Laika-Prima fiinta in spatiu

DeletedUser

Guest

eu stau si ma gandesc ca acele timpuri cu razboie,regi,domnitori si comunisti nu au fost de mult....al doilea razboi mondial acum 64 ani,inca mai avem regi ai romaniei in viata...regele Mihai sigurul rege in viata care a participat la al doilea razboi mondial...regimul comunism a cazut acum 20 de ani...au trecut 18 ani de la razboiul rece...64 de ani de la folosirea bombei nucleare...toate astea nu au fost acum mult timp si ma gandesc ca omului de rand nu ii mai pasa de asta,dar totusi sa ne gandim ca sar putea sa ne trezim cu un razboi...ati vazut ce au facut rusii in georgia...si asta cand sa intamplat in 2008...ati vazut ce este in afganistan etc....oare de ce rusia continua fabrciarea armelor in masa...de ce continua construirea bombei nucleare...ce near scuti pe noi de un razboi???? pai nimic suntem condusi din spate de marile puteri suntem la mana lor daca calcam stramb neam ars....cam asta e realitatea:eek:
 

DeletedUser2958

Guest
mda...dar mai nou,s-a descoperit ca apa poate fi mai puternica decat bombele.....am vazut ca s-a postat acel documentar...acum incerc sa-l gasesc....mda...am gasit..a postat-o beggar:


http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008&ei=dGdoSbOCGo2siAKzqb2EBg&q=apa&hl=ro

un documentar ff interesant...
si ca sa va fac sa va fac curiosi,va voi spune o intamplare,care apare si in documentar:
cativa inventatori,s-au intalnit intr-o cladire,la o masa.ei voiau sa creeze o bomba mai puternica....fiecare dintre ei avea cate un pahar cu apa pe masa.
ei se gandeau numai la cum sa provoace dezastru...in timp ce tot se gandeau la noua bomba,fiindule sete,au baut apa.....in urmatoarea zi erau toti decedati.doctorii nu au gasit nici un semn pe corpul lor pentru a fi ucisi de cineva.dupa un timp,au analizat apa din paharele lor....nu avea nici un virus,nici o otrava,nimic...in afara de gandurile lor negative,care,au fost impregnate in apa din pahare...

va las pe voi sa aflati secretul apei;)
 

DeletedUser

Guest
Tu si cu PWG cam deviati de la subiect.Noi vorbim mai mult de experimente rusesti.

si noi...adica eu despre ce am vorbit:))???? despre rusia...care isi expermienteaza puterea pe noi...daca stai sa te gandesti tot ce am vorbit noi ce nu are legatura cu laika este offtopic
 

DeletedUser

Guest
Hai sa vrobim despre fostul lider URSS Iosif Wissaronivi Djugasvili---sau Stalin
 

DeletedUser2320

Guest
Ehh PWG acest topic a fost facut pt. laika dar noi discutam si alte chesti.
 

DeletedUser

Guest
ei, as vrea sa reinviu topicul.Merita.Am avut ce citi ;)

Dati cu parerea, ca imediat vine berea
 

DeletedUser

Guest
Uimitaore povestea,păcat că a murit:sad:

OFF....ravanoos,caută-mă pe pe lumea 4 ,sunt soare04:whistle::up:
 

DeletedUser

Guest
Aceasta poveste poate ca este adevarata dar fara aceasta calatorie in spatiu lumea nu ar fi la fel deci eu cred ca a meritat sacrificul
 

DeletedUser

Guest
Uimitaore povestea,păcat că a murit:sad:

OFF....ravanoos,caută-mă pe pe lumea 4 ,sunt soare04:whistle::up:


Te stiu.Pacat ca a murit, dar cum nava a fost doar un prototip, eu cred ca ei nici macar nu au luat in calcul ca ar mai traii
 

DeletedUser

Guest
Nu era in plan sa o mai aduca... La data cand au trimis-o nu erau inventate capsulele de recuperare...

Ai dreptate.Cum era prima racheta lansata in spatiu, ei nu stiau cum sa construiasca o racheta complexa care sa fie pregatita pentru orice defectiune tehnica si in plus, ei doreau doar sa vada daca se poate supravietuii cateva ore in spatiu
 
Sus