ultima carte citita

  • Autor subiect sexy-sadik
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Stiu si io ca e misto sa citesti da nu prea gasesti carti pe gustu tau.Numai pe gustul lui sexy-sandica

nu sunt sandica..dar e amuzant
revenind: poti incepe cu ceva amuzant, dulce:
povestea fara sfarsit
povesta_fara_sfarsit.jpg


Michael Ende reuşeşte să creeze un roman-basm pentru copii şi adulţi, în care limbajul, imaginile şi ideile îmbină cea mai înaltă simplitate cu poezia cea mai profundă.
Eroul aventurii e copilul, simbolul purităţii care nu poate accepta pasiv decadenţa, abandonul, compromisul - care apar drept caracteristici ale lumii adulţilor.
Poveste fără sfârşit reprezintă cea mai atrăgătoare invitaţie de a părăsi lumea realului şi a pătrunde în universul fascinant şi fără de margini al Fanteziei, în care se desfăşoară peripeţiile fabuloase ale lui Bastian.
Cele trei porţi fermecate, Glasul tăcerii, Oraşul Strigoilor, Goab, deşertul culorilor sunt numai câteva din încercările prin care trece eroul - copil, oferind însă bucuria dialogului între singurii protagonişti indispensabili: scriitorul şi cititorul.
Oricare din noi e Bastian, cel care la venirea în Fantezia primeşte de la Crăiasa Copilă un medalion ca semn al puterii nelimitate: Fă ceea ce vrei, spune inscripţia şi Bastian o înţelege mai întâi ca Fă ceea ce îţi place, până când află că acest motto poate însemna şi Fă ceea ce simţi, ceea ce îţi doreşti cu adevărat.


shogun, tai-pan, nobila casa e pentru "avansati" sa zic asa
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2948

Guest
ultima O noapte furtunoasa, da nu stiu daca se ia ca si carte, deci ultima ii Cartea nuntii de G. Calinescu
 

DeletedUser

Guest
ultima carte citita.....a fost....nu imi aduc aminte :)) prin clasa 5 cand era cu greva si luam carti cu Mikey Mouse sa nu ne plictisimn :))....oricum carte mea preferata defapt sunt niste romane scrise de Agatha Christie...imi placeau romanele si povestile politiste scrise de ea..din pacate nu am putu citii decat o carte de a iei se gasesc destul de greu...oricum am vazut filmele :X:D
 

DeletedUser

Guest
ultima carte a fost Leacuri- scrisa de Angie Sage, am citit toate cartile din seria septimus heap aparute in limba romana:))cam in 2 saptamani, merita sa le incercati:))mai ales cei visatori=>carte cu vrajitori/dragoni etc:))
 

DeletedUser

Guest
De o luna ma chinuiesc sa citesc "Castelul" lui Kafka si e ingrozitor de greoaie, dar numai ptr. ca sunt foarte incapatanat, ma straduiesc sa o termin.:mad:
 

DeletedUser691

Guest
saptamana asta tocmai am citit cartea Moarte pe Nil scrisa de Agatha Christie
imi plac romanele scrise de ea
 

DeletedUser

Guest
shogun, tai-pan, nobila casa e pentru "avansati" sa zic asa

recomand si changi de acelasi autor;)

acum recitesc cu mare placere fundatia (pt a nu stiu cata oara)

asta ca sa ma incalzesc pana fac rost de toate volumele din Enderverse (am citit doar 6) (scumpe cartile astea :( )
 

DeletedUser

Guest
recomand si changi de acelasi autor;)

acum recitesc cu mare placere fundatia (pt a nu stiu cata oara)

asta ca sa ma incalzesc pana fac rost de toate volumele din Enderverse (am citit doar 6) (scumpe cartile astea :( )

am citit si eu changi.Si aia a fost frumoasa.
 

DeletedUser

Guest
singura care nu mi-a placut de james clavell a fost vartejul. :(
chiangi am citit-o pe nerasuflate intr-o noapte. si dupa ce am terminat-o am reinceputo:))
 

DeletedUser3990

Guest
Ultima carte citita cred ca a fost ,,Experimentul Ambler,, de Robert Ludlum excelenta cartea de nota 10:) v-o recomand!
 

DeletedUser

Guest
13921630.jpg



volumul 4 din serie. nu are aprozimativ nici o legatura cu filmul.... si legenda gemenelor roscate din carte te lasa fara rasuflare
pacat sa se piarda o tema atragatoare dupa parerea mea
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ingeri si demoni de Dan Brown l-am terminat ieri si am vazut si filmul apoi.
E vai de el filmul comparativ cu cartea. Alta treaba le iesea daca faceau intocmai ca la carte.
 

DeletedUser

Guest
ultimele carti citite au fost cele din volumul "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu parca:))le-am citit vara trecuta deoarece aveam nevoie de ele pt la scoala:D
 
Sus