Probleme de functionare Lumea 2

DeletedUser2422

Guest
Smokey este disperat si noi la fel, fiindca si tool-ul pentru admini merge la fel de greu ca si lumea 2, de aici apelul lui aproape resemnat.
Asta nu inseamna ca noi nu facem presiuni asupra tehnicienilor de la Inno.Si sa ii acuzati pe ei de rea vointa e un pic cam mult.Si ei fac eforturi pentru remedierea defectiunilor,dar ceva nu merge.Probabil ca pana la urma ii vor da de cap.
Lithe, "infantilismul si nivelul deficitar de intelegere al jucatorului roman mediu" nu sunt chiar irelevante. Dar nu vreau sa polemizez cu tine, fiindca eu stiu ce fel de jucator esti tu:)
Dar, tocmai de aceea , cat voi putea si voi avea timp , voi milita macar pentru corectitudine. Chiar daca nu voi reusi decat sa tocesc un pic varful aisbergului.:)
 

DeletedUser

Guest
problema n-are mare legatura cu tehicienii. ci cu atitudinea factorilor de decizie Inno, de-a scoate cat mai multi bani (cat mai multi jucatori, cat mai multi platitori de premium pe cat mai multe lumi) cu cheltuieli cat mai modeste, de unde si dificultatile de infrastructura (cantitate, calitate sau gestionare). tehnicienii nu pot face minuni cu o baza care se dovedeste destul de precara si subreda. pare pur si simplu lacomie. a se vedea numarul urias de lumi deschis pentru un joc in open-beta, in conditiile in care 70-80% din jucatorii de pe lumile vechi erau inactivi (pentru ca platitorii de premium sa fie tentati sa-l plateasca de 4-5 ori, pe lumi diferite). ca si pretul foarte ridicat al premiumului si avantajele foarte mari pe care le ofera acesta in gameplay sau atitudinea inerta fata de multiaccounting. trebuie sa spunem lucrurilor pe nume, nu sa facem trimitere la tehnicieni.
 

DeletedUser

Guest
nici lumea 5 de pe net nu merge, asa ca problema nu e numai la noi...
 

DeletedUser2108

Guest
oare germanii au premiumul mai scump? sau platim la fel? ca atunci ar fi corect sa fim tratati la fel.
PS si pe travian parca era o chestie buna.daca te bana iti dadea zilele alea de premium la loc. oare nu asa ar fi corect? am platit.pentru ce am gresit platesc prin faptul ca nu ma joc. dar premiumul e al meu. l-am cumparat.
it's mine...my own... my preciouss... gollum gollum:eek:
 

DeletedUser

Guest
administratorii de aici ar avea datoria sa aduca la cunostinta partii germane problemele de functionare ale serverelor si sa faca presiuni ca acestea sa fie remediate, atat. dar sa o faca ferm, nu cu lejeritatea si resemnarea cu care prezinta Smokey problema ('logic ca nu o sa se puna nimeni dintre noi sa ii streseze pe tehnicieni... s-ar agrava situatia'). si cam atat.

Din moment ce ei cunosc problema si cauta o rezolvare nu cred ca e nevoie de a stresa (e o diferenta intre 'a informa' sau 'a face presiuni' si 'a stresa') pe cineva. Am fi la fel de inervanti si obositori (echipa de administrare din Romania) pentru tehnicieni cum sunt jucatorii ce in continuare mai trimit cate un tichet intreband de ce merge asa rau lumea a 2-a (ba unul chiar "m-a amenintat" ca daca nu facem ceva isi sterge contul) pentru noi. Toate posturile facute in acest topic de mine astazi s-au referit doar la problema aparuta in ultimile zile si sper sa se inteleaga lucrul acesta.


P.S. Ca idee: ma gandesc daca si romanii chiar ar da 200 de euro pentru un windows original si 100 + euro pentru ultimul NFS, oare ar mai aparea atatea discutii cand serverul unui joc gratuit are o problema!!??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Smokey, eu cred ca daca o cunosteau la amploarea ei normal era sa avem un post de scuze de la un reprezentant al firmei germane. am sugerat un test comparativ cu un tool de tipul ping monitor, n-am primit nici un semn ca s-ar face/s-a facut, sau vreun alt raspuns. eu cred ca doar se stie ca 'sunt niste probleme', altfel exista o reactie oficiala.

Inno trebuie sa pricepa, prin stres sau altcumva, ca trebuie sa ne ofere o normalitate, platitori sau neplatitori. de cat stres si frustrare au parte sute sau mii de jucatori nici nu mai comentez. dumneata consideri normal ce se intampla? eu cred ca nu. deja ai informat de nu stiu cand partea germana, s-a intamplat ceva? au fost probleme serioase pe ro1, s-a rezolvat ceva definitiv pe serverele romanesti? eu vad ca nu, de-aceea am pomenit de 'presiune', daca simpla 'informare' nu aduce mare lucru. poate ar trebui schimbat ceva ce Inno nu prea doreste sa schimbe, si aici vizez cheltuieli mai mari, trebuie urniti cumva.

si nu inteleg post scriptumul dumitale. adica suntem condamnati de mentalitatea noastra romaneasca si saracie s-o primim peste bot fara sa protestam? cumpara-ti dumneata soft licentiat si cere suport, sa vezi cum ai sa fii tratat si unde ai sa fii pus sa suni, si cu ce pret/minut. sau intreaba posesorii de Xbox 360 din Romania sau alte console cum este pusa problema serviciilor online (gen Live) si unde-si fac conturi ca sa le poata accesa. desi platesc exact cat ceilalti.



si as mai vrea sa-ti adaug ceva, albertus, cu totul offtopic. dumneata arati oarecum acuzator inspre calitatea comunitatii west de aici, shi ai oarecum dreptate. dar comunitatea playerilor unui joc este modelata si de regulile, structura si modul de abordare al acestuia. in momentul in care Inno scoate pe piata un joc care nu necesita cine stie ce aptitudini/abilitati pentru a fi jucat la un nivel ridicat, in care premiumul reprezinta un avantaj urias, cand mai tot ce este legat de calcule de joc este ascuns, confuz si voit misterios, tratand cu dispret tendinta unei categorii de jucatori mai cerebrali de-a face calcule si optimizari, este clar ca vizeaza o anumita categorie de playeri. entuziasti, care sa plateasca premiumul pentru a avea avantaje de peste 50-60% asupra unui jucator obisnuit si ale caror carente de joc sa fie ascunse de plusul dat de premium. si sa nu cumva sa aiba prea multe informatii pe care sa le proceseze, iar factorul noroc sa conteze cat mai mult. nici nu mai pomenesc de incurajarea tacita a multiaccountingului prin lipsa oricaror reactii sau reglementari stricte. build-urile transparente incurajeaza mimetismul, jucatorul n-are nevoie sa gandeasca, ci pur si simplu sa copieze ce face cel bine clasat si eventual sa-si mai cumpere un premium. poate chiar si-un cont in plus, ca deh, nu strica. nu-s tocmai lucruri prin care sa atragi un jucator care sa aiba un nivel de inteligenta ridicat (si-o manifestare forumistica/comunitara pe masura), ci mai degraba sa incurajezi unul mediocru sau slab sa cumpere premium, convingandu-l ca poate.

eu zic ca Inno are in west comunitatea pe care-o merita, pe care si-a atras-o prin modul in care a conceput si gestioneaza acest joc. singura comunitate intr-adevar mai de calitate este cea de pe serverul german (datorita unei migratii compacte a unor grupuri din tw), dar pe .net nu-i foarte mare diferenta fata de .ro. asa ca-ti recomand amical sa-ti muti intentiile dumitale donchihotesti pe meleaguri pe unde-ti poti pune amprenta mai solid si ti se ofera o materie prima de alta calitate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2422

Guest
asa ca-ti recomand amical sa-ti muti intentiile dumitale donchihotesti pe meleaguri pe unde-ti poti pune amprenta mai solid si ti se ofera o materie prima de alta calitate.


Nici nu ma gandesc , lithe.:)
Eu aici ma lupt cu morile de vant.
Daca in loc de a bate mingea pe maidan (ceea ce ar fi mai benefic pentru sanatatea lor) copiii zilelor de acum prefera computerul (astea-s vremurile si trebuie sa acceptam) macar sa se aleaga cu ceva: sa invete ca regulile trebuie respectate, sa invete ca pe un forum e obligatoriu sa ne straduim sa discutam civilizat si sa scriem corect romaneste, sa isi antreneze mintea intr-o competitie cu jucatori mai valorosi, sa invete ca mai si pierzi ,dar trebuie sa o faci cu demnitate.
E felul meu de a impleti maturitatea cu spiritul meu ludic (cum l-ai denumit dumneata odata:) ).
 

DeletedUser

Guest
lithe are dreptate, eu joc pe varianta germana toate 4 lumi, iar numarul de jucatorii este net superor variantei ro, nu sunt asa mari si dese probleme... care deja au inceput sa ma calce pe bombeu..
 

DeletedUser

Guest
P:S,
Sunt platitor de premium, nu pot spune ca am prea mari facilitati daca compar cu pretul destul de piperat care nu se prea justifica, lithe are perfecta dreptate,iar sa maifiu si ciuntit , tratat ca o cârpa.. adica papagal ... asta este, odata vede nasul .... miresei....
 

DeletedUser

Guest
Lumea nu este disponibilă


Lumea nu este disponibilă în acest moment:

Lumea nu este disponibilă!


mesajul asta imi apare de cateva zile la 5 minute...
 

DeletedUser

Guest
Datorita unor lucrari tehnice, serverele vor fi indisponibile pentru scurte perioade de timp in cursul zilei de 13.01.2009.
Ne cerem scuze pentru neplacerile provocate!!!
Cred ca serverele sunt indisponibile pentru totdeauna!!!!!
 

DeletedUser

Guest
De pe 13 pana aq....aproape o saptamana.....mai rezolvati ceva cu jocu asta sau nu ???
 

DeletedUser

Guest
aceleasi probleme

Buna tuturor.
Pentru mine a fost foarte bun acest topic, m-am lamurit de ce merge mai mult pauza de cateva zile jocul. Mai aveam putin si ori ma luam rau de tot de furnizorul de net ori omoram PC-ul ... glumesc :). Acum m-am linistit si relaxat, astept rezolvarea problemelor. Succes.
 

DeletedUser2097

Guest
Buna tuturor.
Pentru mine a fost foarte bun acest topic, m-am lamurit de ce merge mai mult pauza de cateva zile jocul. Mai aveam putin si ori ma luam rau de tot de furnizorul de net ori omoram PC-ul ... glumesc :). Acum m-am linistit si relaxat, astept rezolvarea problemelor. Succes.

o persoana inteligenta.recunosc,si eu ma oftic cand nu apuc sa dau si eu sa lucreze 2h la un job,dar esta este.rabdarea e de aur,zice un proverb ramanesc,saau asa cv
 

DeletedUser

Guest
Va rog frumos sa-mi rezolvati problema urmatoare!

Cineva foloseste numele si parola prietenei mele! Si ii schimba mereu parola de utilizare si chiar a primit pe e-mail asa ceva:

Salut lulutza24!
Adresa de E-mail va fi modificată in boss_crazy78@yahoo.com. Pentru a anula această modificare accesati linkul următor in maxim 14 zilehttp://www.the-west.ro/?page=change_email&mode=revert_email&hash=29982ab6ed09913bfc0f2e582d9a175c

Team The West
http://www.the-west.ro


si chiar inca una:

Salut lulutza24!
Adresa de E-mail va fi modificată in muresan_baza1@yahoo.com. Pentru a anula această modificare accesati linkul următor in maxim 14 zilehttp://www.the-west.ro/?page=change_email&mode=revert_email&hash=4f3c0073be4f9fc9035c4c46d77b9419

Team The West
http://www.the-west.ro


Va rog sa ii rezolvati problema! Ca s-a saturat sa-si schimbe mereu parola!

Daca nu rezolvati problema inseamna ca nu sunteti seriosi! Si nu mai are farmec sa joci asa ceva!
 

DeletedUser

Guest
P.S. Ca idee: ma gandesc daca si romanii chiar ar da 200 de euro pentru un windows original si 100 + euro pentru ultimul NFS, oare ar mai aparea atatea discutii cand serverul unui joc gratuit are o problema!!??

ca idee :ma gandesc ,da am un windows original ,ce legatura are cu caderile pe care le induram zi de zi?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
si nu inteleg post scriptumul dumitale. adica suntem condamnati de mentalitatea noastra romaneasca si saracie s-o primim peste bot fara sa protestam? cumpara-ti dumneata soft licentiat si cere suport, sa vezi cum ai sa fii tratat si unde ai sa fii pus sa suni, si cu ce pret/minut. sau intreaba posesorii de Xbox 360 din Romania sau alte console cum este pusa problema serviciilor online (gen Live) si unde-si fac conturi ca sa le poata accesa. desi platesc exact cat ceilalti.

Hmm.. nici nu stiam ca stam asa rau cu serviciile de suport in Romania... Totusi asta imi intareste oarecum ideea si sper sa nu ma intelegi gresit, mi se pare normal ca un posesor de Xbox 360, de exemplu, sa protesteze... in fine..


Imi pare rau, dar suntem atat de obisnuiti sa jucam gratuit unele jocuri (care binenteles ca nu au atatea probleme fiind dezvoltate de o echipa profesionista in decurs de cativa ani si fiind scos pe piata pentru un profit de mii sau sute de mii de euro) incat avem impresia ca ni se cuvine toate acestea odata cu cumpararea calculatorului. Acest lucru se resimte asupra jocurilor de genul acesta. Jocuri gratuite ce sunt dezvoltate cu ajutorul comunitatii (cel putin partial) si de pe urma carora profitul este destul de minor care au un sistem de suport (la fel gratuit) ce are ca timp de raspuns mediu cateva ore. Majoritatea plangerilor sunt facute ca si cum echipa "InnoGames" (indiferent ca din Romania sau Germania) ar fi "vandut" un produs stricat... Dezvoltatorii si tehnicienii jocului, daca isi castiga painea de pe urma premium-urilor cumparate, sigur se preocupa de dezvoltarea si buna functionare a acestor servere..


Nu vreau neaparat sa ii scuz pe cei de la InnoGames si nu vreau (si nici nu am incercat) sa ma bag in discutii despre problemele generale ce le are comunitatea romaneasca a jucatorilor "InnoGames". Am venit cu 2 rugaminti simple: Nu mai deschideti tichete folosind sistemul intern de suport si nu mai deschideti topicuri noi cu subiectul "probleme de functionare pe lumea a 2-a". Mi se par rugaminti perfect normale in conditiile acestea. Care vrea neaparat sa se planga de problema aceasta o poate face, cum au facut si altii, in topicul acesta.


@voinic jr si viorash1993: Acel anunt e vechi si acele lucrari tehnice au fost facute fara nici o problema. Nu vorbiti prostii... Lumea a 2-a are probleme serioase de functionare cam de vineri-sambata (16-17 ian).


@Foreman14: Are la dispozitie link-urile de anulare a schimbarii de e-mail si poate folosi functia "Modifica parola" de pe pagina principala the-west.ro. Daca apar probleme te rog foloseste sistemul intern de suport pentru ajutor.

@florinmishu: Bravo tie daca ti-ai cumparat dreptul de folosire a Windows-ului. Nu are nici o legatura cu caderile indurate.. Are legatura cu faptul ca nu stim uneori sa apreciem un lucru ce ni se ofera gratuit si de multe ori in loc de a raporta o anumita problema, cerem autoritar rezolvarea ei fara nici cel mai mic respect fata de cei ce s-au implicat in dezvoltarea si buna functionare a jocului.

@florinmishu & lordvladyk: Ultimile voastre posturi au fost sterse si ati primit cate o mustrare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
gata baieti.. problema cred ca poate fi considerata REZOLVATA

Merge acum cum nu a mers niciodata...

EXTREM de bine.. as zice chiar PERFECT

Daca nu v-a felicitat nimeni pana acum.. vreau sa fiu primul care o zice...

MERGE PERFECT

PS: ma intreb oare cat o tine... :P
 

DeletedUser

Guest
A depasit momentele de criza. Va merge in continuare excelent... pana la urmatorul crash (da Doamne sa nu mai fie).:D
 

DeletedUser

Guest
probleme logare

1. jocul merge in salturi... din 5 in 5 minute ma da afara...
2. la suport accesez pagina din olanda...
 
Sus