Cea mai avantajoasa indemanare

  • Autor subiect DeletedUser2854
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Cu 'pune capcane' ajungi de cel putin 2 ori mai repede la joburi cu mult exp/bani decat cu 'aparenta'.

Da ajungi mai repede dar nu poti sa faci aceleasi meseri zi de zi si scuza-ma la cea mai banoasa meserie este cu aparenta (dar si pune capcane) si am facut o comparatie intre "Pune Capcane si Aparenta" cu pagina de Weststats in fata o singura meserie cu pune capcane iti da mai multa experienta decat meserile cu aparenta. In fine ... fie cum zici tu:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
corect...daca ne uitam putin in top pe l3 cei mai multi is capcanari...si eu cand lucrez la ursi is cel putin 6 pe acelasi loc + de asta unele munci au si putin noroc si mai pica cate un obiect de 200-300$ sau 2,3 trofee.

Da asa e. M-am dezvoltat eu, lithe si Elmer Fudd pe capcane pe lumea 2, iar apoi pe 3 a inceput tot serverul sa faca la fel. :)
 

DeletedUser2854

Guest
Cativa zic ca e bun comertul dar acum testez asta pe 4 si merg foarte greu
 

DeletedUser2948

Guest
Cativa zic ca e bun comertul dar acum testez asta pe 4 si merg foarte greu


merge fooooarte greu....pe l2 is pe comert da l-am combinat cu aparenta ca altfel faci greu de tot exp...:|

chiar am ajuns sa fac misiunile pe clasa de caracter sa fac experienta:|

doar din evanghelizare nu poti face...eu nu lucrez cu motivatia sub 90% la munci cu experienta...deci ii tare greu, dar faci bani usor si obiecte
 

DeletedUser

Guest
eu cred ca cele mai bune indemanari sunt impuscarea+aspect+comert
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Mulţumesc de răspuns.
Acum o opinie de a mea:
Dacă te faci aventurier, cel mai bine e să faci în felul următor:
La primul nivel, vei primi la o misiune 3 puncte de îndemânare, 1 va trebui folosită.
Celelalte 2 îndemânări le pui pe pune capcane.
Apoi, la lvl 2, să îţi pui 1 pe carismă şi 3 pe comerţ, ca să faci job-ul "Vânzător de ziare". (Îţi va trebui la o misiune 2-3 ziare)
Şi apoi, până la lvl 12 pui NUMAI pe pune capcane şi dexteritate.
La nivelul 13 până la 16 să pui numai pe mobilitate şi călărie. De ce? Pentru că vei avea nevoie să munceşti 4 ore la cowboy, dar cu capcanele şi dexteritatea nu faci nimic.
De la lvl 17, pui numai pe "Pune capcane" şi pe "Dexteritate". Din câte am văzut, totul va merge ca pe roate la misiunile aventurielilor.
Eu încă nu am testat această teorie, deoarece am ajuns la lvl 15, acuş ajung la 16.

Au mama :D. Dar pleaca undeva misiunile alea ? Chiar asa conteaza cei 35 XP de la ziare ? Cineva care se axeaza pe capcane nu "defecteaza" caracterul chiar asa... sunt de ajuns niste puncte de indemanare puse unde trebuie si avansezi foarte rapid la inceput apoi redirectionezi cu samanul... nu-i nevoie sa arunci cu atributele in alta parte decat dexteritate.

PS : am venit sa te sustin HS... sa nu te chinui singur :D
 

DeletedUser2948

Guest
Au mama :D. Dar pleaca undeva misiunile alea ? Chiar asa conteaza cei 35 XP de la ziare ? Cineva care se axeaza pe capcane nu "defecteaza" caracterul chiar asa... sunt de ajuns niste puncte de indemanare puse unde trebuie si avansezi foarte rapid la inceput apoi redirectionezi cu samanul... nu-i nevoie sa arunci cu atributele in alta parte decat dexteritate.

PS : am venit sa te sustin HS... sa nu te chinui singur :D

heeei...si eu sunt capcanar:P


dar ca sa faci samanul iti trebuie 9 rezistenta...pe care o faci din iteme sau le pui?
 

DeletedUser

Guest
Au mama :D. Dar pleaca undeva misiunile alea ? Chiar asa conteaza cei 35 XP de la ziare ? Cineva care se axeaza pe capcane nu "defecteaza" caracterul chiar asa... sunt de ajuns niste puncte de indemanare puse unde trebuie si avansezi foarte rapid la inceput apoi redirectionezi cu samanul... nu-i nevoie sa arunci cu atributele in alta parte decat dexteritate.

PS : am venit sa te sustin HS... sa nu te chinui singur :D

Dar degeaba ajungi in top daca dupa acea nu esti in stare sa te menti in varf, si daca te-ai apucat pe pune capcane misiuni nu o sa mai faci in veci (Eu sunt lvl 51 si am terminat misiunile).
Si daca te duce putin capu sa sti sa-ti distribui punctele la lvl mare nu o sa fie nevoie de saman.. sau de alceva nici o meserie nu iti cere o anumita indemanare
 

DeletedUser2854

Guest
Au mama :D. Dar pleaca undeva misiunile alea ? Chiar asa conteaza cei 35 XP de la ziare ? Cineva care se axeaza pe capcane nu "defecteaza" caracterul chiar asa... sunt de ajuns niste puncte de indemanare puse unde trebuie si avansezi foarte rapid la inceput apoi redirectionezi cu samanul... nu-i nevoie sa arunci cu atributele in alta parte decat dexteritate.

PS : am venit sa te sustin HS... sa nu te chinui singur :D

35XP pentru inceput e ceva
 

DeletedUser2948

Guest
Dar degeaba ajungi in top daca dupa acea nu esti in stare sa te menti in varf, si daca te-ai apucat pe pune capcane misiuni nu o sa mai faci in veci (Eu sunt lvl 51 si am terminat misiunile)

uite ca eu de 1 luna inca ma mentin in top 100 pe l3...mai precis pe pozitia 54...si daca te uiti bine HS, DiM si elphh is in top 10 si is capcanari;)
 

DeletedUser48

Guest
E foarte complicat dar sunt multe idei bune!
Iți recomand să te faci pe o lume aventurier cu toate punctele cum vrei tu ... dar să nu fie toate punctele pe aceeasi indemânare. Pe a doua lume muncitor. Pe a treia lume duelist sau soldat. Iar după aceea pe alta toate p pe capcane si la fel si la celălalte lumii.

ATENȚIE : Nu vă faceți aceeași clasă de caracter pe doua lumii că o sa va plictisiți.
 

DeletedUser2854

Guest
Pai io cum am?Lumea 2 aventurier,lumea 3 muncitor si pe 4 ma fac duelist
 

DeletedUser

Guest
Muncile nu apar la anumite Levele!Ele apar cand ai destule puncte de indemanare pe ce iti cere munca.

Eu zic ca cea mai buna indemanare e Comertul.Iti ofera 3 munci "mari": Comert cu indienii,Mina de argint,Evanghelizare(50%)

ai uitat vinde arme indienilor :P:P
 

DeletedUser2854

Guest
Este interesant comertul.Eu pe lumea 2 ma chinui sa fac mult comert pentru indienii aia.VReau sa faca misiuni dar asta cu indienii e cea mai grea.Dar pe parcurs am primit si repara o caruta care e ceva sansa de obiect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2948

Guest
mie imi mai trebuie 1 lvl pt vinde arme indienilor pt ca nu am pus tot in comert...am 50 si ceva aspect fara bonusuri...deci comertu nu mi asa de mare...119:)
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Da, rezistenta o faci din item-uri (doar sapca aia gri si ai deja 5). Pai cine moare pe capcane ? Acum serios, cand puneti astfel de probleme si intrebari ne faceti din start sa renuntam la a va mai explica ceva :). Voi puteti face un calcul simplu ? Bagi capcane cat e necesar... apoi vii cu ascundere sau comert... sau amandoua, asta daca vrei sa diversifici si sa mai faci din misiuni (inelul lui kate de ex).. vrei XP in continuare ? Bagi impuscare... totate job-urile tari (pt XP) de dupa level 70 au in comun ce ? Capcane si impuscare. Bineinteles.. ai iteme smechere acum.. scoti si din capcane, redirectionezi pe impuscare... sau bagi fereste si te duelezi... ai n posibilitati. Ideea e ca nu arunci cu punctele ci pui succesiv in ce ai nevoie...de fapt daca va uitati bine exista un job acolo care are asa clar puse cerintele incat ajungi la el in orice fel ai combina skill-urile specifice despre care discutam aici. Baiat destept cel care ne spune despre ce job e vorba... incercati sa va puneti si mintea la contributie din cand in cand.
 

DeletedUser

Guest
Dar degeaba ajungi in top daca dupa acea nu esti in stare sa te menti in varf, si daca te-ai apucat pe pune capcane misiuni nu o sa mai faci in veci (Eu sunt lvl 51 si am terminat misiunile).
Si daca te duce putin capu sa sti sa-ti distribui punctele la lvl mare nu o sa fie nevoie de saman.. sau de alceva nici o meserie nu iti cere o anumita indemanare

Sunt pe lumea 2 primul clasat inca dinainte sa fiu admin la acest joc, si am aproape 4 luni de adminat. Pe lumea 3 momentan sunt locul 4, si asta datorita lipsei de timp.
Am cautat pe toate cele 4 lumi nickul tau, prima pagina, nu, a 2-a pagina, nu, a 3-a pagina, iar nu. Sa inteleg ca strategiile tale au dat gres?

Pe lumea 3, Wolfshade, elphh, marianm, DiM si eu, (adica top 5) au urmat strategia cu capcane, cu mici exceptii fiecare. Am discutat cu toti in parte.

De ce capcanele sunt mai bune? Daca investesti in ele, ajungi sa faci mult mai repede joburi pt. exp. Misiunile nu prea conteaza, faci doar ce renteaza.
Deci, inca mai esti de parere ca capcanele < aspect?

Si dupa cum a spus si Elmer Fudd, la un moment dat va trebui sa combini capcanele cu un alte indemanari pt. randament maxim. Dupa ce poti face 4 munci bune, te poti gandi la dueluri, care pana la urma reprezinta cea mai buna sursa de exp din joc.
Puneti mintea la contributie, trebuie doar sa scoateti randament maxim. E banal!

35XP pentru inceput e ceva
35 exp pt. inceput nu e nimic. Daca irosesti acele puncte, vei vana ursi cu 2-3 nivele mai tarziu ceea ce e foarte mult. Cu alte cuvinte, castigi 35 exp la inceput, dar pierzi aproximativ 1000 pe parcurs, si fara sa exagerez.

PS : am venit sa te sustin HS... sa nu te chinui singur :D
Elmer Fudd, sustine flancul! :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2097

Guest
.de fapt daca va uitati bine exista un job acolo care are asa clar puse cerintele incat ajungi la el in orice fel ai combina skill-urile specifice despre care discutam aici. Baiat destept cel care ne spune despre ce job e vorba... incercati sa va puneti si mintea la contributie din cand in cand.

paznic?paznic si nu mai stiu cum:O.daca nu m-a insel are vigoare,impuscare ,2*aparenta si inca ceva.
sry de off :O
 
Sus