Ghid: Formule matematice pentru batalii in forturi

  • Autor subiect Maurice007
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Indemanarile folosite in luptele pentru forturi:

Perseverenta - mareste sansa de lovire si sansa de ferire doar pentru atacatori
Ascundere - mareste sansa de lovire si sansa de ferire doar pentru aparatori
Tintire - mareste sansa de lovire
Ferire - mareste sansa de ferire
Conducere - mareste sansa de lovire si sansa de ferire
Puncte de viata - mareste punctele de viata (duh..)

Pentru Atacatori:

Sansa de lovire = 25 + Conducere ^ 0.4 + Perseverenta ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4
Sansa de ferire = 10 + Conducere ^ 0.4 + Perseverenta ^ 0.4 + Ferire ^ 0.4

Pentru Aparatori:

Sansa de lovire = 25 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4
Sansa de ferire = 10 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere ^ 0.4 + Ferire ^ 0.4
________________________________________
Nota: "^0.4" inseamna ridicarea la puterea 0.4
Nota2: Pentru a va calcula sansele de lovire/ferire folositi Windows Calculator (Start -> All Programs -> Accessories -> Calculator) in modelul Sciencific (View -> Sciencific). Pentru ridicarea la putere folositi butonul "x^y" (Hotkey: "Y").

Bonusuri de cladiri:

Cladirile ofera bonusuri in functie de nivelul lor de constructie. Bonusurile unui fort mare sunt mai mari decat bonusurile unui fort mediu care la randul lor sunt mai mari decat bonusurile unui fort mic.

Inainte de inceperea bataliei puteti vedea bonusul care il ofera fiecare cladire: sansa de lovire, sansa de ferire si eventual bonusul de clasa. Valoarea bonusurilor este urmatoarea:

Turnul clasei respective > Turnul altei clase > Zid

Asadar, in caz ca sunteti pe o cladire, formula devine:

Sansa de lovire = 25 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere / Perseverenta ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4 + Bonus cladire
Sansa de ferire = 10 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere / Perseverenta ^ 0.4 + Ferire ^ 0.4 + Bonus cladire

Penalitati de distanta

Cu cat sunteti mai departe de tinta voastra cu atat devine mai greu sa o loviti. Primiti urmatoarele penalitati pentru sansa de lovire:

-1 sansa de lovire la 1 patrate distanta
-2 sansa de lovire la 2 patrate distanta
-4 sansa de lovire la 3 patrate distanta
-5 sansa de lovire la 4 patrate distanta
-7 sansa de lovire la 5 patrate distanta
-9 sansa de lovire la 6 patrate distanta
-10 sansa de lovire la 7 patrate distanta
-12 sansa de lovire la 8 patrate distanta
-14 sansa de lovire la 9 patrate distanta
-16 sansa de lovire la 10 patrate distanta
-18 sansa de lovire la 11 patrate distanta
-19 sansa de lovire la 12 patrate distanta
-20 sansa de lovire la 13 patrate distanta
-22 sansa de lovire la 14 patrate distanta
-24 sansa de lovire la 15 patrate distanta

Acum putem vedea adevarata formula pentru sansa de lovire:

Sansa de lovire = 25 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere / Perseverenta ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4 + Bonus cladire - Penalitati de distanta

Penalitatile de distanta nu va sunt afisate si nu le puteti afla. Trebuie doar sa stiti ca sansa de lovire a unui inamic este putin mai mica decat cea afisata in timpul luptei pentru fort, in functie de distanta.

Exceptii de la formula

1) Bonusurile pe conducere ale soldatilor

Soldatii maresc indemanarea pe Conducere cu +25% pentru ei si pentru inca 4 aliati. Cel mai eficient mod fe a profita de acest bonus este ca 5 soldati sa stea in "cruce", astfel soldatul din mijloc va primi +125% pe conducere. Aceasta exceptie schimba putin formula in:

Sansa de lovire = 25 + (Conducere * 1,25..2,25) ^ 0.4 + Ascundere / Perseverenta ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4
Sansa de ferire = 10 + (Conducere * 1,25..2,25) ^ 0.4 + Ascundere / Perseverenta ^ 0.4 + Ferire ^ 0.4

Asadar, valoarea indemanarii pe Conducere se va inmulti cu 1,25/1,50/1,75/2,00/2,25 in functie de numarul de soldati de langa voi.

