Religie, paranormal, societati secrete, ufologie, teoria conspiratiei, etc

DeletedUser

Guest
deci sa vedem sfarsitul ambelor variante :

varianta stiintifica: o sa ni se evapore toata apa (=moarte), o sa ramanem fara luna (care stabilizeaza vremea de pe terra, fara ea o sa fie o vreme apocaliptica), o sa ne ciocnim de soare cand va deveni o supernova, si chiar daca supravietuim la toate astea toate stelele o sa se consume pana la urma si nu vom mai avea nici o resursa.


varianta religioasa: cand o sa murim o sa mergem in rai daca am fost ''buni'' unde nu o sa avem nici o grija sau in iad daca am fost ''rai''


eu unul mai bine raiul
 

DeletedUser9859

Guest
deci sa vedem sfarsitul ambelor variante :

varianta stiintifica: o sa ni se evapore toata apa (=moarte), o sa ramanem fara luna (care stabilizeaza vremea de pe terra, fara ea o sa fie o vreme apocaliptica), o sa ne ciocnim de soare cand va deveni o supernova, si chiar daca supravietuim la toate astea toate stelele o sa se consume pana la urma si nu vom mai avea nici o resursa.


varianta religioasa: cand o sa murim o sa mergem in rai daca am fost ''buni'' unde nu o sa avem nici o grija sau in iad daca am fost ''rai''


eu unul mai bine raiul


Nu ai facut decat sa alegi varianta care ti-ar convenii tie si sa te minti singur ca nu se va intampla niciodata vreo prostie cu asteroizii ca oamenii de stinta nu stiu ce vorbesc.Daca ti se pare normal sa negi teorii formulate de oameni de stiinta dupa ani de cercetari doar pentru ca nu-ti convin tie si sa crezi in minciuni doar pentru ca te minte ca o sa iti fie bine...

Si nu o sa ne ciocnim de soare, soarele o sa explodeze.Sunt lucruri inevitabile si chiar si in Biblie scrie de "Apocalizma".
 

DeletedUser

Guest
Nu ai facut decat sa alegi varianta care ti-ar convenii tie si sa te minti singur ca nu se va intampla niciodata vreo prostie cu asteroizii ca oamenii de stinta nu stiu ce vorbesc.Daca ti se pare normal sa negi teorii formulate de oameni de stiinta dupa ani de cercetari doar pentru ca nu-ti convin tie si sa crezi in minciuni doar pentru ca te minte ca o sa iti fie bine...

Si nu o sa ne ciocnim de soare, soarele o sa explodeze.Sunt lucruri inevitabile si chiar si in Biblie scrie de "Apocalizma".

Daca ti se pare normal sa negi ceva in care oamenii cred de doua mii de ani doar pentru ca nu iti convine tie si sa crezi in minciuni doar pentru ca te minte ca alte lucruri nu sunt adevarate....
 

DeletedUser9859

Guest
Daca ti se pare normal sa negi ceva in care oamenii cred de doua mii de ani doar pentru ca nu iti convine tie si sa crezi in minciuni doar pentru ca te minte ca alte lucruri nu sunt adevarate....

Doar pentru ca oamenii cred in asta nu inseamna ca e neaparat corect.Mii de oameni au crezut in comunism dar nu e neaparat corect.Milioane de oameni au o gramada de alte religii unele mult mai vechi decat crestinismul si totusi religia lor nu e corecta...
 

DeletedUser

Guest
Sa fiu sincer, pe multi care va aud ca alegeti "raiul" eu va vad ca pe niste ipocriti. Nu o zic cu rautate, dar multi va dati buni crestini, pe cand voi incalcati cel putin jumatate din cele 10 porunci, sau comiteti cel putin un pacat capital. Multi cand faceti un bine va asteptati la o rasplata divina, cand tineti post, o faceti doar pentru ca asa e la moda, dar nu prea reusiti sa va abtineti de la vorbe urate, faceti sex protejat inainte de casatorie (ati vazut ca e de naspa sa folosesti prezervativul), altii dati bani la niste sarlatani pentru niste incantatii fara efect in speranta ca vor pica altii din cer si nu va trebui sa munciti, invatati ca trebuie sa fiti buni cu toata lumea, mai putin cu cei diferiti voua.

Dar totusi, e dreptul vostru sa credeti, la fel cum e si dreptul meu sa nu cred, dar va rog un singur lucru, uitati-va bine la preotii vostrii! Ei nu sunt reprezentantii unei forte divine, ei sunt sunt doar niste escroci al caror scop in viata este acela de a manca banii naivilor. In timp ce altii le dau si ultimul ban in speranta unui trai mai bun, ei duc un trai foarte bun. Ei au vile, masini scumpe si afaceri cladide pe banii altora. Ei ii condamna pe homosexuali, dar multi preoti si calugari sunt gay. Unii, mult mai grav, sunt pedofili,iar altii abuzeaza de "pacatoasele" naive.

Daca tot va doriti sa ajungeti intr-un loc unde se presupune ca ajung doar cei buni, atunci sa fiti buni, ca altfel toata credinta voastra este o ipocrizie crasa.

Edit:

Sa nu uitam ca din cauza ideii ca doar crestinii au credinta adevarata au existat cruciadele in care au murit multi oameni nevinovati, la fel cum a existat si inchizitia spaniola, care a ucis prin tortura multi oameni nevinovati doar pentru ca ii considerau vrajitori, sau acoliti ai unei entitati malefice. Si sa nu uitam ca tot crestinii au condamnat oameni ce au avut tupeul sa creada ca Pamantul este rotund.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu cred in Dumnezeu, dar nu stiu de ce, cred si in faza cu evolutia. Adica cred ca Dumnezeu a creat fiiintele din care au evoluat oamenii
 

DeletedUser9859

Guest
Eu cred in Dumnezeu, dar nu stiu de ce, cred si in faza cu evolutia. Adica cred ca Dumnezeu a creat fiiintele din care au evoluat oamenii

Multi cred in Dumnezeu si in reincarnare in acelasi timp etc. iar toti(nu cred ca exista exceptii sau poate sunt dar foarte putine)cred tot ce spun oamenii de stiinta apropo de soare, stele, planete, galaxii, etc.Nu am intalnit pe nimeni, nici macar preot care sa nu creada aceste lucruri si totusi se spune ca dumnezeu a creat doar pamantul nostru cu animale etc.
 

DeletedUser

Guest
Daca ti se pare normal sa negi ceva in care oamenii cred de doua mii de ani doar pentru ca nu iti convine tie si sa crezi in minciuni doar pentru ca te minte ca alte lucruri nu sunt adevarate....
si oamenii care se rugau la statui si la stele timp de cateva sute de ani?



Multi cred in Dumnezeu si in reincarnare in acelasi timp etc. iar toti(nu cred ca exista exceptii sau poate sunt dar foarte putine)cred tot ce spun oamenii de stiinta apropo de soare, stele, planete, galaxii, etc.Nu am intalnit pe nimeni, nici macar preot care sa nu creada aceste lucruri si totusi se spune ca dumnezeu a creat doar pamantul nostru cu animale etc.
Da.Cam la fel si eu.De fapt nu prea cred in Dumnezeu dar nici nu vreau sa neg existenta lui pentru simplul fapt ca nu am de unde sti daca exista sau nu.Si nimeni altcineva.Faza cu biserica, cea mai mai dar cea mai mare forma de manipulare.nu toti preotii sunt hoti dar majoritatea sunt foarte bogati.iar saracii ii imboatesc.

Biblia (boassa la preoti) zicea ca nu este neaparat un pacat daca saracul fura de la bogat.Este pacat cand fura un bogat de la sarac.
 

DeletedUser21978

Guest
Daca ti se pare normal sa negi ceva in care oamenii cred de doua mii de ani doar pentru ca nu iti convine tie si sa crezi in minciuni doar pentru ca te minte ca alte lucruri nu sunt adevarate....

Oamenii in evul mediu creeau zei pentru orice nu puteau explica,pentru apa,zeita apei,pentru razboi,zeita razboiului,pentru vin si asmd
Una este sa spui ca Dumnezeu nu exista si sa ai multe argumente despre asta si una e sa spui ca el exista pentru ca...asa spune lumea
Si faza cu rai sau iad,deacord cu Atlusny,marea majoritate dintre voi (sau nimeni) nu cred ca tine post,se roaga,se duc la biserica din nevoia de a face asta ci pentru ca "lumea" spune ca asa trebuie si o sa ai noroc in viata,daca asa "trebuie" de ce te astepti si sa primesti ceva?
 

DeletedUser

Guest
Biblia (boassa la preoti) zicea ca nu este neaparat un pacat daca saracul fura de la bogat.Este pacat cand fura un bogat de la sarac.

Preotii nu sunt saraci.

In fine, ca fapt divers, tu si geia va numiti sceptici, adica nu negati existenta unui zeu, dar nici nu o veti afirma fara dovezi.
 

DeletedUser

Guest
Daca unii preoti sunt bogati nu trebuie sa spui ca toti sunt la fel.Daca unii au fost homosexuali nu inseamna ca toti sunt.
 

DeletedUser

Guest
Daca unii preoti sunt bogati nu trebuie sa spui ca toti sunt la fel.Daca unii au fost homosexuali nu inseamna ca toti sunt.

Legat de asta,la liceul meu a venit un preot si ne-a rugat sa ii adresam intrebari.Una din ele(pusa de mine)a fost:De ce preotii circula in masini de zeci de mii de euro?Nu mi-a raspuns...
 

DeletedUser9859

Guest
Nu inteleg de ce se face atata tam tam cand vezi un preot cu mertzan sau multi bani.Majoritatea preotilor sunt afaceristi si nu, nu isi scot banii de mertzan din lumanari si calendarele alea.Fura de la primarie/parohie ca majoritatea bogatasilor.
 

DeletedUser

Guest
In extraterestrii nu crede nimeni?:nesigur:

Un organism unicelular reprezinta viata, unde exista apa, pot exista asemenea organisme, deci posibilitatile sunt foarte mari ca pe alte planete sa existe macar organisme unicelulare, daca nu forme de viata mult mai complexe. Mi se pare egoist sa crezi ca traiesti pe singura planeta sustinatoare de viata pe cand Universul este atat de mare.

In schimb, nu cred acele teorii conspirationale legate de rase extratereste avansate care ne conduc in secret.

Nu inteleg de ce se face atata tam tam cand vezi un preot cu mertzan sau multi bani.Majoritatea preotilor sunt afaceristi si nu, nu isi scot banii de mertzan din lumanari si calendarele alea.Fura de la primarie/parohie ca majoritatea bogatasilor.

Bisericile nu sunt construite din banii lor. Fie ii prostesc pe enoriasi sa le ofere fonduri suficiente, fie le da statul care abia asteapta sa mai spele niste bani, plus ca politicienii au nevoie de BOR, acesta fiind unul din cei mai buni sustinatori intr-o campanie electorala.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser21978

Guest
Daca unii preoti sunt bogati nu trebuie sa spui ca toti sunt la fel.Daca unii au fost homosexuali nu inseamna ca toti sunt.

Daca din ce argumente au dat 3 insi si tu doar de asta te "iei"...
Crezi ca preotii fac bani din lumanari?
AHHADALIOLZXCIIJKS@$213I12
 
Sus