Buna seara Hawaii !!!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Benyamyn10

West Sheriff
Membru personal
Au mai existat discutii de acest gen in trecut si va reamintesc ca au dus la fake-uri peste fake-uri si batalii de tip spam. Parerea mea este sa discutati si sa ajungeti la un consens. Dam sergent in afara aliantei si intra daca au loc , desi tot noi am lasat orase in afara aliantelor pentru ca avem una sau mai multe probleme cu anumiti jucatori, nu este o solutie fezabila. Sunt jucatori cu 2500+ conducere care pot ajunge la 50-60000 daune lejer si acestia la fiecare lupta sunt aruncati de catre orice tanc cu grad de capitan.
Incerc sa inteleg rationamentul, de 2 ori s-a mai facut aceeasi miscare, de fiecare data cu rezultate dezastruoase si acum incercati a 3-a oara acelasi lucru, va asteptati la alt rezultat?. Da, stiu, e arhicunoscut faptul ca pe hawaii sunt membru al JustUs-Mercenarii, insa totodata se stie si faptul ca sunt multi ani de cand nu mai am treaba cu organizarea aliantelor si etc. , deci pot oferi o parere suficient de obiectiva pentru a va spune de pe acum ca veti avea acelasi rezultat si anume lipsa bataliilor.
Ca o concluzie, eu nu pot percepe ce poate fi atat de complicat in purtarea unei discutii in care sa se poata gasi o solutie care sa multumeasca marea majoritate ( atentie mare aici, majoritatea nu inseamna aia 4-5 care au conflicte cu alti 4-5). Ca o reimpropastare a memoriei pentru cei vechi, pe vremea cand ma ocupam si eu de aliante, erau lunare aproape intalnirile in care se discutau echilibrari si reechilibrari, si uita-ne pe toti intregi, n-am patit nimic si nu ne-a muscat nimeni.
 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Eu mai mult m-as fi asteptat de la Viper sa fi facut unul, dar ghiciti ce, si el are loc la forturi, si chiar se distreaza
Te rog să nu vorbești în numele meu. Nu, nu mă distrez fără tactică, cu /rights căpitan pe chat și gradul de sergent, știind că mereu există riscul de a nu intra la lupta pe timp de event, așa cum au pățit-o alți colegi.

Monopolizarea luptelor de fort e o problema recurentă pe Hawaii, deși nu înțeleg de ce. După ce că suntem puțini, mai și alienați jucătorii? Și data trecută ați ajuns de la forturi mari full vs full să vă bateți pe mici și nici măcar nu făceați full. Chiar și acum, la Awesomia este full vs full pe mare și chiar și așa mulți jucători rămân pe dinafară, iar la forturile voastre medii nici măcar full nu este, chiar dacă vin destui din afară alianțelor. Nu înțeleg de ce va este greu să comunicați, să întrebați pe toată lumea dacă vrea să participe, așa cum v-am zis și dată trecută, n-am fi refuzat să participăm la o echilibrare. Atunci am dat minimum 15 șoapte, iar dintre cei puțini care mi-au răspuns, toți au zis ca nu vor/nu au timp să se implice sau nu au cu cine să se înțeleagă. Singura persoană care a zis ceva a fost tratat cu „daca nu îți convine, du-te la ei”. Dacă AaA nu vrea să joace cu noi, e în regulă, putem juca în cealaltă alianța, dar să excludeți definitiv câteva orașe de la lupte e inacceptabil. Iar scuza că prioritizați alianța nu funcționează în momentul în care unele orașe sunt excluse intenționat. În trecut, JustUs și Mercenarii au fost date afară din alianța de 2 ori fără avertizare prealabilă, fără vreo telegramă sau vreun mesaj în care să fim înștiințați sau să se discute despre probleme existente în acel moment. Dați afară orașe apoi ziceți că nu puteți da grad că nu sunt din alianță? Asta în contextul în care locurile sunt foarte limitate deoarece fortul atacat este mediu, nu mare, cum ar fi normal pe timp de event. Iar blamarea constantă și excesivă a doi jucători (Sadonix și Toby) nu cred că își are rostul, având în vedere că niciunul dintre ei nu prea a mai fost activ în ultima vreme.
Ce credeți că se va întâmplă în continuare? Vor fi iar o grămadă de bătălii fără sens, veți pierde toate forturile și vom ajunge de unde am plecat. Ne mai învârtim mult în cerc sau purtăm o discuție matură și facem un compromis?
 

ghiuboy

Greenhorn
Au mai existat discutii de acest gen in trecut si va reamintesc ca au dus la fake-uri peste fake-uri si batalii de tip spam. Parerea mea este sa discutati si sa ajungeti la un consens. Dam sergent in afara aliantei si intra daca au loc , desi tot noi am lasat orase in afara aliantelor pentru ca avem una sau mai multe probleme cu anumiti jucatori, nu este o solutie fezabila. Sunt jucatori cu 2500+ conducere care pot ajunge la 50-60000 daune lejer si acestia la fiecare lupta sunt aruncati de catre orice tanc cu grad de capitan.
Incerc sa inteleg rationamentul, de 2 ori s-a mai facut aceeasi miscare, de fiecare data cu rezultate dezastruoase si acum incercati a 3-a oara acelasi lucru, va asteptati la alt rezultat?. Da, stiu, e arhicunoscut faptul ca pe hawaii sunt membru al JustUs-Mercenarii, insa totodata se stie si faptul ca sunt multi ani de cand nu mai am treaba cu organizarea aliantelor si etc. , deci pot oferi o parere suficient de obiectiva pentru a va spune de pe acum ca veti avea acelasi rezultat si anume lipsa bataliilor.
Ca o concluzie, eu nu pot percepe ce poate fi atat de complicat in purtarea unei discutii in care sa se poata gasi o solutie care sa multumeasca marea majoritate ( atentie mare aici, majoritatea nu inseamna aia 4-5 care au conflicte cu alti 4-5). Ca o reimpropastare a memoriei pentru cei vechi, pe vremea cand ma ocupam si eu de aliante, erau lunare aproape intalnirile in care se discutau echilibrari si reechilibrari, si uita-ne pe toti intregi, n-am patit nimic si nu ne-a muscat nimeni.
De asta ai ajuns sa nu te mai ocupi de aliante, ca esti intreg in urma discutiilor . :D :njub:
 
