Religie, paranormal, societati secrete, ufologie, teoria conspiratiei, etc

DeletedUser24699

Guest
Nu prietene dar vezi tu atunci cand esti drogat ai gandire dreapta, cuvant drept, fapta dreapta? Sau cand esti sub influenta alcoolului?

Un studiu al unei universitati din america a demonstrat ca weed-ul produce anual 0 morti, in schimb ce alcoolul si tutun-ul produc peste 22 kk de morti anual <3W

Ca sa nu mai zic ca cateva "droguri" asa cum le ziceti voi, precum marijuana (si altele) din care s-au extras substantele halucinogene vindeca boli precum cancerul sau amelioreaza starea pacientului incat sa poata fi operat si salvat.

Budha ce boli vindeca ?
Marijuana si alte droguri ajuta la vindecarea bolilor. Nu ca si Maicuta stelara de pe Kanal D care se crede reincarnea Maicii Maria(iar faza cu reincarnarea vine dintr-o credinta d-asta Hindusa, care se da cap in cap cu crestinismul) sau alt distrus, sau mai stiu eu ce zeu.Astia ce boli vindeca?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser15496

Guest
bine spui euala..
pana acum nu a murit nimeni din marijuana si nici nu o sa moara !
este legal si bei alcool ca un handicapat sa urci la volan si pe langa viata ta mai iei si altele.. ca na e mai misto sa moara cineva dupa tine :)

acum vezi tot felu de prichindei la madona (pentru cunoscatori) sparti pe legale care cu adevarat fac rau.

lumea nu este informata cum trebuie.. pe toti ii auzi nu fuma iarba ca nu te mai poti lasa.. nu fuma iarba ca faci cancer.. nu fuma iarba ca iti distruge creierul.. serios ??
tigarile normale nu creeaza dependenta si nici cancer nu faci de la ele huh ?

toti baga iarba in aceeasi oala cu restu drogurilor facute in laborator
ete scart ! iarba creste din pamant fara nici un fel de substante chimice.

cat despre budha si alte prostii eu nu am ce zice.. pentru ca nu cred in asa ceva.
 

DeletedUser

Guest
Buddha nu a fost niciodata proclamat Dumnezeu daca la asta va ganditi. A fost un intelept in Asia prin sec. 6-5 i.Hr. El a fost o fiinta omeneasca care a atins un nivel ridicat de cunoastere, intelegand viata cat mai adanc posibil. Buddha inseamna Cel iluminat. Pe el in chema Siddharta. Si nu a fost decat un intelept. El nu a avut intentia sa creeze o religie noua si nici nu a fost proclamat ca zeu. Budistii cred in invataturile lui. Cat despre droguri nu poti sa spui ca esti limpede la minte dupa ce ai consumat heroina, cocaina etc.
 

DeletedUser

Guest
Buddha nu a fost niciodata proclamat Dumnezeu daca la asta va ganditi. A fost un intelept in Asia prin sec. 6-5 i.Hr. El a fost o fiinta omeneasca care a atins un nivel ridicat de cunoastere, intelegand viata cat mai adanc posibil. Buddha inseamna Cel iluminat. Pe el in chema Siddharta. Si nu a fost decat un intelept. El nu a avut intentia sa creeze o religie noua si nici nu a fost proclamat ca zeu. Budistii cred in invataturile lui. Cat despre droguri nu poti sa spui ca esti limpede la minte dupa ce ai consumat heroina, cocaina etc.

Pot sa te intreb de ce crezi ca Buddha e mai intelept ca Isus si ca budismul e o credinta mai buna decat crestinismul ?
 

DeletedUser

Guest
Eu am fost in Afganistan si pot sa spun ca budismul e un refugiu pentru multi. Budistii nu cred in moarte.. ei spun ca viata asta este una ireala si abia dupa ce mori incepe viata adevarata ... acum considera fiecare ce religie adopta .. mie nu imi place sa cred ca D-zeu te obliga sa il slavesti ca altfel ajungi in iad. Budismul te lasa liber sa alegi ce vrei.
 

DeletedUser19606

Guest
Eu am fost in Afganistan si pot sa spun ca budismul e un refugiu pentru multi. Budistii nu cred in moarte.. ei spun ca viata asta este una ireala si abia dupa ce mori incepe viata adevarata ... acum considera fiecare ce religie adopta .. mie nu imi place sa cred ca D-zeu te obliga sa il slavesti ca altfel ajungi in iad. Budismul te lasa liber sa alegi ce vrei.

Esti cumva din compania Baker de ai fost in Afganistan :D ?

joke...
 

DeletedUser8160

Guest
Eu am fost in Afganistan si pot sa spun ca budismul e un refugiu pentru multi. Budistii nu cred in moarte.. ei spun ca viata asta este una ireala si abia dupa ce mori incepe viata adevarata ... acum considera fiecare ce religie adopta .. mie nu imi place sa cred ca D-zeu te obliga sa il slavesti ca altfel ajungi in iad. Budismul te lasa liber sa alegi ce vrei.

vypere,cati ani ai ?
 

DeletedUser2948

Guest
euala si vyper: va puteti lua de mana frumusel. Amandoi furati curent.

Unul din voi sa ma anunte cand se descopera leac pt cancer, dar nu lacrimile lui Chuck Norris, iar celalalt, poate construi o buda la mine in curte si sa se roage la ea. Sti, e o oaza de relaxare de 2 ori pe zi sa te rogi la buda. Esti si tu rege, intelep, zeu si ce mai vrei tu pt. cateva momente care te usureaza de orice grija, si la propriu si la figurat.
 

