Sugestie vanzare piata

  • Autor subiect DeletedUser9380
  • Data de început

DeletedUser9380

Guest
NUME SUGESTIE: Sugestie vânzare Piaţă;
DESCRIERE SUGESTIE: După cum bine ştiţi, atunci când vrei să oferi spre vânzare un produs, la piaţă, este selectată ca opţiune implicită de „Vânzare către membrii oraşului”:
zxfaq.png

Dar, de cele mai multe ori, dorim să punem ca opţiune de vânzare „Vânzare către oricine”, pentru ca produsul nostru să poată fie cumpărat de oricine.
De aceea, eu propun ca opţiunea de vânzare implicită să fie aceea de „Vânzare către oricine”, deoarece, de multe ori sunt tentat să apăs pe „Da”, fără să mă mai uit la ce opţiune de vânzare am.Astfel, stau 7 zile cu marfa-n soare, fără să o cumpere nimeni.În schimb, chiar dacă vreau să îi vând cuiva din oraş un obiect şi este setată „Vânzare către oricine” şi acea persoană din oraş va vedea oferta, dar dacă vreau să îi vând ceva unuia din afara oraşului meu şi este setată opţiunea „Vânzare numai către membrii oraşului”, acela nu va vedea oferta.Iată cum va arăta opţiunea dacă se va implementa propunerea mea:
0DZ41.png

AVANTAJE:Vom putea scuti două clickuri şi nu va mai trebui să aşteptăm, chiar şi doar 1 zi, ca să ni se returneze marfa şi să o repunem în vânzare.
DEZAVANTAJE:Cu siguranţă veţi găsi voi dezavantaje, precum acela că se supără un membru din oraşul tău că a luat un obiect un jucător străin.Dar, totuşi, eu zic că ar fi mai bine.

Pro:12
Prontra:0
Contra:2
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pro,pe mine ma incurca si sunt sigur ca nu numai pe mine.
 

DeletedUser7994

Guest
pro si mie mi s-a intamplat sa astept 7 zile...mai degraba daca le-am putea scoate de la piata
 

DeletedUser18124

Guest
Pro,si mie de nenumarate ori mi sa inamplat sa astept 7 zile
 

DeletedUser6410

Guest
Sa zicem PRO deoarece atunci cand vindem mai multe lucruri le punem pentru toata lumea :) mai rar pun cate un obiect doar pentru membrii orasului
 

DeletedUser2854

Guest
Sa zicem PRO deoarece atunci cand vindem mai multe lucruri le punem pentru toata lumea :) mai rar pun cate un obiect doar pentru membrii orasului

:eek: . I'm dreaming? .

sa pun on ca sunt pe outlaw

Pro ar fi bine pentru ca atunci cand pun la piata incurca.
 

DeletedUser

Guest
Pro... e enervant cand ai de pus mai multe obiecte/produse pe piata si sa tot selectezi pt oricine. :up:
 

DeletedUser15693

Guest
Pro!

Mi sa intamplat sa vand cuiva un anumite obiecte si vroiam sa termin repede si mam incurcat dupa care trebuia sa astept.
 

DeletedUser

Guest
Pro pro pro <3w,nu am mai da clickuri dupa clickuri cand punem mai multe produse
 

DeletedUser

Guest
PROOOOOOO>Deci este foarte buna ideea pt ca pierzi ceva timp cand ai multe lucruri de pus la piata pt toata lumea
 

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Sugestie vânzare Piaţă;
DESCRIERE SUGESTIE: După cum bine ştiţi, atunci când vrei să oferi spre vânzare un produs, la piaţă, este selectată ca opţiune implicită de „Vânzare către membrii oraşului”:
zxfaq.png

Dar, de cele mai multe ori, dorim să punem ca opţiune de vânzare „Vânzare către oricine”, pentru ca produsul nostru să poată fie cumpărat de oricine.
De aceea, eu propun ca opţiunea de vânzare implicită să fie aceea de „Vânzare către oricine”, deoarece, de multe ori sunt tentat să apăs pe „Da”, fără să mă mai uit la ce opţiune de vânzare am.Astfel, stau 7 zile cu marfa-n soare, fără să o cumpere nimeni.În schimb, chiar dacă vreau să îi vând cuiva din oraş un obiect şi este setată „Vânzare către oricine” şi acea persoană din oraş va vedea oferta, dar dacă vreau să îi vând ceva unuia din afara oraşului meu şi este setată opţiunea „Vânzare numai către membrii oraşului”, acela nu va vedea oferta.Iată cum va arăta opţiunea dacă se va implementa propunerea mea:
0DZ41.png

AVANTAJE:Vom putea scuti două clickuri şi nu va mai trebui să aşteptăm, chiar şi doar 1 zi, ca să ni se returneze marfa şi să o repunem în vânzare.
DEZAVANTAJE:Cu siguranţă veţi găsi voi dezavantaje, precum acela că se supără un membru sin oraşul tău că a luat un obiect un jucător străin.Dar, totuşi, eu zic că ar fi mai bine.

