Teme pentru acasa

DeletedUser

Guest
Randul meu sa cer ajutor:d....

Deci am de gasit si copiat 10 probleme la info(cautare binara,sortari,etc)...

nu prea gasesc si merge extremd e greu netu....nu sutn acasa si de asta...deci ma puteti ajuta cu un site sau poate aveti PDF-uri de la scoala cu probleme...

Multumesc<3W
 

DeletedUser

Guest
daca ma puteti ajuta cu o problema sau doua din astea trei e bine daca nu tot bine
1.In luna noiembrie,doi muncitori,depasind norma de lucru,primul cu 10% iar al doilea cu 20%,au realizat impreuna 4650 de piese.In luna decembrie,primul muncitor a realizat numai 90% din norma,iar al doilea a depasit norma cu 5%,realizand impreuna 3975 de piese.Sa se afle norma fiecarui muncitor.
2.Andrei are doua depozite in valoare totala de 200 lei la doua banci care acorda o dobanda anuala de 60% si,respectiv 52%.Daca la sfarsitul anului a obtinut din dobanzi suma de 110,4 lei,ce depunere a avut la fiecare banca?
3.Diferenta dintre doua numere este 3v5,iar diferenta patratelor lor este 90.Aflati numerele.
v=radical
 

DeletedUser

Guest
Am primit cea mai ciudata tema din istorie...
deci
1+1-2-4+4-2+999.999.999.999.99912-5:2:4:7x7x8x9=????
cred ca isi bate joc de noi :))))
 

DeletedUser

Guest
Am primit cea mai ciudata tema din istorie...
deci
1+1-2-4+4-2+999.999.999.999.99912-5:2:4:7x7x8x9=????
cred ca isi bate joc de noi :))))

Pai daca 1+1 2 atunci 999x3 12 :2 - 5 faci inmultirea si dupa 2-4-_4 dupa 12 il pui peste 3 si iti va da 4 :| nu te-ai prins ?
 

DeletedUser7388

Guest
daca ma puteti ajuta cu o problema sau doua din astea trei e bine daca nu tot bine
1.In luna noiembrie,doi muncitori,depasind norma de lucru,primul cu 10% iar al doilea cu 20%,au realizat impreuna 4650 de piese.In luna decembrie,primul muncitor a realizat numai 90% din norma,iar al doilea a depasit norma cu 5%,realizand impreuna 3975 de piese.Sa se afle norma fiecarui muncitor.
2.Andrei are doua depozite in valoare totala de 200 lei la doua banci care acorda o dobanda anuala de 60% si,respectiv 52%.Daca la sfarsitul anului a obtinut din dobanzi suma de 110,4 lei,ce depunere a avut la fiecare banca?
3.Diferenta dintre doua numere este 3v5,iar diferenta patratelor lor este 90.Aflati numerele.
v=radical

3. x-y = 3v5
x^2-y^2 = 90 => (x-y)(x+y)=90 => x+y = 30 / v5
Acuma ai un sistem banal, banuiesc ca sti sa-l rezolvi.
 

DeletedUser20997

Guest
Ce înseamnă macrame? (din engleză în română, o definiţie vă rog)
 

DeletedUser

Guest
Am si eu o tema la Lb. romana....

de dat citate din opere la "calitatile generale ale stilului "

ma gandeam ca cineva din cls 10 care deja le-a fost predata lectia sa imi spuna si mie 1 citat de la fiecare stil.

-Claritatea
-Proprietatea
-Precizia
-Corectitudinea
-Puritatea

Am nevoie in seara asta....daca ma poate ajuta cineva.....

Multumesc
 

DeletedUser

Guest
7ehy84b


Cine imi poate explica cum se rezolva tampeniile astea? Am nevoie de explicatii detaliate si formule dace se poate. Am nevoie sa le invat pana la bac, iar profa mea de mate e o vaca cretina.
Multumesc!
 

DeletedUser

Guest
7ehy84b


Cine imi poate explica cum se rezolva tampeniile astea? Am nevoie de explicatii detaliate si formule dace se poate. Am nevoie sa le invat pana la bac, iar profa mea de mate e o vaca cretina.
Multumesc!

:tumble:
I dont want to live on this planet any more...
on aia cu b=b la a 3-a nu cred ca e asa de grea....daca as stii ce multime e Z6...din cate am invatat pana acum b=b la a 3-a daca b=1 sau 0
 

DeletedUser

Guest
Pe mine ma intereseaza sa mi se explice mai bine cum sta treaba cu clasele de resturi, nu neaparat cum se rezolva exercitul ala!
 

DeletedUser7388

Guest
1. cine e b?, in loc de ultimul "a" nu era "b" ?
2.a) integrala de la 0 la 1 din 1 / x+1. E formula si rezultatul e ln(x+1) intre 0 si 1 = ln2 - ln1 = ln2
b) despartim in 2 integrale, integrala de la 0 la 1 din 1 + 2*integrala de la 0 la 1 din x/x^2+1. Prima integrala e = 1, iar a 2-a prin substitutie: x^2 + 1 = t => dt = 2xdx intre 1 si 2 => 4*integrala de la 1 la 2 din 1/t dt = 4*ln2. Rezultat final 1+4ln3/2.
c) O metoda de lucru ar fi sa iei o functie h(x) = g(x0) - f(x0) - 2x0. Calculezi h derivat, aratati ca derivata e > 0, deci h crescatoare, apoi limitele pt. h, si o sa vezi daca e > 0. Doar ca e mult de calculat si 100% exista alta metoda mult mai usoara, cu integrale sau Teorema lui Fermat.
Sper ca nu am gresit:oh:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser23060

Guest
Modelati structura atomului de calciu : *40 (sus) - 20 (jos) Ca.

* = indice (sus ; jos)
 
Sus