Sa invatam limba romana!

  • Autor subiect DeletedUser3941
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Nu pricep ce legatura are? :confused::confused: Aaaaa, vrei sa spui ca nu sti nimic, si inveti din postul lui levithan? Mistoo.. iti dau un punct (+1) pentru post, levithan;)

Nu...M-am uitat doar in fuga asupra postului...Este foarte bun...Avem multe persoane pe forum care scriu cu limbajul de messinger(Yahoo) deci ii ajuta.
 

DeletedUser

Guest
H este CONSOANĂ.
O descriere mai pentru copilaşi, adică cum înţelegeam eu vocalele.

Când eram mic, 4-5 anişori, spuneam că vocalele sunt "acele sunete care se pot pronunţa prelungit".

Ştiu că sunt şi consoane care se pot pronunţa prelungit, dar numai în companie cu vocala "î".
Încearcă să spui de exemplu un "ssss" prelungit. Ce vei observa? Chiar dacă s este posibil de pronunţat mai lung, este însoţit de un "îîîî", nu?
Deci, poftim o descriere a vocalelor şi consoanelor, a unui copilaş de vre-o 4-5 anişori :)
Acum să murim noi dacă H este vocală :)
 

DeletedUser

Guest
23wuryq.png

Un aspect care lipseste cu desavarsire pe acest forum. Pentru analfabeti si amatori ai limbii romane, tutorialul acesta este pentru voi!
Am sa o fac cat de scurta si simpla posibila, pentru o intelegere mai rapida.

282dlio.png


Ortografia si punctuatia este ansamblul de reguli care stabilesc scrierea corecta a limbii romane. Semnele de ortografie sunt cratima (-), punctul (.), bara (/), apostroful ('), majuscula (A, B, C, [...], X, Y, Z), punctele de suspensie (...), paranteza ((), [], //), ghilimelele ("."), virgula (,), semnul de intrebare (?) si exclamare (!), etc.

Cratima este un semn ce indica in general rostirea impreuna a doua parti de propozitie diferite.

Bara indica abrevierea unitatilor de masura, despartirea propozitiilor.

Punctul este un semn de punctuatie care marcheaza pauza care se face intre propozitii sau fraze independente ale unui text, precum si incheierea unei propozitii. Dupa punct se pune neaparat un spatiu.

Apostroful indica rostirea si scrierea incompleta a unui cuvant. In alte cazuri marcheaza caderea accidentala in rostire a unor sunete.

Majuscula este o litera mare ce indica scrierea unui substantiv propriu, inceputul unei propozitii.

Paranteza marcheaza in general un adaos in interiorul propozitiei. Ea poate fi notata prin semnele (), [] sau //.

Ghilimelele se folosesc, de obicei, pentru a marca reproducerea intocmai a unui enunt scris de altcineva. Se folosesc semenele "_" si <<_>>.

Punctele de suspenie indica o pauza mare in cursul vorbirii, dar nu marcheaza sfarsitul frazei. Dupa aceste puncte se lasa un spatiu.

Virgula delimiteaza o pauza in cadrul frazei. Dupa virgula se pune un spatiu.

Semnul intrebarii este folosita in cazul unei propozitii interogative. Dupa ea se lasa un spatiu.

Semnul exclamarii marcheaza intonatia frazelor exclamative si imperative. Dupa acest semn se lasa un spatiu.

Doua puncte indica inceputul unei enumerari.

Aici aveti un mic sumar despre punctuatie. Sa va fie mai usor, am marcat cu verde ce e corect si cu rosu ce e gresit.

Punctul:
Folosit corect: O propozitie corecta.
Folosit gresit: O propozitie gresita
Sesizati diferenta, nu?

Virgula:
Folosit corect: Aici, o virgula este necesara.
Folosit gresit: Aici o virgula este necesara.

Majuscule:
Folosit corect: Am fost la pescuit azi.
Folosit gresit: am fost la pescuit azi.

Doua puncte:
Folosit corect: La pescuit am prins: crap, caras si stiuca.
Folosit gresit: La pescuit am prins crap, caras si stiuca.

La fel se abordeaza si cu semnul exclamarii, intrebarii, ghilimele, puncte de suspenie s.a.m.d.
Pe scurt: dupa fiece semn de punctuatie, un spatiu este necesar.
jza4jq.png


Gramatica este un ansamblu de reguli care descriu formele corecte ale cuvintelor si a propozitiilor. Ea consta in subiectele importante prezentate mai jos.