Pro:7
Prontra:0
Contra:0
Nu este adevarat pentru ca daca ai vre-o arma sau vre-un produs de dat unui prieten care joaca the west si este in oras tau,ca cetatean,poti alege vanzare numai catre membrii orasului si asa,ii poti vinde prietenului tau ceva important.
Deci eu sunt contra acestei sugestii.
 

DeletedUser9380

Guest
Nu este adevarat pentru ca daca ai vre-o arma sau vre-un produs de dat unui prieten care joaca the west si este in oras tau,ca cetatean,poti alege vanzare numai catre membrii orasului si asa,ii poti vinde prietenului tau ceva important.
Deci eu sunt contra acestei sugestii.

Şi dacă am un prieten care este în afara oraşului ce fac?Aştept, de cele mai multe ori, vreo 20+ de ore ca să poată intra în oraşul meu, iar apoi acel prieten iarăşi trebuie să stea 20+ de ore, înainte să reintre în oraşul său.Peste 40 de ore pierdute de pomană, doar aşa de dragul de a vinde un produs.
Nu toţi prietenii din The-West sunt din oraşul meu, majoritatea cunoscuţilor îi ştiu de pe forum.
Eu îţi recomand să reciteşti propunerea şi să înţelegi esenţă propunerii, să se modifice opţiunea implicită de vânzare, aşa cum s-a făcut şi la Hotel, când de multe ori dădeai comandă să dormi în Debara(camera de 1 stea), când puteai să dormi în Apartament de Lux(camera de 5 stele).Acum, implicit, opţiunea de dormit este setată la cel mai mare număr de stele disponibil.Bineînţeles, dacă tu vrei să dormi la camera de 1,2,3 sau 4 stele, eşti liber să faci asta.
Sper că ai înţeles ce am vrut eu să zic, căci mi se pare total pe dinafară comentariul tău.
 

DeletedUser

Guest
PRO
Idee buna


Iti dau eu o sugestie buna: citeste regulamentul

4. Nu se vor accepta posturi de genul: "e buna sugestia" "nu e buna sugestia" ..etc. Daca aveti o parere despre sugestia in cauza trebuie sa va prezentati argumentele.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Contra... e mai sigur asa...vrei sa pui la piata un obiect care il ajuta pe un membru al aliantei tale de exemplu.Pui obiectul dar pana sa intre cel interesant il ia altcineva... iar apui face "ca toti dracusorii" pe chat ca de ce l-a luat altcineva.Contra!
 

DeletedUser9380

Guest
Contra... e mai sigur asa...vrei sa pui la piata un obiect care il ajuta pe un membru al aliantei tale de exemplu.Pui obiectul dar pana sa intre cel interesant il ia altcineva... iar apui face "ca toti dracusorii" pe chat ca de ce l-a luat altcineva.Contra!

Omule, eu spun doar ca opţiunea IMPLICITĂ să fie aceea de vânzare spre oricine.Dacă chiar te deranjează opţiunea IMPLICITĂ de vânzare spre oricine pentru că nu îl mai cumpără un membru al Alianţei, atunci nu e acelasi lucru cu opţiunea implicită de vânzare spre membrii oraşului, ce este acum?Dacă ai pus vânzare numai spre membrii oraşului, omul din Alianţă nu mai poate cumpăra obiectul.Trebuie să aştepte între o zi şi şapte zile să îl poată cumpăra.
Apropo, dacă chiar ai ceva important de vânzare spre un membru de Alianţă, sincronizaţi-vă.Vorbiţi pe mess sau chiar prin telegrame, iar când vezi că sunteţi amândoi online, atunci pui obiectul, pentru a fi sigur că cel dorit va cumpara obiectul.

Apropo, eu cred că voi nu ştiţi ce înseamnă IMPLICIT.Eu nu zic ca singura opţiune să fie aceea de vânzare spre oricine, ci aceea să fie opţiunea de vânzare implicită.
 

DeletedUser

Guest
Ai un PRO mare de la mine.Am multe de vandut si e enervant sa dau de fiecare data catre oricine
 

DeletedUser

Guest
PRO deoarece mi s-a intamplat sa atept 7 zile pana sa imi iau marfa inapoi<3W<3W<3W
 

DeletedUser

Guest
CONTRA si iti spun si de ce.Ce ar fi ca tu sa ai un prieten inacelasi oras si are nivel mic si nu are multi bani ai vrea sa il ajuti.II vinzi ceva mai ieftin decat cu cat vinzi la alti jucatori.Daca pui oferta ca vanzare pt oricine exista riscul sa ti-l cumpere cnv cu ff putini bani inainte de prietenul tau.E mai bine asa, crezi ca obtiunea aceea a fost pusa deageaba?

Scz n-am citit bine .Am crezut ca doresti sa elimini celelalte optiuni.Sunt PRO
 
Ultima editare de un moderator:
Sus