Laika-Prima fiinta in spatiu

DeletedUser

Guest
Bomba s-a numit "Tarul" si a inconzurat globul de 7 ori.Miar place si mie sa stiu rusa si sa traiesc in rusia

nuk2.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2320

Guest
sigur ca stiu ;), doar sunt vorbitor si de limba rusa.
Acum apar multe filme documentale care erau secrete.

Stiati ca Hrusciov a vrut sa detoneze o bomba termo-nucleara de 100 megatone pe teritoriul SUA? Asta ar insemna explozia globului (terra avea sa se faca bucatele. Dar s-a limitat la 50 megatone, care a fost detonata pe insula Novaya Zemlya, si ciuperca a fost vazuta la distanta in jur de 1000km. Unda de la explozie a inconjurat de cateva ori globul.


On-Top: In SUA faceau experimente similare cu cimpanzei ca si cu Laika.

Asta chiar ca nu stiam.Si in urma detonari insula o disparut nu?
 

DeletedUser2320

Guest
Bomba s-a numit "Tarul" si a inconzurat globul de 7 ori.Te admir predatorgcc ca stai intr-o tara asa minunata.Miar place si mie sa stiu rusa si sa traiesc in rusia .Dar de stalin ce stii?

nuk2.jpg

Nu sta in rusa ci in moldova si stie rusa deoarece e obligatorie la fel cum e si istoria rusa(ca si la noi cea romana).
 

DeletedUser

Guest
Nu a disparut,asa cred

Edit:Scuze am crezut ca stai in rusia ,si cu limba ca rusa e obligatorie stiam
 

DeletedUser

Guest
=)) nu a disparut. Doar ca e plina de cratere ca pe luna.
In total au fost explodate pe insula 135 bombe!

In Moldova rusa nu e obligatorie. Ci doar a ramas ca o limba parazita. Din tot poporul doar 5% sunt rusi puri, dar sunt demult la noi, si nici "Buna ziua" nu stiu a spune.
Istoria rusiei niciodata nu am studiat-o. Eu in orice caz nu. Parintii posibil.

Acum diferiti politici se joaca cu mintea cetatenilor, chipurile sa introduca limba rusa ca limba de stat. Limba romana este numita ca limba de stat, dar nu ca limba romana.
Unii cu creierii atrofiati o mai numesc limba moldoveneasca. Ceea ce e o mare prostie. Rezulta ca eu cu voi trebuie sa comunic prin traducator.
Absurd total.

Apropo dupa Laika (traducere directa: latratoarea) au mai fost trimisi 2 caini, Belka si Strelka (traducere directa: Alba si Sageata), care au fost primii caini care s-au intors vii. Dupa asta l-au trimis pe Gagarin.
;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2958

Guest
ce super,predatorgcc.....mi-ar placea si mie sa stiu limba rusa(bunicul meu stie:cool:)....

apropo...eu stau in iasi..poate vei veni in vizita pe la noi:).;)

si daca nu te deranjeaza,ne poti spune ce inseamna in rusa cuvantul "gagarin"?
 

DeletedUser

Guest
eu am vazut un videoclip pe mtv dedicata lui laika...biata catelusa:(
 

DeletedUser

Guest
ce super,predatorgcc.....mi-ar placea si mie sa stiu limba rusa(bunicul meu stie:cool:)....

apropo...eu stau in iasi..poate vei veni in vizita pe la noi:).;)

si daca nu te deranjeaza,ne poti spune ce inseamna in rusa cuvantul "gagarin"?

:D, "Gagarin" e nume de familie. Dar ce inseamna nici rusii nu stiu cred ca.
Dumnezeu cu el.

Mai bine sa nu stii rusa ca prea multe lucruri socante vei afla :P
In Romania nu pot veni fara viza, iar viza la randul ei e gratis dar se obtine greu, cu toate ca am multi prieteni in romania de pe triburile.ro.
 

DeletedUser1823

Guest
Stiati ca Hrusciov a vrut sa detoneze o bomba termo-nucleara de 100 megatone pe teritoriul SUA? Asta ar insemna explozia globului (terra avea sa se faca bucatele. Dar s-a limitat la 50 megatone, care a fost detonata pe insula Novaya Zemlya, si ciuperca a fost vazuta la distanta in jur de 1000km. Unda de la explozie a inconjurat de cateva ori globul.

De fapt a fost redusa de la 100 la 57 megatone...;)
 

DeletedUser

Guest
mama mea stia rusa, a invatat la scoala, era obigatoriu, si eu mai stiu cateva cuvint3, hustaroi,ciulavek..
 

DeletedUser1823

Guest
Mda...chiar are importanta! Diferenta de 7 megatone reprezinta aproape jumatate din forta cu care a fost detonata (din greseala) cea mai puternica bomba cu hidrogen testată vreodată de americani (15 megatone).:)
 

DeletedUser

Guest
In Moldova rusa nu e obligatorie. Ci doar a ramas ca o limba parazita. Din tot poporul doar 5% sunt rusi puri, dar sunt demult la noi, si nici "Buna ziua" nu stiu a spune.
Istoria rusiei niciodata nu am studiat-o. Eu in orice caz nu. Parintii posibil.

