jack". Cand intra in camera, civilul era mort, pistolul pe jos, dar si-a dat seama imediat cine e criminalul. Cum a facut?

cred ca e ceva legat de poker. Jack e juvetele adica politistul si fiind politist avea si cum sa aiba pistol.
si mi-a mai venit alta idee. Jack era singurul barbat din cele 5 persoane, restul fiind femei si si-a dat seama imediat cine e faptasul.
 

DeletedUser

Guest
nu are prea multe detalii, de ex: unde era inpuscat,unde era pistolul si locatia suspectiilor!Ar fi bine sa dai niste detalii!
 

DeletedUser

Guest
da, e mama lui. alta : intr-o camera erau 5 persoane : un doctor, un preot, un avocat, un politist si un civil. Un detectiv care era in spatele usii aude o impuscatura si cuvintele "tu m-ai omorat jack". Cand intra in camera, civilul era mort, pistolul pe jos, dar si-a dat seama imediat cine e criminalul. Cum a facut?

Pai criminalul era Colonel Jack ONeal de pe lumea 5. Nu era nevoie de cine stie ce,doar s-a uitat la mutra lui si a vazut ca e criminal:)))

Acum raspunsul serios: politistul era criminalul ca dintre toti el e singurul care se presupune ca ar avea arma din dotare

Desigur,Jack e posibil sa fi fost avocatul care i-a aratat chitanta cu cat are de platit,iar civilul a murit de inima rea,politaiul cu arma din dotare cred ca a vazut si el chitanta si de uimire a zis "Pffff,Doamne fereste!" si a tras un foc in aer de uimire
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
da, e mama lui. alta : intr-o camera erau 5 persoane : un doctor, un preot, un avocat, un politist si un civil. Un detectiv care era in spatele usii aude o impuscatura si cuvintele "tu m-ai omorat jack". Cand intra in camera, civilul era mort, pistolul pe jos, dar si-a dat seama imediat cine e criminalul. Cum a facut?

cred ca Jack era defapt Preotul [ deoarece este singura meserie din celelalte 4 care poate sa fie numai si numai barbat restul pot sa fie doamna doctor, doamna politist si doamna avocat dar niciodata doamna preot O_O] Asa a facut .
 

DeletedUser

Guest
Eu cred ca politistul,nu a spus "politista" si in nici un caz "avocata",singurul suspect ramane Garcea ca el se presupune ca e singurul cu arma din dotare. Avocatii nu poarta arme,preotii in nici un caz,civilul e victima si nici doctorul n-avea cum.
 
Sus