Scrisoare pentru noua generatie

DeletedUser

Guest
nici tu nu prea ai inteles ce am vrut eu sa zic....din mesajele tale reiesa ca pentru tine lectura a insemnat o placere...adik la trecut..cu alte cuvinte acum nu mai lecturezi...sid e aceea zic..cum sa le zici celor dornici de jocuri sa citeasca cand tu nu o mai faci??sau cel putin nu o mai faci atata de des...de ce nu o mai faci??pentruc a prin activitatile tale..se numara si jucatul the- west..si stai mereu sa supraveghezi forumul...daca tu care faci parte din vechea garda,..te-ai aventurat in mediul lor..al jocurilor..al generatiei tinere de la ei ce pretentie ai??lasa0i sa se joace acum si poate pana la 20 si ceva de ani se satura si vor face lucruri bune atunci nu vor pierde timpul jucandu-se...ca mine si ca tine...eu am ciuda pe mine..ca inca ma mai joc...la 21 de ani...dar o fac doar pt ca the-west nu imi ocupa mai mult de jumatate de ora pe zi...

Sincer, mesajul tau m-a bulversat, m-a dat peste cap. Spui ca ai 21 de ani, dar, totodata afirmi ca faci parte din generatia Brifcor. Nu se leaga...La un simplu calcul, reiese ca te-ai nascut in 1988...in anul de gratie 1989 a "venit" asa zisa Revolutie, iar generatia Brifcor s-a terminat, facandu-i loc uneia mult mai controversate... Atunci, in 1989, aveai doar 1 an, si, sunt sigur ca parintii tai nu-ti dadeau ca desert Brifcor...Cand te-ai nascut tu, eu eram satul de vacanta. Cred ca te-am facut sa te simti prost, imi cer scuze, si, prin urmare inchei aici, dar, imi statea pe limba!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1823

Guest
Sincer, mesajul tau m-a bulversat, m-a dat peste cap. Spui ca ai 21 de ani, dar, totodata afirmi ca faci parte din generatia Brifcor. Nu se leaga...La un simplu calcul, reiese ca te-ai nascut in 1988...in anul de gratie 1999 a "venit" asa zisa Revolutie, iar generatia Brifcor s-a terminat, facandu-i loc uneia mult mai controversate... Atunci, in 1999, aveai doar 1 an, si, sunt sigur ca parintii tai nu-ti dadeau ca desert Brifcor...Cand te-ai nascut tu, eu eram satul de vacanta. Cred ca te-am facut sa te simti prost, imi cer scuze, si, prin urmare inchei aici, dar, imi statea pe limba!

Da-i un edit, ca este 1989! :)
 

DeletedUser

Guest
Sincer, mesajul tau m-a bulversat, m-a dat peste cap. Spui ca ai 21 de ani, dar, totodata afirmi ca faci parte din generatia Brifcor. Nu se leaga...La un simplu calcul, reiese ca te-ai nascut in 1988...in anul de gratie 1999 a "venit" asa zisa Revolutie, iar generatia Brifcor s-a terminat, facandu-i loc uneia mult mai controversate... Atunci, in 1999, aveai doar 1 an, si, sunt sigur ca parintii tai nu-ti dadeau ca desert Brifcor...Cand te-ai nascut tu, eu eram satul de vacanta. Cred ca te-am facut sa te simti prost, imi cer scuze, si, prin urmare inchei aici, dar, imi statea pe limba!

in orasul tau s-a terminat brifcorul atunci....la magazinul de la scoala mea..a fost brifcor pana cand am terminat eu clasa a 4.... .in 1999 aveam 11 ani nu 1 an..dar tu esti la drept eu la inginerie civila e normal sa stiu mai multa matematica ca tine:D:Dsi daca tu erai satul de vacanta inseamna ca ai peste 25 de ani si scuza-ma la 25 de ani sa stai sa supraveghezi copii e cam dureros pentru tine...esti ca un bunic ca iesa cu nepoteii in parc si ii urmareste cum se jaoca...stai sa dai avertismente si sa faci ordine la locul de joaca al copiilor...faci parte din lumea lor.esti in varful lor..si totusi ii critici...ai renunta la citit pentru tot felul de activitati.si le ceri lro sa citeasca....cartile copilariei......ce vrei sa faca sa citeasca acum si sa joace the west la 30d e ani cum faci tu??sau cati ani ai tu??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
in orasul tau s-a terminat brifcorul atunci....la magazinul de la scoala mea..a fost brifcor pana cand am terminat eu clasa a 4.... .in 1999 aveam 11 ani nu 1 an..dar tu esti la drept eu la inginerie civila e normal sa stiu mai multa matematica ca tine:D:Dsi daca tu erai satul de vacanta inseamna ca ai peste 25 de ani si scuza-ma la 25 de ani sa stai sa supraveghezi copii e cam dureros pentru tine...esti ca un bunic ca iesa cu nepoteii in parc si ii urmareste cum se jaoca...stai sa dai avertismente si sa faci ordine la locul de joaca al copiilor...faci parte din lumea lor.esti in varful lor..si totusi ii critici...ai renunta la citit pentru tot felul de activitati.si le ceri lro sa citeasca....cartile copilariei......ce vrei sa faca sa citeasca acum si sa joace the west la 30d e ani cum faci tu??sau cati ani ai tu??

Se vede de departe cum orgoliul tau se simte lezat. Ceea ce am observat, este ca atunci cand ramaneti fara argumente, va legati de cele mai nesemnificative erori pentru a distrage atentia. E adevarat ca matematica este o stiinta exacta, si, ca o cifra scrisa gresit poate insemna o catastrofa, dar, in contextul meu, nu era de o gravitate extraordinara. Sigur s-a gasit Brifcor pana ai terminat tu clasa a patra, asa se si explica faptul de ce esti asa acid, probabil era vechi (el, sucul ). Este ultimul mesaj ca raspuns ce ti-l mai ofer, nu vreau sa transformam totul intr-un razboi personal, dar vreau sa te lamuresc. Am 35 de ani, deci nu am cum sa fiu bunic la varsta asta, ( nici chiar pe joc ), desi matematic este posibil, nu fac ordine aici, ci, incerc sa pastrez o oarecare ordine, desi e greu, sa sti...cel mai greu este sa lucrezi cu omul, nu poti sa-i multumesti pe toti, intotdeauna. Iti doresc o zi linistita!
Cu stima,
0merta
 

DeletedUser

Guest
imi cer mii de scuze, dar, e normal ca multi copii de aici sa stie mai multa gramatica decat tine ? :confused:

ma tu nu stii ce e aia gramatica si ortografie...daca fac unele greseli pentru ca scriu repede si nu ma mai uit in urma nu inseamna ca nu stiu gramatica..nu vorbi tu cu mine de scoala...

omerta nu m-am legat de erorile nesemnificative...drept dovada dupa dupa partea ceea din mesaj am pus semnele alea 2 in semn de gluma...:)mai departe nu am zis ca esti bunic..era o comparatie...nici nu aveam de gand sa transform totul in razboi personal....eu mi-am spus parerea pe care tu nu ai vrut sa o intelegi si sa o accepti..atat timp cat multi din cei din vechea generatie se refugiaza in lumea noi generatii nu mi se pare normal sa ii judeci pe acesti copii ca nu citesc sau mai stiu eu ce....numai bine si tie...
 

DeletedUser

Guest
omerta ai mare dreptate...multi dintre copii prefera pc in locul cititului
sincer eu sunt la al 3 volum din winnetou
si d3m3nthor e adevarat multi prefera pc
nu zic ca nu e bn sa se joace dar sa mai citeasca si ei cate ceva ca asa apar analfabeti
uite un ex:in fosta mea clasa de 28 copii nimeni nu cumpara cartile adaverul:confused: care sunt ieftine si nici cartile care sunt acum in top
 

DeletedUser

Guest
Sincer, mesajul tau m-a bulversat, m-a dat peste cap. Spui ca ai 21 de ani, dar, totodata afirmi ca faci parte din generatia Brifcor. Nu se leaga...La un simplu calcul, reiese ca te-ai nascut in 1988...in anul de gratie 1989 a "venit" asa zisa Revolutie, iar generatia Brifcor s-a terminat, facandu-i loc uneia mult mai controversate... Atunci, in 1989, aveai doar 1 an, si, sunt sigur ca parintii tai nu-ti dadeau ca desert Brifcor...Cand te-ai nascut tu, eu eram satul de vacanta. Cred ca te-am facut sa te simti prost, imi cer scuze, si, prin urmare inchei aici, dar, imi statea pe limba!

hm...brifcor u e un suc???ca am baut si yo acu 2-3 ani un suc brifcor...bun de nimic....ce era asa celebru la el???:
 

DeletedUser

Guest
Eu sincer sa fiu...pana sa imi bag netul citeam foarte mult!:rolleyes: ce vremuri erau atunci....
 

DeletedUser

Guest
si eu la fel....;)...da acu nu imi vine sa ma dezlipesc de la calc...ca sa citesc o carte.....

si sa fiu sincera as anmi vrea sa citesc...dar parca nu pot...nu merge de acnd am net....;)
 

DeletedUser

Guest
si eu la fel....;)...da acu nu imi vine sa ma dezlipesc de la calc...ca sa citesc o carte.....

si sa fiu sincera as anmi vrea sa citesc...dar parca nu pot...nu merge de acnd am net....;)

Nu zic sa citesti in fiecare zi un roman intreg,dar incearca si sa mai citesti.Eu stau on aici mult dar mai si citesc.

E o propunere doar,si zic sa o urmezi;)
 

DeletedUser6863

Guest
d3m3nthor, la cat de vehement esti(poate si moralist, dar la experienta ta de viata nu se pune), se vede ca ai fost atins si tu de "reprosul" lui 0merta... si intradevar, nu faci decat sa te agati de un argument pueril, nedemn de un viitor inginer. Adica de faptul ca 0merta nu e indreptatit sa dea sfaturi atat timp cat el nu face... ce sfatuieste pe altii.
Hmm. Ma intreb daca parintii tai te-au educat DOAR in ceea ce faceau ei in momentele cand iti dadeau sfaturi/povete. Faptul ca ei aveau o experienta din care invatasera ceea ce te sfatuiau nu a contat??? Sau poate asa te-au si sfatuit: sa nu tii cont decat de sfaturile care au "baza" curenta...
Imi pare rau sa-ti spun asta, dar nu cred ca vei fi un inginer inovator, nici macar un bun inginer executant... ci probabil doar un ocupant oarecare al unui post caldut si bine platit la stat... Sorry.

p.s. generatiile sunt denumite dupa lucruri/oameni/fapte care le-au marcate la aparitia acestora(lucruri/oameni/fapte) si nu dupa momentul in care cineva a auzit prima data de ele. :\
Brifcor s-o fi vanzand, sub diferite retete si azi, dar a aparut prima data in anii '80. Coca Cola a inceput sa se vanda in Ro dupa '90, cand Pepsi trecuse demult "majoratul" in Ro.
 

DeletedUser

Guest
d3m3nthor, la cat de vehement esti(poate si moralist, dar la experienta ta de viata nu se pune), se vede ca ai fost atins si tu de "reprosul" lui 0merta... si intradevar, nu faci decat sa te agati de un argument pueril, nedemn de un viitor inginer. Adica de faptul ca 0merta nu e indreptatit sa dea sfaturi atat timp cat el nu face... ce sfatuieste pe altii.
Hmm. Ma intreb daca parintii tai te-au educat DOAR in ceea ce faceau ei in momentele cand iti dadeau sfaturi/povete. Faptul ca ei aveau o experienta din care invatasera ceea ce te sfatuiau nu a contat??? Sau poate asa te-au si sfatuit: sa nu tii cont decat de sfaturile care au "baza" curenta...
Imi pare rau sa-ti spun asta, dar nu cred ca vei fi un inginer inovator, nici macar un bun inginer executant... ci probabil doar un ocupant oarecare al unui post caldut si bine platit la stat... Sorry.

p.s. generatiile sunt denumite dupa lucruri/oameni/fapte care le-au marcate la aparitia acestora(lucruri/oameni/fapte) si nu dupa momentul in care cineva a auzit prima data de ele. :\
Brifcor s-o fi vanzand, sub diferite retete si azi, dar a aparut prima data in anii '80. Coca Cola a inceput sa se vanda in Ro dupa '90, cand Pepsi trecuse demult "majoratul" in Ro.

am hotarat imrepuna cu omerta sa nu mai continuam..asa ca nu o sa intru iar in polemica sa raspund la toti cei care ma atacati...dar iti zic pe scurt...nu am zis ca sfatul nu e bun..si ca nua r fi bine sa tina cont de el...dar nu se poate..pentru ca ma uit la mine si la altii de varsta mea..daca noua ne este greu sa ne dezlipim de calc..cum sa faca asta niste copii de 12-14 ani??eu mai bine prefer ca copii acestia sa se joace acum..si pe la 18-20 ani sa faca ceva util.ca atunci chiar conteaza...pentru ca isi fac viitorul...si cu asta am incheiat...care a inteles ce am vrut sa zic bine..care nu..tot bine...
 

