La taclale

DeletedUser

Guest
Eu as merge pe un procesor AMD si as lua o placa video mai buna. Poate ca un i5 ar fi mai bun in unele situatii, dar pentru gaming o placa video buna si un procesor mai slab e mai bine decat un procesor bun si o placa video mai slaba.

Si nu iti lua SSD, decat daca ai si un hard disk pe care il mai poti folosi. Sa traiesti cu 120-240GB acum e un chin.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser24061

Guest
oricum iese mult mai bine ca sistemele alea brand: acer , dell, asus.... daca detine deja periferice inseamna ca detine si un hdd cel putin extern :razz:
eu as merge pe intel fara sa clipesc :whistle:
 

DeletedUser

Guest
oricum iese mult mai bine ca sistemele alea brand: acer , dell, asus.... daca detine deja periferice inseamna ca detine si un hdd cel putin extern :razz:
eu as merge pe intel fara sa clipesc :whistle:

Chiar si cu hard extern, tot ar fi naspa.

De ce ai merge pe intel ?
 

DeletedUser

Guest
intel consum mai mic, temeraturi mai mici, nu am vazut decat un procesor defect in toata cariera mea :D , nu ai nevoie de cooler aftermarket
o comparatie doar la specificatii: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4460-vs-AMD-FX-8320
poti cauta pe net comparatii reale in jocuri mai ales

Din cate vad pe acel site, singura categorie in care intelul bate amd-ul este cea de "single core performance", ceea ce e si normal, avand in vedere ca intelul e quad core si amd-ul e octacore. Intelul are avantajul ca are placa video integrata. Nu stiu ce vrei sa dovedesti cu acea comparatie, dar dupa parerea mea, ea arata ca AMD-ul e o alegere mult mai buna, avand in vedere ca ai comparat un procesor intel de 900 lei cu unul amd de 700 lei.
 

DeletedUser24061

Guest
pai ai 8 core's degeana ca nu prea sunt jocuri optimizate pentru asa ceva. daca faci alte chesti multitasking mai zic. am ales un cpu la 700 ron vs 900 pentru ca ai nevoie de cooler la amd cel stock este zgomotos si nu face fata.
 

DeletedUser24061

Guest
intra pe un forum de specialitate cum ti-am zis acolo o sa primesti destule sfaturi si pareri. aici dupa cum vezi ai primit avioane :))
nu iti lua sistem brand asta e ceea mai proasta alegere.
ce zice ala acolo ca e cel mai bun n-are idee. cu bani aia iti faci sistem la fel cu racire pe apa... etc... loc de upgrade.
maine daca vrei alta placa video la sistemu brand nu o sa te duca sursa sau nu o sa ai loc in carcasa.... sunt multe minusurii.

http://forum.lab501.ro/
http://www.mygarage.ro/
 

DeletedUser24061

Guest
Nu ma bag la avioane, trebuie sa ma incadrez in bugetu' pe care-l am. :whistle:

ai facut cum ti-am zis ? la ce config ai ajuns? daca am astazi timp iti fac unu de la A la Z sa imi spui daca ai carcasa(ce tip) sursa(firma si putere W) hard disk si daca pot depasi aia 3000ron. :)
 

DeletedUser12588

Guest
ai facut cum ti-am zis ? la ce config ai ajuns? daca am astazi timp iti fac unu de la A la Z sa imi spui daca ai carcasa(ce tip) sursa(firma si putere W) hard disk si daca pot depasi aia 3000ron. :)

Inca n-am facut nimic, carcasa Delux MT375 dispune de sursa de 450W, 150GB cu C si D, de preferat sa nu depaseasca acel pret, da stiu, cam putin 150GB.
 
Sus