Probleme de logica

DeletedUser

Guest
Cam confuza problema oricum,ca nu ai precizat ca toate persoanele sunt pe acelasi mal.

Ca daca 6 erau pe un mal si 6 pe celalalt,barca trebuia sa faca doar 2 drumuri(2dus+2 intors)
 

DeletedUser

Guest
Acuma am inteles:D

Va mai dau eu una:Cate drumuri trebuie sa faca o barca cu 4 locuri pentru ca sa transporte pe celalalt mal 12 persoane?

De data aceasta nu va mai dau variante de raspuns pentru ca este destul de usor.

Cred că ştiu!
7, deoarece trebuie să se urce şi "şoferul"! Deci:
3 oameni + "şoferul" se duc pe stînga, "şoferul" duce barca înapoi.2 drumuri avem, au rămas 9 oameni.
Încă odată 3 oameni + "şoferul" se duc pe stînga, "şoferul" duce barca înapoi.2 drumuri avem, au rămas 6 oameni.
Încă odată 3 oameni + "şoferul" se duc pe stînga, "şoferul" duce barca înapoi.2 drumuri avem, în total 6, au rămas 3 persoane.
Încă odată 3 oameni + "şoferul" se duc pe stînga, 1 drum avem, au rămas 0 persoane, barca rămîne.
Corect sper şi sper că aţi înţeles:)
 

DeletedUser

Guest
Acuma am inteles:D

Va mai dau eu una:Cate drumuri trebuie sa faca o barca cu 4 locuri pentru ca sa transporte pe celalalt mal 12 persoane?

De data aceasta nu va mai dau variante de raspuns pentru ca este destul de usor.

In problema zicea pe celalalt mal,deci era clar ca persoanele erau pe un singur mal:D
 

DeletedUser

Guest
Nu,nu era clar.

Daca 6 persoane erau pe malul stang,celalalt mal era malul drept.
Iar daca 6 persoane erau pe malul drept,celalalt mal era malul stang.

So...
Ai zis "celalalt",deci si interpretarea asta e buna...^^
 

DeletedUser

Guest
Va mai dau una:M-am trezit noaptea si m-am uitat la ceas.Arata ora 2.Apoi mi-am dat seama ca ceasul era oprit.L-am intors si am adormit din nou.Cand m-am trezit,la radio s-a anuntat ora 7,in timp ce ceasul meu indica ora 5:30.La ce ora m-am trezit noaptea?

Cand spune in problema ca am intors ceasul inseamna ca am intors cheita de la ceas ca sa mearga din nou ceasul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Va mai dau una:M-am trezit noaptea si m-am uitat la ceas.Arata ora 2.Apoi mi-am dat seama ca ceasul era oprit.L-am intors si am adormit din nou.Cand m-am trezit,la radio s-a anuntat ora 7,in timp ce ceasul meu indica ora 5:30.La ce ora m-am trezit noaptea?

Cand spune in problema ca am intors ceasul inseamna ca am intors cheita de la ceas ca sa mearga din nou ceasul.

3 jumate:)
 

DeletedUser

Guest
Da,e corect.Problema rezolvata:DOra a fost 3:30,beggar si soco13 au dat raspunsul si ti-am vazut primul raspuns Drogzzor si a fost 00:30:P
 

DeletedUser

Guest
Avem o familie formata din 5 persoane care trebuie sa treaca un pod pe timp de noapte. Cele 5 persoane fac urmatorii timpi pentru a trece podul: o secunda, 3 secunde, 6 secunde, 8 secunde si 12 secunde. Pe pod pot trece maxim 2 persoane si traverseaza cu viteza celei mai lente dintre ele. Fiind noapte au nevoie si de o lampa pentru a traversa podul. in lampa mai este gaz pentru a lumina exact 30 de secunde. Cum trec cele 5 persoane in partea cealalta a podului?
 

DeletedUser

Guest
Un rege primeste in dar 8 sticle pline cu vin dintr-un soi extrem de rar.
Bucuros hotaraste sa-l serveasca la aniversarea a 20 de ani de domnie dar cu 10 zile inainte de aniversare regele afla ca una dintre sticle este otravita. Otrava isi face efectul in 7 zile. Nefiind dispus sa renunte
la tot vinul regele incepe sa caute supusi dispusi sa-si riste viata pentru el. Din nefericire nu a gasit decat 3 supusi care au acceptat sa deguste vinul.
Cum procedeaza regele ca sa afle care-i sticla otravita?
 

DeletedUser

Guest
Sa presupunem ca esti pilotul unui avion...
In avion se afla 100 pasageri.
La prima oprire la Paris,coboara 22 si urca 17;
La a doua oprire,la Roma,coboara 35 si urca 29;
La a treia oprire,la Amsterdam,urca 2 si coboara 45.

Intrebarea este:Cati ani are pilotul,si cat poarta la papuc?
 

DeletedUser

Guest
Bravo :)),e banala,daca te prinzi...
Bine,era mult mai sofisiticata si mai lunga,sa ta faca sa iti iei gandul de la lucrul cel mai esential,dar mi`a fost lene sa scriu tot :P
 

DeletedUser2097

Guest
Sa presupunem ca esti pilotul unui avion...
In avion se afla 100 pasageri.
La prima oprire la Paris,coboara 22 si urca 17;
La a doua oprire,la Roma,coboara 35 si urca 29;
La a treia oprire,la Amsterdam,urca 2 si coboara 45.

Intrebarea este:Cati ani are pilotul,si cat poarta la papuc?

la inceput nu m-am prins :D=))
 

DeletedUser

Guest
Te afli la intersectia a doua drumuri. Un drum te duce in satul de canibali iar celalalt in satul oamenilor. Nu sunt indicatoare.
Te intalnesti cu o persoana despre care nu stii daca e om sau canibal.
Tinand cont ca oamenii spun totdeauna adevarul iar canibalii mint intotdeauna cum faci sa ajungi in satul de oameni?

il rogi sa-mi arate drumul spre satul lui..
 
Sus