Probleme de logica

DeletedUser

Guest
Poi da ma,cand ii intreb care e satul oamenilor ei vor arata satul canibalilor,pentru ca ei mint.

Deci din 2,daca 1 zboara,ce varianta imi ramane?
Corect,a 2`a...Deci o voi lua in directia opusa,fata de ce mi`au zis canibalii
 

DeletedUser

Guest

nu "e o varianta"....e CEA MAI BUNA varianta, e mai buna decat a mea.


Beggar iti schimb eu putin datele problemei:

Te intalnesti la acea intersectie cu doua persoane in loc de una, un canibal si un om. Bineinteles ca omul spune adevarul si canibalul minte, dar fizic seamana leit intre ei. EI NU APARTIN CELOR DOUA SATE(sunt aventurieri :) )!
Poti pune o intrebare doar unuia dintre ei(deci nu vei sti pe care il nimeresti).

Cum afli drumul cel bun?
 

DeletedUser

Guest
tatal nu poate ramane pe aceeasi parte cu vreuna din fete, farta a fi si mama, iar mama nu poate sta pe aceeasi parte cu vreunul din baieti fara a fi si tatal. hotul nu poate ramane pe o parte cu tatal, mama sau copiii, fara a fi si politistul acolo. copiii nu pot merge singuri cu pluta.
e un test de angajare folosit in japonia. un japonez mediu face acest test in aproximativ 15 minute.

distractie la asta, micilor asiatici

http://freeweb.siol.net/danej/riverIQGame.swf
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
nu "e o varianta"....e CEA MAI BUNA varianta, e mai buna decat a mea.


Beggar iti schimb eu putin datele problemei:

Te intalnesti la acea intersectie cu doua persoane in loc de una, un canibal si un om. Bineinteles ca omul spune adevarul si canibalul minte, dar fizic seamana leit intre ei. EI NU APARTIN CELOR DOUA SATE(sunt aventurieri :) )!
Poti pune o intrebare doar unuia dintre ei(deci nu vei sti pe care il nimeresti).

Cum afli drumul cel bun?

se presupune cei 2 stiu unde sunt cele 2 sate.
eu as intreba asa: Daca te-as intreba in ce directie e satul oamenilor ce mi-ai spune?
 

DeletedUser

Guest
tatal nu poate ramane pe aceeasi parte cu vreuna din fete, farta a fi si mama, iar mama nu poate sta pe aceeasi parte cu vreunul din baieti fara a fi si tatal. hotul nu poate ramane pe o parte cu tatal, mama sau copiii, fara a fi si politistul acolo. copiii nu pot merge singuri cu pluta.
e un test de angajare folosit in japonia. un japonez mediu face acest test in aproximativ 15 minute.

distractie la asta, micilor asiatici

http://freeweb.siol.net/danej/riverIQGame.swf

Regulile sunt urmatoarele:
-doar 2 persoane pot trece cu barca in acelasi timp
-mama, tata si politistul stiu sa conduca barca
-puscariasul nu poate ramana pe un mal cu alte persoane daca nu e si politistul
-tata nu poate ramane cu vreo fata daca nu este si mama prin preajma
-mama nu poate ramane cu vreun baiat daca nu e si tata prezent.

Si Rezolvarea:
primul drum(dus) : politist + puscarias
drumul 2(intors): politist
drum 3(dus): politist + baiat
drum 4(intors): politist + puscarias
drum5(dus): tata + baiat
drum6(intors): tata
drum 7(dus): tata + mama
drum 8(intors): mama
drum 9(dus): puscarias + politist
drum 10(intors): tata
drum 11(dus): tata + mama
drum 12(intors): mama
drum 13(dus): mama + fata
drum 14(intors): politist + puscarias
drum 15(dus): politist + fata
drum 16(intors): politist
drum 17(dus): politist + puscarias.
 

DeletedUser2097

Guest
Poi da ma,cand ii intreb care e satul oamenilor ei vor arata satul canibalilor,pentru ca ei mint.

Deci din 2,daca 1 zboara,ce varianta imi ramane?
Corect,a 2`a...Deci o voi lua in directia opusa,fata de ce mi`au zis canibalii

dar de unde stii daca e om sau canibaL?;)
 

DeletedUser

Guest
se presupune cei 2 stiu unde sunt cele 2 sate.
eu as intreba asa: Daca te-as intreba in ce directie e satul oamenilor ce mi-ai spune?

Daca il nimeresti pe om o sa-ti spuna exact directia corecta si daca il nimeresti pe canibal o sa-ti indice directia gresita, deci intrebarea e echivalenta cu "care e drumul bun?" si tu te-ai chinuit sa scri 2 randuri.

Banuiesc si eu ca nu trebuie sa mentionez ca e gresit raspunsul.
 

DeletedUser

Guest
Pff,dar astia aici zic,ca de unde stii care e omul si care canibalul...:confused:
 

DeletedUser

Guest
Daca il nimeresti pe om o sa-ti spuna exact directia corecta si daca il nimeresti pe canibal o sa-ti indice directia gresita, deci intrebarea e echivalenta cu "care e drumul bun?" si tu te-ai chinuit sa scri 2 randuri.

Banuiesc si eu ca nu trebuie sa mentionez ca e gresit raspunsul.

mai calculeazaputin. omul spune mereu adevarul deci la el nu e problema.

la intrebarea unde e satul oamenilor? canibalul indica directia gresita pt ca minte.
daca il intreb: Daca te-as intreba unde e satul oamenilor ce mi-ai spune? de fapt el minte la intrebarea anterioara(unde e satul oamenilor?). degi negare de 2 ori e adevar.

lamurit?
 

DeletedUser

Guest
le stiam pe toate. faceti-l pe cel cu regele si sticlele de vin pe care vi l-am dat.
 

DeletedUser

Guest
le stiam pe toate. faceti-l pe cel cu regele si sticlele de vin pe care vi l-am dat.

Ti-am dat raspunsul pe privat pt ca asa e normal sa nu le strici surpriza celorlalti, iar tu nu mi-ar raspuns.
Vezi ca ti-am schimbat eu putin datele problemei in privat, raspunde-mi tu acum!
 
Sus