Vanzare de seturi la piata

DeletedUser

Guest
Ideea mea este destul de simpla.Propun sa putem vinde la piata mai multe obiecte,ca si un singur obiect.De exemplu,eu am ingredientele pentru o bucata de placinta si vreau sa le pun la piata si sa iau un pret ceva mai mare pe ele,atunci le vand la set ,iar cine vrea sa cumpere ,ori le cumpara pe toate ori niciunul,iar daca le cumpara va da un pret mai mare pentru ca este mai usor pentru el decat sa umble prin mai multe orase ca sa cumpere separat.

Sau un alt exemplu:am mai multe arme de foc si nu am ce face cu ele,de la lvl x pana la lvl y ,atunci le vand mai ieftin ca sa fiu sigur ca le vand,dar mai castig ceva fata de pretul care l-as primi daca le-as vinde pe toate la magazin.Poate cineva mai mic decat mine vrea sa cumpere armele astea patru sau cinci ca sa aiba mereu cea mai buna arma care o poate purta pana la nivelul y si sa iasa mai ieftin.

De asemenea am putea sa vindem seturi intregi si sa iesim putin in castig,sau sa le vindem mai ieftin si sa fim siguri ca primim ceva bani.

Ar fi bien si pentru ca am putea vinde mai mulet obiecte deodata,la un pret mai mic,si v-a fi mai usor sa le vindem,de exemplu un set de 5 baionete sau 10 felii de placinta.

Sau poate vreau sa ii dau unui prieten mai multe obicte,si atunci in loc sa tot pun obiectele la piata si el sa le cumpere le pun pe toate deodata si el le ia rapid.

AVANTAJE:Si vanzatorii si cumparatorii vor fi in avantaj.Va fi mai usor sa vindem lucruri.

Dezavantaje:Nu cred ca exista,poate doar ca cei care au mai putine bucati dintr-un produs le vor vinde mai greu.

EDIT:

Cand punem setul ii dam un nume,de exemplu "ingrediente placinta".La piata vom putea sa cautam ofertele dupa nume,deci daca verau sa caut ingredientele pentru placinta,selectez in lista actuala obiectul "zahar" si in campul de text scriu placinta,apoi dau cauta.Daca unii vor scrie nume tampite marfa lor nu va fi cumparata,deci e treaba lor sa aleaga denumiri cat mai sugestive.

De asemenea va fi si o optiune de filtrare,si vom putea sa alegem:"oferte compuse doar dintr-un obiect","oferte cu mai multe obiecte de acelasi tip" sau "oferte cu pana la X tipuri de obiecte" (in loc de x se v-a scrie numarul).Dar la partea asta se poate gandi inno destul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser19067

Guest
.......

Este buna o jumatate din propunere.
Adica daca ai pune la piata de exemplu ingredientele pt placinta( fructe de padure, zahar si faina ) ele sub ce nume vor fi notate in lista la piata?
Si cand te gandesti ca mai sunt inca zeci sau sute de persoane care ar pune la piata o gramada de obiecte in diverse combinatii , va fi o aiureala totala prin lista.
Ideea este buna dar eu zic ca mai bine sa poata sa se vanda doar mai multe produse de acelasi fel(de exemplu am 30 bucati de lemn si sa le pot pune pe toate 30 la piata intr-o singura oferta)
PRONTRA
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ai dreptate,la asta nu m-am gandit.Totusi am gasit o rezolvare...sper :huh:.
 

DeletedUser10625

Guest
Pro

Ideea nu e rea dar ar mai trebui o completare . : in meniul pietei in afara de retete, arme, etc sa apara si o grupa : oferte in bloc unde ar intra oferte pe grupe de item-uri. In felul asta nu am innebuni pe nimeni.
 

DeletedUser

Guest
Ideea nu e rea dar ar mai trebui o completare . : in meniul pietei in afara de retete, arme, etc sa apara si o grupa : oferte in bloc unde ar intra oferte pe grupe de item-uri. In felul asta nu am innebuni pe nimeni.

Am pus chestia cu filtrele,care cred ca e mai buna in cazul asta.:dastardly:
 

DeletedUser7994

Guest
Pro,ar ajuta mult....am stat data 10min sa vand 50 sticle de rom....oricum deja exita un script care face asta:whistle:
 

DeletedUser19470

Guest
sa zicem PRO,mi-ar usura treaba cand vreau sa cumpar de exemplu tot setul de indian sau toate itemele necesare pentru craft-area unui obiect, de exemplu "baioneta",foarte util, dar ar trebui sa faca si o categorie speciala pentru seturi:up:
 

DeletedUser

Guest
Pro
M-am gandit si eu la o asemenea propunere dar nu aveam cuvintele necesare sa o expun.Totusi e o idee foarte buna si ne-ar ajuta sa economisim timp.
 

DeletedUser13088

Guest
PRO o idee f buna ar ajuta cum ai zis si tu cumparatorii care cauta ingrediente pt diferite crafturi de o cautare care cateodata e degeaba , asa numai cauti ingrediente pt baioneta si vezi ofertele,mai este o micutza problema daca ai nevoie de un obiect din setul de gentalman de ex si nul gasesti la obiecte "la bucata" trebuie sa cauti la seturi si saracul trebuie sa cumpere tot setul insa e o problema neinsemnata si tot pro raman
 

DeletedUser13119

Guest
cand s'a implementat piata era asa.
se puteau pune mai multe obiecte de acelasi fel, la fel ca un singur obiect, cand duceai mouse'ul peste el, iti aparea numarul de obiecte...
problema era ca nu mergea...
PRONTRA
 

DeletedUser

Guest
PRONTRA chiar daca ne-ar ajuta sa cumparam mai usor seturi,parca si cum e acum e bine
 

DeletedUser

Guest
pro ....daca vreau sa cumpar un set sau altceva la pachet sa nu mai alerg peste tot
 

DeletedUser

Guest
sa zicem PRO,mi-ar usura treaba cand vreau sa cumpar de exemplu tot setul de indian sau toate itemele necesare pentru craft-area unui obiect, de exemplu "baioneta",foarte util, dar ar trebui sa faca si o categorie speciala pentru seturi:up:

Pro...acelasi motiv...
 

DeletedUser9742

Guest
prontra

o idee bunicica:whistle: :shoot::Ph34r:, SAR MAI IMBUNATATI PIATA

PRONTRA
 

DeletedUser

Guest
PRONTRA
sunt de acord numai cu seturile
in principiu idee buna :up:
 
Sus