Migrarea! Ultima "frontiera"! - tema de discutii

DeletedUser2041

Guest
Iulian, nu inteleg de ce raspunsurile tale sunt pe langa ce vorbesc eu.
Nu am zis ca trebuie acum inchisa vreo lume sau jocul, nici de forturi nu am pomenit nimic.

Cum si tu ai zis mai sus "Lumile au fost inchise pentru ca mai aveau doar cateva sute de jucatori activi." , probabil asa o sa se intample si cu serverele de unde nu s-a migrat daca nu apare ceva super-mega-ultra-nou si captivant care sa aduca oameni noi si pe aceste servere din ce in ce mai slab populate.

Ma retrag din discutia aceasta ca oricum am impresia ca nu intelegeti ce scriu.

Eu am inteles perfect ceea ce spui tu, tu nu ai inteles inca de ce s-a introdus migrarea. Rostul ei era sa reduca numarul lumilor de joc, eliminand lumile mai putin populate. Asta nu inseamna ca se vor deschide rute de migrare pana se vor inchide toate lumile doar pentru ca numarul de jucatori este in scadere.
Faptul ca serverele sunt mai slab populate il stiu perfect, dar motivele sunt multe si greu de explicat aici.
Cat despre forturi, daca citesti in urma, cele mai multe nemultumiri ale colegilor tai de pe El dorado sunt legate de activitatea la fort. Eu am spus doar ce am constatat.
Raspunsurile mele nu sunt adresate doar tie, nu vorbim in privat. Eu am citit tema asta inca de la inceput, cunosc discutiile de aici.

Poate ca modul MPI si serverele speed vor aduce/readuce jucatorii in joc.
 

DeletedUser7925

Guest
Si eu am citi tema cap coada.
Parerea mea este ca nu veti tine deschis un server cu sub 700-800 jucatori ,iar la cum stau treburile acum pe Delaware, El Dorado, Colorado sau Florida, unde media de jucatori activi e cam 2000, la un moment dat (nu foarte curand dar nici foarte tarziu) se vor inchide si ele..Nu pentru ca as vrea eu sau altii , motivele le stiti voi mai bine.
Nu-mi doresc inchierea acestor servere, imi doresc doar sa joc cu caracterele mele vechi pe servere populate. Momentan inafara de migrare nu prea exista alta actiune prin care sa se reimprospateze lumile vechi. Poate candva va aparea si alta metoda pentru a reinviora si serverele vechi.

Poate ca modul MPI si serverele speed vor aduce/readuce jucatorii in joc.
Asta ne dorim toti, colegi de joc..sa avem cu cine juca.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser19303

Guest
Si eu am citi tema cap coada.
Parerea mea este ca nu veti tine deschis un server cu sub 700-800 jucatori ,iar la cum stau treburile acum pe Delaware, El Dorado, Colorado sau Florida, unde media de jucatori activi e cam 2000, la un moment dat (nu foarte curand dar nici foarte tarziu) se vor inchide si ele..Nu pentru ca as vrea eu sau altii , motivele le stiti voi mai bine.
Nu-mi doresc inchierea acestor servere, imi doresc doar sa joc cu caracterele mele vechi pe servere populate. Momentan inafara de migrare nu prea exista alta actiune prin care sa se reimprospateze lumile vechi. Poate candva va aparea si alta metoda pentru a reinviora si serverele vechi.


Asta ne dorim toti, colegi de joc..sa avem cu cine juca.

Buna ziua,
Sunt destul de vechi pe El Dorado,au fost perioade cand puteai sa joci frumos, pe acel server,dar acum ,pur si simplu nu ai cu cine juca, a murit serverul,vrem si noi activitate,nu cred ca cerem atat de mult,vrem sa avem cu cine sa jucam.
Decat sa ne plictisim pe server,mai bine cautam altceva de facut.
Imi cer scuze, dar el dorado e ``mort`` ,si nu zic numai eu asta,ci majoritatea serverului.
 

DeletedUser22965

Guest
Da......................................................
 

DeletedUser2041

Guest
Nu le pasa,nu va mai obositi.

Nu este vorba de pasat aici, lumile de joc au fost deja reduse la jumatate. Momentan nu se mai poate migra decat de pe lumea 2 care probabil va fi inchisa si ea curand avand doar cateva sute de jucatori.
Nu poti deschide rute de migrare pe toate lumile de joc pentru ca pana la urma se vor goli toate in felul asta.
Poate optiunile viitoare, mpi si ce mai exista in plan vor reusii sa mai anime lumile de joc.
 

DeletedUser17189

Guest
Pe voi va intereseaza sa aveti cat mai multe lumi de joc deschise si pe cele vechi sa aveti din +1000 de jucatori 100 activi sau sa aveti cateva lumi deschise cu un procentaj destul de ridicat de jucatori activi?La un moment stiu ca noi aveam 17 lumi deschise si nici macar .net nu avea atatea :)).Din care varianta scoateti mai multe pepite?Ca pana la urma la asta se reduce totul nu?Asta a fost si scopul tombolelor anului trecut.Apoi se mai si lauda inno intr-un interviu cu cati bani au scos anul trecut
 

just4fun

The Boss
Exista pareri si pareri cu privire la migrare - unii spun ca este bine, altii ca nu.
exista anumite conditii minime necesare impuse pentru a se inchide o lume la inregistrare (iar ulterior deschide rute de migrare) ce in cazul de fata nu au fost intrunite.
Cand se va lua aceasta decizie importanta veti fi anuntati pe forum si pagina principala a jocului.
@ iradu
La un moment stiu ca noi aveam 17 lumi deschise si nici macar .net nu avea atatea
pana in prezent au fost activate doar 17 lumi - daca tin minte bine, pe .net sunt tot 17 lumi deschise, dar ca si numar de jucatori activi as putea spune ca am avut - cel putin pana la un moment dat - mult mai multi, iar in ultimii doi ani au fost deschide doar 3 lumi de joc.
 

DeletedUser17189

Guest
.Net are 4 lumi intens populate,noi avem 1.Cum sunt mai multi activi ca noi?
Revenind la subiect,probabil pana bagati voi migrarea majoritatea de pe lumiile vechi o sa renuntam ca deja avem cativa ani in spate de joc si de bagat pepite si o sa ne saturam sa stam ca prostii pe lumi inactive.
 

DeletedUser2041

Guest
.Net are 4 lumi intens populate,noi avem 1.Cum sunt mai multi activi ca noi?
Revenind la subiect,probabil pana bagati voi migrarea majoritatea de pe lumiile vechi o sa renuntam ca deja avem cativa ani in spate de joc si de bagat pepite si o sa ne saturam sa stam ca prostii pe lumi inactive.

Majoritatea din cei care au migrat, dupa bunul plac nu obligati, ori vor sa plece in alta parte, ori din diverse motive au renuntat la contul migrat.
Ce te face sa crezi ca de pe o lume dorita de tine, sa luam ca exemplu El dorado pe care majoritatea o plangeti, vor migra si vor fi multumiti dupa?
 

just4fun

The Boss
.Net are 4 lumi intens populate,noi avem 1.Cum sunt mai multi activi ca noi?
Revenind la subiect,probabil pana bagati voi migrarea majoritatea de pe lumiile vechi o sa renuntam ca deja avem cativa ani in spate de joc si de bagat pepite si o sa ne saturam sa stam ca prostii pe lumi inactive.

nu stiu ce inseamna la tine intens populate - ai putea te rog sa detaliezi acest aspect?nu de alta, cred ca multi jucatori ar putea sa te contrazica in aceasta privinta.
dar ca si numar de jucatori activi as putea spune ca am avut - cel putin pana la un moment dat - mult mai multi
ai citit cu atentie ce am spus eu? sau doar asa printre randuri?
ca si idee, pana la un punct, pe the-west.ro au fost foarte multi jucatori activi(cam 300.000 jucatori inregistrati pe toate lumile - daca nu cumva era mai mult) - ca si numar de jucatori eram pe locul 2 dupa polonezi.
 

DeletedUser10850

Guest
nu stiu ce inseamna la tine intens populate - ai putea te rog sa detaliezi acest aspect?nu de alta, cred ca multi jucatori ar putea sa te contrazica in aceasta privinta.

ai citit cu atentie ce am spus eu? sau doar asa printre randuri?
ca si idee, pana la un punct, pe the-west.ro au fost foarte multi jucatori activi(cam 300.000 jucatori inregistrati pe toate lumile - daca nu cumva era mai mult) - ca si numar de jucatori eram pe locul 2 dupa polonezi.

eram pe locul 2, bine spus...daca nu se face ceva poate nici nu o sa mai aveti ce administra, toata lumea si0a pierdut interesul pt jocul asta datorita incapatanarii de a popula cateva lumi si a altor decizii foarte proaste luate de cei de la inno...daca se vrea sa se faca ceva se poate, ar trebui sa mai ascultati si ce are comunitatea de spus in loc sa dati tot felul de replici la oricine are de spus ceva...
 

DeletedUser

Guest
eram pe locul 2, bine spus...daca nu se face ceva poate nici nu o sa mai aveti ce administra, toata lumea si0a pierdut interesul pt jocul asta datorita incapatanarii de a popula cateva lumi si a altor decizii foarte proaste luate de cei de la inno...daca se vrea sa se faca ceva se poate, ar trebui sa mai ascultati si ce are comunitatea de spus in loc sa dati tot felul de replici la oricine are de spus ceva...

comunitatea a vrut migrari
 

DeletedUser7925

Guest
Cred ca mai presus de toate, parerea comunitatii nu a contat cand s-au deschis atatea servere intr-un timp relativ scurt.
O parte din comunitate a dorit migrarea, doar ca primele rute ce s-au format nu au imbunatatit vizibil decat Lumea 1. Poate daca atunci rutele se faceau cum trebuie discutiile de acum nici nu mai existau.
Stim ca rutele nu au fost prea puternic influentate de adminii de aici si mai stim ca pe Hawaii nu trebuia sa se migreze atat de repede.
Ce a fost a fost, eu pot sa va zic un adevar destul de recent pe care il putem observa cu totii: pe Dorado, ca tot se vorbeste de serverul asta, dispar din clasament in jur de 50 de jucatori pe saptamana; in timpul tombolelor numarul de jucatori (care nu-s decat multiaccounturi sau conturi facute pentru schimburi de beneficii intre servere) creste suficient cat sa nu se mai poata observa aceste coborasuri.
Ideea este ca jucatori activi sau atrasi de lumea El Dorado au ramas foarte putini.
Majoritatea sunt pe comert si majoritatea "muta" banii pe alte servere.
Majoritatea conturilor de acolo sunt vechi, in ele s-au investit bani dar mai ales timp ce nu se pot recupera.
Avem inventarele pline, conturile pline, dar nu avem cu cine juca..de distractie nici nu se mai pune vorba.
Stimati admini, nici voua nu v-ar placea sa fiti obligati sa jucati in felul acesta.
Chiar daca pe multi dintre voi va deranjam cu insistenta noastra mi se pare normal sa ne spunem nemultumirea si sa ne dorim migrarea de pe lumile in care distractia nu mai exista.
 

DeletedUser16010

Guest
Cred ca mai presus de toate, parerea comunitatii nu a contat cand s-au deschis atatea servere intr-un timp relativ scurt.
O parte din comunitate a dorit migrarea, doar ca primele rute ce s-au format nu au imbunatatit vizibil decat Lumea 1. Poate daca atunci rutele se faceau cum trebuie discutiile de acum nici nu mai existau.
Stim ca rutele nu au fost prea puternic influentate de adminii de aici si mai stim ca pe Hawaii nu trebuia sa se migreze atat de repede.
Ce a fost a fost, eu pot sa va zic un adevar destul de recent pe care il putem observa cu totii: pe Dorado, ca tot se vorbeste de serverul asta, dispar din clasament in jur de 50 de jucatori pe saptamana; in timpul tombolelor numarul de jucatori (care nu-s decat multiaccounturi sau conturi facute pentru schimburi de beneficii intre servere) creste suficient cat sa nu se mai poata observa aceste coborasuri.
Ideea este ca jucatori activi sau atrasi de lumea El Dorado au ramas foarte putini.
Majoritatea sunt pe comert si majoritatea "muta" banii pe alte servere.
Majoritatea conturilor de acolo sunt vechi, in ele s-au investit bani dar mai ales timp ce nu se pot recupera.
Avem inventarele pline, conturile pline, dar nu avem cu cine juca..de distractie nici nu se mai pune vorba.
Stimati admini, nici voua nu v-ar placea sa fiti obligati sa jucati in felul acesta.
Chiar daca pe multi dintre voi va deranjam cu insistenta noastra mi se pare normal sa ne spunem nemultumirea si sa ne dorim migrarea de pe lumile in care distractia nu mai exista.

Adminii nu pot rezolva nimic, pt ca nu tine de ei aceasta problema, daca vrei sa ti-o rezolvi, iti recomand sa apelezi la inno, nu la adminii romani.

In ceea ce priveste numarul de lumi deschise; NIMENI nu a fost obligat sa isi faca cont pe respectiva lume de joc, migrarea tot de comunitate a fost impusa. Tin minte ca erau deschise n topicuri despre ea; acum dupa ce a-ti primit ce a-ti vrut, nu va convine? in plus, ca sa intretii un server costa, timp, si bani; el nu merge pe baza de aer, trebuie sa privesti si aceasta problema din acest punct de vedere.
E vina voastra ca devine un server pustiu, daca da-ti stergere la cont in prostie, si ma refer de dinainte de migrare.
 

DeletedUser17189

Guest
Imi place ca cei care comenteaza si fac gura impotriva celor care isi permit sa comenteze despre migrare,sunt oamenii care joaca pe hawaii sau l1,adica pe lumiile active.Atata timp cat voi aveti unde juca,nu inteleg de ce trebuie sa comentati mereu la nemultumirile noastre.
In afara de 1-2 oameni,restul nu spuneti nimic util,doar niste replici absolut inutile si de cele mai multe ori care se repeta.Comunitatea a cerut migrarea,dar comunitatea a fost de acord cu migrarea lumiilor vechi pe hawaii?Cea mai noua lume la acel moment.Oare cati care erau in top pe hawaii la xp,duel,etc au fost multumiti dupa ce au venit altii cu conturi de pe lumiile vechi si i-au depasit instant?Daca nu aveti nimic util de spus,nu mai comentati aiurea si vedeti-va de jocul vostru in continuare.
PS:am trimis si la inno un mesaj.
 

DeletedUser7297

Guest
.Net are 4 lumi intens populate,noi avem 1.Cum sunt mai multi activi ca noi?
Revenind la subiect,probabil pana bagati voi migrarea majoritatea de pe lumiile vechi o sa renuntam ca deja avem cativa ani in spate de joc si de bagat pepite si o sa ne saturam sa stam ca prostii pe lumi inactive.

adevarat... nici whisky nu mai am de unde sa cumpar pe el dorado.. nu mai are cine sa munceasca pentru el iar eu sunt cam lenes.. :hmf:

Acum serios.. din 1700 mai sunt activi 1700.. ? 80% sunt ba mod vacanta.. ba sunt copii cu cate 15/20 conturi care le folosesc la tombole.. ba intra odata pe saptamana de il mai pune cate 3/4 ore la munca.. cred ca adunat nu suntem mai mult de 200/250 jucatori cu adevarat activi.. :hmf:
 

DeletedUser20606

Guest
iulianp - Majoritatea din cei care au migrat, dupa bunul plac nu obligati

Din cate stiu eu, daca nu migrai, riscai sa-ti pierzi contul, lumea fiind mai devreme sau mai tarziu inchisa.

just4fun - ca si idee, pana la un punct, pe the-west.ro au fost foarte multi jucatori activi(cam 300.000 jucatori inregistrati pe toate lumile - daca nu cumva era mai mult) - ca si numar de jucatori eram pe locul 2 dupa polonezi.

Observ ca tu traiesti din statistici...si asta poate fi bine, pana la un moment dat.
Incetati sa comparati ce a fost acum cativa ani cu ceea ce se intampla acum. Degeaba au fost mii de conturi inregistrate (zic conturi, nu jucatori, explicatia o puteti vedea mai sus la Dany3105) daca in momentul de fata e pustiu.
Odata cu marirea levelului maxim, atractivitatea jocului, pentru incepatori, a scazut si mai mult. Credeti-ma, este foarte greu sa incepi de la zero si sa ajungi sa te bati "cu aia mari". E nevoie de mult timp si foarte multa rabdare. Nici chiar daca bagi pepite cu tona si beneficiezi de toate avantajele oferite de acestea n-o sa ajungi foarte rapid sus. Asta il poate demoraliza pe un incepator. Ma gandesc ca ar fi fost frumos sa ramana o lume cu level-ul maxim de joc 120.
Nu mai zis de valul de itemi noi, cu bonusuri uriase, cu costuri uriase, fara de care iarasi e greu sa ajungi sus. Banii au transformat jocul. Daca nu se bagau atatea chestii noi, intr-un timp relativ scurt, sunt de parere ca nu se ajungea aici. Unul care nu baga bani are sanse mici sa ajunga "cineva". Majoritatea jocurilor de tip browser si nu numai au optiuni premium care pot fi cumparate cu bani. Dar exagerare mai mare ca la the-west n-am mai vazut nicaieri.
Iar in ciuda tuturor comentariilor si explicatiilor adminilor, eu tot nu inteleg de ce nu se inchid si celelalte lumi mai putin active (daca tot s-a facut lucrul asta cu celelalte), jucatorii avand la dispozitie doar 2 lumi pe care pot migra, acelea fiind "intens populate", astfel incat jocul sa devina mai activ, atractiv etc.
 
Sus