Asta se vrea a fi ultimul zvac al lui Tami, in incercarea de a-si spala imaginea , patand-o pe a altora ? De asumat esecul banuiesc ca nici nu poate fi vorba, nu-i sta in caracter. Asa e, toti cei care nu ii impartasesc ei opiniile sunt manipulati sau secretare, motiv pentru care unii au ales sa fumeze pipa tacerii, de frica sa nu-i stearga din lista de prieteni si din suflet, cum a patit Claudia. Dupa ce v-ati batut joc de colegi si de adversari, acum pedalati in sens invers cu justificari. Nu stiu cine pe cine a jignit, din moment ce Rene era singurul care turba pe salon zile in sir, dar fie, n-aveti decat sa va anesteziati cu inca o doza de victimizare.

Cum ii pot lua eu in serios pe cei care au aparitii meteorice la forturi? Pe 14 a inceput eventul V-day.

alubama: 1-14 februarie : 6 lupte (3 fiind la Awesomia, ca deh, premii)
klyu: 1-14 februarie: 5 lupte (3 Awesomia)
Tami: 1-14 februarie: 6 lupte (2 Awesomia)
sorinpistolarul: 1-14 februarie: 6 lupte (3 Awesomia)
DoryBuzlea: 1-14 februarie: 5 lupte (3 Awesomia)

Deci astia sunt cei care ne vorbesc de lupte ? Pe bune? E jenant. Ce-ar trebui, sa sacrificam calitatea luptelor si sa asiguram loc tuturor, atunci cand binevoiesc sa dea ei pe la fort ? Eventual sa mai fie si dintre cei care se lesina din primele runde.

Impartirea s-a produs din cauza faptului ca -JustUs- & NewSchool au ales sa frece luptele prin prisma dezinteresului aratat. Concret, la ei nu se trimitea tactica, nu se atacau forturi cand le venea randul, nu se coordona, fapt ce-a dus la o prezenta scazuta si la lupte de calitate slaba. Ok, am inteles, lipseste sadonel. Am inteles, n-are chef nici toby sa se ocupe. Restul ce fac? Mai ales astia care sar cu gura pe aici. Unde mai pui ca o alianta nu sta
(sau n-ar trebui sa stea) intr-un singur om. Pe mine chiar ma amuza vehementa cu care pretindeti una si alta, omitand complet faptul ca aveti si indatoriri, nu numai drepturi. Adica ce trebuia? Sa pierdem oameni activi in detrimentul unor fripturisti care isi amintesc de forturi doar la eventuri si Awesomia? Nu merci. Nici noi nu-i putem obliga sa vina zilnic sau cat mai des posibil la fort, nici ei nu ne pot obliga sa jucam cand,cum si unde au ei chef. E destul de simplu in opinia mea: nu vii la lupte = nu-ti pasa de ele = n-ai dreptul sa emiti pretentii. Sau functionam pe principiul "la placinte inainte, la razboi inapoi"?

Sa ne zica Tami de cate ori a trimis tactica sau de cate ori a coordonat. Ii cadea unghiuta daca ataca un fort si dadea niste grade?
"noi nu dam sfaturi, nu avem solutii.Noi dorim".
Alooo ... aveti impresia ca altii au o datorie morala fata de voi ? Puneti osul la treaba daca vreti sa fie bine pentru toti, asa cum pretindeti. Acuzati ca nu sunteti ascultati desi cutia cu sugestii a fost mereu deschisa iar telegramele referitoare la situatia aliantelor au fost publice, dar totodata va feriti sa veniti cu idei concrete. I-ati oferit credit lui toby, ati garantat pt el. De ce nu va asigura acum lupte ? Daca va zic ca jucati doar cand are chef x sau y sa trimita clonele, va suparati. Voi sunteti si idealisti, ati sperat c-o sa se comporte diferit pe Hawaii fata de restul lumilor.

Am tot amanat impartirea in speranta c-o sa va mobilizati macar la event, dar cum n-a fost cazul, am luat masuri pentru a asigura lupte decente si echilibrate. Am reusit intr-o oarecare masura, desi e loc de mai bine. Ca unii isi fac filme, arunca cu teorii si dezvolta scenarii demne de telenovele, e strict problema lor. N-am urmarit sa excludem pe nimeni, dar nici nu puteam astepta la nesfarsit sa se mobilizeze. Dupa cum am mentionat in telegrama trimisa , prioritate la grade au aliantele noastre.

Monopolizarea luptelor e in capul unora, aceeasi care nu prea au proprietatea cuvintelor. Nimic nou sub soare. Nu-i oprim pe ceilalti sa ne urmeze exemplul si sa organizeze lupte, pe fort mic sau mediu. Indiferent de ce crede unul sau altul, nici mie nu-mi convine impartirea. Am mai trecut prin asta, stiu ce presupune, stiu ca trebuie sa ne mobilizam si mai bine, sa impartim oamenii on si asa destul de putini, etc. Sunt primul care admite ca ar fi fost mai bine pe mari, cu conditia de a exista implicare de ambele parti. Cum asta nu se intampla decat temporar iar scenariul se tot repeta, ramanem pe medii pana cand vor exista si alte solutii.

"Nu se poate ca datorita catorva sa suferim noi toti ceilalti,
Sa vrem sa mergem la fort si sa nu primim grade sau sa prindem locuri(cand a fost vreodata problema de locuri?)"


Probleme cu locurile au fost mereu, dar nu le-ai sesizat tu pt ca ti-a pasat doar de propria persoana. Cand ramaneau oameni pe afara prin -JustUs- ca sa faca loc clonelor, nu te-am auzit sa zici nimic. Cand ramaneau oameni pe afara la Awesomia, din aceeasi cauza, tacere. Chiar si la ultima lupta au ramas oameni pe afara. Te rog sa iei atitudine si sa sesizezi organele abilitate.