2) Bonusurile muncitorilor pe cladiri

Muncitorii isi sporesc bonusul acordat de cladiri pentru sansa de lovire si sansa de ferire cu 30%. In cazul in care muncitorii stau pe cladiri, formula este:

Sansa de lovire = 25 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere / Perseverenta ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4 + (Bonus cladire * 1,30)
Sansa de ferire = 10 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere / Perseverenta ^ 0.4 + Ferire ^ 0.4 + (Bonus cladire * 1,30)

Exemple

1) Un duelist in calitate de aparator are 89 Conducere, 138 Tintire, 56 Ferire, 91 Ascundere. Duelistul sta pe un zid (care ofera +9 sansa de lovire si +15 sansa de ferire) si nu are soldati langa el. Sa calculam sansa de lovire si sansa de ferire a duelistului.

Sansa de lovire = 25 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4 + Bonus cladire
Sansa de lovire = 25 + 6,02 + 6,07 + 7,17 + 9
Sansa de lovire = 53,26%

Sansa de ferire = 10 + Conducere ^ 0.4 + Ascundere ^ 0.4 + Ferire ^ 0.4 + Bonus cladire
Sansa de ferire = 10 + 6.02 + 6.07 + 5,00 + 15
Sansa de ferire = 42,09%

2) Un soldat in calitate de atacator are 89 Conducere, 138 Tintire, 56 Ferire, 127 Perseverenta. Soldatul mai are langa el alti 2 soldati. Sa calculam sansa de lovire si sansa de ferire a soldatului.

Sansa de lovire = 25 + (Conducere * 1,75) ^ 0.4 + Perseverenta ^ 0.4 + Tintire ^ 0.4
Sansa de lovire = 25 + 7,53 + 6,94 + 7.17
Sansa de lovire = 46.64%

Sansa de ferire = 10 + (Conducere * 1,75) ^ 0.4 + Perseverenta ^ 0.4 + Ferire ^ 0.4
Sansa de ferire = 10 + 7.53 + 6.94 + 5.00
Sansa de ferire = 29,47%

De retinut!

Pentru a fi un cat mai bun luptator pentru fort este important sa va mariti toate indemanarile (Tintire, Ferire, Conducere, Ascundere/Perseverenta) si nu doar una singura. Cei care credeti ca a avea toate punctele pe Conducere inseamna a fi un luptator bun, va inselati.

De exemplu daca aveti 150 Ferire, 150 Ascundere, 150 Conducere, sansa de ferire este urmatoarea:

Sansa de ferire = 10 + 150^0,4 + 150^0,4 + 150^0,4 = 32,26%

In schimb, daca aveti 450 Conducere si pe restul 0, sansa de ferire este urmatoarea:

Sansa de ferire = 10 + 450^0,4 + 0^0,4 + 0^0,4 = 21,51%

Diferenta se oberva.

Calculator de statusuri

Aveti mai jos un program care va calculeaza sansa de lovire, sansa de ferire si punctele de viata in functie de punctele de indemanare pe care le aveti.

Link: http://rapidshare.com/files/454532750/The_West_Fort_Stats_Calculator.exe

Va multumesc ca v-ati rapit din timp ca sa cititi acest ghid. Va urez mult noroc la batalii si multe cufere norocoase :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Foarte folositor, mersi!
O sa ma folosesc de formulele astea.
 

DeletedUser

Guest
Asta m-a dat pe spate:|

Bravo pt tutotrial, in sfarsit unul care chiar FOLOSESTE!!!
 