Substantivul - denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni sau stari. Substantivul este de 2 feluri, propriu (Maria, Ion) si comun (casa, carte). Substantivele pot fi si compuse (2 cuvinte alipite), de exemplu: zi-lumina. In aceste subtantive, adaugarea unei cratime este necesara, dar desigur exista si exceptii (bunavointa). O regula de aur pentru substantivele proprii, este cea de a fi scrisa cu majuscula. Subtantivele au 3 genuri, masculin, feminin neutru. Acestea descriu fiintele de sex barbatesc/femeiesc, sau lucruri. De asemenea, sa nu uitam de numarul substantivelor, care poate fi singular (masina) sau plural (masini). O alta regula importanta este cea a declinarilor. Aici nu vom intra in detaliu, dar le voi enumara, pentru ca dvs. pe mai tarziu sa va puteti informa in legatura cu ele. Mai sunt cunoscute si sub denumirea de cazuri, care sunt afisate in continuare: nominativ (cine, ce?), acuzativ (care, ce fel de?), genitiv (a, al, ai, ale, cui?), dativ (cui?), vocativ.

Verbul este o parte de vorbire care face legatura cu modul, timpul, persoana si numarul, exprimand stari, actuni. Exista 2 clasificari ale verbului, predicativ (a face un lucru) si copulativ (a fi). Modurile personale ale verbului sunt: personal (exprimarea persoanei), nepersonal (actiuni neferitoare la persoane), predicativ (in cazul in care verbul indeplineste functia de predicat) , nepredicativ (in cazul in care verbul nu indeplineste functia de predicat). In functie de aceste moduri, cele personale au urmatoarele exprimari: indicativ (o actiune prezentata de vorbitor), conjuctiv (o actiune realizabila, care neputand fii realizata in trecut), conditional-optativ (o actiune realizabila in functie de o conditie), imperativ (un ordin, sfat sau indemn). Modurile nepersonale sunt: infinitiv (denumirea actiunii), gerunziu (o actiune in desfasurare), participiu (forma de adjectiv al actiunii), supin (forma verbala). Timpurile verbale sunt: prezent, imperfect, perfect simplu si compus, mai mult ca perfect, viitor si viitor anterior. Conjugarile: I - verb terminat in -a; II - ea; III - e; IV - i.

Pronumele este partea de vorbire care tine locul unui substantiv. Felurile ei sunt: personal (eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele), de politete (dumneata, dumnealui, dumneavoastra, etc), reflexiv (sie, siesi, isi, si, etc), de intarire (el insusi, tu insuti, etc), demonstrativ (acesta, cealalta, aceea, acelasi, etc), nehotarat (unul, una, altul, altii, etc), interogativ (pe cine? pe care? etc.), relativ (a, a, ai ale, etc.) si negativ (nimeni, nimic, etc.).

Adjectivul este partea de vorbire care exprima insusirea unui obiect, acordata in gen, numar si caz. Dupa clasificare, adjectivele pot fi variabile (au o forma si la masculin si la feminin), invariabile (au o singura forma), propriu-zise (bun, rau, verde, etc.). Gradele de comparatie: pozitive (bun), negative (rau), de superioritate (mai bun), de egalitate (la fel de bun ca), superlative (mult mai bun), inferioare (mult mai slab), relative (adjectivul in sine, fara un grad de comparatie).

aev2xd.png


Alfabetul este totalitatea literelor folosite in scrierea limbii romane. In prezent exista 31, acestea fiind:
  • A
  • Ă
  • Â
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G
  • H
  • I
  • Î
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N
  • O
  • P
  • Q
  • R
  • S
  • Ș
  • T
  • Ț
  • U
  • V
  • W
  • X
  • Y
  • Z

Fonologia stabileste inventarul de unitati segmentale (vocale si consoane) cu valoare functionala limbii romane. In limba romana, exista urmatoarele unitati: cinci vocale si douzeci de consoane.

Unitatile vocale sunt:
  • a
  • e
  • i
  • o
  • u

Iar consoanele:
  • b
  • c
  • d
  • f
  • g
  • h
  • j
  • k
  • l
  • m
  • n
  • p
  • q
  • r
  • s
  • t
  • v
  • w
  • x
  • y
  • z

Acestea sunt elementele fundamentale necesare folosirii corecte a limbii romane. Pentru informatii complexe apelati la un motor de cautare.


Linkuri utile:
http://dexonline.ro/
http://dexonline.ro/ghid-exprimare
http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_rom%C3%A2n%C4%83
Pentru orice altceva, google!

---------
Lucrare licentiata sub GNU/GPL (http://www.gnu.org/licenses/gpl.html). Copyright 2010 leviathan8.
Orice intrebari, sugestii, completari, prin PM.

cuiva ii va fi de folos
 

DeletedUser13008

Guest
ba pai io am invat can d iam cerut a face foc banane flam-bate ji ist mijt-o
 

DeletedUser

Guest
ba pai io am invat can d iam cerut a face foc banane flam-bate ji ist mijt-o

Te-ai facut de rahat la gura :))

ce ai zis??poti traduce propozitia?:))

Imi pare rau, nu se poate analiza informatia

se pare ca tie iti trebuia un astfel de topic traduce!!!!

