Discutii Construire duelist

  • Autor subiect DeletedUser2948
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Buna intentia de a face acest tutorial, insa ai omis cele mai bune builduri.... cu acestea cu siguranta nu vei putea bate playerii buni din top duel. Sunt surprins ca nu vad chiar cele 2 moduri de baza pentru a-ti construi caracterul pentru dueluri..
 

lord ion

West Marshal
Buna intentia de a face acest tutorial, insa ai omis cele mai bune builduri.... cu acestea cu siguranta nu vei putea bate playerii buni din top duel. Sunt surprins ca nu vad chiar cele 2 moduri de baza pentru a-ti construi caracterul pentru dueluri..

uimeste-ne si pune-le tu aici...
 

DeletedUser11192

Guest
Buna intentia de a face acest tutorial, insa ai omis cele mai bune builduri.... cu acestea cu siguranta nu vei putea bate playerii buni din top duel. Sunt surprins ca nu vad chiar cele 2 moduri de baza pentru a-ti construi caracterul pentru dueluri..

=))

Daca cu cel de tanc nu bati pe nimeni din top eu ma impusc :)) ala e cel mai bun build posibil dude :)
 

DeletedUser

Guest
Este un tutorial foarte avantajos celor care le plac duelurile...Buna treaba
 

DeletedUser1706

Guest
asai.......este un tutorial foarte bun si avantajos pentru cei care le plac duelurile si celor care vor sa se dueleze de mai multe ori...:cool:<3W
 

DeletedUser2948

Guest
Salutari,

1 intrebare scurta, in defensiva ce sanse are de a nu fi lesinat din prima sau sa castige duelul buildul V (super ofensivul)?

Merci anticipat.

PS: Parerea mea personala este ca slabe sanse are sau deloc, poate ma insel.

Nu prea am inteles ce vrei sa spui... Repeta intrebarea, dar de data aceasta mai clar. Sa o inteleaga toata lumea.:)
 

DeletedUser

Guest
=))

Daca cu cel de tanc nu bati pe nimeni din top eu ma impusc :)) ala e cel mai bun build posibil dude :)

Cu caracterul tanc, nu o sa te atace nimeni din top pentru ca vei avea nivelul duelului prea mic, spune-mi tu cum iti cresti nivelul duelului fara aspect, impuscare si tintire? ce ataci? ce bati cu el?
Au existat mai multi jucatori cu strategia asta, insa in cele din urma au fost depasiti cu totii, un exemplu este ciumegastar de pe lumea 4, a fost o vreme locul 1 duel ( o vreme lunga, e drept) insa in final a ramas pe loc pentru ca lumea ori s-a prins sa nu il mai atace, ori il bate !

Asa, inca cateva "comentarii" ( Nu vreau sa insult sau sa jignesc pe nimeni, consider ca ar putea fii aduse niste imbunatatiri care ar ajuta pe toata lumea)

1. Caracter blindat: "30% aspect"
Pentru ce sa mai pui aspect(ajuta doar la a nu fi ferit de adversar cand ataci) cand si asa adversarii iti scad maxim sub 30 in mana (27-28 cu spada lui hernandos si ceva vigoare)
Decat sa fi nimerit de 5 ori cu 20 dmg (100dmg) si sa nimeresti si tu de cateva ori cu 30 dmg( la unu' cu multa rezistenta), mai bine pui punctele alea de pe aspect pe vigoare/reflex/rezistenta, astfel incat sa stii ca esti nimerit de 8 ori (160 dmg) dar ajunge sa nimeresti 1 data si castigi duelul( de cele mai multe ori nimeresti de mai multe ori)

3/5. Caracter ofensiv/super-ofensiv
Ambele cazuri omit impuscarea, care este esentiala cand te lupti cu un jucator cu multa rezisetnta/reflex

Dupa parerea mea, un caracter bazat pe ferire si aspect trebuie sa fie conceput doar pe impuscare(dexteritate) pentru randament maxim... Daca atributele sunt puse pe putere, in loc de impuscare si tintire primim vigoare si rezistenta, care este nefolositoare cand vrei sa nu fi nimerit...
In opinia mea, un caracter ofensiv ar putea arata astfel(testate cu succes)

1.Contra cei bazati pe aspect/tactica/ferire
atribute-dexteritate
puncte- 40% ferire, 50% aspect, 10% impuscare (cat sa scazi maxim celor cu arma alba care joaca la ferire si au din atribut rezistenta)

Contra cei cu rezistenta/reflex
2. atribute-dexteritate
puncte- 50%impuscare, 30% ferire, 20% aspect
Cu acest build probabil veti lesina majoritatea duelistilor cu arma alba din top duel.

As putea vorbi in continuare despre moduri mai eficiente de a-ti pune indemanarile pentru dueluri, dar sunt presat de timp, asa ca voi continua alta data.
 

DeletedUser

Guest
Cu caracterul tanc, nu o sa te atace nimeni din top pentru ca vei avea nivelul duelului prea mic, spune-mi tu cum iti cresti nivelul duelului fara aspect, impuscare si tintire? ce ataci? ce bati cu el?
Au existat mai multi jucatori cu strategia asta, insa in cele din urma au fost depasiti cu totii, un exemplu este ciumegastar de pe lumea 4, a fost o vreme locul 1 duel ( o vreme lunga, e drept) insa in final a ramas pe loc pentru ca lumea ori s-a prins sa nu il mai atace, ori il bate !

Asa, inca cateva "comentarii" ( Nu vreau sa insult sau sa jignesc pe nimeni, consider ca ar putea fii aduse niste imbunatatiri care ar ajuta pe toata lumea)

1. Caracter blindat: "30% aspect"
Pentru ce sa mai pui aspect(ajuta doar la a nu fi ferit de adversar cand ataci) cand si asa adversarii iti scad maxim sub 30 in mana (27-28 cu spada lui hernandos si ceva vigoare)
Decat sa fi nimerit de 5 ori cu 20 dmg (100dmg) si sa nimeresti si tu de cateva ori cu 30 dmg( la unu' cu multa rezistenta), mai bine pui punctele alea de pe aspect pe vigoare/reflex/rezistenta, astfel incat sa stii ca esti nimerit de 8 ori (160 dmg) dar ajunge sa nimeresti 1 data si castigi duelul( de cele mai multe ori nimeresti de mai multe ori)

3/5. Caracter ofensiv/super-ofensiv
Ambele cazuri omit impuscarea, care este esentiala cand te lupti cu un jucator cu multa rezisetnta/reflex

Dupa parerea mea, un caracter bazat pe ferire si aspect trebuie sa fie conceput doar pe impuscare(dexteritate) pentru randament maxim... Daca atributele sunt puse pe putere, in loc de impuscare si tintire primim vigoare si rezistenta, care este nefolositoare cand vrei sa nu fi nimerit...
In opinia mea, un caracter ofensiv ar putea arata astfel(testate cu succes)

1.Contra cei bazati pe aspect/tactica/ferire
atribute-dexteritate
puncte- 40% ferire, 50% aspect, 10% impuscare (cat sa scazi maxim celor cu arma alba care joaca la ferire si au din atribut rezistenta)

Contra cei cu rezistenta/reflex
2. atribute-dexteritate
puncte- 50%impuscare, 30% ferire, 20% aspect
Cu acest build probabil veti lesina majoritatea duelistilor cu arma alba din top duel.


As putea vorbi in continuare despre moduri mai eficiente de a-ti pune indemanarile pentru dueluri, dar sunt presat de timp, asa ca voi continua alta data.


Ce face?degeaba ai tu 50%impuscare si ai doar 20% aspect...o sa i lesini doar daca i nimeresti pt asta iti trb aspect....pe buffalo am dat cu bata in balta sa zic asa si m-am axat dupa caracterul ofensiv..pe l2 am cheltuit ceva pentru cel super-ofesniv si functioneaza chiar f.bine..cum zicea cnv mai sus fa tu un tutorial..
 

DeletedUser

Guest
Nu prea am inteles ce vrei sa spui... Repeta intrebarea, dar de data aceasta mai clar. Sa o inteleaga toata lumea.:)

Se referea că ce se întâmplă dacă un caracter Tanc este atacat de cineva cu caracter superofensiv.
Când a spus "Build Tanc V build superofensiv", a omis S, adică voia să spună "Build Tanc VS build superofensiv"
 

DeletedUser2948

Guest

Nu functioneaza? Hmmm... daca iti zic ca pe ro4 am facut de la 90 la 99 in 30 de zile ma crezi? Cu acest build. Si sunt in top la duel. Nu am mai facut dueluri de 2 saptamani si am cazut de pe 14 pe 16, dar de saptamana viitoare incep iar sa ma distrez.

"Citat : 3/5. Caracter ofensiv/super-ofensiv
Ambele cazuri omit impuscarea, care este esentiala cand te lupti cu un jucator cu multa rezisetnta/reflex"

Mosule nu o sa te nimereasca. Dar ce sa iti explic eu tie...

"Citat : 1.Contra cei bazati pe aspect/tactica/ferire
atribute-dexteritate
puncte- 40% ferire, 50% aspect, 10% impuscare (cat sa scazi maxim celor cu arma alba care joaca la ferire si au din atribut rezistenta)"

Chiar te invit sa ataci un soldat defensiv cu tactica asta. Iti zic de acum rezultatul: esti lesinat.;)

"Citat: Contra cei cu rezistenta/reflex
2. atribute-dexteritate
puncte- 50%impuscare, 30% ferire, 20% aspect
Cu acest build probabil veti lesina majoritatea duelistilor cu arma alba din top duel."

50% impuscare? Cu 150 rezistenta si 150 reflex buntlineul de precizie pare flinta.;)

Concluzia: Imi place de tine ca aduci argumente, dar din pacate tu nici nu ai testate ce ai postat. De concluzia 2 este ca tu esti un duelist "old time". Mi-e si lene sa te caut sa vad ce caracter ai.:-j

II.

Tanc vs Superofensiv = random Se poate ca tancul sa nu fie nimerit, dar se poate si sa o incaseze 8/8. Dar ca sa bati un tanc trebuie sa ai si noroc chior.
 

DeletedUser

Guest
Nu functioneaza? Hmmm... daca iti zic ca pe ro4 am facut de la 90 la 99 in 30 de zile ma crezi? Cu acest build. Si sunt in top la duel. Nu am mai facut dueluri de 2 saptamani si am cazut de pe 14 pe 16, dar de saptamana viitoare incep iar sa ma distrez.

"Citat : 3/5. Caracter ofensiv/super-ofensiv
Ambele cazuri omit impuscarea, care este esentiala cand te lupti cu un jucator cu multa rezisetnta/reflex"

Mosule nu o sa te nimereasca. Dar ce sa iti explic eu tie...

"Citat : 1.Contra cei bazati pe aspect/tactica/ferire
atribute-dexteritate
puncte- 40% ferire, 50% aspect, 10% impuscare (cat sa scazi maxim celor cu arma alba care joaca la ferire si au din atribut rezistenta)"

Chiar te invit sa ataci un soldat defensiv cu tactica asta. Iti zic de acum rezultatul: esti lesinat.;)

"Citat: Contra cei cu rezistenta/reflex
2. atribute-dexteritate
puncte- 50%impuscare, 30% ferire, 20% aspect
Cu acest build probabil veti lesina majoritatea duelistilor cu arma alba din top duel."

50% impuscare? Cu 150 rezistenta si 150 reflex buntlineul de precizie pare flinta.;)

Concluzia: Imi place de tine ca aduci argumente, dar din pacate tu nici nu ai testate ce ai postat. De concluzia 2 este ca tu esti un duelist "old time". Mi-e si lene sa te caut sa vad ce caracter ai.:-j

II.

Tanc vs Superofensiv = random Se poate ca tancul sa nu fie nimerit, dar se poate si sa o incaseze 8/8. Dar ca sa bati un tanc trebuie sa ai si noroc chior.


Degeaba se baga el in seama...ca nu are cu ce..ce zici..nu ne faci si unu build de fort?astea de duel sunt trasnet pe buffalo cu caracterul ofensiv sunt pe 60 la dueluri(pe dimineata parca vad vreo 20 de atacuri:)))))se descurca ok si in aparare..desi am avut un start intarziat..pe l2 sunt super-ofensiv si vreau sa te anunt ca merge brici!ce ar fi west-ul fara oameni ca tine..
 

DeletedUser

Guest
[...]

V. Caracter super-ofensiv
Caracterul super-ofensiv prefera sa dea 8/8 la orice tip de caracter.
Atribute: 100% dexteritate
Indemanari: 20% tintire, 10% ferire, 70% aspect
Clasa de caracter: Aventurier
Echipament: Esarfa neagra, Palarie de fetru neagra, Camasa albastra, Cizme de calarie de lux
Ex.
99 dexteritate
158 tintire
30 ferire
208 aspect
Comentariu: Indemanarile de la misiuni vin puse pe ferire. Am ales clasa de caracter Aventurier, pt. ca ofera cele mai multe puncte de indemanare.

Nota: La exemple nu am mai pus si bonusurile care il ofera echipamentul. Nu imi dati PM-uri intrebandu-ma de ce nu am pus impuscare/vigoare la caracterul tanc si ofensiv.

Nota 2: Procentajul de la indemanari este din totalul de indemanar. De ex. la nivel 10 aveti minim 30 de indemanari. Din acele 30 calculati procentajul care revine la fiecare indemanare.

Acest tip de build ce sanse are in defensiva (il ataca altcineva); ma rog, mai clar nu pot sa fiu, sper sa fiu inteles acuma.
 

DeletedUser

Guest
Acest tip de build ce sanse are in defensiva (il ataca altcineva); ma rog, mai clar nu pot sa fiu, sper sa fiu inteles acuma.

partea defensiva tinte de echipament(cata tactica bonus primesti)si in acel 30 ferire..dar la atac iti zic eu il am pe l2 rupeeeeeeee..8 din 8:)))thx thx kod
 

DeletedUser2097

Guest
partea defensiva tinte de echipament(cata tactica bonus primesti)si in acel 30 ferire..dar la atac iti zic eu il am pe l2 rupeeeeeeee..8 din 8:)))thx thx kod

Poti primi maxim 50 pct(+-2-3 pct) pe tactica din haine.Mare branza.
75 pct pt soldat,si 100 pct pt soldat cu bonus.
Nu faci mare branza.
Il lovesti cat de cat,insa,in functie de pct adversarului,poti fi lesinat destul de usor.
 

DeletedUser2948

Guest
Acest tip de build ce sanse are in defensiva (il ataca altcineva); ma rog, mai clar nu pot sa fiu, sper sa fiu inteles acuma.

Poti primi maxim 50 pct(+-2-3 pct) pe tactica din haine.Mare branza.
75 pct pt soldat,si 100 pct pt soldat cu bonus.
Nu faci mare branza.
Il lovesti cat de cat,insa,in functie de pct adversarului,poti fi lesinat destul de usor.

Exact! Daca este caracter SUPER ofensiv pe aparare ii varza.:D Adica poate ca bate si pe aparare pe cei care nu prea sunt pe duel si te ataca.

Singurul build care merge si pe atac si pe aparare este tancul. Am pus acolo o versiune cu tintire in loc de aspect. Cred ca merge mai bine cu tintire, dar nu stiu. Nu am testat personal sa vad cum se descurca.:)
 

DeletedUser

Guest
Ok merci mult de raspuns, voi avea grija (daca reusesc sa fac super ofensiv) sa dorm mai mult dupa dueluri :)
 

DeletedUser

Guest

@AbNer : E greu sa le schimbi mentalitatea. Majoritatea de pe forum considera "de bune" doar informatiile de la jucatori cu 1322193913102 posturi pe forum. Daca ai sub cateva sute esti noob.



Va spun din experienta ca ce a zis AbNeR este foarte corect. Multi nu intelegeti ca pentru a tine de locurile din top dueluri nu este suficient sa bati anumiti jucatori , sau sa castigi 1 duel/zi chiar daca este spectaculos.

Odata cu avansarea in top veti creste in nivel duel , si veti primi din ce in ce mai putin XP. Pe langa asta veti fi si foarte vanati de duelisti ocazinonali (ex: jucatori pe dexteritate + aspect) care de multe ori fac prapad :)

In cazul build-urilor foarte ofensive...exista problema somnorosilor. sunt lumi unde top15 dueluri doarme non stop :)


O alta idee ce trebuie luata in considerare de acum incolo : sabia & colt de aur. Trebuie niste indemanari mai speciale pentru a reusi in paralele duel&quest-ul acestora.
 

DeletedUser

Guest
Nu functioneaza? Hmmm... daca iti zic ca pe ro4 am facut de la 90 la 99 in 30 de zile ma crezi? Cu acest build. Si sunt in top la duel. Nu am mai facut dueluri de 2 saptamani si am cazut de pe 14 pe 16, dar de saptamana viitoare incep iar sa ma distrez.

"Citat : 3/5. Caracter ofensiv/super-ofensiv
Ambele cazuri omit impuscarea, care este esentiala cand te lupti cu un jucator cu multa rezisetnta/reflex"

Mosule nu o sa te nimereasca. Dar ce sa iti explic eu tie...

"Citat : 1.Contra cei bazati pe aspect/tactica/ferire
atribute-dexteritate
puncte- 40% ferire, 50% aspect, 10% impuscare (cat sa scazi maxim celor cu arma alba care joaca la ferire si au din atribut rezistenta)"

Chiar te invit sa ataci un soldat defensiv cu tactica asta. Iti zic de acum rezultatul: esti lesinat.;)

"Citat: Contra cei cu rezistenta/reflex
2. atribute-dexteritate
puncte- 50%impuscare, 30% ferire, 20% aspect
Cu acest build probabil veti lesina majoritatea duelistilor cu arma alba din top duel."

50% impuscare? Cu 150 rezistenta si 150 reflex buntlineul de precizie pare flinta.;)

Concluzia: Imi place de tine ca aduci argumente, dar din pacate tu nici nu ai testate ce ai postat. De concluzia 2 este ca tu esti un duelist "old time". Mi-e si lene sa te caut sa vad ce caracter ai.:-j

II.

Tanc vs Superofensiv = random Se poate ca tancul sa nu fie nimerit, dar se poate si sa o incaseze 8/8. Dar ca sa bati un tanc trebuie sa ai si noroc chior.



Uploaded with ImageShack.us



Parca asta era lumea unde faceai furori, domnule maestru?
Atunci uite dovada ca nu sunt doar un noob care nu stie ce vorbeste...
doar pentru ca nu pierd toata ziua pe forum, cum spunea si alexrowqe, sa am mii de posturi, nu inseamna ca nu il mai citesc din cand in cand, sau ca nu stiu jocul...
Oricum, am vrut doar sa va dau niste sfaturi, ca doar nu degeaba sunt locul 1 duel, am fost si pe 6(cont sters acum), insa nu toata lumea stie sa accepte sfaturi "bune" cred eu (rezultatul se vede)

Crede-ma, am avut conturi si pe impuscare, si pe vigoare, am fost de multe ori in top cu ele, pe lumea 2 am terminat jocul cand tu probabil nu aveai vreun cont mai mare de lvl 50, printre primii care fac peste 1800 dmg, dar in fine, tu stii cu siguranta mai multe despre dueluri...
 
Ultima editare de un moderator:
Sus