Discuţii despre modificările regulamentului

  • Autor subiect DeletedUser12000
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Foarte prost gandite unele reguli. Mi se pare normal sa iti ajuti prietenul cu obiecte la preturi mai mici, daca acesta e (sa zicem) pentru prima oara in joc, si vrei sa il atragi mai mult, sa ii arati ca iti pasa de el. Partea cu banii iarasi e aiurea. Cum a zis cineva pe aici, poti pune la piata un obiect la un pret mic sau normal si sa vina cineva sa liciteze foarte mult pe el. In cazut asta jucatorul vanzator poate fi pedepsit pentru obtinerea acelei sume de bani, fara sa fie vina lui, iar cel cumparator este probabil automat pedepsit pentru "oferirea de bani multi" celuilalt cumparator, chiar daca poate el liciteaza din greseala cu un numar mai mult (ex: pret obiect 1.000, licitat 10.000).
Hai sa fim seriosi, nici nu se vor respecta regulile astea, atata timp pat ele sunt absurde.
 

DeletedUser

Guest
Ca de obicei, fiecare modificare de regulament starneste valuri, modificarea de acum nu face exceptie.

In primul rand, regula in sine este una generala, menita sa controleze si sa stopeze tentativele de creare a unor avantaje necinstite obtinute prin intermediul noilor optiuni aparute in joc. Deja exista regula care sa stopeze duelurile, a fost extinsa in asa fel incat sa acopere si restul de variante.

In al doilea rand, se tot fac comparatii cu serverul beta. Incercati sa faceti diferentai intre un server de test si servere normale de joc. Daca vreti sa faceti eventuale comparatii, le faceti cu serverele normale din celelalte comunitati.

La fel, se tot vehiculeaza ideea ca sanctionarea jucatorilor este principalul scop al teamului de administrare, in cazul in care nu am avea motive cream noi unele. Gresit, eu impreuna cu restul teamului am putea trai fericiti fara sanctionari, rezolvand restul de probleme de pe servere. Din pacate lucrul acesta este imposibil, singura varianta de control a incalcarilor de regulament este sanctionarea, fara acest control jocul ar degenera rapid intr-un joc infestat de multiaccount, account push, etc, in care majoritatea jucatorilor si-ar pierde rapid interesul.

In final, daca doriti sa participati la aceasta discutie, ramaneti pe linia standard de discutie, argumentandu-va pozitia si folosind un stil de exprimare neutru.
 

DeletedUser

Guest
........

mi se pare total aiurea...care este prpblema daca ii dau fratelui meu de exemplu,care este lv mai mic o suma de bani ca sa isi cumpere anumite obiecte?nu sunt banii mei pe care i-am facut corect,prin mucna si am voie sa-i cheltui cum vreau?cu aceste reguli cred ca sunt de acord doar jucatorii care nu au d eunde primi bani sau nu are cine sa le cedeze un duel...daca vreti sa stricati jocul bagati regulile..faceti-l praf...joc de roboti...o sa se introduca si taxa pe venit si cn stie ce alte prostii...:mad::mad:

Regulile vizeaza exact jucatorii de genul tau. Fratele tau poate sa-si dezvolte caracterul singur, asa cum si l-au dezvoltat si altii, fara ajutoare picate din cer.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
mi se pare total aiurea...care este prpblema daca ii dau fratelui meu de exemplu,care este lv mai mic o suma de bani ca sa isi cumpere anumite obiecte?nu sunt banii mei pe care i-am facut corect,prin mucna si am voie sa-i cheltui cum vreau?cu aceste reguli cred ca sunt de acord doar jucatorii care nu au d eunde primi bani sau nu are cine sa le cedeze un duel...daca vreti sa stricati jocul bagati regulile..faceti-l praf...joc de roboti...o sa se introduca si taxa pe venit si cn stie ce alte prostii...:mad::mad:

aici se numeste multi acount deisgur, daca aveti 2 ip-uri diferite... asta e alta mancare de peste(lasata in congelator care incepe sa puta pana vine vecinul de la etajul doi sa-ti spuna ca a murit pisica lui de la miros, si a trebuit s-o arunce la gunoi pentru ca WC-ul este pentru pesti si pisica are coada mare si pufoasa la fel ca peria de par a sotiei lui cu care te-ai culcat aseara, chiar dupa ca s-a stricat mancarea de peste.... ) SCZ DE OFF TOPIC...


