Liceu---Intrebari pentru liceeni!

  • Autor subiect FILANTROPIUS
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Cum e la liceu?
Pff...poi in primele 2 saptamani e mai greu.Pana reusesti sa te obisnuiesti cu noii colegi/profesori.Dar dupa aceea incepe distractia.Cel putin la mine nu este zii in care sa nu radem pe saturate.Profesorii toti vor sa faca impresia de "severitate" dar cu timpul isi dau drumul si incep unele disctuii interminabile,care bineinteles sunt intretinute de elevi ca sa treaca ora.
Chiar daca sunt la un profil la care,cam trebuie sa inveti ,nu poti sa treci ca prin branza,totul e ok si nu e chiar atat de greu.

P.s:Mate-info intensiv info
 

DeletedUser

Guest
Cum e la liceu?
Pff...poi in primele 2 saptamani e mai greu.Pana reusesti sa te obisnuiesti cu noii colegi/profesori.Dar dupa aceea incepe distractia.Cel putin la mine nu este zii in care sa nu radem pe saturate.Profesorii toti vor sa faca impresia de "severitate" dar cu timpul isi dau drumul si incep unele disctuii interminabile,care bineinteles sunt intretinute de elevi ca sa treaca ora.
Chiar daca sunt la un profil la care,cam trebuie sa inveti ,nu poti sa treci ca prin branza,totul e ok si nu e chiar atat de greu.

P.s:Mate-info intensiv info
si eu sunt tot la mate-info dar intensiv engleza
 

DeletedUser

Guest
cum e la liceu?
e foarte misto...in primul rand mai multa libertate,dorinta de cunoastere, plus alti profesori si colegi noi si sa nu uitam fetele care sunt mai deschise la ``agatat`` cum vine vorba...deci in concluzie viata la liceu este foarte faina...eu cel putin as mai vrea sa fiu la liceu....pentru ca te distrezi...aici incepi sa te ``maturizezi`` cu adevarat....pentru unii se leaga idile de o viata pentru alti de cateva luni dar ce e cel mai palpitant este distractia pentru ca fiecare vrea cel putin sa fie mai diferit decat a fost in generala..parerea mea...acum va las pe voi sa descoperiti cum este la liceu..
bafta!!
 

DeletedUser5540

Guest
Cum e la liceu?
Pff...poi in primele 2 saptamani e mai greu.Pana reusesti sa te obisnuiesti cu noii colegi/profesori.Dar dupa aceea incepe distractia.Cel putin la mine nu este zii in care sa nu radem pe saturate.Profesorii toti vor sa faca impresia de "severitate" dar cu timpul isi dau drumul si incep unele disctuii interminabile,care bineinteles sunt intretinute de elevi ca sa treaca ora.
Chiar daca sunt la un profil la care,cam trebuie sa inveti ,nu poti sa treci ca prin branza,totul e ok si nu e chiar atat de greu.

P.s:Mate-info intensiv info

acelasi lucru voiam sa zic si eu... si sunt tot mate-info intensiv info
 

DeletedUser

Guest
am o intrebare : daca in viitor doresc sa devin farmacist la ce liceu ar trebuii sa merg ?
 

DeletedUser

Guest
am o intrebare : daca in viitor doresc sa devin farmacist la ce liceu ar trebuii sa merg ?

La orice ce liceu, dar trebuie sa urmezi profil real (mai clar Chimie/Biologie).Asta daca vrei sa nu dai foarte multi bani pe pregatire, ca ai putera sa faci si Mate/Info si sa te duci la farmacie, dar e mai rentabil pe profil de Chimie/Biologie(pregatirea e mult mai intensa+orele se desfasoara la un alt nivel).
 

DeletedUser

Guest
imi puteti da o lista cu liceele cu profil real ? din TM

Nu cred ca te ajuta o lista cu liceele...Cel mai bine e sa intrebi de niste prieteni de la liceu care e cel mai bun pe profilul Chimie/Biologie(si sigur e liceul la care se intra cu media cea mai mare)...

Ai sa primesti o brosura pe la sfarsitul clasei a 8-a cu liceele din oras, profilele si ultima medie cu care s-a intrat la profilul respectiv.
 

DeletedUser

Guest
Pot sa va dau si eu un sfat, daca nu va suparati, bine-nteles: Nu conteaza profilul liceului... Conteaza sa terminati liceul si sa va luati BAC-ul.. Atat..

Daca va pricepeti la o anumita materie si va va fi mai usor la un anumit profil (de ex. matematica) atunci incercati sa intrati la acel profil, altfel nu conteaza...
 

DeletedUser

Guest
Pot sa va dau si eu un sfat, daca nu va suparati, bine-nteles: Nu conteaza profilul liceului... Conteaza sa terminati liceul si sa va luati BAC-ul.. Atat..

Te contrazic, daca nu te superi... I-au un exemplu banal: Doresti sa dai la medicina;Sa zicem ca vrei sa intri la Iasi; daca te duci pe profil de Chimie/Biologie faci in a 11-a si a 12-a cate 3-4 ore de bilogie pe saptamana,cand la Mate/Info cate 2-1... + ca la medicina nu se intra cu media bacului( ,si se da admintere(si e foarte grea, trebuie sa fi studiat bine materia)
 

DeletedUser

Guest
Te contrazic, daca nu te superi... I-au un exemplu banal: Doresti sa dai la medicina;Sa zicem ca vrei sa intri la Iasi; daca te duci pe profil de Chimie/Biologie faci in a 11-a si a 12-a cate 3-4 ore de bilogie pe saptamana,cand la Mate/Info cate 2-1... + ca la medicina nu se intra cu media bacului( ,si se da admintere(si e foarte grea, trebuie sa fi studiat bine materia)

Daca vrei sa intri la medicina ai deja o inclinatie spre biologie... deci vei alege biologia.. si apropo.. la medicina pe langa admitere trebuie sa ai si ceva bani ;) Iar daca tu doar crezi ca vrei sa mergi la medicina sau esti impins de la spate (de parinti, etc) vei avea cel putin 2/4 ani de chin.. Ani care intr-un final valoreaza (in viata reala) exact la fel de mult cat valoreaza 4 ani frumosi, plini de distractii ai unui elev ce intradevar face ceva ce-i place.. ;)

Ma rog... Initial vroiam sa va scriu o intreaga poveste despre liceu (in special importanta lui, care se vede doar prin diploma de BAC) si experienta mea in legatura cu el.. apoi mi-am amintit cum eram eu in clasa a VIII-a si mi-am dat seama ca nu are nici un rost.. ;) Uite un sfat care poate e mai usor "de inghitit": Daca aveti prieteni ce au terminat recent liceul (preferabil au si un an, doi de facultate), sfatuiti-va cu ei ;)
 

DeletedUser

Guest
deci daca eu cum am zis ca vreau sa devin farmacist trebuie sa dau la medicina sau la ce ?
 

DeletedUser5099

Guest
da. Universitatea de Medicina si Farmacie, si din cate imi aduc eu aminte pentru asta iti trebuie chimie. daca ma insel iti cer scuze ca te-am indus in eroare
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Hmmm... la media 9.85 la ce liceu bun din Bucuresti pot intra si la ce profil?

Eu as vrea ceva legat de psihologie, sau chestii de genul.
 
Sus