Liceu---Intrebari pentru liceeni!

  • Autor subiect FILANTROPIUS
  • Data de început

DeletedUser4243

Guest
nu stiu exact...eu sunt a7a si sunt la Colegiul National Mihai Eminescu Constanta....:D ma rog:structura scoala 2 :))
 

DeletedUser

Guest
ca am vazut pe net. ca ii Colegiul Naţional „Constantin Diaconovici Loga” din Timişoara ma intrebam daca colegiu ii tot una cu liceu
 

DeletedUser2948

Guest
da...ii tot una...doar ca un colegiu are si scoala generala....iar liceul nu
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu de unde le scoti, dar la facultatile de inginerie/automatica & co. de stat sunt slabe sanse sa ajungi cu un liceu pe profil uman terminat.

le scot din viata de zi cu zi..traiesc de ceva timp printre studenti..vad ce se intampla..am prieteni la acest gen de facultati stiu ce fel de studenti se duc...
admiterea e:
50% media bac 50% media anilor de la liceu..cei de la profil uman intra lejer la buget primesc si bursa in primul an pentru ca de obicei au medii mai mari decat cei de la profil real
stiu ca nu e corect dar asa e viata...mai ales in romania...o sa vedeti ca am dreptate...
de ce fac aceste alegeri?
pentru ca de cele mai multe ori chiar nu conteaza ce liceu ai facut...pentru ca de multe ori la liceu iti schimbi visele si planurile si mereu te gandesti sa faci altceva si altceva....sau se satura de partea umana..si vor sa incerce altceva..sau se duc pentru ca chair nu stiu unde sa se duca...sunt multe motive....
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7994

Guest
ca am vazut pe net. ca ii Colegiul Naţional „Constantin Diaconovici Loga” din Timişoara ma intrebam daca colegiu ii tot una cu liceu

colegiul are 12 clase (sc gen+liceu) oricum daca faci din I la colegiu o sa fie mai usor sa intrii pentru ca majoritatea colegiilor isi baga elevii lor in primii la liceu si apoi pe aia de la alte scoli
 

DeletedUser

Guest
colegiul are 12 clase (sc gen+liceu) oricum daca faci din I la colegiu o sa fie mai usor sa intrii pentru ca majoritatea colegiilor isi baga elevii lor in primii la liceu si apoi pe aia de la alte scoli

aha , dar daca eu am facut generala la mine in sat si vreau sa merg mai departe la colegiu . pot ?adica daca pot sa ma inscriu , dar eu nam facut generala acoloo ?
 

DeletedUser7994

Guest
aha , dar daca eu am facut generala la mine in sat si vreau sa merg mai departe la colegiu . pot ?adica daca pot sa ma inscriu , dar eu nam facut generala acoloo ?

normal,dar din cate am auzit de la prieteni,se intra mai greu,pentru ca cei de la colegiu vor sa-si pastreze elevii
 

DeletedUser

Guest
dar daca tu ai o medie mai mare decat unul care a facut generala la colegiu si vrei sa intri la ace colegiu . poti intra chiar daca ei vor sa isi pastreze elevi .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4243

Guest
o sa dai examen,test de adimtere daca vrei la un colegiu bun ;)
 

DeletedUser

Guest
Intrebare:Cum este la sociologie?Ce ore se fac?

facultate si liceu?in cazul in care este liceu cu un asemenea profil ca..eu personal nu prea am auzit
la facultate la sociologie e program lejer...putine ore ...note mari la examene...dar ...nu stiu daca poti gasi de munca fara cineva in spate...
 

DeletedUser

Guest
Intrebare:Cum este la sociologie?Ce ore se fac?

Mai,daca te pasioneaza,este interesant.Trebuie sa ai si un profesor care sa-ti placa,lucru ce nu prea s-a intamplat in cazul clasei mele.Este interesanta sociologia daca stai si o inveti insa mie mi se pare ca este prea multa materie la sociologie,o groaza de definitii si clasificaricari ce duc la acelasi lucru. Insa daca poti invata si intelege aceasta materie,devine foarte frumoasa.

Eu am 3 ore de sociologie si 3 ore de economie pe saptamana.
 

DeletedUser

Guest
insfarsit dupa mult timp de gandit mam hotarat unde vreau sa intru : Colegiul National ,, ANA ASLAN `` Timisoara ( ce greu a fost )
 

DeletedUser

Guest
am o intrebare : probe de admitere sau teste de admitere se mai dau ? am vaut undeva pe net ca doar la licee cu profil sportiv , artistic si teologic se mai dau probe de admitere sau cum le zice . Avand in vedere ca eu vreau sa ma duc la un liceu cu profil Stinte ale naturi o sa dau admitere sau intru cu media care mi se face la scoala ?
 

DeletedUser4649

Guest
am o intrebare : probe de admitere sau teste de admitere se mai dau ? am vaut undeva pe net ca doar la licee cu profil sportiv , artistic si teologic se mai dau probe de admitere sau cum le zice . Avand in vedere ca eu vreau sa ma duc la un liceu cu profil Stinte ale naturi o sa dau admitere sau intru cu media care mi se face la scoala ?

Soarta finala se decide in aprilie, daca se dau niste examene in clasa a VII-a sau la intrarea la liceu. Dar pana acum, din ce se cunoaste, va fi un examen (gen teza unica, dar numai pe semestrul II ) la sfarsitul clasei a VII-a.
 

DeletedUser

Guest
eu stiu ca la sfarsit de clasa a VIII a in luna mai si se face o medie si cu asta intri asa am auzit
 

DeletedUser

Guest
Pai si eu tot asa stiu....Eu nu prea sunt hotarat dar as vrea sa merg la Liceul Ioan Neculce(Bucuresti)
 
Sus