DeletedUser6863

Guest
am hotarat imrepuna cu omerta sa nu mai continuam..asa ca nu o sa intru iar in polemica...

Inteleapta decizie!

As vrea sa mai fac totusi o precizare: caracterele se modeleaza de la varste fragede, probabil ca sintagma "cei sapte ani de-acasa" nu va este necunoscuta... cel putin teoretic.
(edit) ...rezulta ca internetul nu este cel mai bun loc de a-ti petrecea toata ziua, atunci cand esti la varsta cartilor de aventuri(si the-west este un fel de carte, interactiva). Daca cei... tineri s-ar limita la joc si interactiune in scop educativ, ar fi OK.;)

Stima.
 

DeletedUser

Guest
Sa fim sinceri omerta nu ai prea multe sanse pt ai lamuri pe unii ca aceste carti te imbogatesc sufleteste si nu numai.Eu am 14 ani si vroiam sa iti raspund la intrebari...........da am citit winnetou cele 3 volume foarte frumoase iar ultimul volum a fost plin de suspans si am plans foarte mult atunci cand a murit winnetou ....plus alte tiluri cu acesti eroi indragiti (de unii)......
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
sincer nu prea vreti sa cititi.
timp e berechet pe west. dai 2 comenzi si ai timp 4 ore de citit. mai poti lua cate o pauza iti mai arunci ochii si pe net. totul e sa ai si vointa.
si sincer sa va spun nici nu se compara o carte cu un film.
 

DeletedUser

Guest
sincer nu prea vreti sa cititi.
timp e berechet pe west. dai 2 comenzi si ai timp 4 ore de citit. mai poti lua cate o pauza iti mai arunci ochii si pe net. totul e sa ai si vointa.
si sincer sa va spun nici nu se compara o carte cu un film.

Exact,filmul nu o sa poata reprezenta niciodata o inlocuire a cartii deoarece in film scenaristul isi permite sa schimbe parti esentiale ce apareau in carte.Cei ce spun ca e mai interesant sa vezi un film decat sa citesti o carte uita un lucru esential.In principal cartea trebuie citita pentru propria ta cultura nu doar ca sa afli ce a patit personajul X.Insa e adevarat generatia de astazi este una de doi lei din punct de vedere al educatiei si culturii deoarece parintii nu au reusit pana la o anumita varsta sa le creeze un cult al citirii.
 

DeletedUser2422

Guest
Filmul este o forma de exprimare in arta, literatura este o alta forma de exprimare. Sunt convinsa (de fapt o spun din experienta proprie) iubitorii cartilor vor fi totdeauna nemultumiti de adaptarea prin film a cartilor. Un film , oricat de reusitn nu va putea surprinde si reda exact atmosfera si emotia unei lecturi; el poate reda cel mult actiunea identic si nici asta nu se intampla totdeauna.
Cel mai recent am constata asta citind "Vagabondul miliardar", cartea care a stat la baza fimului ce a luat premiul Oscar in 2008. Am vazut filmul inainte de a citi cartea.
Filmul chiar mi-a placut, mi-a placut ideea , mi-a placut realizarea filmului, cu toate exagerarile tipice cinematografiei. Dar cand am citit cartea nu m-am putut abtine sa nu ma intreb daca nu ar fi rezultat un film cu mult mai bun daca scenaristul ar fi respectat ad litteram cartea. Cartea este dupa mine mult mai realista, mai impresionanta si mai emotionala decat a reusit filmul sa fie.
Deci, ca o concluzie, un film, oricat de bun, nu poate inlocui o carte.
Poate exista o singura exceptie: " Pe aripile vantului" e un film pe masura romanului ecranizat. Dar " Pe aripile vantului" este o capodopera a cinematografiei.
 

DeletedUser

Guest
asta asa este..si asa va fi intotdeauna...dar sunt unii care nu au timp sa citeasca..sau sunt acei cinematofili care vizioneaza extrem de multe filme...si oricume diferenta intre a vedea un film acasa la tv sau la pc. si a vedea un film la cinema...mai ales acum cu tehnologia 7d...
 
Sus