Dupa parerea mea, regulile sunt bune... desi nu am inteles cu: beneficii dupa o lume pe alta.... ce vrea sa zica asta?:confused::confused:
 

DeletedUser4939

Guest
Deci va sa zica devin interzise luptele cu aura,asa-i?
Se va intampla si in alte tari sau doar la noi ca la romani :)
 

DeletedUser3970

Guest
un fier indoit costa 0 lei si se vinde cu 15 -20-30k cum veti face? ii banati ca vand acest produs? asa spune una din noile reguli
acum cu luptele de fort cine il impiedici pe un jucator sa puna o banderola de 18$ la 200-300$ la piata? acum in loc sa cumpar o banderola cu 4000$ voi cumpara 20 de banderole cu 200$ si rezulta aceeasi suma ,
fiecare face ce vrea cu bani lui si cel care le pune la piata nu mai pune 42 pune 800 e adevarat ca dureaza mult dar asta e tot acolo ajungem si e legal dupa noile reguli
si dupa ce aduna toti bani incepem lupta de fort cu el in atac cu toti bani si restu in aparare fara a incalca regulile
daca chiar vroiati sa faceti ceva bun treb sa blocati schimbul de produse intre jucatori mari si cei mici mai ales pe lumea 1 unde sunt jucatori care prin prieteni sau alte metode au la level 20-25 pusca cu aura brici cu aura si se lupta cu jucatori mai ghinionisti ca nu au avut prieteni sa le dea bani si arme cu aura

o lupta care a avut loc pe lumea 1

Nivelul 27
Nivelul duelului 32
Agresor Avatar
Puşca lui Granmont

Brici ruginit
Avatar
Nivelul 39
Nivelul duelului 39
Nimerit: Cap
- 15 Puncte de viaţă
Nimerit: Umărul stâng
- 162 Puncte de viaţă
Nu ai nimerit
Nimerit: Umărul drept
- 116 Puncte de viaţă
Total puncte de viaţă
- 15 Puncte de viaţă
Total puncte de viaţă
- 278 Puncte de viaţă
... leşină. .... câştigă duelul, primeşte 82 puncte de experienţă şi primeşte de la .... $ 22.

nu mi se pare corecta aceasta lupta? aici e problema nu la luptele de fort
sau telel este sa faceti jucatori sa cumpere premium sa poata face reskill ieftin prin inbunarea samanului pentru armele de aur
 

DeletedUser

Guest
In primul rand, regula in sine este una generala, menita sa controleze si sa stopeze tentativele de creare a unor avantaje necinstite obtinute prin intermediul noilor optiuni aparute in joc.

si ce avantaje necistite considerati ca se obtin prin noua metoda de batalii pt arme cu aura ?
 

DeletedUser

Guest
in primul rand cateva remarci generale :
1.presupun ca s-a dorit o "dezbatere publica" pe marginea acestor modificari de regulament.
2.mi s-ar parea de bunsimt expunerea de catre adminii jocului a motivelor care ii determina sa introduca aceste modificari punctual pentru fiecare modificare ma refer aici in special la punctele 3.2 si 3.4 punctul 3.3 este suficient de clar.
3. sa ni se spuna daca aceste discutii au vre-un rost mai precis daca se va tine cont intr-o oarecare masura si de parerea noastra sau doar "povestim vorbe" aici.
si acum ce m-a nedumeriit cel mai mult aici:
-"folosirea pietei pentru a da sau a obtine experienta, obiecte sau sume mari de bani sunt strict interzise."
la aceasta fraza sunt profund nelamurit DE CE?
presupunem ca este o "PIATA LIBERA" fiecare face ce doreste cu banii/itemele care le detine am sa fiu putin mai explicit de exemplu am un caracter ce obtine multi banii la duel sunt varza si fac parte dintr-un oras.apartenenta mea la un oras presupune in opinia mea ca duelistii si soldatii orasului sa-mi ofere o oarecare protectie macar prin riposta la duelurile incasate (si acest lucru chiar se intampla unde intr-un oras chiar exista o echipa adevarata) si atunci va intreb de ce nu voi putea sa sustin financiar daca asta doresc binenteles un soldat sau duelist care doreste sa fac un reskil de exemplu. banii sunt ai mei personali si teoretic nu ar trebui sa intereseze pe nimeni cum doresc sa-i cheltuiesc. daca vreau sa cumpar o bandana cu 10.000$ de ce sa fiu oprit de regulament sa o fac?
am citit mai sus despre bataliile la fort organizate astea sunt o sarlatanie infinit mai mare decat vinderea unui item la suprapret atuci cand doresti sa-ti ajuti un "concetatean" din punct de vedere financiar.
sper sa fia avut rabdare sa cititi tot fara sa va plictisesc prea mult :rolleyes:
 

DeletedUser6554

Guest
Daca vreti sa faceti eventuale comparatii, le faceti cu serverele normale din celelalte comunitati.

Astazi am intrebat pe forumul beta care este situatia pe alte servere.

Aceste reguli se aplica pe .net si nu se aplica pe serverele spaniole, olandeze, rusesti, germane (ei au raspuns pana acum).
Sp1tfire citeste forumul nostru pe beta, deci poate confirma ca asa este.
 

DeletedUser

Guest
Dave cele mai multe critici sunt aduse "sectiunii comert" :D.
INTREBARE: vreti sa ne oferiti o "piata libera" sau instituiti un control ; si daca vor exista unele ingradiri care vor fi acestea concret?
argumente pentru libertatea comertului am adus ceva mai sus ,voi ne oferiti cateva argumente logice pentru ce nu putem sa folosim piata in conditiile actuale?
 

DeletedUser12011

Guest
eu sunt contra...noile tipuri de batalii aura sunt interesante..daca implementati aceste reguli sansele sa luam o arma cu aura va fi din nou foarte scazuta....
(PS:transferurile de bani de pe o lume pe alta sunt eficiente..)

CONTRA!!!
 

magalex

Greenhorn
"Duelurile cu conturile de test ale administratorilor sunt strict interzise. Orice duel se pedepseste cu 3 zile ban temporar. Lista administratorilor se gaseste aici ..."

nu mai vreti dueluri ...stergeti conturile sau creeati conturi f puternice ....
o regula care nu o inteleg! de ce voi aveti alte reguli????

solicitati modificarea programul in asa fel incat sa nu se poata vinde peste o anumita suma!
alegeti ...de x ori valoare de cumparare a obiectului...
 

DeletedUser

Guest
O tot tineti una si buna ca interzicem bataliile pentru arme cu aura. Pana acum cine vi le-a interzis in vechea formula cand fiecarea venea cu banii lui la batalie ? Nu vi le-am interzis atunci, evident nu vi le vom interzice nici de acum incolo. Pur si simplu reveniti la vechea formula si nu mai abuzati de piata pentru a crea milionari de carton care sa lesine in runda 54. Nu intelegeti gresit rolul pietei. A fost introdusa ca sa puteti obtine mai usor sau mai repede obiectele, nu ca sa aruncati cu bani pe caracterul x, care de-abia si-a facut cont si vreti sa-l propulsati in top sau sa-i creati avantaje pentru simplul fapt ca aveti bani si n-aveti ce face cu ei. Cine va opreste sa va ajutati prietenii prin vanzarea obiectelor care va prisosesc la pretul minim ? Nimeni, dar voi nu sunteti multumiti, vreti sa-i mai si umpleti de bani ca sa-si cumpere si acadele.