Stiu ca unii traiti cu impresia gresita si-mi pare rau ca trebuie sa fiu eu cel care va aduce cu picioarele pe pamant. Pe Lumea 1 & Indiana sunt de asemenea probleme cu locurile. Unii vor medii, altii insista pentru mici. Nu e Hawaii mai speciala, iar astia de au mentinut-o activa de-a lungul anilor clar nu sunteti voi. De fapt eu aici explic doar pentru restul, ca voi provenind de pe lumile noi stiti exact despre ce vorbesc. Se juca pe mici la event desi era prezenta de full medii si nu si-a mai dat nimeni duhul.

"doar pentru ca esti dintr-un oras care a indraznit sa ia o pozitie si sa isi spuna parerea in diferite ocazii."

Nu stiu de ce vorbesti tu din moment ce n-ai fost implicat in nicio discutie. Regret ca-s nevoit sa-ti narui crezul, dar nu numai ca n-au zis nimic, ci au plecat pe usa din dos, cu capul plecat. Glas au prins ulterior, cand ii ignorau toti. Au prins loc la fort inclusiv oameni de la voi. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, poti verifica pe westforts. Denaturati realitatea mai abil decat politicienii. Sau macar incercati.

"(la modul imi iau mingea si plec nu ma mai joc cu voi)"

Tocmai ca voi sunteti cei care refuza jocul, iar cand ne reorientam si ne gasim alti parteneri, scanciti ca va ignoram.

"prisma faptului ca pot limita accesul unor playeri la contentul pe care il ofera acest joc si implicit
afecteaza si venitul jocului avand in vedere faptul ca neparticipand la fort de ce sa ma mai chinui sa cumpar
VIP doar pentru farm, mai bine ma dedic altui joc in care se respecta regulile si exista bun simt."


Singurul lucru pe care ti l-as limita ar fi accesul la net. Poti foarte bine sa fii tu cel care organizeaza luptele, pentru a nu mai depinde de altii. Ce vrei tu, anume sa comanzi pe timpul si nervii altuia, nu se prea poate.

"Cand am inceput sa joc aici era foarte frumos"

Cand era intr-adevar frumos, din tabara voastra se auzea "vrem sa revenim la lupte frumoase", intr-o incercare patetica de a provoca. Ati revenit de n-ati mai putut, ba chiar le-ati stricat si pe ale altora. Karma

"Nu exista reguli in privinta asta, e un joc de strategie ataci cand vrei dar sa iei optiunea cu totul si sa faci monopol ca sa te joci cu"prietenii tai virtuali" e atitudine de las "

Deci cand va convine voua , e joc de strategie. Cand nu va convine, e atitudine de las. Logica nu-i punctul tau forte.

"Aseara nu au primit destui, si cine va face pe voi asa speciali sa face ti cum vreti voi in loc sa se echilibreze jocul si sa jucati pe mari in loc de medii a?"

Poate tu cunosti altfel de matematica si poti baga 117 pe 84 locuri. N-are nimeni nicio obligatie fata de tine sau fata de altii pentru a va asigura lupte. Ca unii aleg sa se implice, din varii motive , e cu totul altceva. Du-te la mamica inno si roag-o sa-ti organizeze lupte, ca doar esti consumator de pepite si ai drepturi, iar noi, ca niste nesimtiti ce suntem, iti incalcam unul fundamental. Cat timp buna desfasurare a luptelor e exclusiv sarcina jucatorilor iar tu alegi sa stai cu mainile in san, ar trebui s-o lasi mai moale cu povestile astea.

"asa se dau gradele ???"

Recunosc cu mana pe inima ca ma fascineaza capacitatea voastra de a crea un pseudo-argument din orice banalitate. Zau ca va irositi talentul pe West.
Pentru ca esti simpatic tie iti facem reducere, dai numai cinspemii. Acceptam si bonuri de masa, ca trebuiesc hraniti puradeii si clonele.

"Pai si gradele cum s-au dat la fortul de ieri seara cel putin...cei de se cunosteau capitan si restul sergent."
In afara aliantei s-a dat sergent. C-a mai scapat careva cu capitan, norocul lui. Daca tami si klyu nu m-au surprins cu nimic, cunoscandu-i cat de cat pe amandoi , mesajul tau a facut-o . Pe bune, am ras zgomotos.

Mi-am permis si eu, in nesimtirea mea, sa trimit doua zile tactica in -JustUs- si NewSchool. Stiu, stiu, am soriciul gros, n-are sens sa mai dezbatem.
Asta a fost raspunsul tau . Vrei lupte ori vrei sa moara? Vreti sa se ocupe cineva capabil si sa faca sa fie bine pentru toti ori sa nu va deranjeze cu o banala tactica? Hotarati-va si voi, ca ne bagati in ceata. Daca tot va chemati colegii sa comenteze , de preferat ar fi macar
sa va sincronizati discursul.

Si daca tot veni vorba, mai am un exemplu . Pai ce-ai facut, madame ? Sa-mi vad sau sa nu-mi vad de alianta mea?
 

Dragunov96

Greenhorn
Am citit toate comentariile și am un singur mesaj:
Este un joc, trebuie tratat ca un joc și un joc trebuie jucat cu plăcere, cu competivitate fără ură, corectitudine (egală între cel de lvl 1 și cel de lvl 250). Prin joc ne relaxam, uităm de stresul cotidian și facem o pauză de la îndatoririle zilnice.
Suntem împreună, ne jucăm împreună. Ne duelăm, ne batem la fort, dar la final cu toții suntem împreună, cu toții suntem un tot-unitar care iubește acest joc frumos.
Hai să îl jucăm frumos, hai să ajutăm jocul să prindă cât mai mulți ani de viață, hai sa ne înțelegem.
 
Au mai existat discutii de acest gen in trecut si va reamintesc ca au dus la fake-uri peste fake-uri si batalii de tip spam

Daca n-as fi stiut cu cine stau de vorba, ar fi fost absolut induiosator discursul asta pacifist.

