Quest Piatra filozofala

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Quest Piatra filozofala

DESCRIERE SUGESTIE: demult jucatorii cu lvl peste 25 puteau sa provoace la duel ADMINII.[avem nevoie de 5 admini nume de elemente:darkness,light,water,ice,fire(si acestea pot fi schimbate in alte elemente daca nu va plac)]
sa continuam povestea:ca orasl adminilor sa poata fi provocat iti trebuia piatra filozofala care deschidea poarta orasului.Insa ca sa poti obtine piatra fiozofala:
Piatra Filozofala=este alcatuita din trei bucati de pietre mai mici numerotate 1,2,3 cand le ai pe toate cele trei parti trebuie sa muncesti 3 ore neintrerupte la "construieste piatra filozofala",dupa ce au trecut cele 3 ore piatra se construieste in mod automat(adica se unifica toate cele 3 bucati intr-una singura mai mare si mai frumoasa) aceasta munca numita "construieste piatra filozofala" va oferii 1%bani,noroc,experienta,pericol si bineinteles unirea celor trei bucati mai mici de piatra.
Pentru descoperirea acestor 3 bucati de piatra sunt aduse in joc alte trei munci "gaseste prima parte a pietrei filozofale","gaseste a doua parte a pietrei filozofale" si bineinteles "gaseste a treia parte a pietrei filozofale" sansele de gasire a acestor bucati sunt de 35% pentru fiecare.Insa aici intervine ceva aceste bucati sunt limitate la 10.000 de bucati din fiecare pe saptamana danduse pe fiecare zi cate 2.000 adica de luni pana vineri deoarece o sa vezi ca mai tarziu in zilele urmatoare se scimba ceva adica sambata si duminica.
Dupa ce ai facut toate aceste munci si ai avut norocul sa gasesti 3 bucati diferite(1,2,3)construiesti piatra apoi astepti ziua de sambata .(inca ceva pietrele poti fi folosite si de la o saptamana la alta nu neaparat in saptamana respectiva in care le-ai gasit.
Am uitat sa zic ca la nivel 25 se deschide automat o fereasta in joc in care scrie ORASUL ADMINILOR acest oras nu va fi pus pe harta deoarece timpul pentru a ajunge la acesta trebuie sa fie egal.
Pentru a putea deschide usa orasului faci piatra iar pentru a te duela cu UN SINGUR ADMIN pe saptamana adica duminica de la ora 20:00 seara pana la 20:15 (te intrebi oare de ce doar in 15 min pe saptamana poate fi atacat un admin)(simplu vei vedea insa putin mai tarziu)
Admini vor avea lvl 99 si for fi soldati (pentru ca acesti se apara cel mai bn),punctele vor fi distribuite numai la tactiva,tinteste,vigoare,fereste,reflex,tenacitate in mod egal pentru a nu putea fi distrusi.Insa aici intervine ceva ales la intamplre in fiecare duminica la ora 20:15 min este ales un admin din cei 5 care nu va avea nici un punc distribuit si nici o haina pe el adik acesta va putea fi batut de catre oricine (intervine norocul).
Fiecare jucator poate provoca un admin pe saptamana daca reusese sa il invinga pe acesata nu va primi experienta de la el in schimb va primi 2000$ in cintul orasului si 1500$ bani personali.In schimb va mai primi un item ales la random care se va da la toti jucatorii ce vor nimerii adminul care nu are puncte.
Pentru a ajunge in oras trebuie sa pui caracterul in ziua de sambata sa mearga in orasul adminilor acesta face 24 de ore pana in oras si va plati 50$ si 40energie pentru a putea sa se dueleze cu un admin.
Aici insa intervine ceva care poate aduce multi bani companiei un cont premium in care jucatorul poate plati 3 pipete pentru a i se da o bucata din piatra respectiva deoarece e foarte greu sa faci rost de ea intreaga si va plati 8 pipete pentru a o avea intraga (de ce 8 si nu 9? pentru a ii face pe juactori sa o cumpere pe toata fiind mai avantajos)
cei cinci admini pot fi chiar admini sau pot fi inamici pusi de admini


AVANTAJE/DEZAVANTAJE: ca avantaj ar fi continutul nou si atractiv pentru useri.

PS: ideea ii apartine lui kingalex.
 

DeletedUser

Guest
deoarece ideea ii apartine lui kingalex, comentariile mele le fac in acest post deci sa nu va aud ca de ce am facut double post :D

ideea nu-mi displace si cu anumite imbunatatiri poate sa iasa ceva misto.

as prefera sa existe un astfel quest major integrat in questurile pe care le avem deja dar asta e destul de greu de facut.

ideea de a te lupta cu astfel de NPC-uri e destul de des intalnita. daca tin bine minte in travian te luptai cu niste sate NPC ca sa obtii schitele pt a costrui minunea ce iti aducea castigarea serverului, precum si pentru diverse artefacte.
acolo a functionat foarte bine deci e posibil si aici sa mearga.

nu sunt de acord cu numele (dar poate fi schimbat) si in principiu nici cu recompensa propusa (dar si ea poate fi schimbata).

as prefera un quest tematic, adica sa fie vorba de o comoara nu de piatra filozofala si sa avem nevoie de diverse bucatele de harta ca sa primim accesul la orasul adminilor, unde evident nu vor fi admini ci niste NPC-uri presetate.
totodata as vrea ca acest quest sa fie realizabil doar in echipa. adica un oras desemneaza o echipa de 5 oameni pe care ii trimite sa atace orasul NPC in momentul in care membrii orasului au gasit cele 3 bucati de harta.

PS: nu imi place posibilitatea cumpararii cu pepite. cred ca da un avantaj prea mare celor dispusi sa bage multi bani
 

DeletedUser

Guest
cu amendamentele astea, ar putea fi chiar interesant ..bravo
 

DeletedUser

Guest
idea e chiar sooper,imi place ca si dim,nu sunt deacord cu recompensa si cumpararea ei prin premium,si chestia cu piatra filozofala nu prea merge mai bine sa fie o harta alcatuita din 4 bucati,fiecare bucata sa aibe o parte din drumul spre orasul adminilor,cand cele 4 bucati se unifica se va forma o harta si pe harta din joc va aparea un oras de culoare diferita acela sa fie orasul admnilor,si nu cred ca trebuie implementate 4 noi joburi,1 este deajuns "Descopera orasul adminilor"
 

DeletedUser

Guest
Nu stiu ce sa zic... nu sunt nici pro, nici contra, dupa pareara mea ar schimba radical tematica jocului cel putin asa mi se pare din descrierea ideii nu stiu la ce ar putae ajuta chestia asta. In Travian (daca Dim nu a cenzurat presupun ca nu voi primi Warn sau Ban) exista intradevar acele sate de Natari care daca le cuceresti obti o harta, dar ai nevoie de trezorerie s.a.m.d (NPC-urile sunt niste asa zise targuri unde schimbi resursele cu aur).Nu stiu cum ar ajuta aceasta implementare (e doar o parere nu imi sariti in cap), cred ca va schimba scopul jocului pentru ca toti vor dori sa se dueleze cu "Adminii" si nu vor mai fi concentrati pe marirea oraselor si dezvoltarea rapida a personajului. O intreabre ce se va intampla daca 2 jucatori provoaca la dulel acelasi "Admin" Presupun ca daca o data va fi batut nu va mai fi in stare sa mai poarte inca o lupta.
Aceasta implementare va duce la dezavantajarea si mai mare a clasei de caracter "Muncitor" pentru ca ei nu vor putea sa poarte lupte cu "Adminii". Am vazut la alte idei care au fost propuse mesaje de genul : "S-ar modifica tematica jocului" sau "Aceste lucruri ar necesita modificarea codului prea mult" sau "Ar complica si mai mult jocul"...
Ar face jocul sa semene si mai mult cu celelalte si s-ar pierde originalitatea lui pe care nu multe mmorpg-uri o au si asta ar duce la pierdera si mai multor jocatori pentru ca se plictisesc sa joace pentru aceiasi chestie doar ca facuta in alt mod...
 

DeletedUser

Guest
cred ca e scris mai sus destul de clar ca un admin din cei 5 ales la intamplare duminica de duminica NU va avea PUNCTELE DE DISTRIBUITE SI NU VA AVEA NIMIC PE EL.
cat despre ca daca il bate unu odata dupaia eu nu mai catig nimic DACA NU AI CITIT CU ATENTIE SCRIE DESTUL DE CLAR CA DUELURILE SE DAU INTRE ORELE 20:00-20:15 ATAT DIMINICA.
SI BINEINTELES CA TOTI CARE VOR NIMERII ADMINUL FARA PUNCTE PE EL VOR PRIMI ACELE OBIECTE IN BANI SI ITEME SAU CE SE VA STABILI PANA LA URMA
INSA IDEEA PRINCIPALA ESTE IN FAZA SCHELETICA ASA CA ASTEPT PARERILE VOASTRE DESPRE INBUNATATIREA MISIUNII SI INVELIREA ACESTEAIA IN CIOCOLATA ACUM AVEM DOAR ALUNA DIN MIJLOC A BOMBOANEI (asta asa ca o completare:D)
 

DeletedUser

Guest
cam complicat,pt asta ar trebui modificat codul jocului...:rolleyes:
 

DeletedUser2320

Guest
Idea e faina insa nu cu piatra filosofala!Mai bine sa facem asta cu un bilet!Piatra filosofala apartine jocurilor Fantasy iar biletul apartine la cele Real si cum acest joc e real mai bine biletul!
 

DeletedUser

Guest
1. Ideia va trebui transmisa celor din Germania si ei vor hotara daca o pun in aplicare sau nu.
2. Daca se implementeaza ideia eu ma las de joc cu toate ca in momentul de fata petrec cate 3-4 ore in fata calculatorului...
 

DeletedUser

Guest
1. Ideia va trebui transmisa celor din Germania si ei vor hotara daca o pun in aplicare sau nu.
2. Daca se implementeaza ideia eu ma las de joc cu toate ca in momentul de fata petrec cate 3-4 ore in fata calculatorului...

crezi ca daca pleci tu iti va duce cineva lipsa? jocu asta are 80440 de utilizatori si inca este in faza beta,deci ar trebui implementata sugestia imi place dar cu harta nu cu piatra
 

DeletedUser

Guest
deci nu a zis nimeni ca neaparat cu piatra dar nu am gasit ceva mai bun pe moment asa ca veniti cu cat mai multe idei sa putem finaliza misiunea:)
 

DeletedUser

Guest
ideea e ciudata...cu completarile lui DiM mai merge dar...sunt alte imbunatatiri care ar ajuta jocul mai mult decat "orasul adminilor"...oricum imi place
 

DeletedUser

Guest
io raman la pararerea mea cu harta:D

da da cu harta dak tu gasesti harta imi poti zice si mie si lu altul unde este orasul si putem sa ne ducem si noi fara sa facem nmk...asa cu piatra ne ducem dar de geaba.....Sunt Pro imi place ideea sa bat un duelist de lvl 99.
 

DeletedUser

Guest
Ideea e buna, insa trebuie adusa la forma finala (recompensa, faza cu piatra, etc...), insa cum s-a zis, ideea trebuie trimisa in germania... si eu cred (e doar o parere...) ca exista sanse sa fie adoptata, insa cred ca exista sanse sa nu fie aprobata... de ce? Simplu... ideea e foarte tare... insa va da multa bataie la programatori iar daca e adevarat cheastia cu 2000 de pietre sau cum ar fi, ganditiva ca in 15 minute foarte multi jucatori ataca un admin... si sunt sanse sa se intample multe lucruri... si chiar daca o vor aproba... va mai dura mult timp pana ce va fi creata, testate, reparata (daca se vor intampina buguri) si apoi implementata, revolvate bugurile daca vor aparea... si tot asa... deci nu cred ca vom vedea asa de repede ideea asta implementata ori la noi ori la germani...
 

DeletedUser

Guest
Ideea mi se pare foarte buna doar cu mici completari. Daca tot se vor alege 5 jucatori dintr-un oras cum se realizeaza lupta cu un singur NPC? O solutie ar fi ca sa nu incerce lumea degeaba e dupa ce acel team a gasit toate bucatile sa treaca un test prin care se alege cel mai bun(un duel tot cu un NPC mai slad decat cel final) se alege cel mai bun duelist de acolo care va reprezenta orasul. Ca sa nu fie probleme toti cei alesi pentru duel trebuie sa fie in orasul admin inainte de ora 20, sa isi aleaga adversaru si lupta sa inceapa automat. Cu premiile sunt de acord doar ca duelistu final sa primeasca 2000 si ceilalti 4 1000 si orasul 1500. Asa mi se pare corect fata de toti care au muncit+itm special(doar duelistului). Plus de asta ce arme vor avea npc echipate?
 

DeletedUser

Guest
Nici mie nu imi place idea sa poti cumpara cu pepite acele pietre sau ce o fi.
As limita un pic mai mult numarul de persoane care sa poate duela cu adminii, adica sa gaseasca mai greu acele pietre. In rest idea e sanatoasa :P mai ales dupa schimbarile propusa de DiM.
 

DeletedUser

Guest
PRO

Dar as mai adauga ceva :

Bucatile de harta sa fie reduse la 1000.In fiecare saptamana vor aparea cate 50 de bucati.Acestea sa fie 5 care alcatuiesc harta mare.Bucatile se vor gasi la aceste munci : Mergi in cercetare , sansa va fi de 5% si va fii bucata din mijloc care arata poarta si casele l orasului.A doua bucata va fi gasita la Pescuieste sau Pescar , cu sansa de 10 % si va contine o particica unde este aratata poteca spre orasadica partea din dreapta jos..A treia bucata va fi la Repara o caruta , sansa 10% si va contine partea din stanga jos care va arata o padure cu un rau.Partea a patra va fi gasita la Mina de Argint , sansa tot 10% ,partea din stanga sus care va arata muntii.Iar ultima parte va fi gasita la Spargere cu sansa de 5% care va arata restul orasului.

Oricine care are harta poate spune cum se ajunge la Orasul Adminilor ,deoarece daca nu ai harta , nici cu indicatiile unui prieten nu va aparea , deci este necesara harta pentru a se arata.Va exista un nou patratel ascuns in vestul hartii si numai cei cu harta vor putea intra , celorlalti nu se va arata.

Recompensa va fi : 2000 XP si un obiect ales de admini.Obiectul poate fi haina , colier , palarie sau incaltaminte.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus