Vodafone, Cosmote, Orange sau Zapp?

  • Autor subiect DeletedUser10567
  • Data de început

Care este reteaua de telefonie mobila ta preferata?


  • Total votanți
    58
  • Sondaj închis .

DeletedUser

Guest
La Orange ai reducere pentru fiecare grad in minus pe zi!
Ps: grad Celsius.
 

DeletedUser4649

Guest
O luam cu inceputul

Vodafone este primul provider din tara ca vechime (la vremea aia era Mobirom, daca tin bine minte, apoi Connex) dar, totusi cu cea mai avansata infrastructura si cred ca al doilea sau poate chiar primul ca acoperire nationala. Stiu ca prin 2002 s-au mobilizat la greu si si-au schimbat o mare parte din infrastructura.

Orange a fost al doilea, la vremea sa fiind Mobifon si apoi Dialog, nu stiu prea multe despre inceputurile lor, infrastructura sau acoperire, desi acoperirea mi se pare ok, nu am calatorit prea mult ca sa-i testez. Totusi au unele abonamente avantajoase si nici nu bombardeaza clientii cu SMS-uri din 5 in 5 minute ca Vodafone si Cosmote. Mie mi-au castigat fidelitatea pentru urmatorii doi ani, moment in care o sa ma mai decid.

Cosmote, ultimul din "cei 3" ai tarii, a aparut ultimul fiind CosmoRom la inceput, au fost la locul lor cu o infrastructura decenta (de fapt erau leftovers de la RTC, ce mai conteaza :rolleyes:) dar odata ce au fost cumparati de greci au inceput o campanie mult prea agresiva de marketing, si stiu ca toti clientii primesc mesaje din 3 in secunde despre cea mai noua promotie. Multe puncte pierdute pentru asa ceva.

Zapp, ehhh. Nu sunt un operator traditional de GSM ca restul, ci CDMA, si daca tin bine minte, au fost printre primii care au adus internet broadband in tara. Foarte buni la vremea lor, chiar daca acum le-a cam trecut vremea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2948

Guest
O luam cu inceputul

Vodafone este primul provider din tara ca vechime (la vremea aia era Mobirom, daca tin bine minte, apoi Connex) dar, totusi cu cea mai avansata infrastructura si cred ca al doilea sau poate chiar primul ca acoperire nationala. Stiu ca prin 2002 s-au mobilizat la greu si si-au schimbat o mare parte din infrastructura.

Orange a fost al doilea, la vremea sa fiind Mobifon si apoi Dialog, nu stiu prea multe despre inceputurile lor, infrastructura sau acoperire, desi acoperirea mi se pare ok, nu am calatorit prea mult ca sa-i testez. Totusi au unele abonamente avantajoase si nici nu bombardeaza clientii cu SMS-uri din 5 in 5 minute ca Vodafone si Cosmote. Mie mi-au castigat fidelitatea pentru urmatorii doi ani, moment in care o sa ma mai decid.

Cosmote, ultimul din "cei 3" ai tarii, a aparut ultimul fiind CosmoRom la inceput, au fost la locul lor cu o infrastructura decenta (de fapt erau leftovers de la RTC, ce mai conteaza :rolleyes:) dar odata ce au fost cumparati de greci au inceput o campanie mult prea agresiva de marketing, si stiu ca toti clientii primesc mesaje din 3 in secunde despre cea mai noua promotie. Multe puncte pierdute pentru asa ceva.

Zapp, ehhh. Nu sunt un operator traditional de GSM ca restul, ci CDMA, si daca tin bine minte, au fost printre primii care au adus internet broadband in tara. Foarte buni la vremea lor, chiar daca acum le-a cam trecut vremea.

Chiar invers... Pe cartela la de la orange primesc 2-3 mesaje/zi cu noile oferte.

Cat despre Cosmote. Primeste 2 mesaje/luna. Primul sa imi zica de factura, iar a 2-a sa-mi multumeasca ca am platit factura. In rest niciun mesaj.:)
 

DeletedUser

Guest
Chiar invers... Pe cartela la de la orange primesc 2-3 mesaje/zi cu noile oferte.

Cat despre Cosmote. Primeste 2 mesaje/luna. Primul sa imi zica de factura, iar a 2-a sa-mi multumeasca ca am platit factura. In rest niciun mesaj.:)


Si eu tot 2 mesaje/luna de la Vodafone.
 

DeletedUser

Guest
Si eu sunt pe Vodafone, si nu primesc decat 1-2 mesaje pe luna( de la ei).Mai imi trimit si prieteni de-astea, Pe data de ...... toate chestiile alea, si la sfarsit .Sugi ....
:)))
 

DeletedUser4649

Guest
Chiar invers... Pe cartela la de la orange primesc 2-3 mesaje/zi cu noile oferte.

Cat despre Cosmote. Primeste 2 mesaje/luna. Primul sa imi zica de factura, iar a 2-a sa-mi multumeasca ca am platit factura. In rest niciun mesaj.:)

N-am avut mult timp cartela de la Cosmote dar primeam mesaje mai des decat ma duceam sa urinez pe zi. Pe VF n-am mai primit in ultima vreme, in schimb a fost ceva val la Orange.
 

DeletedUser

Guest
Hm... toate sunt bune la cate ceva.
Cosmote:minute si smsuri in retea cu gramada cat sa vorbesti intruna la pret redus, cred ca sunt printre cei mai buni la asta
Vodafone:util daca vrei internet pe telefon in rest nu mi se pare cine stie ce special
Orange:au destule minute nationale dar si in retea , nu prea multe dar nici prea putine
Zappu:a fost buna la vremea lui,n-am mai auzit pe nimeni sa fie pe zapp
 

DeletedUser4243

Guest
Sunt client gold la vodafone si clasamentul suna cam asa:

Vodafone
Cosmote
Orange
Zapp-(mai exista?)
 

DeletedUser10567

Guest
VODAFONE VA RAMANE VODAFONE, iar pentru mine altceva nu exista.

Cat despre reteaua in varful muntelui...dar na ce sa mai zic...de cand sunt mic merg in Sinaia...si in Predeal...De la Comarnic pana in Sinaia/Predeal la fiecare 50 de m erau panouri de la CONNEX: TE ASTEPTAM IN VARFUL MUNTELUI, LA COTA 2000. SI ASA ERA. AVEAM RETEA LA COTA 2000.(vorbesc de acum 6-7 ani, acum nu cred ca mai sunt, nu m-am mai uitat, sincer). Cat despre cosmote *** *** **** ** **** *** ca ajungeam la CABANA SCHIORILOR si gata...cadea semnalul...deci...intr-un fel ** ***** ** telefon. Sa nu cumva sa veniti "fanii" cosmote sa ziceti ca acum e altfel, ca acelasi ***** *. Si cu asta am pus punct...astreptam si alte pareri ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
VODAFONE VA RAMANE VODAFONE, iar pentru mine altceva nu exista.

Cat despre reteaua in varful muntelui...dar na ce sa mai zic...de cand sunt mic merg in Sinaia...si in Predeal...De la Comarnic pana in Sinaia/Predeal la fiecare 50 de m erau panouri de la CONNEX: TE ASTEPTAM IN VARFUL MUNTELUI, LA COTA 2000. SI ASA ERA. AVEAM RETEA LA COTA 2000.(vorbesc de acum 6-7 ani, acum nu cred ca mai sunt, nu m-am mai uitat, sincer). Cat despre cosmote imi bag **** in rasa lor ca ajungeam la CABANA SCHIORILOR si gata...cadea semnalul...deci...intr-un fel de ***** pe telefon. Sa nu cumva sa veniti "fanii" cosmote sa ziceti ca acum e altfel, ca acelasi cacat e. Si cu asta am pus punct...astreptam si alte pareri ;)

De acord la partea cu vodafone si cosmote,la connex nu am incercat niciodata sa vad cum e,chiar sunt curios :)..Te felicit ca ai spus lucrurilor pe nume.Bineinteles ca vine un admin acum cu warn`ul,deh..
 

DeletedUser10567

Guest
Chiar nu ma intereseaza ca iau warn, dar:


TOTI COCALARII O DAU PE PUYA SI PE COSMOTE!
 

DeletedUser4649

Guest
De acord la partea cu vodafone si cosmote,la connex nu am incercat niciodata sa vad cum e,chiar sunt curios :)..Te felicit ca ai spus lucrurilor pe nume.Bineinteles ca vine un admin acum cu warn`ul,deh..

Jesus Christ, chiar nu mi-ai citit postarea sa vezi ca Vodafone este fostul Connex? Abia in Octombrie 2005 au fost cumparati de VF si rebranded.
 

DeletedUser

Guest
Chiar nu ma intereseaza ca iau warn, dar:


TOTI COCALARII O DAU PE PUYA SI PE COSMOTE!

1.bag mana in foc ca esti de 10 ori mai cocalar ca mine deci taci,
2.cosmote e o retea buna ca nu-ti place tie e treaba ta da nu jigni clienti,
3.singurele melodii a le lui puya pe care le ascult sunt la telvezior cand le mai dau aia din joi in pasti
 

DeletedUser

Guest
zappul a fost cumparat de cosmote dar are icna releele initiale. deci telefoanele vechi zapp inca merg, de asemenea si abonamentele.

cand veti ajunge la facultate le veti descoperi utilitatea ;)

eu momentan am zapp si cosmote. din punctul meu de vedre cosmote are in acest moment cele mai bune optiuni. in schimb stau mai prost decat vodafone si orange la acoperire. deci decizia ramane a fi luata in functie de amicii cu care vorbiti sau ati dori sa vorbi constant, prietenii apropiati, familia iubita/iubitul

in rest oricum ofertele sunt oarecum asemanatoare.
 

DeletedUser10049

Guest
1.bag mana in foc ca esti de 10 ori mai cocalar ca mine deci taci,
2.cosmote e o retea buna ca nu-ti place tie e treaba ta da nu jigni clienti,
3.singurele melodii a le lui puya pe care le ascult sunt la telvezior cand le mai dau aia din joi in pasti

sunt complet deaccord cu tine, adica daca face puya reclama la cosmote inseamna ca imi place puya , si in + vodafone-ul e de tot ca*a*-ul , deoarece eu am fost acum 2 zile la ocna de fier in banat la munte si eu sunt pe cosmote si acolo aveam semnal, iar tata care era pe vodafone nu avea niciun pic de semnal, asa ca nu mai laudati vodafone si nu mai jigniti ceilalti clienti. Browen m-ai convins esti chiar un te**el.
 
Sus