Cum am mai zis, nu va poate obliga nimeni sa participati la lupte. La fel de bine cum nici noi nu suntem obligati sa jucam cand aveti voi chef. Din moment ce scenariul asta se repeta iar si iar, unde zici tu c-ar fi problema? La noi sau la voi ? De altfel paduche si figurant in acelasi timp nu prea merge. Dezbatem mai pe fata daca preferi, dar mi-e teama ca te apuca vreun acces de pudibonderie si-mi zboara comentariul. Sa-ti reamintim si noi ca printre initiatorii fake-urilor te regaseai tu si viper? Foarte matura gandirea de altfel, sa stricati luptele tuturor luni de zile. Sigur, a trecut, s-a uitat. Sau nu.

Rezultate dezastruoase? Doar dupa ce trimiteau ai vostri clonele cu tinta pe steag. De altfel dupa fiecare impartire apareau 40 conturi din senin. Adevarul e ca singura voastra bucurie e sa frecati luptele altora si ca fara scandaluri, de orice tip, nu functionati, nu exista activitate. Sunt satui toti de discutii in care oricum nu ajungem niciodata la un numitor comun. Ce e de fapt de discutat ? Si cu cine, din moment ce nu se ocupa absolut nimeni? In loc sa-ti vezi de alianta proprie (sau ce-a mai ramas din ea), incerci sa le analizezi pe ale noastre.Era un efort prea mare sa trimiti o tactica, fiind activ zilnic? De forum sau de chat observ ca-ti faci timp.

Eu stiu ca mai sunt unii care-si iau azi mamele la dans si maine sunt cei mai buni prieteni, dar nu toti functioneaza asa. Unii nu ling acolo unde scuipa. Nu merge sa-i zici unei femei de varsta cu maica-ta "mars" doar pt ca te-a atentionat sa muti la fort , tu fiind un mucos teribilist, apoi sa ai pretentia sa jucati impreuna. ( pentru cei care ni s-au alaturat mai tarziu, nu de beny e vorba ). Din moment ce ti se explica destul de clar ca impartirea a vizat lupte echilibrate iar tu continui sa vorbesti despre "excludere", folosindu-l drept un cuvant cheie, nici discutia de fata n-are sens. Aia e. locurile sunt limitate la 84 / 92, asta asigurand si un oarecare echilibru. Daca n-ati vrut sa jucati cand aliantele erau perfect construite, suportati consecintele.

Ca tot veni vorba si de grade, n-am auzit sa fi avut vreo problema cand generali din justmercenarii au calarit&aruncat (oare a cata oara?) oameni din Kings si Renegatii. Sau astea nu se contorizeaza? Ori cand au ramas oameni pe afara la Awesomia - ati luat in calcul sau ati propus ca la Awesomia sa primeasca premiile inclusiv cei care n-au prins loc la lupta, daca prezinta raportul?


dar să excludeți definitiv câteva orașe de la lupte e inacceptabil
Inaceptabil e sa judeci ce fac altii fara a participa la lupte (de pe 1 pana pe 14, 3 lupte, toate la Awesomia).La fel de inaceptabil precum faptul ca nu te-ai deranjat sa trimiti o tactica sau sa coordonezi o lupta, dar tii altora predici despre ce-ar trebui sa faca. Unde mai pui ca-n prima lupta cand ai avut capitan ai spamat inutil si-ai mutat aiurea , nerespectand indicatiile coordonatorului, asa ca pana si "sergentul" e prea mult pt tine. Poate ai impresia ca pusca aia gringo te face special. Afla ca nu. In loc sa mobilizati si sa organizati lupte, preferati sa va plangeti ca nu prindeti loc.Daca ar fi fost un caz unic, doar pe Hawaii, as fi inteles. Cat timp se intampla peste tot, nu-i nimic de reprosat.

Pe principiul "unde dai si unde crapa", lumea acuza ca nu miscati un deget iar voi vorbiti de echilibrare, ca si cum acolo ar fi fost problema. Ramaneti si voi la chestiunile la care va pricepeti, trolling si altele de genul , nu forturi si aliante, unde ati ramas repetenti.
 

sorinpistolarul

Greenhorn
"Pai si gradele cum s-au dat la fortul de ieri seara cel putin...cei de se cunosteau capitan si restul sergent."
In afara aliantei s-a dat sergent. C-a mai scapat careva cu capitan, norocul lui. Daca tami si klyu nu m-au surprins cu nimic, cunoscandu-i cat de cat pe amandoi , mesajul tau a facut-o . Pe bune, am ras zgomotos.

Mi-am permis si eu, in nesimtirea mea, sa trimit doua zile tactica in -JustUs- si NewSchool. Stiu, stiu, am soriciul gros, n-are sens sa mai dezbatem.
Asta a fost raspunsul tau . Vrei lupte ori vrei sa moara? Vreti sa se ocupe cineva capabil si sa faca sa fie bine pentru toti ori sa nu va deranjeze cu o banala tactica? Hotarati-va si voi, ca ne bagati in ceata. Daca tot va chemati colegii sa comenteze , de preferat ar fi macar
sa va sincronizati discursul.
Pai parerea mea ramane aceeasi, nu stiu cum sa ti zic.
Post-ul meu e remarca doar, nu plangere, ca la lvl meu nici pretentii n am si nici lumea nu sta in prezenta mea la fort, ca tot ai zis ca am 6 participari in 2 sapt. Vin cand vreau si daca sunt primit.
Si in aceeasi telegrama din care ai pus ss-ul ti am mai zis si sa vorbesti cu baietii din just, nu sa faci tu ambele tactici, nu stiu dc victimizezi acum ca cine stie ce ti am zis, ca ai soriciul gros si mai stiu eu ce.
 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
La fel de inaceptabil precum faptul ca nu te-ai deranjat sa trimiti o tactica sau sa coordonezi o lupta
Iar argumentul ăsta ce l-am demonstrat a fi fals și neinformat? Ți-am mai explicat de câteva ori că m-am ocupat o vreme de alianța, am trimis zeci de tactici, am și condus câteva lupte de fort, dar nu am mai avut timpul necesar și am renunțat. Nu ai de unde să știi cât timp am pierdut chemând lumea la fort, vorbești în necunoștință de cauză. Din păcate, să vorbesc cu tine e precum aș vorbi cu pereții, te prefaci că nu vezi ce nu îți convine sau nu te avantajează, spui doar jumătăți de adevăr și faci acuzații ridicole.