DeletedUser15496

Guest
euala si vyper: va puteti lua de mana frumusel. Amandoi furati curent.

Unul din voi sa ma anunte cand se descopera leac pt cancer, dar nu lacrimile lui Chuck Norris, iar celalalt, poate construi o buda la mine in curte si sa se roage la ea. Sti, e o oaza de relaxare de 2 ori pe zi sa te rogi la buda. Esti si tu rege, intelep, zeu si ce mai vrei tu pt. cateva momente care te usureaza de orice grija, si la propriu si la figurat.

"Ba boilor pana nu gasiti leacu la cancer nu mai vede nici unu p****"

daca chestia aia vine din gura femeilor din toata lumea stii cum apare leacu la cancer ?
 

DeletedUser25812

Guest
Pot sa te intreb de ce crezi ca Buddha e mai intelept ca Isus si ca budismul e o credinta mai buna decat crestinismul ?

Pentru ca budistii nu doar predica despre egalitate si toleranta, ci chiar aplica asta.Pentru ca budistii nu se revolta cand Dalai Lama zice sa nu ii uram pe homosexuali.Pentru ca budistii nu se roaga ca sa nu mearga in iad.Din toate punctele de vedere budismul este superior crestinismului.
 

DeletedUser3941

Guest
Pentru ca budistii nu doar predica despre egalitate si toleranta, ci chiar aplica asta.Pentru ca budistii nu se revolta cand Dalai Lama zice sa nu ii uram pe homosexuali.Pentru ca budistii nu se roaga ca sa nu mearga in iad.Din toate punctele de vedere budismul este superior crestinismului.

Scripturile lor sunt impotriva homosexualitatii. Chiar ai habar despre ce vorbesti, sau esti un amarat suparat pe crestinism pentru ca te crezi superior?
 

DeletedUser25815

Guest
Scripturile lor sunt impotriva homosexualitatii. Chiar ai habar despre ce vorbesti, sau esti un amarat suparat pe crestinism pentru ca te crezi superior?

Scripturile lor au fost scrise, ca si Biblia, de mai multi oameni, intr-o perioada cand homosexualitatea era considerata o alegere.Diferenta e ca budistii si-au schimbat conceptiile cu timpul, iar crestinii inca ies in strada si fac scandal pe tema asta.Exista interviuri cu Dalai Lama in care spune ca homosexualii nu trebuiesc persecutati.Budismul nu critica celelalte religii, nu face discriminari si evolueaza odata cu restul lumii.Ce fel de religie e crestinismul cand isi numeste liderul "diavolul pe pamant" doar pentru ca a incercat sa ii faca pe oameni sa nu mai condamne avortul si sa nu ii mai urasca pe homosexuali?
 

DeletedUser

Guest
Scripturile lor au fost scrise, ca si Biblia, de mai multi oameni, intr-o perioada cand homosexualitatea era considerata o alegere.Diferenta e ca budistii si-au schimbat conceptiile cu timpul, iar crestinii inca ies in strada si fac scandal pe tema asta.Exista interviuri cu Dalai Lama in care spune ca homosexualii nu trebuiesc persecutati.Budismul nu critica celelalte religii, nu face discriminari si evolueaza odata cu restul lumii.Ce fel de religie e crestinismul cand isi numeste liderul "diavolul pe pamant" doar pentru ca a incercat sa ii faca pe oameni sa nu mai condamne avortul si sa nu ii mai urasca pe homosexuali?
Eu consider ca crestinismul este persecutor cu celelalte relegii care nu cred in Dumnezeu si incearca sa ii schimbe. Inteleg .. Romania e o tara de crestini dar nu vad o lege care sa interzica sa cred in alte religii. Si e adevarat ca budismul nu critica si nu face discriminari altor religii. Dar oare dc crestinismul o face?
Si daca crezi in alta religie care lasa homosexualii in pace nu inseamna ca esti homosexual.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Buddha ?! Zi'mi si mie un lucru care dovedeste existenta lui.

P.S. : Ca pe vremuri, regele 1.
 

DeletedUser2948

Guest
Buddha ?! Zi'mi si mie un lucru care dovedeste existenta lui.

P.S. : Ca pe vremuri, regele 1.

Vrei sa-ti fac poza la buddha mea sa vezi ca exista? Daca vrei poza, o vrei inainte sau dupa exorcizare?

PS. Te previn ca dupa exorcizare s-ar putea sa fie o buddha cam zugravita.
 

DeletedUser25821

Guest
Raspunsul trebuie sa-l gasesti singur, ceea ce trebuie sa faci e sa-l cauti. Dar deschide ochii cand cauti un astfel de raspuns, pe bajbaite risti sa nu vezi padurea din cauza copacilor.

Ma intreb de ce este atat de greu de gasit Dumnezeu.Daca ne iubeste cu adevarat pe toti, de ce ar trebui sa ne pierdem toata viata incercand sa il gasim?Nu ar fi normal sa fie foarte usor de gasit, pentru ca cei nascuti in alte religii sa aiba o sansa la mantuire?Ce sanse crezi ca are un musulman care nu paraseste niciodata tara in care s-a nascut sa il gaseasca pe Dumnezeu, cand este de mic indoctrinat sa creada in Allah?Cand se intampla un accident grav si mor doar 2-3 oameni Dumnezeu a avut grija de ai, a intervenit in mod direct si i-a salvat, dar cand mor niste africani de foame Dumnezeu nu intervine pentru ca lucreaza in moduri misterioase si nu intervine niciodata in mod direct....Daca defapt nu intervine niciodata, inseamna ca nu exista miracole, daca intervine doar din cand in cand, de ce este selectiv daca ne iubeste pe toti?
 
Sus