iOS fanboys vs Android

  • Autor subiect DeletedUser9380
  • Data de început

DeletedUser21886

Guest
Salut copilasi. Vad ca iar aveti certuri inutile si puerile, fara a fi oferit macar UN argument decent pana acum.

Hai sa disecam putin ios-ul, vreti?

Exista widget-uri pentru homescreen? Nu?! A, pacat, la android e din design asta.
Diversitate hardw.are? (wtf cenzura?!) Ce-i aia? Doar diferenta dintre iphone prima generatie si iphone 4S? NASPA! Noi, astia care avem android, avem de ales din sute de telefoane, fiecare diferit de altul prin configuratie.
Apropo, voi aveti navigare prin GPS? Nu?! Wow, Google Maps a evoluat ceva! Se poate lejer de doi ani in curtea noastra.
Flash serviti?! Ce, nu va lasa firma voastra geniala sa instalati asa ceva pe telefon/tableta?! Moaaama, nici nu stiti cat ratati din internet cand nu sunteti la un PC.

Si acum la partea mai tehnica.
Aveti un manager de activitati decent? A, ce, nu exista pe ios pentru ca platforma e in ObjC?! Naspa! Noi avem dalvik-ul care se descurca excelent, mai ales existand si paralelism fiind de fapt, masini virtuale!
Apropo, cum va simtiti cand stiti ca telefonul vostru e facut in fabrica cu cele mai multe sinucideri datorate depresiilor?
 

DeletedUser

Guest
De exemplu nu stie sa administreze resursele util(iphone 4s cu 512 mb ram se misca mult mai bn decat sgs 2 care are parca 1 gb??)...de altfel care e utilitate de quad core?really? ce faci te apuci sa proiectezi case pe tableta?:hmf:+securitate slaba+update-uri greoaie,multe buguri :-j...
deci acum am incheiat(am continuat numai din cauza revistei :ras:)...peace man...fiecare cu parerea lui

În sensul de "fiecare cu parerea lui, dar tot a mea mereu o sa fie mai buna si mereu o sa am dreptate, asa ca taceti din gura cand vorbesc, stiu eu ce stiu, voi sunteti 'tarzi."

@servusz rape me.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9380

Guest
Nu înţeleg de ce Windows Mobile e viitorul, doar pentru că e făcut de Microsoft? E posibil să aveţi dreptate, dar argumente mai solide nu prea cred că aveţi.Sunt foarte puţine aplicaţii(50k) la Windows, în comparaţie cu 400k la Android şi cam 600k la Apple iOS.Mie, de exemplu chiar nu îmi place cum arată Windows 8 Developer, versiune care e foarte probabil să fie implementată şi pe tablete(şi poate chiar şi pe smart-phone-uri).Mai degrabă prefer Android+Touchwiz sau +Sense UI.
 

DeletedUser5250

Guest
iOS si windows phone 7.5(mno...asta e viitorul)
android e pt aia mai saraci(fara suparare)

Serios? Hai sa o luam asa:
Windows phone este prost. Nu sunt multe aplicatii si nu poti sa modifici nimic a el, nu e open-source.
iOS tot asa, nu este open-source si nu poti sa modifici nimic la el, iar aplicatiile sunt majoritatea ca pe android.
Android are o gramada de aplicatii, multe valabile doar pentru android, si poti sa modifici ce vrei la el, e open-source si toate aplicatiile se fac in java, care e destul de usor.
iOS este viitorul cu cel care a adus singurele inovatii mort? Nu prea cred. Windows este viitorul? Nu. Si asta o pot spune si la pc, linux depaseste cu mult windows. Si poate o sa incepeti "pai da dar pe linux nu merg jocurile". Nu e adevarat, mie cu Wine imi merg chiar foarte bine.
Android e pentru saraci? Pe telefonul meu cu android am dat cat ai da tu pentru un iPhone 4S.
 

DeletedUser2948

Guest
Serios? Hai sa o luam asa:
Windows phone este prost. Nu sunt multe aplicatii si nu poti sa modifici nimic a el, nu e open-source.
iOS tot asa, nu este open-source si nu poti sa modifici nimic la el, iar aplicatiile sunt majoritatea ca pe android.
Android are o gramada de aplicatii, multe valabile doar pentru android, si poti sa modifici ce vrei la el, e open-source si toate aplicatiile se fac in java, care e destul de usor.
iOS este viitorul cu cel care a adus singurele inovatii mort? Nu prea cred. Windows este viitorul? Nu. Si asta o pot spune si la pc, linux depaseste cu mult windows. Si poate o sa incepeti "pai da dar pe linux nu merg jocurile". Nu e adevarat, mie cu Wine imi merg chiar foarte bine.
Android e pentru saraci? Pe telefonul meu cu android am dat cat ai da tu pentru un iPhone 4S.

=))))) Asta e postul zilei =))) Ma rog...majoritatea care au postat in acest topic habar n-au de telefoane. Apoi sa-ti mai dai si cu parearea despre OS, hai sa fim seriosi. Voi nu siti scrie un "Hello world!" in java si va dati mari experti in programare? Hai sictir!!!

Cand ma uit la postul tau amidacos, imi vine sa vomit la cate idiotenii ai pus acolo. Adica, ma rog...140% din postul tau e bullshit.
 

DeletedUser

Guest
Off off, frumos ar fi sa va dati seama ca toate sistemele de operare sunt defapt niste jeguri sub nota 7 pe care suntem fortati sa le folosim, da, si Windows-ul, si Mac OS si OS-urile de pe telefoane, toate au probleme cu tona, si nici macar un singur OS nu se poate lauda cu stabilitate si compatibilitate totala.End of story.
Kod, ar fi frumos sa ne si spui de ce WP7 e viitorul, nu doar sa arunci insulte si argumente aiurea, sa se lumineze si "prostii" care inca, cred in Android.
Nici nu vad care ar fi faza cu "viitorul", poate iese un alt OS care o sa spele pe jos cu toate sistemele de operare de pana acum, nu aveti de unde sa stiti.Traim in prezent BTW, nu in viitor.
Asta-i ca si zicala aia"Ahh, da' asta o sa fie mai buna ca aia in 2-3 ani...".
Eu prefer sa fie mai bun acum, nu in 2 ani.
 

DeletedUser5250

Guest
=))))) Asta e postul zilei =))) Ma rog...majoritatea care au postat in acest topic habar n-au de telefoane. Apoi sa-ti mai dai si cu parearea despre OS, hai sa fim seriosi. Voi nu siti scrie un "Hello world!" in java si va dati mari experti in programare? Hai sictir!!!

Cand ma uit la postul tau amidacos, imi vine sa vomit la cate idiotenii ai pus acolo. Adica, ma rog...140% din postul tau e bullshit.

Am zis ca stiu java? Nu. Si apropo, un amarat de hello world stiu sa fac.
Nu cred ca esti tu in stare sa comentezi cand atitudinea ta de windows fanboy si de 9fag dau pe afara.
@beri Stiu ca toate OS-urile sunt porcarii, dar sincer prefer sa aleg ceva open-source care poate fii modificat si adus la un stadiu cat de cat mai ridicat fata de celelalte OS-uri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2948

Guest
Off off, frumos ar fi sa va dati seama ca toate sistemele de operare sunt defapt niste jeguri sub nota 7 pe care suntem fortati sa le folosim, da, si Windows-ul, si Mac OS si OS-urile de pe telefoane, toate au probleme cu tona, si nici macar un singur OS nu se poate lauda cu stabilitate si compatibilitate totala.End of story.
Kod, ar fi frumos sa ne si spui de ce WP7 e viitorul, nu doar sa arunci insulte si argumente aiurea, sa se lumineze si "prostii" care inca, cred in Android.
Nici nu vad care ar fi faza cu "viitorul", poate iese un alt OS care o sa spele pe jos cu toate sistemele de operare de pana acum, nu aveti de unde sa stiti.Traim in prezent BTW, nu in viitor.
Asta-i ca si zicala aia"Ahh, da' asta o sa fie mai buna ca aia in 2-3 ani...".
Eu prefer sa fie mai bun acum, nu in 2 ani.


