Intrebari de logica

DeletedUser

Guest
Noi ne uitam da ca linile nu is paralele:))

Super tare asta cu autobuzul!!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
eu o stiam....nu mai stiu de unde..am vazut-o pe un site si se zicea ca majoritatea copiilor de 7-8 ani au raspuns corect iar cand au fost intrebati de ce au zis si motivul corect...
 

DeletedUser

Guest
robycu ne subestimezi :)) sa mai posteze cineva o problema de logica:) o rezolvam maine dimineata :D
 

DeletedUser7250

Guest
Trebuie să traversezi un pod. Ai la tine 3 pietre preţioase, destul de grele. Podul are 20m lungime. Pietrele sunt prea grele ca să le arunci pe partea cealaltă, de fapt nu le poţi arunca mai mult de 2m. Podul nu poate susţine greutatea ta şi a celor 3 pietre deodată. Nu ai voie să traversezi podul decât odată. Cum treci?
 

DeletedUser

Guest
Pui pietrele intr-un sac si leci sacul cu o sfoara lunga.Cand ajungi pe partea celalta tragi sacul peste pod.
 

DeletedUser

Guest
pai treci podul si lasi pietrele acol:D...nu ai zis ca trebuie sa ai si pietrele la tine
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Trebuie să traversezi un pod. Ai la tine 3 pietre preţioase, destul de grele. Podul are 20m lungime. Pietrele sunt prea grele ca să le arunci pe partea cealaltă, de fapt nu le poţi arunca mai mult de 2m. Podul nu poate susţine greutatea ta şi a celor 3 pietre deodată. Nu ai voie să traversezi podul decât odată. Cum treci?

Jonglerii tati... ;)
 

DeletedUser

Guest
Pai. Urmam schita:

piatra 1 ==> 2m
piatra 2 ==> 2m
piatra 1 ==> 4m
piatra 2 ==> 2m
piatra 2 ==> 4m
piatra 1 ==> 6m
piatra 3 ==> 4m
piatra 2 ==> 6m
piatra 1 ==> 8m
piatra 3 ==> 6m
piatra 2 ==> 8m
piatra 1 ==> 10m
piatra 3 ==> 8m
piatra 2 ==> 10m
piatra 1 ==> 12m
piatra 3 ==> 10m
piatra 2 ==> 12m
piatra 1 ==> 14m
piatra 3 ==> 12m
piatra 2 ==> 14m
piatra 1 ==> 16m
piatra 3 ==> 14m
piatra 2 ==> 16m
piatra 1 ==> 18m
piatra 3 ==> 16m
piatra 2 ==> 18m
piatra 1 ==> o cobori de pe pod
piatra 3 ==> 18m
piatra 2 ==> o cobori de pe pod
piatra 3 ==> o cobori de pe pod

E cam lunga dar mie mi se pare logica:)
 

DeletedUser

Guest
nu am inteles cam nimic :| .. cum sa o cobori daca tu nu trebuie sa fii pe pod in acelasi timp cu pietrele? nu aveti voie toti odata ( tu si pietrele :D )
 

DeletedUser

Guest
----------------------------------------------------------------------------
-Kelly!Unde esti?
Mike o cauta pe Kelly incontinuu ca sa ii puna niste intrebari.
A gasit-o pe Kelly si i-a pus niste intrebari:
-Tu ai tras cu pistolul?
-Nu!Nu eu am fost.
Kelly a zis adevarul sau a mintit?
 

DeletedUser

Guest
A mintit, nu a raspuns la intrebarea daca a tras cu pistolul, a zis ca nu ea a fost! (nu ea a fost acolo deci ea a tras) :):D:P
 
Sus