Doar dupa ce trimiteau ai vostri clonele cu tinta pe steag.
Au fost și cazuri de acest fel, desigur, inclusiv de la tine din alianță la forturile noastre. Diferența este că cei din alianța în care sunt eu au pus ținta pe steag de-abia după ce au fost aruncate câteva zeci de grade de trădător la mai multe forturi consecutive, nu din senin așa cum încerci să pară.
Eu zic să o lași mai ușor cu acuzațiile astea lipsite de dovezi, nu de alta, dar nu e locul pe forum. Există support pentru asta. Și voi ați fost într-o zi 80, într-alta 130 și nu cred că s-a plâns nimeni pe forum că ați trimis clone.

Unii nu ling acolo unde scuipa
Cum ar fi aceia care trimit telegrame la toată alianța zicând că ei preferă să se lase de joc decât să joace cu JustUs ca apoi să joace zilnic? Daaa, cunoaștem ;)
 

Benyamyn10

West Sheriff
Membru personal
Daca n-as fi stiut cu cine stau de vorba, ar fi fost absolut induiosator discursul asta pacifist.

Cum am mai zis, nu va poate obliga nimeni sa participati la lupte. La fel de bine cum nici noi nu suntem obligati sa jucam cand aveti voi chef. Din moment ce scenariul asta se repeta iar si iar, unde zici tu c-ar fi problema? La noi sau la voi ? De altfel paduche si figurant in acelasi timp nu prea merge. Dezbatem mai pe fata daca preferi, dar mi-e teama ca te apuca vreun acces de pudibonderie si-mi zboara comentariul. Sa-ti reamintim si noi ca printre initiatorii fake-urilor te regaseai tu si viper? Foarte matura gandirea de altfel, sa stricati luptele tuturor luni de zile. Sigur, a trecut, s-a uitat. Sau nu.
Putem dezbate in ce mod preferi tu, si aici pe forum si pe soapta, nu am o problema, Legat de excese de zel, e ironic putin venind din partea ta, avand in vedere cum se stergeau comentariile cand erai in staff si cum se sterg acum :) . Comentariul tau va "zbura", daca in el se regasesc jigniri sau atacuri la persoana evidente(din punctul meu de vedere, nu este cazul de asa ceva la ce ai scris pana acum) nu obisnuiesc sa sterg comentarii pentru ca nu-mi place mie ce este in ele, stiu ca poate iti e contraintuitiv :) .
Lasand gluma la o parte, propunerea mea, obiectiva de aceasta data(rolul acestui topic fiind constructiv si de a rezolva aceasta problema) este ca toate partile implicate sa faca bine sa se suporte timp de 10-15 minute intr-un chat fara sa-si umple frigiderele si sa cautati o solutie incat sa nu se joaca 84 vs 92 cand exista seri cu prezente de 200+ oameni, in special in timpul eventurilor.

Eu stiu ca mai sunt unii care-si iau azi mamele la dans si maine sunt cei mai buni prieteni, dar nu toti functioneaza asa. Unii nu ling acolo unde scuipa. Nu merge sa-i zici unei femei de varsta cu maica-ta "mars" doar pt ca te-a atentionat sa muti la fort , tu fiind un mucos teribilist, apoi sa ai pretentia sa jucati impreuna. ( pentru cei care ni s-au alaturat mai tarziu, nu de beny e vorba ). Din moment ce ti se explica destul de clar ca impartirea a vizat lupte echilibrate iar tu continui sa vorbesti despre "excludere", folosindu-l drept un cuvant cheie, nici discutia de fata n-are sens. Aia e. locurile sunt limitate la 84 / 92, asta asigurand si un oarecare echilibru. Daca n-ati vrut sa jucati cand aliantele erau perfect construite, suportati consecintele.
Ca sa clarificam si aceasta situatie cu acel apelativ folosit. A fost o discutie intre 2 jucatori pe lumea speed de forturi de acum cateva luni. Aceasta afirmatie, daca a fost raportata (aceasta informatie este confidentiala si nu o pot face publica) a fost tratata si judecata ca atare. Acum ca unii poate doreau o sanctiune permanenta de pe speed sau mai stiu eu ce, fiecare are opinia lui, afirmatiile raportate se trateaza la fel pentru toata lumea, nu conteaza cine este cel care face afirmatia sau cine este persoana careia ii se adreseaza.

Sa-ti reamintim si noi ca printre initiatorii fake-urilor te regaseai tu si viper? Foarte matura gandirea de altfel, sa stricati luptele tuturor luni de zile. Sigur, a trecut, s-a uitat. Sau nu.
Acele lupte au fost stricate de noi? sau de persoanele care jucau intre ei forturi mici fara a avea vreun interes daca si cei cu care nu vor o mana de oameni sa joace pot avea lupte sau nu?. Daca tot luam trecutul la rand, spune tot adevarul, nu doar partea care te avanteaza pe tine. Scopul miscarii de atunci a fost sa va fortam sa trecem pe forturi mari deoarece era un interes sporit pentru lupte ceea ce s-a si intamplat, si dupa cum bine s-a observat a fost bine pentru toata lumea pana cand, suprinzator tot de la voi a plecat cearta cu orasul Renegatii.

Drept urmare, mai repet odata : Putem dezbate in ce mod preferi tu, si aici pe forum si pe soapta, nu am o problema cat timp se incearca ceva productiv.
 
Pai parerea mea ramane aceeasi, nu stiu cum sa ti zic.
Si in aceeasi telegrama din care ai pus ss-ul ti am mai zis si sa vorbesti cu baietii din just, nu sa faci tu ambele tactici
Stai sa facem o scurta trecere in revista:
Renegatii incearca sa se spele pe maini, pasand vina ba in Old , ba in Just. Au mers pe mana lui Toby, a fost bine o perioada, dupa care si-au luat teapa, asa cum au fost avertizati c-o sa se intample. Scenariu tras la indigo cu cel de anul trecut. Nu-i capat de lume, dar acum Tami, ca o lidera de alianta ce este (autointitulata peste noapte, dar cine suntem noi sa judecam?), in loc sa-si indrepte sagetile cu reprosuri catre Old, ar face bine sa incerce sa asigure lupte propriilor oameni. Mai sunt unii care vor sa joace zilnic, nu doar cand sufla ea in corn.