Acum diferiti politici se joaca cu mintea cetatenilor, chipurile sa introduca limba rusa ca limba de stat. Limba romana este numita ca limba de stat, dar nu ca limba romana.
Unii cu creierii atrofiati o mai numesc limba moldoveneasca. Ceea ce e o mare prostie. Rezulta ca eu cu voi trebuie sa comunic prin traducator.
Absurd total.

Apropo dupa Laika (traducere directa: latratoarea) au mai fost trimisi 2 caini, Belka si Strelka (traducere directa: Alba si Sageata), care au fost primii caini care s-au intors vii. Dupa asta l-au trimis pe Gagarin.
;)

Stii doar cum se zice BASARABIA PAMANT ROMANESC...pana la urma Republica Molodova stiti ca pe vremuri inainte de 1812 facea parte din Moldova inainte ca turcii sa leo dea rusilor in schimbul pacii...iar abea dupa rev. rusa Basarabia si-a proclamat independenta sub numele de "Republica democratică moldovenească" in 1918...deci daca otomanii nu dadeau basarabia acum nu mai exista rep.molodova si exista doar romania...


Am si io cateva intrebari pt predatorgcc:D nu cred ca o sa mai am ocazia sa intreb pe cineva care locuieste acolo...

1.care este limba oficiala a r.m
2.voi invatati istoria romaniei sau istoria rusiei?
3.aveti dreptul sa veniti cand si cum vreti in romania??

mai aveam da nu imi vin acum in minte:D

on:nebuni au fost si vor fii rusii....la ora actuala au cea mai puternica armata si sunt dispusi oricand sa inceapa un razboi indiferent cu cine
 

DeletedUser1823

Guest
Stii doar cum se zice BASARABIA PAMANT ROMANESC...pana la urma Republica Molodova stiti ca pe vremuri inainte de 1812 facea parte din Moldova inainte ca turcii sa leo dea rusilor in schimbul pacii...iar abea dupa rev. rusa Basarabia si-a proclamat independenta sub numele de "Republica democratică moldovenească" in 1918...deci daca otomanii nu dadeau basarabia acum nu mai exista rep.molodova si exista doar romania...

PWG, scuze ca intru peste intrebarile tale, dar Basarabia a fost pamant romanesc intre 1918 si 1940...nici vorba de independenta! ;)
 

DeletedUser

Guest
PWG, scuze ca intru peste intrebarile tale, dar Basarabia a fost pamant romanesc intre 1918 si 1940...nici vorba de independenta! ;)

Inainte sa fac o afirmatie ma documentez...sunt un iubitor al istoriei romaniei si o cunosc destul de bine..

wikipedia a spus:
După Revoluţia Rusă, Basarabia şi-a proclamat independenţa sub numele de Republica democratică moldovenească în ianuarie 1918, iar la 9 aprilie s-a unit cu Regatul României.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Republica_Moldova

ce spui tu ai dreptate...

Basarabia este denumirea dată de Imperiul Rus în 1812 teritoriului voievodatului Moldovei dintre Prut şi Nistru anexat prin Tratatul de la Bucureşti din 1812, odată cu raiaua Hotinului şi cu Basarabia istorică cedate de Imperiul Otoman la încheierea războiului ruso-turc dintre 1806-1812. Faptul că a fost cedat Rusiei şi o parte din teritoriul voievodatului, în ciuda tratatului moldo-otoman care garanta integritatea Moldovei, se datorează dibăciei negociatorului francez Gaspard Louis de Langeron care servea interesele ţarului.

Ulterior, prin Tratatul de la Bucureşti din 1812, Basarabia a intrat (în mod fraudulos faţă de tratatele atunci în vigoare) în componenţa Imperiului Rus.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1823

Guest
:) Dragul meu, nu-ti cunosc varsta dar daca este sub 20, ma indoiesc de faptul ca poti cunoaste subtilitatile geopolitice necesare alipirii Basarabiei la Romania.
Intrucat Basarabia era practic parte din Imperiul rusesc, s-a cazut de comun acord a se face o declaratie de suveranitate (declaratie care nu trebuia acceptata decat tacit de catre rusi) pentru a crea premizele unirii cu Romania.

Ma bucur oricum ca te preocupa istoria Romaniei, nu cred ca mai are multi "adepti"! :)
 