Eu am statisticile pietei de pe lumile romanesti unde sunt admin in fata mea. Toti sustineti ca nu folositi piata pentru motive obscure. Ati fi surprinsi sa vedeti cate smecherii se fac zilnic din diverse motive: x are nevoie de bani de reskill, automat se gasesc binevoitori care ii doneaza bani la greu prin intermediul pietei, jucatori de nivel mic fara bani ajutati cu zeci/sute de mii pentru a cumpara obiecte, pe care in mod normal nu le-ai putea obtine fara a juca cel putin o luna, multiconturi care invart bani prin intermediul pietei si exemplele pot continua.
 

DeletedUser

Guest
"Duelurile cu conturile de test ale administratorilor sunt strict interzise. Orice duel se pedepseste cu 3 zile ban temporar. Lista administratorilor se gaseste aici ..."

nu mai vreti dueluri ...stergeti conturile sau creeati conturi f puternice ....
o regula care nu o inteleg! de ce voi aveti alte reguli????

solicitati modificarea programul in asa fel incat sa nu se poata vinde peste o anumita suma!
alegeti ...de x ori valoare de cumparare a obiectului...

Un cont de test admin presupune asa cum ii spune numele ca acel admin face anumite verificari ale jocului (practic cum raspunde serverul la diferite comenzi date de utilizatori) si nu cred ca e necesar sa incaseze un lesin din partea unor "musculosi" care chiar nu au in fata cui sa isi umfle muschii.
La al doilea paragraf al tau tin sa precizez ca se discuta pe marginea conceptului pe "liber schimb"
 

magalex

Greenhorn
O tot tineti una si buna ca interzicem bataliile pentru arme cu aura. Pana acum cine vi le-a interzis in vechea formula cand fiecarea venea cu banii lui la batalie ? Nu vi le-am interzis atunci, evident nu vi le vom interzice nici de acum incolo. Pur si simplu reveniti la vechea formula si nu mai abuzati de piata pentru a crea milionari de carton care sa lesine in runda 54. Nu intelegeti gresit rolul pietei. A fost introdusa ca sa puteti obtine mai usor sau mai repede obiectele, nu ca sa aruncati cu bani pe caracterul x, care de-abia si-a facut cont si vreti sa-l propulsati in top sau sa-i creati avantaje pentru simplul fapt ca aveti bani si n-aveti ce face cu ei. Cine va opreste sa va ajutati prietenii prin vanzarea obiectelor care va prisosesc la pretul minim ? Nimeni, dar voi nu sunteti multumiti, vreti sa-i mai si umpleti de bani ca sa-si cumpere si acadele.

Eu am statisticile pietei de pe lumile romanesti unde sunt admin in fata mea. Toti sustineti ca nu folositi piata pentru motive obscure. Ati fi surprinsi sa vedeti cate smecherii se fac zilnic din diverse motive: x are nevoie de bani de reskill, automat se gasesc binevoitori care ii doneaza bani la greu prin intermediul pietei, jucatori de nivel mic fara bani ajutati cu zeci/sute de mii pentru a cumpara obiecte, pe care in mod normal nu le-ai putea obtine fara a juca cel putin o luna, multiconturi care invart bani prin intermediul pietei si exemplele pot continua.

dai justificari ...in loc sa gasesti solutii tehnice!
sau macar regul clare ....
de ce nu instituiti o regula de genul ...nu se pot vinde obictele la valoare mai mare de x ori valoarea produsului
cum aplicati sanctiuni? dupa interpretarea voastra?
 

DeletedUser

Guest
Nu vreti sa intelegeti ca e vorba de un principiu aici cu banii virtuali ce iti apartin faci ce doresti si e ok atata timp cat nimeni nu te obliga sa-i cheltuiesti fara ca tu sa doresti sa faci asta.Sa nu mai pomenesc de faptul ca uneori acesti bani virtuali sunt si bani reali(conturi premium)bani intrati in conturile INNO, bani pe care cei care i-au investit consider ca ar trebui sa fie cheltuiti asa cum isi doreste fiecare.
 