Inca unul pentru postul meu de mai sus

H nu este o vocala...
Vocale sunt doar: A, E, I, O, U, Ă, Î

Felicitari pentru deductie, Sherlock.

H e mut si nu se citeste

Eu cred ca e surd H-ul asta.. Mai tarziu este handicapat si nu poate aparea in cuvinte... H este mut in franceza poate. In romana, nu e nici mut, nici surd, nici ciung.
 

DeletedUser

Guest

Eu cred ca e surd H-ul asta.. Mai tarziu este handicapat si nu poate aparea in cuvinte... H este mut in franceza poate. In romana, nu e nici mut, nici surd, nici ciung.

Imi place cum vorbesti...H este o consoana cu probleme...Insa nu este mut...
De exemplu la Horticultura se aude.
 

DeletedUser

Guest
H e mut si nu se citeste

Yea, H e mut si tu esti tut!
H este consoana deoarece definitia conosanelor este Consoanele sunt literele care se pronunta cu ajutorul altor litere si anume (Î-Majoritatea C-Referire le Y*I GREC* S-Referire la X *Ics . H este ca respiratia +î.
 

DeletedUser

Guest
Imi place cum vorbesti...H este o consoana cu probleme...Insa nu este mut...
De exemplu la Horticultura se aude.

Multumesc pentru ironie. Inseamna mult in a-mi creea propriul timbru in vorbirea nu numai pe forum. Nu ma intrebati ce am scris, am luat-o de pe net:))

REVENIND. Pai da la Horticultura se aude. Defapt.. In limba romana H se aude in toate cuvintele. Si sa sti ca i-am dat pastile lui H... a zi-s ca-l doare o masea. :)).
 

DeletedUser

Guest
Da! Eu am invatat lucrurile astea si la scoala, dar le recitesc oricand am ocazia. Tie degeaba ti-a fost predat asa ceva in scoala pentru ca invatatura sanatoasa nu se prinde de un cap incuiat, ma rog, poate doar daca o indesi cu forta. Tu in momentul de fata nu esti in stare sa comentezi ceva la leviathan8 care incearca, fara vreun rezultat, sa te scoata din incultura.
Dupa virgula se pune spatiu, apoi scri cuvantul.
Si inca ceva pentru toti amatorii de "P.S.". Post scriptum-ul se foloseste doar in cazul in care ai uitat ceva, apoi editezi si iti completezi ideile folosind "P.S.". Am vazut ca, in parte parte folositi acest post scriptum pentru a trage o concluzie asupra textului scris, sau dati cate o "fraza bomba" sa pareti mai interesanti. Sunteti varza(ma refer la majoritatea copiilor pana in 16 ani), dar stiti comenta la orice.

Subscriu si eu la spusele tale. Un topic mai mult ddecat UTIL pentru forumistii the west.
 

DeletedUser19470

Guest
un admin ar putea sa-l treaca la "FAQ si Tutoriale" ca acolo-i e locu'.
 

DeletedUser12000

Guest
Aceasta tema va ramane deschisa atata timp cat se respecta in totalitate regulamentul forumului. Atentie la urmatoarele reguli:

1.4. Va rugam sa evitati reprosurile cu privire la greselile gramaticale sau de scriere ale jucãtorilor. Dacã greselile gramaticale sau de scriere ale unui jucãtor sunt atât de mari încât continutul mesajului se pierde, puteti raporta acel post. Un administrator sau un moderator se va ocupa de acea problemã.

1.5. Nu este permis sa recomandati in posturi sanctiuni pentru colegii dvs., ca urmare a unor postari pe care le observati ca vin in contradictie cu Regulamentul. Folositi functia de raportare a acestor posturi. Moderatorii forumului vor lua la cunostinta si vor actiona in consecinta.

1.6. Membrilor forumului le este interzis sa provoace moderatorii sau adminii in mod deliberat. Posturile care au ca scop crearea de conflicte intre jucatori si moderatori vor fi sterse, iar autorii vor fi pedepsiti. De asemenea este interzisa postarea de acuzatii aduse echipei de administrare a forumului si jocului.

1.7. Jucatorii care vor actiona in mod deliberat impotriva crearii unei comunitati pe acest forum vor fi banati definitiv.

1.8. Puteti folosi diferite metode pentru a va provoca "dusmanii" din joc in sectiunea "Propaganda si dueluri", atata timp cat toate argumentele voastre sunt legate exclusiv de joc. Atacurile la persoana nu sunt sub nici o forma tolerate.

2.2. Va rugam sa postati raspunsuri care au legatura cu topicul. Daca nu puteti oferi un raspuns potrivit va rugam sa va limitati la simpla lectura.
 

DeletedUser10567

Guest
Perfect. Marcheaz-o si ca "important", sa vada si userii noi cat de analfabeti sunt membrii comunitatii.
 
Sus