DeletedUser

Guest
@predatorgcc
pot doar sa-ti spun ca-mi face placere sa citesc ce scrii , e scris ''curat'' si corect romaneste , nu cum scriu pustanii din ziua de azi ! felicitarile mele sincere ! sa nu adopti niciodata noul stil de scris , care il vezi prin forumuri !
bafta!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dau si eu cu parerea, ca la ora asta n-am ce face. Pe scurt:
Despre istorie: si Basarabia a fost "parte ruseasca" inainte de 1918, atat cat a fost si Polonia, Letonia, Estonia etc. No comment.
S-a practicat dupa anii 40 o deportare masiva a populatiei de origine romaneasca in Siberia si corelativ o "colonizare" de etnie rusa. Plus indoctrinare ideologica, mentinerea unui standard de viata super modest, nedezvoltarea industriei sau a infrastructurii - ceea ce atrage o dependenta acuta de Moscova.
In conditiile geo politice actuale si de perspectiva imediata (urmatorii 20 de ani) - putin probabil sa fie luata in discutie problema unei uniuni sau forme confederative intre Romania si Basarabia.
Rusia nu va accepta niciodata asa ceva, e de domeniul bunului simt politic. Si cata vreme Rusia e una din marile puteri (sa ne aducem aminte despre ceea ce s-a intamplat la Summitul Nato de la Bucuresti, cand Putin a fost figura de prim plan), asa ceva nu se va putea realiza, chiar daca - prin absurd - ar exista vointa politica la Chisinau (ceea ce in prezent nu exista si cata vreme "la putere" sunt comunistii...veci n-o sa fie).
Apoi, am dubii ca Romania ar putea sustine dpdv economic Moldova sau ca ar avea alternative la dependenta de gazul rusesc.
Mai e problema cu Tiraspolul, cu Transnistria ...
In context:
- romani expulzati din Moldova
http://www.hotnews.ro/stiri-esentia...mani-fost-expulzati-din-republica-moldova.htm
- despre campania electorala . Metode si practici.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5521857-analiza-hotnews-fentat-voronin-vizita-tiraspol.htm.
 

DeletedUser

Guest
catre PWG :)
1. limba oficială - Limba Română (neoficial este şi limba rusă)
2. Acum avem obiectul "Istorie Integrată". Sincer nici nu ştiu ce scrie in ea, ca au compus-o actuala guvernare. Eu am studiat "Istoria Românilor" din manuale române. Asta a fost in anii 199x.
3. Avem dreptul doar cu viză să circulăm pe teritoriul României. Viza e gratis, dar se obţine foarte greu. Facilităţi la acordarea vizelor au studenţii, şoferii de tir, diplomaţii (nu ştiu exact de ei ca ei au paşapoarte diplomatice), oamenii de afaceri, etc.
Persoanelor simple li se eliberează viză doar prin chemare, prin fima turistica. Nu ştiu exact. Plus ca trebuie de posedat de 500 euro minim, în buzunar. Şi chiar in cazul că cineva simplu posedă viză el poate risca să fie întors de la vama română. Cunosc aşa cazuri.


Armată au mare. Nu ştiu cifra precisă. Ţin minte ultima cifră e de peste 100000 soldaţi. In Cecenia, Georgia, şi în alte zone de conflict luptă doar ostaşii cu contract (este exact ca şi in NATO). Dar nu sunt aşa puternici. Cecenia şi Afganistanul au arătat că se poate de arătat fundul.
Însă Russia este ţară săracă, în afară de Moscova şi alte oraşe importante (da au resurse naturale foarte multe). Ruşii din afara Moscovei nu sunt recunoscuţi (neoficial, adică nu sunt stimaţi într-un cuvînt). Din această cauză se presupune că yilele Russiei sunt numărate. Se va destrăma.
De fapt războiul rece nu s-a terminat!
Dar, va spun ceva nostim, primejdia Russiei nu e SUA ci China. Jumate din armamentul exportat din Russia este cumpărat de către China. Aceasta inseamnă ca China e primejdie pentru toţi. Nu vreau să fiu Nostradamus, dar mă tem că China va încerca să cucerească globul. Ceea ce deja o face economic.

Uniunea vea să aibă loc, înainte ca România să adere la Uniunea Europeană. Băsescu a propus şi a insistat să aderăm. Dar cu actuala guvernare şanse avem zero. :(

Am fost în Russia, chiar în Siberia. Soţia e de pe acolo.


către MIKUTU - mulţumesc că îţi face plăcere ce şi cum scriu. Am făcut şcoală cu folos cred ;)
----------------

Adevărul că nu numai eu sunt în acest joc (The-West). Mai sunt pămînteni de ai mei. Dar sincer de unii mii ruşine cum se exprimă şi modul de scris. Nu îi învinuiesc. Aşa e situaţia la noi în ţară. Suntem corciţi cu diferite naţiuni din ex-URSS. Învăţămîntul in anii 199x era un dezastru. Totul era dezastru. Moldova practic din cea mai dezvoltată, bogată şi cu cea mai mare densitate de populaţie din toată URSS a juns cea mai săracă ţară din Europa şi dintre cele mai săraci ţări din lume (suntem la nivelul Africii). :(
----------------
On-Top - Laika e un nimic în comparaţie cu ce se petrecea în acei ani. Cînd era regimul stalinist au fost împuşcaţi zeci de milioane de simpli muritori, şi alte zeci de milioane au fost deportate în Siberia, doar pentru că erau oameni gospodari, adică aveau cu o găină mai mult.
Acesta este adevărul. Clar ca după anii 1960 s-a mai liniştit totul. Dar regimul era unul de neimaginat. Ca să cumperi un televizor, frigider, etc. trebuia aştepţi caţiva ani pînă venea rîndul.

Baftă la toţi ; )
 
Ultima editare de un moderator:
Sus