Discutii legate de PC-uri

  • Autor subiect DeletedUser5629
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser2041

Guest
Nu va mai certati aiurea.
Windowsul este cel mai utilizat sistem de operare de catre home useri.
Linux-ul este un sistem de operare ( open source - orice pasionat de calculatoare isi poate baga nasul in kernel-ul lui) care are sute de variante, unele free altele pe bani.
Putem trece peste subiect acum.
 

DeletedUser

Guest

Ma refeream ca sunt bazate pe Linux kernel

Wikipedia a spus:
Fedora formerly Fedora Core, is an RPM-based, general purpose collection of software, including an operating system based on the Linux kernel
Wikipedia a spus:
Ubuntu is an operating system based on the Linux kernel


Asum ca stiai asta, doar ai vrut sa imi dai peste nas ca am gresit.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Stie cineva cat va costa ps4 cand va aparea,ca la precomanda e 1700-1800 lei.
 

DeletedUser

Guest
Daca tu nu sti asta nu inseamna ca nu stie altcineva.Am auzit ca xbox one si ps4 vor merge mai bine in USA decat in EU.

Si eu am auzit ca prinzi semnal mai bun in America decat in Europa cu iphoneul. Tu iti dai seama ca e o porcarie ce zici nu?
Si stai linistit ca ps4 si xbone nu o apara in ziua lansarii in Romania. Si pretul n-are de unde sa creasca asa din senin. La noi o sa fie cat e in America + taxe si restu.
 

DeletedUser

Guest
Salutare.
Vreau si eu sa imi cumpar un laptop si, cum pana acuma nu prea am avut placerea sa ma ocup de acest domeniu, nu prea stiu ce vreau sa aleg.
Nu sunt un gamer inrait, ce mai butonez in timpul liber ar fi Fifa 13 (presupun ca si 14 daca nu o sa aiba cerinte foarte mari) si cate'un NFS sau un shooter, dar mai rar.
Am cautat pe net cateva oferte accesibile (din oras nu prea am ce sa cumpar, sunt putine magazine de profil) si ce am gasit ar fi:
acer 156 aspire e1 571g
acer aspire e1 531g
hp pavilion g6
Asus X550CC-XX086D
Bineinteles, nu sunt fixat pe vreunul dintre ele, sunt deschis si la alte sugestii.
Daca ma poate ajuta cineva, raman dator.
Nu vreau sa depasesc 2.000 de lei.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2041

Guest
In bugetul ala, unul dintre 1 si al 4 lea.
Oricum laptop de gaming in 2000 de lei nu gasesti.
Care iti face tie cu ochiul dintre cele 2.
 

DeletedUser25509

Guest
Salutare.
Vreau si eu sa imi cumpar un laptop si, cum pana acuma nu prea am avut placerea sa ma ocup de acest domeniu, nu prea stiu ce vreau sa aleg.
Nu sunt un gamer inrait, ce mai butonez in timpul liber ar fi Fifa 13 (presupun ca si 14 daca nu o sa aiba cerinte foarte mari) si cate'un NFS sau un shooter, dar mai rar.
Am cautat pe net cateva oferte accesibile (din oras nu prea am ce sa cumpar, sunt putine magazine de profil) si ce am gasit ar fi:
acer 156 aspire e1 571g
acer aspire e1 531g
hp pavilion g6
Asus X550CC-XX086D
Bineinteles, nu sunt fixat pe vreunul dintre ele, sunt deschis si la alte sugestii.
Daca ma poate ajuta cineva, raman dator.
Nu vreau sa depasesc 2.000 de lei.

Cred ca pentru ce ai vrea tu sa-l folosesti, acer 156 aspire e1 571g si Asus X550CC-XX086D ar fi cele mai potrivite avand in vedere caracteristicile. Iar daca te hotarasti pe unul dintre ele si nu ai experienta in Ubuntu (Linux), nu ti-l lua cu sistem de operare preinstalat Linux. Am un prieten care a facut prostia (ne mai umbland pana atunci pe Linux) si pentru ca-l batea grav acel sistem de operare, si-a bagat o copie de Windows 7.
 

DeletedUser9380

Guest
Cred ca pentru ce ai vrea tu sa-l folosesti, acer 156 aspire e1 571g si Asus X550CC-XX086D ar fi cele mai potrivite avand in vedere caracteristicile. Iar daca te hotarasti pe unul dintre ele si nu ai experienta in Ubuntu (Linux), nu ti-l lua cu sistem de operare preinstalat Linux. Am un prieten care a facut prostia (ne mai umbland pana atunci pe Linux) si pentru ca-l batea grav acel sistem de operare, si-a bagat o copie de Windows 7.

De ce să mai dai minim 200 de lei ca să ai Windows preinstalat, cât timp poţi să-l iei cu Linux(mă rog, Ubuntu) şi să îţi instalezi Windows după?
 

DeletedUser

Guest
Produsele Maguay nu sunt deloc noname!

Din cate am vazut este o firma romaneasca, deci nu imi inspira prea multa incredere... dar asta e numai parerea mea. Daca nu il intereseaza firma/aspectul laptopului , acela este la o oferta destul de buna.

Edit: si uite ca a iesit de pe stoc..
 

DeletedUser

Guest
Cred ca pentru ce ai vrea tu sa-l folosesti, acer 156 aspire e1 571g si Asus X550CC-XX086D ar fi cele mai potrivite avand in vedere caracteristicile. Iar daca te hotarasti pe unul dintre ele si nu ai experienta in Ubuntu (Linux), nu ti-l lua cu sistem de operare preinstalat Linux. Am un prieten care a facut prostia (ne mai umbland pana atunci pe Linux) si pentru ca-l batea grav acel sistem de operare, si-a bagat o copie de Windows 7.
In Ubuntu am lucrat foarte putin, nevoia te invata de toate:))
Multumesc tuturor pentru Reply'uri.
Cred ca o sa raman la Acer, dar nu sunt ferm convins inca.
Apropo, inca o intrebare..am auzit de la cativa amici ca la Asus, dupa 2 ani incepe sa "moara" placa video..Pareri?
 

DeletedUser8674

Guest
In Ubuntu am lucrat foarte putin, nevoia te invata de toate:))
Multumesc tuturor pentru Reply'uri.
Cred ca o sa raman la Acer, dar nu sunt ferm convins inca.
Apropo, inca o intrebare..am auzit de la cativa amici ca la Asus, dupa 2 ani incepe sa "moara" placa video..Pareri?

mai bine ramai la asus,crede-ma
am avut un acer,mi-a durat vreo 6 luni...procesorul s-a ars si dupa o vreme ventilatorul(coolerul)nu mai functiona.l-am deschis sa vad,poate are praf in el,dar nimic...deci mai bine iti iei asus.
 

DeletedUser3941

Guest
mai bine ramai la asus,crede-ma
am avut un acer,mi-a durat vreo 6 luni...procesorul s-a ars si dupa o vreme ventilatorul(coolerul)nu mai functiona.l-am deschis sa vad,poate are praf in el,dar nimic...deci mai bine iti iei asus.

Și tu ca șeful de șef ce ești, îl foloseai fără procesor până s-a ars și altceva, nu?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus