Scrisoare pentru noua generatie

DeletedUser

Guest
Am citit ce s-a scris aici , tot. Prima postare, postarea Omertei am citit-o de mai multe ori. Eu am vazut-o ca un indemn la citire, la descoperirea unor carti pe care generatiile anterioare le-au citit intr-o anumita perioada a vietii. Daca e sa ma gandesc mai bine, nu doar cartile sunt subiectul postarii. Subiectul il consider o anumita atitudine fata de viata, de modul in care ne petrecem timpul liber, fata de ceea ce suntem noi acum.

Multe din lucrurile facute de generatiile anterioare azi parca nu se mai fac. Cand eram mic ma ducam zilnic pe teren sa joc fotbal. Sambata si duminica era o adevarata sarbatoare ptr mine. Terenul de fotbal era plin de copii, de adolescenti. Jucam fotbal, tenis, volei. Cei mari isi luau o lada de bere, iar copii suc. Acum terenul e gol in week-end stiu asta pentru ca este exact peste drum de mine. Oamenii au crescut, au alte lucruri mai importante de facut. Recunosc, nici eu nu am mai jucat fotbal de cand am terminat facultatea, iar baschet de la liceu. Dar unde sunt copii? Ce fac ei...

TV si PC sunt considerate ca fiind elemente negative in viata unui copil. Sunt si nu sunt. Orice lucru in exces poate deveni periculos, nociv. Eu nu le vad ca fiind daunatoare in esenta lor.

Cartile. Sincer nu am citit atat de mult cat ar fi trebuit, cat mi-as fi dorit. Imi doream sa citesc mai mult pana acum, dar o sa citesc pana acum. Multe carti le-am citit ptr ca am amici de ai mei le-au citit, au auzit de la altii ca sunt frumoase. Unele mi-au placut, alte nu mi-au placut. De unele personaje m-am legat, disparitia lor fiind asemeni disparitiei unui om. Stiu, suna ciudat.

Consideram copii ca fiind principalii "vinovati". Dar parintii lor? Ei ce rol au? Nu cumva si educatia primita are un rol in asta? Daca discutam despre anumite aspecte ale generatiilor de azi sa nu uitam sa discutam si despre parinti. Acei copii au niste parinti care s-au ocupat de cresterea lor. Parintii isi pot pune amprenta asupra copiilor lor, asupra viitorului lor.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nihilus, Far Western, 0merta, albertus, respect!
Aveti mare dreptate cu tot ce ziceti. Cand eram mai mic, toata ziua eram afara. La 7 ani mi-au cumparat parintii un calculator. Nu ma mai dezlipeam de el(nu vazusem in viata mea asa ceva). Eram primul dintre cei din "gasca" mea si toti veneau pe la mine. Cu timpul, toti si-au cumparat calculatoare. Nimeni nu iesea afara. Acum eu m-am plictisit de calculator(14 ani). Dar cand ies afara, nu am cu cine sta, in afara de vreo 2-3 prieteni. Era un lucru bun daca nu se inventa. Intr-un fel cu ce ne ajuta?
Entertainment? Poti iesi afara, in oras, la fotbal, o gramada de lucruri.
Comunicare? Exista telefon.
"Shopping"? Exista magazine.
Citit? Exista carti, ziare, reviste.
Chiar nu inteleg. Nu e mai bine sa iesi afara la un fotbal decat sa joci FIFA? Sau la un suc in loc sa joci GTA sau Real Life? Oricum, acum copilaria este o mare dezamagire.
 

DeletedUser

Guest
american poate tu folosesti calculatorul daor ca sa joci jocuri si sa vorbesti pe messenger..altii fac si alte lucruri..altii muncesc in acest domeniu...si nu va luati de parinti ca nu este nici un parinte care sa isi indrume copilul sa stea 10 ore pe zi la calculator..sau sa nu invete sa nu citeasca dar nici nu isi pot forta copii...daca copilul cere calculator si parintele isi permite vrea sa ii dea copilului tot...o sa vedeti cand o sa fiti parinti si copilul va cere ceva si nu puteti sa ii oferiti ca o sa vise rupa sufletul ...
 

