Sa invatam limba romana!

  • Autor subiect DeletedUser3941
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Crezi că va citi cineva asta ?
Oricum tot ce ai scris tu acolo înveţi la şcoală.
Şi la sapte vocale si douzeci de consoane să mor eu de sunt 7 vocale acolo.
Şi la gramatică nu ai pus numeral de exemplu,complement,atribut,predicat,subiect sau alea nu-s gramatică ?
So,în fine ...Mai bine te duceai pe alt forum şi postai asta că oamenii care nu vor să scrie corect,nu vor scrie obligaţi de tine.
Şi so,de ce scrii copyright ?
Copyright pe naiba că ai dat copy-paste de pe saituri.

Mai teleo daca nu te intereseaza pe tine ce a scris acolo leviathan asta nu inseamna ca nu intereseaza pe nimeni. Pentru unii copii postul lui levi poate fii foarte util.
 

DeletedUser

Guest
Este folositor pentru unii...
Am observat greseli gen
: -membri .....(scolii)
-sa fi si tu mai cuminte
-sami deie
- l-a mihai....

Bravo!
 

DeletedUser

Guest
Ba da prost mai esti =)) In primul rand tu faci tema si tot tu gresesti ? "H" e vocala Einstein =))
 

DeletedUser10049

Guest
"H" e consoana !

* Consoane oclusive:
o [p] oclusivă bilabială surdă: pace, aparte, cap
o oclusivă bilabială sonoră: bun, abac, cub

*
o [t] oclusivă alveolară surdă: tare, ating, sat
o [d] oclusivă alveolară sonoră: dor, odihni, rod

*
o [c] oclusivă palatală surdă: chel, achit, ochi (în grupurile scrise "che," "chi," "ke," "ki")
o [ɟ] oclusivă palatală sonoră: ghid, leghe, priveghi (în grupurile scrise "ghe," "ghi")

*
o [k] oclusivă velară surdă: cal, acolo, rac
o [g] oclusivă velară sonoră: gol, ogar, rog

* Consoane africate:
o [ʦ] africată alveolară surdă: ţap, oţet, maţ
o (varianta sonoră nu există în româna standard)

*
o [ʧ] africată postalveolară surdă: cer, ace, taci (în grupurile scrise "ce," "ci")
o [ʤ] africată postalveolară sonoră: ger, magic, rogi (în grupurile scrise "ge," "gi")

* Consoane fricative:
o [f] fricativă labiodentală surdă: foc, afară, puf
o [v] fricativă labiodentală sonoră: var, covor, mov

*
o fricativă alveolară surdă: sare, masă, cos
o [z] fricativă alveolară sonoră: zar, vază, roz

*
o [ʃ] fricativă postalveolară surdă: şarpe, aşa, coş
o [ʒ] fricativă postalveolară sonoră: jar, ajutor, vrej

*
o [ç] fricativă palatală surdă: hienă, mohican, vlahi (cînd /h/ este influenţat de /i/)
o (varianta sonoră nu există în româna standard)

*
o [x] fricativă velară surdă: heliu, aho, cîh (cînd /h/ este influenţat de orice vocală în afară de /i/ şi /a/)
o (varianta sonoră nu există în româna standard)

*
o [h] fricativă glotală surdă: ham, rahat, vlah (cînd /h/ este influenţat de /a/)

o (varianta sonoră nu există în româna standard)

* Consoane nazale:
o [m] nazală bilabială sonoră: măr, amic, cum
o (varianta surdă nu există)

*
o [n] nazală alveolară sonoră: nor, sună, an
o (varianta surdă nu există)

*
o [ŋ] nazală velară sonoră: prunc, gong (înainte de /k/, /g/)
o (varianta surdă nu există)

*
o [ɱ] nazală labiodentală sonoră: umflat, infim (m sau n înainte de /f/ sau /v/)
o (varianta surdă nu există)

* Consoane lichide:
o [l] lichidă laterală alveolară sonoră: lung, ales, mal
o [r] lichidă vibrantă alveolară sonoră: rai, arid, far

* Consoane sonante (semivocale):
o [w] sonantă labiovelară: cafeaua, rouă, sau (articularea se realizează concomitent prin rotunjirea buzelor şi apropierea limbii de vălul palatului.)
o [j] sonantă palatală: iarnă, voios, cui
 

DeletedUser16953

Guest
Gata ma a gresit si el ... Probabil ca vroia sa spuna ca h este vocala in alta tara :))
 

DeletedUser

Guest
Cum sa nu fie h vocala ?Toata lumea stie ca h e vocala...loooool
 

DeletedUser

Guest
Bravo, imi place ce ai scris acolo... am citit totul. Sincer. nu ai avea loc intr-un pagina plina de posturi din acelea, ca sa inveti TOATA gramatica. Ce ai scris acolo se invata doar in clasele mici... Faza cu alfabetul iti recunosc ca am ras o gramada, pe motiv ca unii chiar nu stiu tot alfabetul.

Cred ca a fost o pierdere de timp pentru tine... Chiulangii , copii bogati si fara carte, care se joaca pe jocul asta, si se uita pe forum, cei ce nu au fost la scoala si o urasc cu toata inima lor, cred ca inebunesc, musca din tastatura, strivesc mouseul cand vad ce ai scris tu:)).

Cum sa nu fie h vocala ?Toata lumea stie ca h e vocala...loooool

"H" E VOCALA? De unde esti copile?.... baieti... ce spuneam eu mai sus?

AI FOLOSIT TERMENUL "CITESTE" mon ami accepta evidenta ca pentru unii cititul este un sport extrem:D

Ahhh:(.. Ce trist este ce ai scris.. trist, si al dracu de adevarat:(.
P.S.: Stiu ce incerci sa faci, si sincer: ITI UREZ SUCCES
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Mâine am simulare la româna...Din fericire,am "picat" cu nişte colege ce învaţă,însa am sa învăţ şi eu puţin azi!
 

DeletedUser

Guest
Mâine am simulare la româna...Din fericire,am "picat" cu nişte colege ce învaţă,însa am sa învăţ şi eu puţin azi!

Nu pricep ce legatura are? :confused::confused: Aaaaa, vrei sa spui ca nu sti nimic, si inveti din postul lui levithan? Mistoo.. iti dau un punct (+1) pentru post, levithan;)
 
Sus