Amanet

DeletedUser6863

Guest
Hai sa-ti fac jocul, PWG...
Ma gandesc ca "afacerea" asta ar putea avea loc la banca, pentru ca implica un anumit capital din partea brokerului de amanet. Si ma mai gandesc ca posibilitatea inceperii acestei afaceri sa se activeze numai dupa ce banca are un anumit capital disponibil, astfel, ar trebui ca acele taxe platite la depunere, sa se acumuleze in contul bancii, nu in seiful orasului... in seif sa ajunga doar o parte din profitul bancii, astfel incat banca sa aiba capital pentru "alte afaceri", cum ar fi amanetul...
 

DeletedUser

Guest
PWG degeaba te contrazici cu toti care zic contra,scuze ca iti spun dar daca ideea era buna nu crezi ca era trimisa la inno de admini ?

Acesta este rolul meu in acest topic. Eu am propus ideea, eu trebuie sa imi sustin ideea in fata celorlalti utilizatori si sa ii fac sa creada ca este buna. Nu pot sa nu comentez mai ales cand ziceti contra pe niste motive banale, cand cineva o sa zica contra si o sa aibe niste argumente solide si adevarate nu o sa mai zic nimic. Nu am zis niciodata ca aceasta idee nu are si partile ei rele, dar fara rau nu exista bine. Pe baza acestei ideei s-a discutat o vreme dar dupa aceea a fost lasata in uitare, dupa cum bine stim o idee are nevoie de un anumit numar de PRO ca sa fie macar luata in vizor de admini.

Hai sa-ti fac jocul, PWG...
Ma gandesc ca "afacerea" asta ar putea avea loc la banca, pentru ca implica un anumit capital din partea brokerului de amanet. Si ma mai gandesc ca posibilitatea inceperii acestei afaceri sa se activeze numai dupa ce banca are un anumit capital disponibil, astfel, ar trebui ca acele taxe platite la depunere, sa se acumuleze in contul bancii, nu in seiful orasului... in seif sa ajunga doar o parte din profitul bancii, astfel incat banca sa aiba capital pentru "alte afaceri", cum ar fi amanetul...

Oi face eu liceu economic dar mai aburit putin:D. Lucrurile nu treuie sa stea exact ca in realitate, dar ceea ce ai zis tu este logic. S-ar putea face ca atunci cand banca strange un anumit capital sa apara aceasta "afacere".
 

DeletedUser

Guest
In opinia mea, seamana cu o propunere din Roadmap: Comertul intre jucatori...
Contra!
 

DeletedUser

Guest
waa cat de vechi poate sa fie topicul asta :)

eu si acum sustin ideea :P
 

DeletedUser12148

Guest
Este chiar super dar as avea ceva de adaugat daca nu va deranjeaza :cand cumparam un item de la amanet sa aiba punctele de indemanare scazute cu 50% fata de haina din magazin , pt ca ,daca haina ar fi ca si ce di magazin nimeni nu ar mai cumpara de la magazin ci ar cumpara totul de la amanet ,si ar fi super sa putem amaneta si produse (adik unii jucatori lasa obiecte cintra unei sume de bani pe care o vor primi iar altii vin si cumpara un anumit obiect eu zic ca ar fi super .
 

DeletedUser

Guest

4. Nu se vor accepta posturi de genul: "e buna sugestia" "nu e buna sugestia" ..etc. Daca aveti o parere despre sugestia in cauza trebuie sa va prezentati argumentele.

Adauga si tu un argument acolo ! Sa stim si noi de ce esti pro !

Da poti sa rascumperi.

Unele obiecte - este adevarat - pot fi rascumparate;de exemplu:In armurier exista Buntline.Tu ai unul si daca il vinzi ,il poti cumpara din nou.Dar daca ai un Buntline ruginit sau de precizie nu il poti cumpara din nou.
Si sunt foarte multe obiecte ce nu le poti rascumpara.
In concluzie,Amanetul ar fi o cladire care ar ajuta foarte mult jucatorii.Si cum am mai spus sunt PRO !
 

DeletedUser

Guest
...

4. Nu se vor accepta posturi de genul: "e buna sugestia" "nu e buna sugestia" ..etc. Daca aveti o parere despre sugestia in cauza trebuie sa va prezentati argumentele.

Adauga si tu un argument acolo ! Sa stim si noi de ce esti pro !



Unele obiecte - este adevarat - pot fi rascumparate;de exemplu:In armurier exista Buntline.Tu ai unul si daca il vinzi ,il poti cumpara din nou.Dar daca ai un Buntline ruginit sau de precizie nu il poti cumpara din nou.
Si sunt foarte multe obiecte ce nu le poti rascumpara.
In concluzie,Amanetul ar fi o cladire care ar ajuta foarte mult jucatorii.Si cum am mai spus sunt PRO !
Motivele sunt mai sus nu le-am mai scris
 

DeletedUser

Guest
Pro.!


Mie imi place ideea dar numele......ar trebui putin schimbat.......eu nu prea cred ca in West existau cladiri cu numele de Amanet :D




 

DeletedUser12148

Guest
Eu as spune sa il numim :tranzactioner sau spunetiva parerea
 

DeletedUser

Guest
Pro.!


Mie imi place ideea dar numele......ar trebui putin schimbat.......eu nu prea cred ca in West existau cladiri cu numele de Amanet :D





in "west" erau forme de amant,cladiri speciale pentru asa ceva nu cred ca erau, dar in schimb magazinele/barurile locale deserveau acest lucru, cea ce se practica la greu in "west" era trocul adica schimbul de produse sau "comertul in natura" desigur daca s-ar implementa posibilitatea ca playeri s-a faca schimb direct de iteme/produse ar fii un punct de incurajare pentru multi-account, de exemplu stiu player pe 2 cu caracter feminin si are 2 bastoane de plimbare, nu are ce face cu ele le vinde. Ar fii excelent s-a se poata face schimb pentru alte ideei ar fii posibil ca un constructor s-a isi termine setul de quaker fara a fii nevoit s-a mute puncte pentru a lucra la "evangelizare" in aceasta ordine de ideei ar fii excelent, acu ce doresc cei de la inno s-a implementeze treaba lor
 

DeletedUser

Guest
in "west" erau forme de amant,cladiri speciale pentru asa ceva nu cred ca erau, dar in schimb magazinele/barurile locale deserveau acest lucru, cea ce se practica la greu in "west" era trocul adica schimbul de produse sau "comertul in natura" desigur daca s-ar implementa posibilitatea ca playeri s-a faca schimb direct de iteme/produse ar fii un punct de incurajare pentru multi-account, de exemplu stiu player pe 2 cu caracter feminin si are 2 bastoane de plimbare, nu are ce face cu ele le vinde. Ar fii excelent s-a se poata face schimb pentru alte ideei ar fii posibil ca un constructor s-a isi termine setul de quaker fara a fii nevoit s-a mute puncte pentru a lucra la "evangelizare" in aceasta ordine de ideei ar fii excelent, acu ce doresc cei de la inno s-a implementeze treaba lor

In acele vremuri existau cladiri de amanet, cu cateva pagini in urma vei gasi dovezi postate si de mine si de ceilalti jucatori.
 
Sus