Scrisoare pentru noua generatie

DeletedUser

Guest
Generatii


Literatura Universala abunda in reusitele unor autori celebri. Respectul fata de capodoperele lor, lucrari ce nu lipsesc din nicio librarie, si, care nu ar trebui sa lipseasca din nicio biblioteca personala, ar trebui sa ne faca mai mandri. Mandri ca am avut onoarea de a putea citi operele acestor mari scriitori, acestor giganti ai condeiului si penitei.

J.F.Cooper, Jules Verne, Al. Dumas, Karl May, nume care nu mai au nevoie de nicio prezentare.
Imi amintesc cu nostalgie, in timp ce parul mi se zbarleste pe maini, imi amintesc spuneam, cum, ajungand acasa de la scoala, aruncam ghiozdanul cat colo, nerabdator sa aflu ce s-a mai intamplat cu faimosul indian si cu prietenul sau alb Old Shatterhand.

Imi amintesc cum venea mama sau tata sa-mi spuna sa sting lumina si sa dorm, pentru ca dimineata trebuia sa merg la scoala, iar eu, abia atunci, absorbit si captivat de aventurile emblematicilor eroi ai Far West-ului, realizam ca s-a facut deja "maine".

Imi amintesc de asemenea cum, in balansul si hurducaitul motorului vechiului Ikarus, in timp ce mergeam in cantonament sau deplasare, devoram pe nerasuflate noile intamplari ale acestui tanar si cutezator apas.

E trist cum, in anul 2009, adolescentii nu au auzit de Karl May, scriitor emblematic, scriitor care a cunoscut mai bine ca oricine preeria, nu au auzit de Winnetou, si, vor sa li se ofere pe tava un rezumat, intrucat cititul li se pare o corvoada si o pierdere de timp. Indolenta a pus stapanire peste gneratia de azi. Mi-e teama ca in cativa ani, aceasta generatie, generatia PC, generatia iPhone, generatia emmo, va ajunge sa nu fi auzit nici de Ion Creanga sau Mihai Eminescu. E trist, dar, din pacate adevarat.

Inevitabil, lumea va arata altfel in scurt timp. Ultima genratie a celor care savurau litertura imbatraneste pe zi ce trece. Din urma apare noul val, al celor pentru care placerea de a citi este sinonima cu condamnarea la moarte. Asta e enorma diferenta dintre generatia "Brifcor si Pistruiatul" vs generatia "Coca Cola si Prison Break". Winnetou, va deveni incet - incet, un anonim celebru.

Ramane o intrebare: cati dintre cei care ati postat aici chiar ati citit Winnetou si nu ati facut-o doar pentru impresie sau, cati dintre voi, cei care cititi acum aceste randuri, veti fi tentati sa cititi acum, pana nu este prea tarziu, aceste capodopere, aceste carti ale copilariei?!

Probabil acum, multi dintre voi, ma judecati aspru, dar, tocmai asta ma face sa zambesc, gandindu-ma cat de fragila este societatea in care traim.

Cu stima,
0merta
 

DeletedUser

Guest
Vai, daca Prison Break e pentru oameni prosti, eu sunt Barack Hussein Obama II.

PS: 0merta, nici limba ta romana nu e imaculata, sa stii.
 

DeletedUser

Guest
Vai, daca Prison Break e pentru oameni prosti, eu sunt Barack Hussein Obama II.

PS: 0merta, nici limba ta romana nu e imaculata, sa stii.

Asta ai inteles tu de aici, ca Prison Break e un film pentru oameni prosti?!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cred că voi citi ceva de la Karl May, după ce termin cei 3 muschetari.
 

DeletedUser

Guest
Asta ai inteles tu de aici, ca Prison Break e un film pentru oameni prosti?!

1. Pentru ce ai deschis pana la urma acest topic? Sa te dai mare cu inteligenta ta?
2. Da, dar nu direct. Dar lasa ca facem parte dintr-o generatie "fragila" :D.

PS: Se scrie "generatie emo", nu emmo.

Multumesc.
 

DeletedUser

Guest
1. Pentru ce ai deschis pana la urma acest topic? Sa te dai mare cu inteligenta ta?
2. Da, dar nu direct. Dar lasa ca facem parte dintr-o generatie "fragila" :D.

PS: Se scrie "generatie emo", nu emmo.

Multumesc.

Şi ce mare scofală cu emmo ăsta? E foarte important? Că de greşim, acuş vine şi ne distruge un emmo?
 

DeletedUser

Guest
Vai, daca Prison Break e pentru oameni prosti, eu sunt Barack Hussein Obama II.

PS: 0merta, nici limba ta romana nu e imaculata, sa stii.

sa stii ca iti dau dreptate in cazul Prison Break
0merta nu cred ca filmul este chiar nereusit...mie mi-a placut foarte mult (chiar daca nu am vazut toate episoadele)...si sunt convins ca acest film a fost placut de multa lume...de la Bucuresti pana la Madrid si peste ocean...
 

DeletedUser

Guest
Şi ce mare scofală cu emmo ăsta? E foarte important? Că de greşim, acuş vine şi ne distruge un emmo?

Pai na, sa vada si el cum e. A scris odata unu' Dumnezeu (sau Doamne) cu "d" mic, si nu s-a putut abtine fara sa-i spuna asta.

Ehh..
 

DeletedUser4649

Guest
Nu prea am inteles aluzia la "generatia PC" cand suntem pe un forum al unui joc online.
Cat despre faptul ca incet-incet cartile la care faci tu referire nu mai sunt asa de cunoscute si citite, tine si de cei care ne conduc. Uita-te printr-un abecedar din 2005 incoace, numai Ana Blandiana le baga pe gat la cei mici. Nu zic sa nu o studieze, dar nu vad cu ce ar fi mai speciala decat Eminescu, care chiar isi merita titlul de poet.
 

DeletedUser

Guest
sa stii ca iti dau dreptate in cazul Prison Break
0merta nu cred ca filmul este chiar nereusit...mie mi-a placut foarte mult (chiar daca nu am vazut toate episoadele)...si sunt convins ca acest film a fost placut de multa lume...de la Bucuresti pana la Madrid si peste ocean...

Scuze pentru un eventual double-posting.
Si mie imi place foarte mult acest serial. Sunt la sezonul 3, ep. 14 si abia astept sa vad si restul episoadelor. Scenariul e atat de bine gandit, incat nici nu te poti opri la 1,2 episoade!
 

DeletedUser

Guest
Pai na, sa vada si el cum e. A scris odata unu' Dumnezeu (sau Doamne) cu "d" mic, si nu s-a putut abtine fara sa-i spuna asta.

Ehh..


Irelevant. Nu voi intra in polemica cu tine, mai ales pe forum. Am gresit, sunt om....in fine...dar, de la un "M" in plus, pana la a scrie Dumnezeu cu "d" mic...e o diferenta
 

DeletedUser2422

Guest
Vai, daca Prison Break e pentru oameni prosti, eu sunt Barack Hussein Obama II.


0merta nici nu a afirmat asta.
Insa are dreptate in ideea ca "generatia Prison Break" nu mai savureaza lectura. Discutia ar fi: este oare asta daunator pentru tanara generatie sau nu?
Toata viata mea am citit zilnic, uneori ore in sir , alteori mai putin, dar nu a trecut nici o zi fara o lectura. Fiind deja un obicei adanc inradacinat in viata mea am continuat sa citesc si dupa descoperirea ...jocurilor online si a netului in general (desigur mai putin, fiindca ziua are 24 de ore fix, n-ai cum sa lungesti timpul si sa il imparti)
Pentru mine insa, raportat la lecturile deja "efectuate" sa zicem ca are un impact mai mic. Pentru cei foarte tineri insa este dupa parerea mea o pierdere. O pierdere nu neaparat pentru societate, mie mi se pare ca era computerului este net superioara in ce priveste evolutia societatii din multe puncte de vedere.
Dar, renuntand la a citi o carte, nu stiti ce pierdeti.
 

DeletedUser

Guest
Irelevant. Nu voi intra in polemica cu tine, mai ales pe forum. Am gresit, sunt om....in fine...dar, de la un "M" in plus, pana la a scrie Dumnezeu cu "d" mic...e o diferenta

Poate pe hartie, dar pe internet se scrie aproape orice cu litera mica. De la nume de familie, tari, nume de vedete pana la Dumnezeu si Iisus.

Probabil din cauza societatii fragile. Dar, te mai rog o data, imi poti spune de ce ai deschis topicul asta?

0merta nici nu a afirmat asta.
Insa are dreptate in ideea ca "generatia Prison Break" nu mai savureaza lectura. Discutia ar fi: este oare asta daunator pentru tanara generatie sau nu?
.....

Sincer, eu ma uit la Prison Break si citesc si carti. Mai am putin si citesc intregul roman Winnetou (mai am cam 50 de pagini). Asa ca... nu stiu de unde a scos-o si p-asta. A facut un studiu, un sondaj, sau de unde? Nu cred ca sunt singura exceptie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
este adecarat ca vor aparea forturi pe the west cine e on sami spuna si cum sa postez niste imagini:D
 

DeletedUser2422

Guest
Ghost Touch, tocmai asta nu trebuie sa permitem: pervertirea limbii romane intr-o strutocamila de net.
Deja se vede clar lipsa lecturii la multe posturi de pe acest forum si nu numai. Atat de multe greseli elementare de gramatica pentru care nu exista nici macar o urma de jena, lipsa unor formulari coerente, lipsa de disciplina si de respect pentru parerea celuilalt, o agresivitate inutila.
Totusi eu sunt impresionata ca la topicul cu clasamentul scriitorilor preferati sunt multe posturi, care arata ca sunt destui cei care inca mai citesc si o carte. Si daca vor fi cativa care citind acele posturi vor avea curiozitatea sa deschida o carte si sa duca la bun sfarsit lectura, atunci inseamna ca pe forumul the west am obtinut o mare victorie :)


PS de ce ai luat tu asa personal postul lui 0merta? E clar ca lumina zilei ca postul lui e baza pentru o discutie generala, nu e adresat cuiva anume. Si eu ma uit la Prison Break, dar stiu ca cei tineri , din pacate in majoritate prefera netul si filmul unei lecturi. Si asta este o pierdere in primul rand pentru ei.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2097

Guest
\
\ Dar, te mai rog o data, imi poti spune de ce ai deschis topicul asta?

Cu siguranta la deschis ca sa NU intrebe cineva acest lucru.eu ma intreb de ce intrebi tu acest lucru.

din pacate tot ce a scris 0merta e adevarat.sincer nici eu nu am mai citit nimic de multa vreme.(cu exceptia ziarelor.imi place:))
imi aduc aminte ca si eu cum ajungeam acasa deschideam o carete de Jules Verne(in special) si citeam 2-3 ore,pana simteam ca nu am mancat nimic de dimineata(sau din pauza de masa de la scoala).insa,din pacata,asta se intampla prin clasa a5a-a6a,cand nu aveam internet,si nici pc.insa cum va incepe scoala voi incarca(pana simt gustul cititului,ca pe urma...) sa citesc Winnetou,sau ceva de Karl May.
 

DeletedUser

Guest
Nu suntem chiar asa.Chiar sa nu auzim de Ion Creanga...Mie imi place cel mai mult Jules Verne,la doar 9 ani:rolleyes:.

Cel putin mie imi place sa citesc.
 
Sus