Greșeli în text

DeletedUser6976

Guest
gresala.png

Eu am terminat posibilitatea 2 de la Mugrige si imi apare la serif ca imi vorbeste wauppe :eek:care este problema?


Da, cred ca am gasit-o!
La urmatoarea "gluma" de genul asta, iei o pauza, poate ajuta!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
aia e cu totul alta misiune, nu are legatura cu misiunea aventurierilor
 

DeletedUser6976

Guest
stiu prima data am dat pe wauppe si eu am misiunea cu 5 zile premium dar nu am 5 mure si apoi am vazut ? la serif si am dat pe incheie misiunea si mi-a aparut asta.Jur si pentru asta am primit un avertisment eu nu am facut nimic asa mi-a aparut .
 

DeletedUser

Guest
stiu prima data am dat pe wauppe si eu am misiunea cu 5 zile premium dar nu am 5 mure si apoi am vazut ? la serif si am dat pe incheie misiunea si mi-a aparut asta.Jur si pentru asta am primit un avertisment eu nu am facut nimic asa mi-a aparut .

Stii foarte bine de ce ai luat avertismentul, o editare ulterioara a postului nu te ajuta, daca vrei neaparat sa sustii in continuare ca nu ai facut nimic si ca ai fost avertizat pe nedrept, citeste regulamentul forumului (in special 6.4).

Incearca!
 

DeletedUser

Guest
cand dau sa construiesc baraca spune ca ma pot odihni in cazarma<3W
 

DeletedUser

Guest
Ferastrau nu fierastrau

Corect conform dex se scrie ferastrau.
Lama de ferastrau sau itemul ferastrau.

Ambele variante sunt folosite in limba romana si prezente in DEX
 

DeletedUser

Guest
Pagină externă

Această legatură va deschide o pagină externă. Paginile externe pot conţine viruşi sau alte programe potenţial periculoase.
- Nu introduceţi niciodată parola din West într-o pagină externă.
- Deschideţi legătura doar în cazul în care cunoaşteţi şi aveţi încredere în jucătorul de la care a-ţi primit-o.


Forma corecta: DE LA CARE ATI PRIMIT-O

De ce? Pentru cei care fac frecvent aceasta greseala, timpul la care se petrece actiunea este trecutul, timpul verbului, pefect compus. Verbul se formeaza din verbul auxiliar a avea sau a fi, forma de prezent, plus PARTICIPIUL verbului de conjugat (primit).

eu am + primit
tu ai + primit
el/ea a + primit
noi am + primit
voi ati + primit
ei/ele au + primit
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Anna este sora ta şi îşi face griji în legătură cu tatăl vostru, care a căzut în patima alcoolului şi a jocului de poker. Face tot posibil pentru a menţină familia unită.
 

DeletedUser

Guest
Am sa va rog ca sesizarile privind greselile in text sa le faceti pe cat posibil copiind textul in cauza (copy/paste, de preferinta cu diacritice) si boldand partea pe care o considerati gresita.

Ex: Anna este sora ta şi îşi face griji în legătură cu tatăl vostru, care a căzut în patima alcoolului şi a jocului de poker. Face tot posibil pentru a menţină familia unită.

De asemenea o verificare in posturile de pana acum, pentru a evita semnalarile multiple ar fi recomandata.


Teamul WEST va multumeste pentru ajutor.
 

DeletedUser

Guest
dave, se ocupa cineva cu modificarea si corectarea greselilor ? am postat aproximativ 90 % din greselile aflate in textul tuturor misiunilor si vad ca greselile sunt inca prezente in joc. normal ca lumea sesizeaza in continuare aceleasi greseli din moment ce nimeni nu le ia in seama
 

DeletedUser

Guest
dave, se ocupa cineva cu modificarea si corectarea greselilor ? am postat aproximativ 90 % din greselile aflate in textul tuturor misiunilor si vad ca greselile sunt inca prezente in joc. normal ca lumea sesizeaza in continuare aceleasi greseli din moment ce nimeni nu le ia in seama

Corectarile se fac in interfata de traducere, erorile semnalate aici au fost deja corectate.
Stringurile sunt introduse in joc si sunt vizibile doar in urma unui update, de aceea modificarile nu sunt vizibile imediat ce sunt semnalate.
 

DeletedUser

Guest
Pietre preţioase (Coliere din pietre preţioase)

Maria Roalstad: Salut, ai timp să mă ajuţi puţin? Te şi răsplătesc pentru ajutor. Vreau să-mi fac un colier nou dar îmi mai lipsesc nişte pietre preţioase. Colierul nu va fi ceva obişnuit ci va străluci la gâtul meu. Am nevoie de un colier de indieni albastru şi unul verde.
Ţintă: Cumpără un colier de indieni albastru şi unul verde.
Poate indian...
 

DeletedUser6433

Guest
eee amu am vazut si eu:
Set de Quakerita
Fes de Quakerita
Rochie de Quaker
Cruce de metal
Inel

nu credeti ca rochie de Quaker?? nu trebuia sa fie Quakerita?
 

DeletedUser

Guest
la fort cand nu ai destule materiale x la unele se potrivesc dar la altele nu

ex:

corect:Nu ai indeajuns Whisky in magazia de resurse cerinte 0/2

gresit:Nu ai indeajuns Harta in magazia de resurse cerinte 1/3, nu ai indeajuns Steagul unionist in magazia de resurse ....

cum mai vine si asta?!?!
 

DeletedUser

Guest
la fort cand nu ai destule materiale x la unele se potrivesc dar la altele nu

ex:

corect:Nu ai indeajuns Whisky in magazia de resurse cerinte 0/2

gresit:Nu ai indeajuns Harta in magazia de resurse cerinte 1/3, nu ai indeajuns Steagul unionist in magazia de resurse ....

cum mai vine si asta?!?!

daca "Harta" si "Steagul unionist" sunt linkuri atunci ele sunt afisate printr-o variabila PHP. De aceea nu sunt traduse corect..
 

DeletedUser

Guest
La munca VANATOARE DE BANDITI scrie asa:

O grupă de bandiţi jefuiesc de luni întregi căruţe şi diligenţe. Dacă i-ai descoperi, ai putea găsi o grămadă de lucruri folositoare şi mulţi bani. Bineînţeles, doar dacă supravieţuieşti.

Dupa cunostintele mele ar fi corect:

UN GRUP de bandiţi jefuiesc de luni întregi căruţe şi diligenţe. Dacă i-ai descoperi, ai putea găsi o grămadă de lucruri folositoare şi mulţi bani. Bineînţeles, doar dacă supravieţuieşti.
 

DeletedUser1686

Guest
Cireadă de vite (Turmă)

Şeriful John Fitzburn : Am vrut iniţial să te trimit în preerie ca să cauţi cireada de vite a lui Simon. Dar chiar am primit o telegramă că a fost găsită în apropiere de măcelăria lui McLain. Cineva a vrut să facă nişte bani buni cu ele. Bine că McLain a observat că ceva nu e în ordine. Te rog du-le lui Simon înapoi. Şi dacă tot eşti la măcelărie adu-mi te rog nişte cotlete.

Indicaţie: Lucrează ca 'Cowboy' pentru ca să poţi face rost de cotlete.

E o cacofonie.
 
Sus