DeletedUser

Guest
Nu vreti sa intelegeti ca e vorba de un principiu aici cu banii virtuali ce iti apartin faci ce doresti si e ok atata timp cat nimeni nu te obliga sa-i cheltuiesti fara ca tu sa doresti sa faci asta.Sa nu mai pomenesc de faptul ca uneori acesti bani virtuali sunt si bani reali(conturi premium)bani intrati in conturile INNO, bani pe care cei care i-au investit consider ca ar trebui sa fie cheltuiti asa cum isi doreste fiecare.

Faci ce doresti in limita regulamentului si atat timp cat nu afectezi balanta normala a jocului, ajutandu-l pe nea Gheorghe, care e praf, dar te are pe tine bun prieten si ajunge de la paduche la milionar, dand clasa unor jucatori care se dezvolta prin propriile lor forte. Fie ca esti jcuator cu premium sau fara te supui acelorasi reguli. Nu avem reguli preferentiale pentru jucatorii cu premium.
 

DeletedUser15426

Guest
Regulile sunt facute aiurea in primul rand sunt foarte vagi si inexacte .. si pot fi interpretate cum vreti voi cea ce nu este prea bine ca noi nu stim concret in ce contex sunt puse si ar trebui sa le faceti mai viguroase daca doriti sa le aplicati pt ca voi nu vreti sa se vanda magar cu 50k ca dupa voi ii dati ban dar daca vand bulgarele acum dupa voi trebuie sa il dau cu 200$ ca sa nu fie suma prea mare ? ... si care e faza facem ce vrem cu bani ca de aceea jucam si bagam bani in acest joc ca nu luam $ pe care ii castigam la munca de la voi din buzunar si ii folosim cum dorim noi daca eu vreau sa vad ceva ieftin ca nu am ce face cu el acum ce nu mai am voie ca va incalc un regulament care nu e clar si nu ne lamureste .. ori il faceti calumea ori nu il mai aplicati .. Si cu bani la fort vin cu ce suma doresc pana acum era libertate si acum ne ingraditi ca pe ultimele animale ... daca nu va convine inchideti piata si gata, atata tevatura ...
Si daca cineva pune o banderola cu 50$ acum ce eu nu pot sa ii dau mai mult ?
Nu stiu dar aceste regului sau cum le ziceti voi nu sunt facute cu cap si nu pot si aplicate in acest context
 

DeletedUser

Guest
in bataliile aranjate nu faptul ca un "iepuras" primeste prin Piata un sac de bani si e pus sa alerge cu el inspre vanatori deranjeaza (asta e doar partea ridicola..), ci ideea in sine de joc trucat..adica o batalie care nu mai e de fapt o batalie ci mai degraba un furtisag... vreti arme cu aura, intrati in batalie cu banii pe voi, contati pe onoarea adversarilor, riscand sa fiti inselati.. si bateti-va pe bune, ca la orice batalie.
sau propuneti inno games si asteptati pana cand introduce in joc comertul cu arme speciale... nu incalcati spiritul regulamentului!

propun urmatorul text pentru regula 3.2.
rev@3.2 Este interzisa exploatarea optiunilor jocului pentru a oferi experienta, bani si obiecte altor conturi din joc, prin actiuni trucate, premeditate de catre mai multi jucatori.
Astfel, sunt strict interzise urmatoarele actiuni:
-participarea la un duel aranjat, in care un jucator se lasa batut pentru a oferi experienta si bani adversarului sau;
-impunerea taxelor de participare la bataliile de fort;
-participarea la o batalie de fort aranjata, in care o echipa se lasa invinsa prin non-combat doar pentru ca membrii echipei adverse sa poata beneficia de anumite premii;
-folosirea pietei pentru a transfera sume mari de bani intre conturi, prin stabilirea de preturi neverosimile si achizitionarea repetata de obiecte la preturi nerentabile.
se limiteaza pretul maxim al unei oferte la de zece ori (10*) "valoarea de cumparare" a obiectului.

Toate intentiile de savarsire a actiunilor mai sus pomenite si savarsirea oricaror actiuni care incalca spiritul de fairplay prin aranjamente care contravin regulilor jocului, dovedite cu probe clare si convingatoare se vor sanctiona conform ...
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus