Probleme de logica

DeletedUser

Guest
Care este drumul cel bun pe care mergi tu?
sau
Daca l-as intreba pe celalalt care e drumul vietii ce directie mi-ar indica?
cel mincinos imi indica drumul mortii.
cel care spune adevarul imi indica tot drumul mortii ca stie ce ar raspunde celalalt.
asa ca te duci pe drumul opus celui indicat, asa ca sa trecem la problema urmatoare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Daca l-as intreba pe celalalt care e drumul vietii ce directie mi-ar indica?
cel mincinos imi indica drumul mortii.
cel care spune adevarul imi indica tot drumul mortii ca stie ce ar raspunde celalalt.
asa ca te duci pe drumul opus celui indicat, asa ca sa trecem la problema urmatoare.
 

DeletedUser

Guest
Se da sirul:

O,T,T,F,F,S,S,E,N...

ce litera urmeaza?
hint: despre limba engleza
 

DeletedUser

Guest
Care este drumul cel bun pe care mergi tu?
sau
Daca l-as intreba pe celalalt care e drumul vietii ce directie mi-ar indica?
cel mincinos imi indica drumul mortii.
cel care spune adevarul imi indica tot drumul mortii ca stie ce ar raspunde celalalt.
asa ca te duci pe drumul opus celui indicat, asa ca sa trecem la problema urmatoare.

Asta da e corect!
Degeaba te-ai dat rotund pana acum cu texte de genu "sa trecem la urmatoarea" ca numai baliverne ai spus pana acum!
 

DeletedUser

Guest
spusesem mereu cat intelesesem eu din problema. nu m-am dat rostund. am spus doar ca negarea unei negatii e un adevar.
si cand am spus sa treceti la urmatoarea ziceam de problema care v-am dat-o eu cu sticlele de vin de care ati uitat.

Un rege primeste in dar 8 sticle pline cu vin dintr-un soi extrem de rar.
Bucuros hotaraste sa-l serveasca la aniversarea a 20 de ani de domnie dar cu 10 zile inainte de aniversare regele afla ca una dintre sticle este otravita. Otrava isi face efectul in 7 zile. Nefiind dispus sa renunte
la tot vinul regele incepe sa caute supusi dispusi sa-si riste viata pentru el. Din nefericire nu a gasit decat 3 supusi care au acceptat sa deguste vinul.
Cum procedeaza regele ca sa afle care-i sticla otravita?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
spusesem mereu cat intelesesem eu din problema. nu m-am dat rostund. am spus doar ca negarea unei negatii e un adevar.
si cand am spus sa treceti la urmatoarea ziceam de problema care v-am dat-o eu cu sticlele de vin de care ati uitat.

Un rege primeste in dar 8 sticle pline cu vin dintr-un soi extrem de rar.
Bucuros hotaraste sa-l serveasca la aniversarea a 20 de ani de domnie dar cu 10 zile inainte de aniversare regele afla ca una dintre sticle este otravita. Otrava isi face efectul in 7 zile. Nefiind dispus sa renunte
la tot vinul regele incepe sa caute supusi dispusi sa-si riste viata pentru el. Din nefericire nu a gasit decat 3 supusi care au acceptat sa deguste vinul.
Cum procedeaza regele ca sa afle care-i sticla otravita?

Daca cineva bea acum dintr-o sticla in ziua a 7-ea va muri daca va fi otravitoare daca bea maine va muri in ziua a 8-a si daca vea boimaine va muri in ziua a 9-a, deci poate sa guste in 3 zile consecutive fara sa inceapa petrecerea.
Ti-a raspuns beggar, si ti-am raspuns si eu pe priva dar nu mi-ai raspuns.
Daca vroiai sa sa aiba decat 2 zile de gustat din vin in 3 supusi atunci trebuia sa spui ca mai are 9 zile pana la aniversare nu 10.
 

DeletedUser

Guest
Un rege primeste in dar 8 sticle pline cu vin dintr-un soi extrem de rar.
Bucuros hotaraste sa-l serveasca la aniversarea a 20 de ani de domnie dar cu 10 zile inainte de aniversare regele afla ca una dintre sticle este otravita. Otrava isi face efectul in 7 zile. Nefiind dispus sa renunte
la tot vinul regele incepe sa caute supusi dispusi sa-si riste viata pentru el. Din nefericire nu a gasit decat 3 supusi care au acceptat sa deguste vinul.
Cum procedeaza regele ca sa afle care-i sticla otravita?

Am sters mesajul pt. a nu distruge farmecul problemei si am trimis mesaj pe privat.
De avia acum am vazut ca ati pus la cale ca raspunsurile sa se dea numai pe privat.
 

DeletedUser

Guest
Am sters mesajul pt. a nu distruge farmecul problemei si am trimis mesaj pe privat.
De avia acum am vazut ca ati pus la cale ca raspunsurile sa se dea numai pe privat.

Am propus chestia asta numai ca majoritatea nu se pot abtine sa nu se dea mari in fata celorlati prin rezolvarea unuei probleme, deci prin evidentiarea calitatilor lor intelectuale intelectuale! Sa-i aplaudam si sa-i idolatrizam!
 

DeletedUser

Guest
Am propus chestia asta numai ca majoritatea nu se pot abtine sa nu se dea mari in fata celorlati prin rezolvarea unuei probleme, deci prin evidentiarea calitatilor lor intelectuale intelectuale! Sa-i aplaudam si sa-i idolatrizam!

la aia cu canibalii chiar am vrut sa ma dau mare. cel putin daca am inceput cu stangul ca ati spus ca nu era buna prima varianta trebuia sa imi recapat reputatia. la restul am raspuns pe privat. Astept mesajele pe privat la cea cu sticlele de vin.

Hot-Sauce mi-a dat un raspuns dar nu a fost corect. Astept mesajele pe privat.
 

DeletedUser

Guest
spusesem mereu cat intelesesem eu din problema. nu m-am dat rostund. am spus doar ca negarea unei negatii e un adevar.
si cand am spus sa treceti la urmatoarea ziceam de problema care v-am dat-o eu cu sticlele de vin de care ati uitat.

Un rege primeste in dar 8 sticle pline cu vin dintr-un soi extrem de rar.
Bucuros hotaraste sa-l serveasca la aniversarea a 20 de ani de domnie dar cu 10 zile inainte de aniversare regele afla ca una dintre sticle este otravita. Otrava isi face efectul in 7 zile. Nefiind dispus sa renunte
la tot vinul regele incepe sa caute supusi dispusi sa-si riste viata pentru el. Din nefericire nu a gasit decat 3 supusi care au acceptat sa deguste vinul.
Cum procedeaza regele ca sa afle care-i sticla otravita?

"Nefiind dispus sa renunte la tot vinul" - asta inseamna ca e dispus sa renunte la o parte din el chiar daca nu e otravita?
 

DeletedUser

Guest
iata una de gramatica:Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui ?

astept solutii:)
 

DeletedUser

Guest
raspuns corect din partea lui Hot-Sauce la problema cu sticlele de vin.
 
Sus