DeletedUser

Guest
Foarte bun tutorialul , dar cum iti dai seama in exercitiul de manevra ca formulele sunt cele corecte?
 

DeletedUser

Guest
am calculat cu calculatorul si ai dreptate la toate valorile.
felicitarile mele pt munca!
 

DeletedUser

Guest
felicitari pentru turorial.
daca astea sunt formulele,atunci cel mai bun caracter pentru atac(sau aparare) este unul cu la fel de multe puncte pe fiecare..(sau cum?)
 

DeletedUser

Guest
In primul rand, multumim pentru acest tutorial si pentru efortul de a il elabora in forma asta! Ok, jucatorii dedicati luptelor in forturi, stiu ce au de facut si isi pot evalua o distributie ideala a indemanarilor, astfel incat sa fie competitivi. Pentru ceilalti insa, este o informatie de aur, pe care sincer mi'as dori sa incerce sa si'o insuseasca.

Totusi, inca de la 1.30, de cand acele bonusuri (ferire si tintire) iti sunt afisate de catre server in timpul luptei, si de cand am vazut respectivele exemple de calcul pe blogul developperilor, mi'am tot pus intrebarea: care e unitatea de masura pentru bonusuri?!

Sansa de lovire = 25 + 6,02 + 6,07 + 7,17 + 9
Sansa de lovire = 53,26%

Practic, tu spui ca bonusul respectiv, ar fi calculat procentual. Ce te faci insa, in cazul unui muncitor aflat pe turnul sau, care avand indemanari de forturi, sare de 100 ca bonus ofensiv? Daca bonusurile ar fi exprimate procentual, ar insemna ca respectivul muncitor, atat timp cat sta pe turnul clasei, va tinti in fiecare runda (fapt care nu se intampla). Deci, in final, problema este una singura: nu suntem absolut siguri ca acel bonus (fie ofensiv, fie defensiv), este procentual...

PS: Asa cum joculetul ne'a obisnuit cu random'ul omniprezent, tind sa cred ca si in "decizia" serverului daca X il tinteste pe Y, apare o variabila random, la fel cum apare si in "alegerea" daunei cu care X il loveste pe Y.
PS2: Nu zic nu, forumlele sunt absolut corecte, deduse din ceea ce developperii ne'au pus la dispozitie, insa parerea mea ca bonusul off/def, nu este procentual...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Pe lumea 3 am sanse de lovire peste 105 si tot nu nimeresc in fiecare runda...
trebuie sa retineti ca e posibil sa fie asa cum zicea cineva inaintea mea, sa apara random-ul in ecuatie... si da peste cap toate calculele.
In plus sa tinem seama ca sansa de lovire se refera la distanta 0, deci cand esti fata in fata cu inamicul...
 

DeletedUser2948

Guest
Pe lumea 3 am sanse de lovire peste 105 si tot nu nimeresc in fiecare runda...
trebuie sa retineti ca e posibil sa fie asa cum zicea cineva inaintea mea, sa apara random-ul in ecuatie... si da peste cap toate calculele.
In plus sa tinem seama ca sansa de lovire se refera la distanta 0, deci cand esti fata in fata cu inamicul...

Ii sansa...deci automat intervine random-ul. Iti dai seama ca daca nu era random atacatorii practic nu aveau nicio sansa. Tu ca aparator o sa ai intotdeaua sansa de ferire mai mare decat sansa atacatorului de tintire - aici ma refer cand aparatorii sunt pe zid/turn, iar atacatorii sunt pe camp.
 

DeletedUser

Guest
Personal nu am jucat clasa muncitor decat inainte de aparitia forturilor si nu stiam ca sansa de lovire poate depasi 100% in cazul muncitorilor. Scuzele mele pt ca nu m-am informat.
Insa sa nu uitam de penalizarile de distanta care sunt destul de mari (intre -1 si -24 %). La 6 patrate distanta ai deja o penalizare de -9%. Inca nu am vazut nicaieri oficial confirmarea ca sansele de lovire si de ferire reprezinta un procent, dar cred asta deoarece toate valorile tind spre 100 (unele chiar depasind 100).

Iar aparitia procentului implica aparitia unei variabile aleatoare si a unui numar random. De exemplu 80% = sansa ca dintr-o urna de 100 de bine (din care 80 albe si 20 negre) sa extragi o bila alba.
Dar sa nu uitam de sansa de ferire. Chiar daca ai 100% sanse de lovire, inamicul poate de fereste de lovitura ta. Tu nu ratezi, dar el se fereste.

Exista 3 cazuri de hit/miss:
1. Cand tu ratezi lovitura
2. Cand tu reusesti lovitura si inamicul esueaza in a se feri => contact
3. Cand tu reusesti lovitura si inamicul se fereste cu succes

Sper ca ati inteles acum de ce 100% sansa de lovire nu inseamna ca o sa nimeresti de fiecare data, deoarece si inamicii au sansa de ferire. O sa updatez problema aceasta in primul post cat de curand
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Batalie azi :

Sansa de lovire (distanta 0) 107.04
Sansa de ferire 82.49

Dupa ce am fost incadrat de 2 soldati s-a schimbat : [Şanse de lovire (distanţă 0)] 109.04 [Şanse de ferire] 84.49
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Exact din cauza asta spuneam mai sus ca respectivele valori ale bonusurilor, nu reprezinta procente. Pur si simplu sunt niste valori numerice, care intra in ecuatii si pe baza lor, impreuna cu o alta variabila random, serverul face diferenta intre o ratare si o tintire.

Aici putem specula alta treaba: Gandind ca din valoarea off a lui X se scade valoarea def a lui Y, concomitent cu penalizarea de distanta, si atat timp cat rezultatul este negativ - X rateaza, daca rezultatul este pozitiv - X tinteste. Totusi, exact cum spunea kod mai sus, echilibrul luptei este datorat si unui factor random, pe care nu il vom gasi nici in 1000 de ani (decat daca am avea acces la codul sursa al jocului).

Revenind, calculele bonusurilor sunt corecte (si foarte-foarte utile celor care vor sa faca o "cariera" din bataliile de fort), bonusul este sau nu posibil sa fie exprimat procentual, insa diferenta dintre tintire si ratare o stie doar "Gigel Developperul" si probabil ca asa va ramane (e clar, influenta majora este data de bonusurile off/def, dar nu numai...).
 

DeletedUser

Guest
Raport : 16 lovituri in plin, 2 ratate... Din 18 runde.

Una peste alta, e destul de OK...

Totusi, am observat de cateva ori (de asta m-am pus sa scriu aici, ca de obicei doar citesc, nu comentez) ca desi am tinta in vizor, nu trag in respectivul... Sau trag intr-o tinta mai indepartata decat in cea mai apropiata... Stie cineva de ce ?
 

DeletedUser

Guest
eu cred ca interpretarea valorilor ca "sansa" (de lovire/de ferire) e gresita. la fel ca justjo, cred ca sint valori numerice si trebuie interpretate ca "valoare ofensiva" si "valoare defensiva". la aceste valori se aplica penalizarile si factorul random situat in intervalul [0...1] iar valoarea rezultata este folosita pentru compararea cu valorile de ferire si tintire ale adversarului.

este clar cum se calculeaza valorile ofensiva si defensiva, dar nu se stie deocamdata cum se compara aceste valori (ale atacatorului si aparatorului).

later edit: intr-adevar, dpdv matematic, maximumul functiilor valorilor ofensiva si defensiva apare atunci cind toate indeminarile sint egale/maxime si nu cind o singura indeminare este maxima iar celelalte sint zero sau minime. matematici speciale de facultate (ecuatii diferentiale...).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
O mica intrebare, conducerea la ce ajuta? MA refer ca atunci cand esti la o batalie iti arata" conducere 1.25 exemplu"
 
Sus