Aveti doua variante:

1) lupte pe fort mic , -JustUs- vs NewSchool (Renegatii)
2) lupte pe fort mic, -JustUs- & NewSchool vs SexyPeople & OldSchool
( cu o ora jumatate inainte de lupta principala a celor din Sexy / Old sau cu 20-30 minute dupa)

Nu-i niciuna ideala si-n ambele e nevoie de un minim de implicare, dar macar asa s-ar rezolva intr-un procent semnificativ problema locurilor. Bine, mai exista si varianta pe care pare ca ati imbrastisat-o deja, adoptand o atitudine blazata si nefacand nimic. Am vorbit cu oameni din Just, acuzau si ei prezenta slaba si faptul ca nu se ocupa nimeni, la randul lor nefiind dispusi sa faca nimic. E un cerc vicios.

Ca sa incheiem si subiectul cu echilibrarile desi prezenta din 17.01 cand ati facut full aparare pe mare pare a fi un argument suficient:

- toby a fost banat alaturi de 35 clone, Kings a venit in -JustUs- in vederea echilibrarii
- 30 din cele 35 conturi au fost debanate si retrimise la fort, Kings a ramas in -JustUs-
- Renegatii au fost dati afara din Old, au mers la fort alaturi de -JustUs-
- CuNevoiSpeciale s-au mutat in -JustUs- tot pentru a-i ajuta

Cu toate astea, asistam la declinul aliantei si al lumii Hawaii. Multumiri artizanilor, Sado&Toby (pe care cica ii nedrept sa-i tragem la raspundere), Rene&Tami

Iar argumentul ăsta ce l-am demonstrat a fi fals și neinformat?
Cui ai demonstrat? Tie in lungile sesiuni de contraziceri in oglinda? Toti ai vostri acuza faptul ca perioade lungi nu s-a coordonat si nu s-a trimis tactica, numai tu vii cu arogante si tupeu sa-i contrazici. Pentru a nu exista confuzii, vorbim de anul 2024, nu de 1900 toamna. Esti zilnic on si activ pe chat, dureaza mai putin de un minut sa dai copy-paste la o tactica. Oare e intr-adevar lipsa de timp sau dezinteres? Daca te fortai sa pui si topic pe chat, sa fi vazut cum bubuia prezenta.
Eu zic să o lași mai ușor cu acuzațiile astea lipsite de dovezi, nu de alta, dar nu e locul pe forum. Există support pentru asta. Și voi ați fost într-o zi 80, într-alta 130 și nu cred că s-a plâns nimeni pe forum că ați trimis clone.
Stau drept marturie luptele de pe westforts. Oh da, le-ati trimis in prima zi in care ne-am impartit, stiind c-o sa primiti ulterior tradator, in conditiile in care cu o zi in urma nu aveati oameni si fix lipsa voastra de mobilizare a produs ruptura si impartirea. Nostradamus ii pistol cu apa pe langa voi. Bine, la cat minti tu, il faci gelos pe Pinocchio, nicio noutate.

Voi sunteti pita lui Dumnezeu , voi ati primit tradator fara motiv, din alianta ati fost dati afara fara motiv .. cate abuzuri ati indurat. Mai sa scap o lacrima din adidas. Noi am vrut sa facem un bine, v-am dat tradator ca sa se asorteze cu dunga rosie din buletin, dar voi nu stiti aprecia.

"tine-mi fata pe turn" nu se numeste coordonat. Ma indoiesc sincer ca te-ai pricepe la asa ceva, din moment ce intampini reale probleme la mutat: sa stai singur pe sector cu cel mai bun set de bonus daune chiar e o noutate.

Cum ar fi aceia care trimit telegrame la toată alianța zicând că ei preferă să se lase de joc decât să joace cu JustUs ca apoi să joace zilnic? Daaa, cunoaștem ;)
Probabil e motiv de maxima mandrie pt voi faptul ca elmerica a interpretat regulamentul dupa bunul plac si-a comis abuzuri, fortandu-ne sa jucam intr-un final contra voastra, din lipsa de alternative. Dar aia e, oamenii mici se multumesc cu lucruri marunte. Bine c-a calcat pe urmele lui j4f, ambii fiind victimele "reducerii de personal". Trist, foarte trist.

In fine, nu te mai retin, antreneaza-te pt IFBC, coordoneaza niste manevre.

Legat de excese de zel, e ironic putin venind din partea ta, avand in vedere cum se stergeau comentariile cand erai in staff si cum se sterg acum :) .
Conform regulamentului, cum sa se stearga? Dar mna, voi trolli la inceput de cariera, cu prea mult timp liber si suferind de mania persecutiei, eu cam acid si neprietenos.N-avea cum sa iasa bine. Chiar ma amuza sa va vad de cealalta parte a baricadei. Acum din lipsa de timp invocati flame-ul si stergeti cate 3 pagini deodata, la gramada, fara a mai cerne comentariile, motiv pentru care forumul a devenit mai pustiu ca Sahara.
Ca sa clarificam si aceasta situatie cu acel apelativ folosit.
Divaghezi. Am vrut sa subliniez limbajul si faptul ca asta e unul dintre motivele pt care unii aleg sa nu joace cu voi. Daca e sa ne legam de speed, s-a pretins mai degraba o sanctiune pentru refuzul de a asculta ordinele coordonatorului , asa cum prevederea regulamentul (care n-a fost aplicata, din motive evidente), decat o sanctiune pt ceea ce-a zis.
Acele lupte au fost stricate de noi? sau de persoanele care jucau intre ei forturi mici fara a avea vreun interes daca si cei cu care nu vor o mana de oameni sa joace pot avea lupte sau nu?.
Evident c-au fost stricate de voi. Care a fost oare motivul pt care s-a ajuns la lupte pe mici? Refuzul vostru de a juca. S-a trecut initial pe medii, dar cum voi ati inviat clonele pt a dezechilibra, s-a trecut pe mici. Asadar n-a fost niciun interes sporit, ci exact ce-am zis in postarea anterioara: daca nu exista scandaluri ,voi n-aveti pofta de joc. Cearta cu Renegatii n-a influentat in mod negativ luptele, ba din contra, si-au indeplinit visul de a juca langa toby si s-au mobilizat foarte bine, in incercarea de a ne bate. Avantaj voi.

Vorba multa, saracia omului. Nu este absolut nimic de discutat sau de dezbatut. Repet, nici n-am avea cu cine, din moment ce la voi e sat fara caini. Eu nu sunt impotriva revenirii pe forturi mari, dar daca se doreste intr-adevar asta, solutia e una singura: IMPLICARE. In lipsa ei e inutil sa invocati echilibrari sau orice altceva, la fel de inutil precum e sa mimati pe aici ingrijorarea.
 

klyu

Greenhorn
Asta se vrea a fi ultimul zvac al lui Tami, in incercarea de a-si spala imaginea , patand-o pe a altora ? De asumat esecul banuiesc ca nici nu poate fi vorba, nu-i sta in caracter. Asa e, toti cei care nu ii impartasesc ei opiniile sunt manipulati sau secretare, motiv pentru care unii au ales sa fumeze pipa tacerii, de frica sa nu-i stearga din lista de prieteni si din suflet, cum a patit Claudia. Dupa ce v-ati batut joc de colegi si de adversari, acum pedalati in sens invers cu justificari. Nu stiu cine pe cine a jignit, din moment ce Rene era singurul care turba pe salon zile in sir, dar fie, n-aveti decat sa va anesteziati cu inca o doza de victimizare.

Cum ii pot lua eu in serios pe cei care au aparitii meteorice la forturi? Pe 14 a inceput eventul V-day.

alubama: 1-14 februarie : 6 lupte (3 fiind la Awesomia, ca deh, premii)
klyu: 1-14 februarie: 5 lupte (3 Awesomia)
Tami: 1-14 februarie: 6 lupte (2 Awesomia)
sorinpistolarul: 1-14 februarie: 6 lupte (3 Awesomia)
DoryBuzlea: 1-14 februarie: 5 lupte (3 Awesomia)

Deci astia sunt cei care ne vorbesc de lupte ? Pe bune? E jenant. Ce-ar trebui, sa sacrificam calitatea luptelor si sa asiguram loc tuturor, atunci cand binevoiesc sa dea ei pe la fort ? Eventual sa mai fie si dintre cei care se lesina din primele runde.

Impartirea s-a produs din cauza faptului ca -JustUs- & NewSchool au ales sa frece luptele prin prisma dezinteresului aratat. Concret, la ei nu se trimitea tactica, nu se atacau forturi cand le venea randul, nu se coordona, fapt ce-a dus la o prezenta scazuta si la lupte de calitate slaba. Ok, am inteles, lipseste sadonel. Am inteles, n-are chef nici toby sa se ocupe. Restul ce fac? Mai ales astia care sar cu gura pe aici. Unde mai pui ca o alianta nu sta
(sau n-ar trebui sa stea) intr-un singur om. Pe mine chiar ma amuza vehementa cu care pretindeti una si alta, omitand complet faptul ca aveti si indatoriri, nu numai drepturi. Adica ce trebuia? Sa pierdem oameni activi in detrimentul unor fripturisti care isi amintesc de forturi doar la eventuri si Awesomia? Nu merci. Nici noi nu-i putem obliga sa vina zilnic sau cat mai des posibil la fort, nici ei nu ne pot obliga sa jucam cand,cum si unde au ei chef. E destul de simplu in opinia mea: nu vii la lupte = nu-ti pasa de ele = n-ai dreptul sa emiti pretentii. Sau functionam pe principiul "la placinte inainte, la razboi inapoi"?

Sa ne zica Tami de cate ori a trimis tactica sau de cate ori a coordonat. Ii cadea unghiuta daca ataca un fort si dadea niste grade?
"noi nu dam sfaturi, nu avem solutii.Noi dorim".
Alooo ... aveti impresia ca altii au o datorie morala fata de voi ? Puneti osul la treaba daca vreti sa fie bine pentru toti, asa cum pretindeti. Acuzati ca nu sunteti ascultati desi cutia cu sugestii a fost mereu deschisa iar telegramele referitoare la situatia aliantelor au fost publice, dar totodata va feriti sa veniti cu idei concrete. I-ati oferit credit lui toby, ati garantat pt el. De ce nu va asigura acum lupte ? Daca va zic ca jucati doar cand are chef x sau y sa trimita clonele, va suparati. Voi sunteti si idealisti, ati sperat c-o sa se comporte diferit pe Hawaii fata de restul lumilor.

Am tot amanat impartirea in speranta c-o sa va mobilizati macar la event, dar cum n-a fost cazul, am luat masuri pentru a asigura lupte decente si echilibrate. Am reusit intr-o oarecare masura, desi e loc de mai bine. Ca unii isi fac filme, arunca cu teorii si dezvolta scenarii demne de telenovele, e strict problema lor. N-am urmarit sa excludem pe nimeni, dar nici nu puteam astepta la nesfarsit sa se mobilizeze. Dupa cum am mentionat in telegrama trimisa , prioritate la grade au aliantele noastre.

Monopolizarea luptelor e in capul unora, aceeasi care nu prea au proprietatea cuvintelor. Nimic nou sub soare. Nu-i oprim pe ceilalti sa ne urmeze exemplul si sa organizeze lupte, pe fort mic sau mediu. Indiferent de ce crede unul sau altul, nici mie nu-mi convine impartirea. Am mai trecut prin asta, stiu ce presupune, stiu ca trebuie sa ne mobilizam si mai bine, sa impartim oamenii on si asa destul de putini, etc. Sunt primul care admite ca ar fi fost mai bine pe mari, cu conditia de a exista implicare de ambele parti. Cum asta nu se intampla decat temporar iar scenariul se tot repeta, ramanem pe medii pana cand vor exista si alte solutii.

"Nu se poate ca datorita catorva sa suferim noi toti ceilalti,
Sa vrem sa mergem la fort si sa nu primim grade sau sa prindem locuri(cand a fost vreodata problema de locuri?)"


Probleme cu locurile au fost mereu, dar nu le-ai sesizat tu pt ca ti-a pasat doar de propria persoana. Cand ramaneau oameni pe afara prin -JustUs- ca sa faca loc clonelor, nu te-am auzit sa zici nimic. Cand ramaneau oameni pe afara la Awesomia, din aceeasi cauza, tacere. Chiar si la ultima lupta au ramas oameni pe afara. Te rog sa iei atitudine si sa sesizezi organele abilitate.

Stiu ca unii traiti cu impresia gresita si-mi pare rau ca trebuie sa fiu eu cel care va aduce cu picioarele pe pamant. Pe Lumea 1 & Indiana sunt de asemenea probleme cu locurile. Unii vor medii, altii insista pentru mici. Nu e Hawaii mai speciala, iar astia de au mentinut-o activa de-a lungul anilor clar nu sunteti voi. De fapt eu aici explic doar pentru restul, ca voi provenind de pe lumile noi stiti exact despre ce vorbesc. Se juca pe mici la event desi era prezenta de full medii si nu si-a mai dat nimeni duhul.

"doar pentru ca esti dintr-un oras care a indraznit sa ia o pozitie si sa isi spuna parerea in diferite ocazii."

Nu stiu de ce vorbesti tu din moment ce n-ai fost implicat in nicio discutie. Regret ca-s nevoit sa-ti narui crezul, dar nu numai ca n-au zis nimic, ci au plecat pe usa din dos, cu capul plecat. Glas au prins ulterior, cand ii ignorau toti. Au prins loc la fort inclusiv oameni de la voi. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, poti verifica pe westforts. Denaturati realitatea mai abil decat politicienii. Sau macar incercati.

"(la modul imi iau mingea si plec nu ma mai joc cu voi)"

Tocmai ca voi sunteti cei care refuza jocul, iar cand ne reorientam si ne gasim alti parteneri, scanciti ca va ignoram.

"prisma faptului ca pot limita accesul unor playeri la contentul pe care il ofera acest joc si implicit
afecteaza si venitul jocului avand in vedere faptul ca neparticipand la fort de ce sa ma mai chinui sa cumpar
VIP doar pentru farm, mai bine ma dedic altui joc in care se respecta regulile si exista bun simt."


Singurul lucru pe care ti l-as limita ar fi accesul la net. Poti foarte bine sa fii tu cel care organizeaza luptele, pentru a nu mai depinde de altii. Ce vrei tu, anume sa comanzi pe timpul si nervii altuia, nu se prea poate.

"Cand am inceput sa joc aici era foarte frumos"

Cand era intr-adevar frumos, din tabara voastra se auzea "vrem sa revenim la lupte frumoase", intr-o incercare patetica de a provoca. Ati revenit de n-ati mai putut, ba chiar le-ati stricat si pe ale altora. Karma

"Nu exista reguli in privinta asta, e un joc de strategie ataci cand vrei dar sa iei optiunea cu totul si sa faci monopol ca sa te joci cu"prietenii tai virtuali" e atitudine de las "

Deci cand va convine voua , e joc de strategie. Cand nu va convine, e atitudine de las. Logica nu-i punctul tau forte.

"Aseara nu au primit destui, si cine va face pe voi asa speciali sa face ti cum vreti voi in loc sa se echilibreze jocul si sa jucati pe mari in loc de medii a?"

Poate tu cunosti altfel de matematica si poti baga 117 pe 84 locuri. N-are nimeni nicio obligatie fata de tine sau fata de altii pentru a va asigura lupte. Ca unii aleg sa se implice, din varii motive , e cu totul altceva. Du-te la mamica inno si roag-o sa-ti organizeze lupte, ca doar esti consumator de pepite si ai drepturi, iar noi, ca niste nesimtiti ce suntem, iti incalcam unul fundamental. Cat timp buna desfasurare a luptelor e exclusiv sarcina jucatorilor iar tu alegi sa stai cu mainile in san, ar trebui s-o lasi mai moale cu povestile astea.

"asa se dau gradele ???"

Recunosc cu mana pe inima ca ma fascineaza capacitatea voastra de a crea un pseudo-argument din orice banalitate. Zau ca va irositi talentul pe West.
Pentru ca esti simpatic tie iti facem reducere, dai numai cinspemii. Acceptam si bonuri de masa, ca trebuiesc hraniti puradeii si clonele.

"Pai si gradele cum s-au dat la fortul de ieri seara cel putin...cei de se cunosteau capitan si restul sergent."
In afara aliantei s-a dat sergent. C-a mai scapat careva cu capitan, norocul lui. Daca tami si klyu nu m-au surprins cu nimic, cunoscandu-i cat de cat pe amandoi , mesajul tau a facut-o . Pe bune, am ras zgomotos.

Mi-am permis si eu, in nesimtirea mea, sa trimit doua zile tactica in -JustUs- si NewSchool. Stiu, stiu, am soriciul gros, n-are sens sa mai dezbatem.
Asta a fost raspunsul tau . Vrei lupte ori vrei sa moara? Vreti sa se ocupe cineva capabil si sa faca sa fie bine pentru toti ori sa nu va deranjeze cu o banala tactica? Hotarati-va si voi, ca ne bagati in ceata. Daca tot va chemati colegii sa comenteze , de preferat ar fi macar
sa va sincronizati discursul.

Si daca tot veni vorba, mai am un exemplu . Pai ce-ai facut, madame ? Sa-mi vad sau sa nu-mi vad de alianta mea?
da alegz am fost la asa putine lupte cum ai zis si tu In perioada eventului tocmai din cauza sa nu stau sa ma milogesc! (sau sa mi se spuna ca vezi .. acum e event si vii la forturi). Dar stii si tu destul de bine ca am fost un player destul de activ(ON) si cand am fost cu voi in alianta si cand nu am fost in alianta. O seara faina!
 
bai oameni aveti probleme cu capu. eu ma duc in fabrica sa muncesc sa ma rup la piele si cand intru pe un joc sa ma destind dau de asemenea scandaluri, haideti sa fim oameni si sa ne ajutam unu pe altu ca numai asa putem evolua.....daca scuipam si radem de altu ca mamaaa ce i am dat-o ccccccc nu e ok deloc.


Fac apel la ratiunea voastra, caci prapastia in care emotiile v-au bagat este adanca.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus