Probleme de logica

DeletedUser

Guest
mai calculeazaputin. omul spune mereu adevarul deci la el nu e problema.

la intrebarea unde e satul oamenilor? canibalul indica directia gresita pt ca minte.
daca il intreb: Daca te-as intreba unde e satul oamenilor ce mi-ai spune? de fapt el minte la intrebarea anterioara(unde e satul oamenilor?). degi negare de 2 ori e adevar.

lamurit?

Daca te-as intreba unde este satul oamenilor ce mi-ai spune? este acelas lucru cu Unde este satul oamenilor? :)

daca il vei nimeri pe cel acre spune adevarul iti va raspunde corect si daca il vei nimeri pe cel care minte iti va raspunde gresit, iar tu nu sti pe care l-ai nimerit nici dupa ce ti-a raspuns (eventual dupa ce ajungi in sat dar asta nu te ajuta).
 

DeletedUser

Guest
Nu ati spus si ce varianta alegeti in urma raspunsului!
Pentru cei care nu au inteles:
Daca eu il chestionez astfel pe om: Daca te-as intreba unde e satul oamnilor el mi-ar zice ce ar fi raspuns drumul X si anume varinta corecta!
daca ii pun aceiasi intrebare canibalului el ma va minti:
Stim acum ca X e spre oameni (ca asa am facut conventia). Daca l-as intreba direct pe canibal: Unde e orasul el mi-ar fi zis dumul Y ca minte! DAR daca ii spun asa: Ce mi-ai raspunde daca te-as intreba pe ce drum sa merg spre orasul oamenilor, el m-ar minit si nu mi-ar zica ca raspunsul lui ar fi Drumul Y! ma minte si-mi ice ca raspunsul lui ar fi fost drumul X! deci la intrebarea asta si omul si canibalul raspund la fel si aceea e si varianta corecta!
 

DeletedUser

Guest
Nu ati spus si ce varianta alegeti in urma raspunsului!
Pentru cei care nu au inteles:
Daca eu il chestionez astfel pe om: Daca te-as intreba unde e satul oamnilor el mi-ar zice ce ar fi raspuns drumul X si anume varinta corecta!
daca ii pun aceiasi intrebare canibalului el ma va minti:
Stim acum ca X e spre oameni (ca asa am facut conventia). Daca l-as intreba direct pe canibal: Unde e orasul el mi-ar fi zis dumul Y ca minte! DAR daca ii spun asa: Ce mi-ai raspunde daca te-as intreba pe ce drum sa merg spre orasul oamenilor, el m-ar minit si nu mi-ar zica ca raspunsul lui ar fi Drumul Y! ma minte si-mi ice ca raspunsul lui ar fi fost drumul X! deci la intrebarea asta si omul si canibalul raspund la fel si aceea e si varianta corecta!


"Ce mi-ai raspunde daca te-as intreba pe ce drum sa merg spre orasul oamenilor?"
Mie mi se pare ca intrebarea asta e echivalenta cu urmatoarea (mult mai simpla):
Care e drumul spre orasul oamenilor?
Corecteaza-ma daca e o diferenta!
Cu aceasta intrebare unul te va intruma pe un drum iar unul pe celalalt drum, iar cum tu nu stii pe care l-ai nimerit sansele ca sa fie cel bun sunt de 50% asa cum sunt si daca nu intrebi nimic.

Va mai ganditi!
 

DeletedUser

Guest
Daca te-as intreba unde este satul oamenilor ce mi-ai spune? este acelas lucru cu Unde este satul oamenilor? :)

daca il vei nimeri pe cel acre spune adevarul iti va raspunde corect si daca il vei nimeri pe cel care minte iti va raspunde gresit, iar tu nu sti pe care l-ai nimerit nici dupa ce ti-a raspuns (eventual dupa ce ajungi in sat dar asta nu te ajuta).


ca sa lamuriti problema ar trebui sa discutati cu un profesor de limba romana.
ce e asa de greu de priceput?
il intreb unde e satul oamenilor si automat ma minte.
"Daca" asta de fapt neaga prima propozitie.
Daca te-as intreba unde e satul oamenilor ce mi-ai raspunde? in propozitia asta minte de 2 ori deci va spune adevarul.

Sa o luam si ca la gradinita:
Daca te-as intreba unde e satul oamenilor ce mi-ai spune?
-intrebarea 1: Daca te-as intreba ce mi-ai spune?
-intrebarea 2: unde e satul oamenilor?

daca nu v-am convins nici acum ramane varianta sa cautati un profesor de limba romana sa va lamureasca el.
 

DeletedUser

Guest
ca sa lamuriti problema ar trebui sa discutati cu un profesor de limba romana.
ce e asa de greu de priceput?
il intreb unde e satul oamenilor si automat ma minte.
"Daca" asta de fapt neaga prima propozitie.
Daca te-as intreba unde e satul oamenilor ce mi-ai raspunde? in propozitia asta minte de 2 ori deci va spune adevarul.

Sa o luam si ca la gradinita:
Daca te-as intreba unde e satul oamenilor ce mi-ai spune?
-intrebarea 1: Daca te-as intreba ce mi-ai spune?
-intrebarea 2: unde e satul oamenilor?

daca nu v-am convins nici acum ramane varianta sa cautati un profesor de limba romana sa va lamureasca el.

Nu te-ai lamurit tu ca trebuie sa pui o intrebare nu doua!
Daca folosesti o intrebare dubla, tripla etc, el nu iti intoarce de "n" ori raspunsul, te minte doar odata!
 

DeletedUser

Guest
....cred ca il chinuiti prea tare pe bietul canibal. dar iti da raspunsul corect, daca nu se incurca in minciuni...:))))

dar daca il intreb: Arata-mi, te rog, drumul spre satul celor asemenea tie.. care ar fi raspunsul lui?
daca nu e canibal, ajung in satul celor ce nu sunt canibali;
daca e canibal, ajung in satul celor ce nu sunt asemenea canibalului? ..sau canibalul e consecvent pana la capat si se minte pe sine si atunci cand se intreaba daca e asemenea oamenilor sau e asemenea canibalilor [pentru ca trebuie sa se intrebe ca sa se identifice]? in cazul asta el considera ca il intreb de drumul spre satul oamenilor si ma va indruma spre satul canibalilor ..sau nu? :))))) sper ca v-am incurcat suficient. si atunci, ca o ultima consecinta, daca ajung in satul canibalilor si astia sunt cu totii cuprinsi de aceeasi auto-negare existentiala ..atunci inseamna ca nu se vor mai considera canibali si nu ma vor manca?...pentru ca daca m-ar manca ar trebui sa fie sinceri in sinea lor...
nimeni nu poate minti la nesfarsit:))...asa isi prinde si ala cu codita urechiusele
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Vad ca n-am cu cine desi am dreptate. asa credeti voi ca imi neaga deca odata.
Oricum daca asa nu va convine intreb asa:
In ce directie se afla satul tau?
in ambele cazuri directia va fi cea a satului oamenilor ca sa terminam balciul.
 

DeletedUser

Guest
....cred ca il chinuiti prea tare pe bietul canibal. dar iti da raspunsul corect, daca nu se incurca in minciuni...:))))

dar daca il intreb: Arata-mi, te rog, drumul spre satul celor asemenea tie.. care ar fi raspunsul lui?
daca nu e canibal, ajung in satul celor ce nu sunt canibali;
daca e canibal, ajung in satul celor ce nu sunt asemenea canibalului? ..sau canibalul e consecvent pana la capat si se minte pe sine si atunci cand se intreaba daca e asemenea oamenilor sau e asemenea canibalilor [pentru ca trebuie sa se intrebe ca sa se identifice]? in cazul asta el considera ca il intreb de drumul spre satul oamenilor si ma va indruma spre satul canibalilor ..sau nu? :))))) sper ca v-am incurcat suficient. si atunci, ca o ultima consecinta, daca ajung in satul canibalilor si astia sunt cu totii cuprinsi de aceeasi auto-negare existentiala ..atunci inseamna ca nu se vor mai considera canibali si nu ma vor manca?...pentru ca daca m-ar manca ar trebui sa fie sinceri in sinea lor...
nimeni nu poate minti la nesfarsit:))...asa isi prinde si ala cu codita urechiusele

ideea e ca astia mint intotdeauna, spun intotdeauna neadevarul, in afirmatii si nu in sinea lor.
 

DeletedUser

Guest
atunci, la intrebarea Daca te-as intreba unde e satul oamenilor ce mi-ai spune? ..cum vrei sa raspunda saracul, fara sa se intreba in sinea lui, daca el nu poate face decat o singura afirmatie?.. cred ca se blocheaza.

trebuie sa testam intrebarea asta ..daca e vreun canibal mincinos pe the west, sa vorbeasca acum!!:)))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Te afli la intersectia a doua drumuri. Un drum te duce in satul de canibali iar celalalt in satul oamenilor. Nu sunt indicatoare.
Te intalnesti cu o persoana despre care nu stii daca e om sau canibal.
Tinand cont ca oamenii spun totdeauna adevarul iar canibalii mint intotdeauna cum faci sa ajungi in satul de oameni?

Îl întrebi unde locuieşte. Dacă răspunde că în cealaltă parte, înseamnă că e canibal. Dacă răspunde aici, înseamncă că e om.
 

DeletedUser

Guest
Îl întrebi unde locuieşte. Dacă răspunde că în cealaltă parte, înseamnă că e canibal. Dacă răspunde aici, înseamncă că e om.

nu ai rezolvat nimic. u nu stii care e canibal si care e om si nici unde sunt satele fiecaruia. cand il intrebi iti va arata o directie. stanga sau dreapta. cum iti dai u seama de aici ca e canibal sau om?
Si culmea culmilor la intrebarea ta (Îl întrebi unde locuieşte) iti indica ambii aceeasi directie.

Beggar la ce ai zis u mai sus la intrebarea mea nu trebuie sa gandeasca in sinea lui el raspunde mincinos la fiecare intrebare. Sau sa o luam altfel el minte si nu se impotriveste la ce vrea sa faca, adica sa nege faptele. Daca ii e foame nu se gandeste ca nu trebuie sa manance sau sa-si nege existenta. se duce si mananca.

Cea mai simpla intrebare pentru a rezolva problema dupa cum am mai spus este:
Unde este orasul tau?


mai puneti si alte astea ca la asta stim raspunsul si fabulam degeaba pe aici.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ok))

Un rege primeste in dar 8 sticle pline cu vin dintr-un soi extrem de rar.
Bucuros hotaraste sa-l serveasca la aniversarea a 20 de ani de domnie dar cu 10 zile inainte de aniversare regele afla ca una dintre sticle este otravita. Otrava isi face efectul in 7 zile. Nefiind dispus sa renunte
la tot vinul regele incepe sa caute supusi dispusi sa-si riste viata pentru el. Din nefericire nu a gasit decat 3 supusi care au acceptat sa deguste vinul.
Cum procedeaza regele ca sa afle care-i sticla otravita?
dar regele asta ..nu se poate multumi cu 3 sticle ..sau 7 daca are "noroc"? de ce nu foloseste caini?..

in prima zi, cei 3 gusta din 3 sticle. efectul se produce dupa 7 zile, deci cu 3 zile inainte de aniversare, fie gasesc sticla si vor avea 7 de baut, fie au lamurit 3 sticle.
in a doua zi, cei 3 gusta din urmatoarele 3 sticle. cu 2 zile inainte de aniversare, fie gasesc sticla si vor avea 7 de baut, fie au mai lamurit 3 si vor avea 6 de baut.
in a treia zi, au mai ramas 2 sticle netestate. unul dintre cobai gusta dintr-o sticla. cu o zi inainte de petrecere vor fi lamurit 7 sticle si vor fi gasit vinul otravit
 

DeletedUser

Guest
haideti, dat altele! eu am facut-o pe asta la ora de informatica:

intr-un vas mare (A) sunt 12l de suc. avem doua vase mici: unul de 5l (b) si unul de 8l (c). vasele sunt negradate.

cum facem in asa fel incat sa avem aceasi cantitate de suc in 2 vase?

eu stiu.:D
 

DeletedUser

Guest
Eu stiu cum.Din vasul A turnam 5l in vasul b.Cei 5l din vasul b ii turnam in vasul c.Apoi din vasul A turnam 5l in vasul b si la final raman:2l in vasul A,5l in vasul b si 5l in vasul c.
 

DeletedUser

Guest
ok))


dar regele asta ..nu se poate multumi cu 3 sticle ..sau 7 daca are "noroc"? de ce nu foloseste caini?..

in prima zi, cei 3 gusta din 3 sticle. efectul se produce dupa 7 zile, deci cu 3 zile inainte de aniversare, fie gasesc sticla si vor avea 7 de baut, fie au lamurit 3 sticle.
in a doua zi, cei 3 gusta din urmatoarele 3 sticle. cu 2 zile inainte de aniversare, fie gasesc sticla si vor avea 7 de baut, fie au mai lamurit 3 si vor avea 6 de baut.
in a treia zi, au mai ramas 2 sticle netestate. unul dintre cobai gusta dintr-o sticla. cu o zi inainte de petrecere vor fi lamurit 7 sticle si vor fi gasit vinul otravit

ai decat 2 zile de degustari ca in 3 zile o face oricine.
ai ziua 1 si ziua 2 si rezultatele in ziua 8 si ziua 9. in ziua 10 are nevoie de vin. sunt mai multe variante.
 

DeletedUser

Guest
Simple:
Umpli un vas cu suc. Îl umpli pe celălalt. Dacă mai rămîne sucîn primul vas, atunci el are 8l, celălalt 5. Dacă nu îl umpli pe celălalt, atunci înseamnă că în acest vas sunt 5l şi celălalt 8l.
Acum, torni sucul înapoi, ştiind care sunt vasele cu 5l şi 8l.
Îl umpli pe cel cu 5l, apoi din vasul cu 5l torni în celălalt. Acum, vasul de 8l are 5l. Mai rămîne să îl umplem pe acela de 5l cu 5l. Avem 5l în fiecare vas.
Sper că m-am făcut înţeles.

Exact acelasi lucru am spus Atticus doar ca mai pe scurt.In vasele b si c raman 5l si in vasul A 2l.
 

DeletedUser

Guest
Vad ca n-am cu cine desi am dreptate. asa credeti voi ca imi neaga deca odata.
Oricum daca asa nu va convine intreb asa:
In ce directie se afla satul tau?
in ambele cazuri directia va fi cea a satului oamenilor ca sa terminam balciul.

Tu ai o mare probleme legata de faptul ca cineva nu iti recunoaste meritele.
OK. E foarte bine cum ai rezolvat problema si poti sa consideri ca ai reusit!

Acum pentru cine este dispus sa se gadeasca mai departe (in regulamentul intern) consideram urmatoarele:
cel care minte nu neaga de "n" ori in functie de cum ii pui tu intrebarea folosid tricuri de limba romana, consideram ca el nu are scoala si nu percepe artificiile tale.
 

DeletedUser

Guest
Tu ai o mare probleme legata de faptul ca cineva nu iti recunoaste meritele.
OK. E foarte bine cum ai rezolvat problema si poti sa consideri ca ai reusit!

Acum pentru cine este dispus sa se gadeasca mai departe (in regulamentul intern) consideram urmatoarele:
cel care minte nu neaga de "n" ori in functie de cum ii pui tu intrebarea folosid tricuri de limba romana, consideram ca el nu are scoala si nu percepe artificiile tale.

mai am putin si ma dau cu capul de masa. am trecut de faza cu mai multe intrebari si canibali savanti.

Asa ca intrebam: unde se afla satul tau? o intrebare simpla.
omul iti indica stul sau spunanad adevarul.
canibalul minte si nu-ti va spune directia satului sau ci pe cea unde se afla satul oamenilor.
discutie incheiata sa speram.

trecezi la aia cu regele dupa ce o facteti va dau una pe care nu am reusit nici eu sa o fac de ieri si pana acum.
 

DeletedUser

Guest
....cred ca il chinuiti prea tare pe bietul canibal. dar iti da raspunsul corect, daca nu se incurca in minciuni...:))))

dar daca il intreb: Arata-mi, te rog, drumul spre satul celor asemenea tie.. care ar fi raspunsul lui?
daca nu e canibal, ajung in satul celor ce nu sunt canibali;
daca e canibal, ajung in satul celor ce nu sunt asemenea canibalului? ..sau canibalul e consecvent pana la capat si se minte pe sine si atunci cand se intreaba daca e asemenea oamenilor sau e asemenea canibalilor [pentru ca trebuie sa se intrebe ca sa se identifice]? in cazul asta el considera ca il intreb de drumul spre satul oamenilor si ma va indruma spre satul canibalilor ..sau nu? :))))) sper ca v-am incurcat suficient. si atunci, ca o ultima consecinta, daca ajung in satul canibalilor si astia sunt cu totii cuprinsi de aceeasi auto-negare existentiala ..atunci inseamna ca nu se vor mai considera canibali si nu ma vor manca?...pentru ca daca m-ar manca ar trebui sa fie sinceri in sinea lor...
nimeni nu poate minti la nesfarsit:))...asa isi prinde si ala cu codita urechiusele

Am reconstituit problema in asa fel incat sa nu mearga raspunsul pe care l-ai dat tu prima oara dar se pare ca nu am fost suficient de bun "refacator".
E practic acelas raspuns cu primul deci voi construi problema de ca capat:

Tu megi pe un drum care la un momentdat se bifurca. La acea intersesctie se afla doua persoane . Acesti 2 indivizi iti cunosc situatia, se cunosc intre ei, ne cunosc pe noi care scriem pe forum, cunosc toti presedintii din lume, toate retetele culinare si absolut tot ce se poate cunoaste pe lumea asta.
Acesti 2 indivizi arata identic. Tu poti pune o intrebare doar unuia dintre ei.unul iti va raspunde cu o minciuna unul iti va raspunde cu un adevar.
Mentionez ACCENTUAT ca in cazul in care folosesti 100 de artificii de limba romana el nu iti va intoarce negatia de 100 de ori, el te va minti o singura data!(deci nu e o problema de limba romana!)
Unul din drumuri se numeste drumul bun(cel pe care trebuie sa o iei) si celalalt se numeste drumul rau (uitati de canibalii si oamenii din problema trecuta!).


Care este intrebarea?
 

DeletedUser

Guest
Am reconstituit problema in asa fel incat sa nu mearga raspunsul pe care l-ai dat tu prima oara dar se pare ca nu am fost suficient de bun "refacator".
E practic acelas raspuns cu primul deci voi construi problema de ca capat:

Tu megi pe un drum care la un momentdat se bifurca. La acea intersesctie se afla doua persoane . Acesti 2 indivizi iti cunosc situatia, se cunosc intre ei, ne cunosc pe noi care scriem pe forum, cunosc toti presedintii din lume, toate retetele culinare si absolut tot ce se poate cunoaste pe lumea asta.
Acesti 2 indivizi arata identic. Tu poti pune o intrebare doar unuia dintre ei.unul iti va raspunde cu o minciuna unul iti va raspunde cu un adevar.
Mentionez ACCENTUAT ca in cazul in care folosesti 100 de artificii de limba romana el nu iti va intoarce negatia de 100 de ori, el te va minti o singura data!(deci nu e o problema de limba romana!)
Unul din drumuri se numeste drumul bun(cel pe care trebuie sa o iei) si celalalt se numeste drumul rau (uitati de canibalii si oamenii din problema trecuta!).


Care este intrebarea?

Care este drumul bun?
 
Sus