Am 2 posturi in acest topic. Din care din ele reiese acel lucru?:huh: Eu nu vad unde am zis ca e viitorul, am zis ca e cel mai tare la momentul actual. E o diferenta intre prezent si viitor.
 

DeletedUser21886

Guest
Am zis ca stiu java? Nu. Si apropo, un amarat de hello world stiu sa fac.
Nu cred ca esti tu in stare sa comentezi cand atitudinea ta de windows fanboy si de 9fag dau pe afara.
@beri Stiu ca toate OS-urile sunt porcarii, dar sincer prefer sa aleg ceva open-source care poate fii modificat si adus la un stadiu cat de cat mai ridicat fata de celelalte OS-uri.

sigh, am mancat mai multe unix-uri pe paine decat tot forumul asta la un loc (well, aproape), si totusi, imi poti explica si tu cu ce ai ajutat comunitatea sau cu ce ti-a incalzit tie co..iele ca android/linux sunt free (nu open source, termenul e fundamental gresit) ?

Si ca un offtopic si o dezbatere buna, prin ce depaseste GNU/Linux windows-ul? Wine nu intra in discutie, desi e perfect ca design e defectuos in implementare. Chiar nu te cred ca iti merge tie TF2 sa zicem, cu totul pe high la 1280x1024. Indiferent de configuratie.
 

DeletedUser16668

Guest
Parerea mea este ca IOS defapt iPhonurile sunt o panarama...O fii iPhone de fite dar degeaba..O fii mai bun IOS decat android dar uite ca cele mai bune telefoane au android (Samsung Galaxy S2 , Xperia Arc , HTC Sensation XL/XE). La pariu o sa zica cineva ca zic asa ca nu am avut niciodata un iPhone in mana. Am stat o sapt. pe iPhonul matusii mele si ce sa zic...un telefon normal :razz:. Mie imi place mai mult androidul decat IOS :boone:
 

DeletedUser

Guest
Eu am telefon cu market si fratemio cu ios are iphone 4.
Avem amandoi blood & glory si la el se vede mai fain merge mai bine si e mai fain.
Dar iphoneul e prea strict.nu prea poti face modificari.+Multe jocuri gratis la ios sunt cu bani la merket si invers.
DEci nu prea stiu care e mai bun
 

DeletedUser9742

Guest
eu am galaxy S2.dupa parerea mea, ca interfata arata androidul mult mai super, ca restul(ma refer la viteza etc...) iphoneul este mai bun cu IOS
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
eu am telefon cu market si fratemio cu ios are iphone 4.
Avem amandoi blood & glory si la el se vede mai fain merge mai bine si e mai fain.
Dar iphoneul e prea strict.nu prea poti face modificari.+multe jocuri gratis la ios sunt cu bani la merket si invers.
Deci nu prea stiu care e mai bun

ă ?
 

DeletedUser10567

Guest
Ori sunt gratis ori sunt cu bani ?

= ))))))))


Prefer Android, pentru ca este mult mai accesibil si e pentru toate buzunarele. Recunosc ca iOS e mult mai bun.
 

DeletedUser9742

Guest
am vazut telefoane cu android mai scumpe de cat iphone
 

DeletedUser21886

Guest
Poate ca ai si tu dreptate, n-am vazut iPhone cu overclock la procesor.

Ho, tati, vorbim de hardw.are sau software? Eu ultima oara am vazut o comparatie intre android si ios, nu intre un iphone si un telefon cu android (sic!).

PS. De ce dracului hardware e cenzurat?!
 

DeletedUser

Guest
Imi explica si mie de ce ar vrea cineva sa cheltuiasca 40 de milioane pe un iPhone, care sa fim seriosi, e doar pt fite, "uite cine mi's eu, am iPhone", cand pot sa dau jumatate din pret pe un galaxy sII, care din toate punctele de vedere e mai bun decat un iPhone 4?

Aici dovada: [nu vad o categorie la care sa fie mai bun iPhone, bine mint, la dimesiuni, ca e mai mic]
 
Ultima editare de un moderator:
Sus