Cea mai avantajoasa indemanare

  • Autor subiect DeletedUser2854
  • Data de început

DeletedUser

Guest
HS hai sa vad ce imi faci mie:))

Aparenta te ajuta si in duel,nu numai in munci cu exp mare(evanghelizare) salariu(mercenar) etc. deci cu aparenta poti face in 20-30 min atat cat faci la 2 ore cu o munca care necesita capcane:D

te rog contrazice-ma si pe mine:))
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Aparenta este clar sub capcane (chiar in partea de inceput a dezvoltarii) si mai ales clar sub o combinatie ulterioara capcane/impuscare... vorbim de level 70+. Mie imi pare rau ca este asa... chiar mi-ar fi convenit sa renteze sa bag si in aparenta.. imi ajuta mult si as fi sucit categoric strategia, asa facem eschibitii cu ce avem :P. Vin si cu argumente clare de ce e sub aparenta, daca vreti.. dar mai intai ies nitel sa "culeg" niste tutun de pe afara ca nu mai am strop :D

Edit : Vad ca lumea incearca sa ghiceasca job-ul... nup, nu ati nimerit inca... Nu le luati la rand si ca un hint : vorbeam de level 70+ acolo deci lasati curcanii la o parte ;)
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Am cautat pe toate cele 4 lumi nickul tau, prima pagina, nu, a 2-a pagina, nu, a 3-a pagina, iar nu. Sa inteleg ca strategiile tale au dat gres?

Eu de la bun inceput mi-am propus sa fac misiunile de cand am aflat de jocul asta (cred ca si asta e scopul jocului ..), nu mi-am dorit nici o clipa sa fiu printre primi jucatori si nici nu o sa-mi doresc.
Si strategile mele nu exista,daca faci misiuni nu o sa te bazezi niciodata pe un singur lucru, in fine ma mandresc ca sunt pe locul 112 lumea 2 desi am inceput jocul cu aproximativ 2 sapt. dupa inceperea lumii 2:)

Respectele mele pentru locurile care le ocupi pe lumile 2 and 3...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2097

Guest
tot capcanar si eu...pe L3.pe L1 am descoperit mai tarziu:(,insa fiind prima lume pe care am participat,zic ca merge.dar pot sa fac si acolo 2-3 joburi cu capcane:D.de pe locul ~25000-30000 la 500,e ceva:eek:
si sunt convins ca pune capcane e una dintre cele mai bune(daca nu cea mai bune)indemanare.bineinteles,asta nu inseamna ca trebuie sa bagi ca disperatul pana la lvl 70 =)).trebuie sale combini cu altele.si momentan mai pun doar pe 2 indemanari,care le voi folosi atat pt joburi,cat si pt duelurile din viitor.

hai,gata.v-am dat prea multe informatii.atat eu cat si ceilalti capcanari.mai documentati-va si voi.noroc ca mai vine cate un update ca sa modifice dificultatea de la jobur isi altele,ca toti noobi ar cunoaste jocul,si ar deveni monoton.

parca vad ca pe L5 se vor face toti capcanari:D
 

DeletedUser

Guest
comert si aspect, transporta munitia, comert cu indienii, mina de argint
 

DeletedUser

Guest
Aia poti sa fi sigur, insa sunt foarte multi jucatori care nu au citit niciodata doua fraze din acest forum.(Dupa inceperea lumi 3 au inceput sa apara fel de fel de playeri si din ce in ce mai putini cei de pe lumile anterioare )
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
He, he... da lasati-i sa-si puna capcane. O strategie bine definita nu tine cont doar de faptul ca bagi skill-uri aici si dincolo... conteaza si ordinea si item-urile de care trebuie sa faci rost rapid in momente precise ale jocului... sunt multe variabile... inclusiv timpul pe care il poti aloca jocului. Treaba cu capcanele e mai clara si mai liniara ca alte strategii (si foarte buna nimic de zis) plus ca ii si ajuta pe cei care nu pot intra intotdeauna pe joc atunci cand isi doresc. Exista si alte strategii cel putin la fel de "tari" ca si asta (care nu implica neaparat caracterul de aventurier) dar sunt ceva mai complicate si mai complexe (e mult de calculat) si trebuie sa te tii foarte strict de ele. In concluzie cea cu capcanele la inceput avantajeaza o parte din jucatori si un stil de joc anume si e flexibila.. asta imi place mie de exemplu. Va mai dau 2-3 strategii foarte puternice dar acolo daca ai gresit ceva sau n-ai avut timp cand a trebuit, risti foarte mult sa pierzi teren...
 

DeletedUser

Guest
Pe un singur lucru sa nu va bazati si mai precis pe calarie desi faceti multe job-uri cu nivel ridicat de exp. la inceput pe urma o sa va plictisiti de aceleasi meseri asta o spun din proprie experienta pe l3.
O sa ajungeti repede printre primi jucatori si pe urma o sa coborati usor usor si mai mult de "Evanghelizare" nu o sa puteti sa faceti cu aceasta indemare, bine mai este "Păzeşte căruţa de poştă" dar iti trebuie destule puncte si asa ca mai bine va puneti punctele pe alceva decat sa investiti in calarie.

Ps: Elmer Fudd/H-S acum m-am lamurit ca "Pune capcane " este cea mai buna indemanare
 

DeletedUser

Guest
da asa e pentru a iti pune punctele de indemanare trebuie sa te orientezi si dupa ce obiecte ai in inventar si dupa clasa de caracter
 

DeletedUser

Guest
pe vigoare ( si putere in general ) se pot pune puncte
faci munci cu salar mare ( argint, titei, defrisare - iti pica si produsele destul de bine), cumperi obiecte si bagi dueluri
nu uitati ca o data cu punctele plasate la Putere se rezolva 3 atributii pt dueluri - rezistenta, vigoare si puncte de viata
desi intr-adevar, dexteritatea iti ofera munci cu xp foarte ridicata si poti creste in lvl fara a incerca dueluri prea multe
cred ca depinde de fiecare cum a inceput acest joc
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Ps: Elmer Fudd/H-S acum m-am lamurit ca "Pune capcane " este cea mai buna indemanare

Ne bucuram :). Si nu din vanitate asa... totul e bazat pe calcule si totul se poate demonstra matematic (si eu am tot calculat si am incercat sa aduc aparenta intr-o ecuatie favorabila pentru ca imi convenea sa o fi folosit... n-am reusit). Aici am luat si am stabilit o strategie a la long pentru ca pe moment aparenta aia iti poate lua ochii... dar cum eu am de gand sa-mi duc caracterul pana in panzele albe am descoperit ca de la un nivel incolo nu va face decat sa-mi incurce socotelile si sa ma oblige sa lucrez in pierdere sau sa fac un efort financiar prea mare si prea rapid sa-mi mut acele skill-uri in alta parte.

Si ca un exemplu acum ce job-uri pot eu face fara sa am macar 1 punct in aspect (mai degraba trec ce nu pot face ca sunt mult mai putine...:P Eh, le voi trece doar pe cele importante pe care le fac, restul sunt de la sine inteles :

XP : (numai peste 50%)

Ursi grizzly
Lupi
Bizoni
Construieste un fort
Inrolare in armata

Noroc : (50% + )

Comert cu indienii
Vinde arme indienilor
Transporta munitia
Jefuieste locuitorii
Hot de morminte

Bani : (50% +)

Fura cai
Mina de argint
Sarlatan (asta e cel mai complet are si xp si noroc si bani peste 50%)

E suficient ? Lasand la o parte ca pot face si dueluri decente in timpul asta daca imi doresc...

Acum intrebare : ce se poate face cu aparenta inainte sa apuc eu sa fac toate astea fara ea... si eu fac toate astea de pe la nivelul 52-53 (cand mi s-au adaugat mai mult job-uri cu noroc mare.. pe cele cu xp le faceam de mult).

Va spun tot eu : Best XP Evangelizare ~ 60% deci sub mine.
Un alt job (caruia nu-i vad rostul - poate daca ai vandut catusele de fraier :D) Paznic de inchisoare
Noroc : Comert cu indienii.. da, mai rapid decat mine, dar pt ce ?
Bani : Aici cu amendamentul ca atributele trebuie sa mearga tot pe dexteritate (puncte pe aparenta) altfel le faceti dupa mine. Si aici avem : Sarlatan, Mercenar (pe care il faci hat tarziu) si combinat XP/bani tot mai tarziu Inrolare in armata.

Acum comparati cine iese in avantaj a la long.

Edit : o strategie putin diferita am folosit pe serverul englez (tot fara sa bag aparenta). Acolo la acelasi nivel ca aici mai pot face in plus fata de ce fac aici pe L2 : pt XP (vreo 60%) Protejeaza o caruta (nu stiu in romana cum suna exact, va dati voi seama) iar pentru noroc : Ambuscada si Vanatoare de comori... no comment.
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Imi face placere personal sa citesc ce ati scris aici pentru ca sincer, ma intereseaza dar hai sa redirectionam putin discutia si sa vedem care strategie de combinare a duelului cu XP ar fi mai buna. Eu am mers pe tenacitate/refex in mare parte si in curand am sa fac Stinge focul, combinat cu Culegator de agave ma pot mentine pe la locul 70 in top. As putea adopta o strategie mai buna avand in vedere ca am si ceva aprenta/tactica ( evanghelizarea o sa o fac cu iteme) ?
 

DeletedUser691

Guest
eu cred ca cea mai buna strategie este ca pana la level 35 sa pui toate indemanarile la pune capcane si la dexteritate.
de la level 35 in sus merita sa pui numai la impuscare si in felul acesta ajungi sa faci slujbe de xp si de noroc sau salar.
eu pe lumea 1 am inceput sa pun doar impuscare si de 2 luni tot schimb pe indemanari
acum face slujbele urmatoare: vanatoare de ursi si inrolare in armata pentru experienta, sarlatan si lucreaza ca mercenar pentru bani, iar pentru noroc fac jefuieste locuitorii.
 

DeletedUser

Guest
depinde ce vrei sa devii
-daca esti duelist[ai avantaj la transporta munitia si altele]
-daca esti soldat[comert cu indienii paznic la inchisoare si altele]
-daca esti muncitor[cele postate de tine]
-daca esti aventurier[iti pui indemanarile in functie de misiuni]

P.S.
-parere...
 

DeletedUser

Guest
din ce am citit eu aici, sfaturile date de "capcanari" sunt bune incepand cu lvl 25+ poate chiar mai mult... sau gresesc?
 

DeletedUser

Guest
Pe capcane te dezvolti foarte rapid, daca mai ai si oleaca de noroc. Eu la level 19 fac vanatoare de lupi, unde castig peste 110 pct experienta la 2 ore si pentru a trece un nivel imi trebue 420 pct. Din ce am observat eu, capcanele se merita combinate cu impuscare si conducere. Acuma depinde si ce vrei sa faci in joc, daca vrei locul 1 sau nu. Daca nu vrei locul 1 , dupa ce ajungi sa faci vanatoare de ursi grizli si pazeste fortul, ambele meserii cu peste 70% experienta, poti sa bagi punctele unde vrei tu, nu mai conteaza. Totul depinde unde doreste fiecare sa ajunga , si ce meserii sau iteme vor .
Pe international , pot sa fac joburile astea , si daca as dorii sa fac numai experienta , ar trebui sa bag in impuscare si capcane in continuare, dar nu ma intereseaza, momentan ma intereseaza sa jefuiesc morminte, asa ca o sa imi bag punctele urmatoare in indemanarile necesare pentru a face acest job + itemele care sunt cele mai bune :))
 

DeletedUser

Guest
daca vrei bani si obiecte faine pui la comert ca poti face comert cu indieni si la mina de argint iar daca vrei xp pui la pune capcane
 
Sus