DeletedUser

Guest
Stiu ca unii lucreaza in domeniu. Dar nu ar fi putut ramane doar in companii? Sau doar pentru calcule si programe sau etc. Asta nu conteaza. Si nu am criticat nici un parinte ca a cumparat vre-un calculator. M-ai inteles gresit.
 

DeletedUser

Guest
pofta pentru citit apare de cand suntem copii.
prima mea amintire cu mama a fost ca eram in pat si imi citea Legendele Olimpului.
cred ca am ramas adanc impresionata de aparitia Afroditei, sau mai stiu eu ce :P
din pacate, si acum vorbes din prisma persoanei care a fost "martora" la asa ceva:
prefera sa il invete de la 3 ani sa se joace pe calculator/sa ii puna un desen animat decat sa ii citeasca povesti. motivatia?
nu am timp de asa ceva. ma apuca somnul cand ii citesc.
asta e un caz particular nefericit. dar oare cati mai sunt?
 

DeletedUser2422

Guest
Haideti sa nu exageram !
Oricum vremurile se schimba si cu cat tehnica evolueaza mai repede cu atat societatea se schimba mai repede si mai spectaculos.
Eu nu militez impotriva computerului, ar fi culmea , cand sunt o utilizatoare infocata. Dar militez pentru lectura, fiindca daca prinzi gustul cititului poti imparti timpul, asa ca sa iti ajunga pentru amandoua.
Si , da, sunt si pentru batutul mingiei pe maidan , macar o ora pe zi, se mai oxigeneaza creierul. :)
 

DeletedUser2854

Guest
Omerta mi-a adus aminte de vremurile cand citeam winetou :( . Iubesc povestea lui old shatterhand , si la final imi venea sa plang cand aflam ca winetou moare . Nu prea eram mare cititor , am citit cartea (2 carti a cate 500 pagini) in 3 luni :ras: .
 

DeletedUser

Guest
TOT RESPECTUL , 0merta .

Am citit si eu Winnetou , toate cele 3 volume . Sincer sa fiu , la final mai aveam putin si incepeam sa plang . A fost si este cea mai buna carte citita de mine .

Daca vreti sa cititi ceva , nu ezitati sa incercati Winnetou . Am si filmul , cine il vrea sa`mi dea un PM .
 

DeletedUser

Guest
si iata ca sa trezit si omerta..cui pasa..cat a fost comunism, puteai sa vezi 1 film la cinema pe saptamana, sa citesti ziarele , sa citesti o carte 2,o mie si sa te plimbi sa stai in parc..era sanatos acest stil de viata..dar..ati vrut democratie, coca cola, cablu, reviste deocheate..intradevar generatia de astazi e dependenta de internet,telefoane inteligente, fast food si toate porcariile capitaliste venite de peste ocean..si nu poti schimba ceva.... nici mentalitatea nici obiceiurile nimic
 

DeletedUser

Guest
si iata ca sa trezit si omerta..cui pasa..cat a fost comunism, puteai sa vezi 1 film la cinema pe saptamana, sa citesti ziarele , sa citesti o carte 2,o mie si sa te plimbi sa stai in parc..era sanatos acest stil de viata..dar..ati vrut democratie, coca cola, cablu, reviste deocheate..intradevar generatia de astazi e dependenta de internet,telefoane inteligente, fast food si toate porcariile capitaliste venite de peste ocean..si nu poti schimba ceva.... nici mentalitatea nici obiceiurile nimic

Si care e problema ca oamenii au ales democratia ? Crezi ca e mai rau ? Nu am trait in comunism dar cunosc sistemele politice ca sa iti spun ca nu e mai bun ca democratia. Pe vremea comunismului nu puteai sa citesti tot ce voiai.

@0merta: Mai sunt si acum destule persoane care citesc.
 

DeletedUser20997

Guest
Si care e problema ca oamenii au ales democratia ? Crezi ca e mai rau ? Nu am trait in comunism dar cunosc sistemele politice ca sa iti spun ca nu e mai bun ca democratia. Pe vremea comunismului nu puteai sa citesti tot ce voiai.

@0merta: Mai sunt si acum destule persoane care citesc.

Destule persoane < a suta parte de persoane care folosesc internetul şi calculatorul în zilele de azi, da?
 

DeletedUser

Guest
hm......... interesant topic ,interesante opinii.
am citit topicul de la cap la coada; respectele mele omerta pentru ce ai incercat tu sa transmiti.totusi nu pot sa ma abtin sa nu fac o remarca amara : inafara de foarte putine exceptii pentru cei mai multi mesajul tau e similar cu strigatul proorocului in pustiu.prea putini au inteles sensul mesajului tau cei mai multi au atins coaja fara sa patrunda miezul.
da. fac parte si eu din acea generatie care a purtat cravata de pionier si mai apoi carnetul de utc-ist care savura cico si eugenia.marea diferenta intre generatia noastra si noul val (ma refer aici la marea majoritate si nu la exceptii,sper sa fiu bine inteles) este ca la varsta la care poti sa-ti formezi cel mai bine deprinderea asta de citi, alta sursa de informatii nu prea aveam decat cartile.pentru multi aceasta "deprindere" a devenit o placere iar o placere urmaresti sa o repeti cat mai des atata timp cat traiesti.a citi sau a nu citi este optiunea fiecaruia si faptul ca citesti sau nu citesti nu cred ca deranjeaza pe nimeni. altceva deranjeaza :lipsa de cultura. nu-ti place sa citesti? ok. dar ce pui in loc? de cate ori discuti cu cineva in contradictoriu si dupa doua trei fraze se ajunge inevitabil la injurii , la penibil??
de ce la injurii? simplu asta este expresia neputintei unui interlocutor de a-si sustine o opinie de a-si argumenta un gest o atitudine.
de cate ori ati vazut asa ceva "frunzarind" forumul acestui joc? de cate ori a-ti vazut saracia vocabularului ,trivialitatea, incoerenta in limbaj ,o logica a exprimarii absolut aberanta.
la aceste lucruri ii poftesc pe detractorii lui omerta sa mediteze putin(asta bineteles daca nu cere un efort colosal din partea lor).
am citit undeva mai sus ca acesti copii (imi pemit lejer sa le spun asa pentru ca eu am copii de varsta majoritatii celor ce joaca aici) sunt un produs al societatii in care traim(exprimarea e aproximativa dar asta e esenta).insa prea usor uitam un lucru societatea suntem noi toti.
o mica intrebare pentru toti care au un dram de cultura: de cate ori ati incercat sa sanctionati grobianismele care de prea multe ori improasca rindurile din acest forum?
uitam prea usor un lucru: cuvitele pot fi cea mai taioasa arma.
 

DeletedUser2854

Guest
de ce la injurii? simplu asta este expresia neputintei unui interlocutor de a-si sustine o opinie de a-si argumenta un gest o atitudine.
de cate ori ati vazut asa ceva "frunzarind" forumul acestui joc? de cate ori a-ti vazut saracia vocabularului ,trivialitatea, incoerenta in limbaj ,o logica a exprimarii absolut aberanta.

Iti pot zice simpla explicatie . Majoritatea de pe acest forum sunt copii de 12 ani (jocul asta nu atrage alte varste pentru ca e un rpg si rpg este preferatul copiilor ) care se cred interesanti postand aici . Spun trist asta pentru ca tot ei isi petrec aproape o zi intreaga tastand si miscand din mouse in loc sa iasa afara sa faca ceva . Totusi mai spun ceva . Dragi copii!(sunt si eu dar nah) Atentie cu calculatorul ! Cu cat stati mai mult in fata lui cu atat intrati in lumea lui , va veti trezi superiori celorlalti cu toate ca veti fi mai slabi ! Calculatorul va creeaza lumea voastra proprie dar trebuie sa nu va lasati pacaliti de ea! Asta face calculatorul , creeaza dependenta .
 

DeletedUser20520

Guest
Iti pot zice simpla explicatie . Majoritatea de pe acest forum sunt copii de 12 ani (jocul asta nu atrage alte varste pentru ca e un rpg si rpg este preferatul copiilor ) care se cred interesanti postand aici . Spun trist asta pentru ca tot ei isi petrec aproape o zi intreaga tastand si miscand din mouse in loc sa iasa afara sa faca ceva . Totusi mai spun ceva . Dragi copii!(sunt si eu dar nah) Atentie cu calculatorul ! Cu cat stati mai mult in fata lui cu atat intrati in lumea lui , va veti trezi superiori celorlalti cu toate ca veti fi mai slabi ! Calculatorul va creeaza lumea voastra proprie dar trebuie sa nu va lasati pacaliti de ea! Asta face calculatorul , creeaza dependenta .

Rpg srsly?E un browser based game...Ca are iteme bani si celalte rahaturi e altceva.Si bai da uai intra pe mess/skype
 

DeletedUser

Guest
Generatii


E trist cum, in anul 2009, adolescentii nu au auzit de Karl May, scriitor emblematic, scriitor care a cunoscut mai bine ca oricine preeria, nu au auzit de Winnetou, si, vor sa li se ofere pe tava un rezumat, intrucat cititul li se pare o corvoada si o pierdere de timp. Indolenta a pus stapanire peste gneratia de azi. Mi-e teama ca in cativa ani, aceasta generatie, generatia PC, generatia iPhone, generatia emmo, va ajunge sa nu fi auzit nici de Ion Creanga sau Mihai Eminescu. E trist, dar, din pacate adevarat.

Omerta, apreciez intenţia ta de a determina ''generaţia PC'' să lectureze mai mult, dar pe mine, care fac parte din noua generaţie, sincer, nu prea m-ai convins să citesc. Am înţeles doar că generaţia voastră e superioară noastră, că ar trebui să vă ascultăm şi să nu experimentăm nimic din afara sferei voastre de influenţă. Poate că generaţia mea are unele obiceiuri mai puţin bune sau nesănătoase, dar noi(cel puţin eu) nu avem nevoie de critici, eu m-am săturat ca toţi să ne sară în cap că nu facem aia şi aia(poate a fost cam subiectivă, dar înţelegi aluzia, sper).
Dacă chiar îţi pasă de viitorul nostru şi vrei să nu mai existe atât de mulţi adolescenţi care o iau pe calea greşită, atunci sfătuieşte-ne, sunţine-ne, înţelege-ne, nu ne critica, nu ne ajuţi deloc. Părerea mea(sau cum mi-ar fi plăcut mie să abordezi problema) e să deschizi un club de lectură pe forum în care fiecare să posteze impresii despre cărţile citite până acum, ce cărţi recomandă si altora, să fie ales cititorul săptămânii sau al lunii(ca să fim impulsionaţi să citim), să fie aleasă în fiecare lună o carte pe care să o citim şi apoi să purtăm o discuţie despre carte, ce ne-a plăcut, ce nu ne-a plăcut, ce părere avem despre autor, personaj principal etc. Dacă abordai problema aşa, probabil că te-aş fi susţinut m-aş fi înscris şi eu în clubul de lectură, dar aşa nu sunt deacord cu tine cred doar că eşti la fel ca ceilalţi ne criticaţi, dar nu faceţi nimic in privinţa asta....
 

DeletedUser

Guest
eu sincer de cand ma stiu am cautat toate rezumatele pe net pentru ca pur si simplu am ceva mai bun de facut decat cititul,nu citesc destul pe forum?
 

DeletedUser

Guest
bravo ratter tu vii aici cu o idee constructiva, o sugetie de lectura?
mai alataieri am recitit odiseea capitanului blood de rafael sabatini .o lectura usoara destul de captivanta ;genul aventura capa si spada face o incursiune in lumea piratilor din caraibe
 

DeletedUser

Guest
mai alataieri am recitit odiseea capitanului blood de rafael sabatini .o lectura usoara destul de captivanta ;genul aventura capa si spada face o incursiune in lumea piratilor din caraibe

Sună interesant chiar îmi plac cărţile cu piraţi si nu am mai citit una demult, am s-o citesc.
Dacă preferaţi o carte cu multă acţiune şi uşor de citit, vă recomand ''Urmaşii lui Winnetou'' de Karl May dacă tot ne-a stârnit Omerta pofta de cărţi western, în care se va decide soarta rasei roşii printr-un ultim efort de unificare a tuturor triburilor roşii în amintirea eroului apaş Winnetou.
Tot în categoria western se-ncadrează şi ''Ultimul mohican'' de James Fenimore Cooper,e puţin diferită de naraţiunile lui Karl May, dar merită citită:up:

Lectură plăcută:d:shoot:
 
Sus