Totul despre Anime

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Aici puteti discuta despre anime-uri, orice topic nou deschis pe aceasta tema va fi sanctionat. Vom lua in calcul propunerea pt crearea unor subforum-uri, ideea este ca noi vrem sa simplificam acest forum nu sa-l incarcam si mai tare. Daca ati avea nitel bun simt in deschiderea de noi teme totul ar arata mult mai aerisit.
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Nu prea imi place aceasta idee,dar ma rog...Care credeti ca este cel mai bun Jinchiuricki(nu stiu daca am scris bine) din "Naruto"?Eu zic ca e Naruto...
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Elmer Fudd nu trebuie sa il faci.Am vorbit cu Dave si sper sa faca sub-forum.Sansele sunt minime dar convingerea mea este mare

Pana vedem ce si cum, folositi acest topic. Si mai ales lasati off-ul, discutati la subiect, asta-i buba cea mai mare cu voi, nu respectati niciodata titlul unui topic si ajungeti rapid la certuri. Ca drept dovada si aici : acum intrebati de ce aia sau ailalta in loc sa vorbiti depre desene animate. Ati vrut anime.. poftim, aveti anime. Discutie incheiata.
 

DeletedUser

Guest
Ok.Sper sa mi se indeplineasca visul.Sa trecem la subiect.

Ca este mai puternic un kunai sau o steluta

Edit:berindea dispari de aici.Elmer dai te rog warn pentru off-topic
 

DeletedUser

Guest
Uau, mulţumim Elmer :)

PS: Samurai X este anime o_O?

Da.

„The legend says that 140 years ago, in the chaos of the Tokugawa regime, there was an Imperialist in Kyoto nicknamed Battousai the Manslayer. Amidst the blooshed, he killed and carved the way to the new Meiji Era. He was the strongest... Battosai...However, he disappeared into thin air as the chaos came to a close. His whereabouts are still unknown. Battousai the Manslayer has becomed a legend...”

Cu aceste cuvinte se incepe primul episod din cele 95 ale anime-ului "Rurouni Kenshin" sau "Samurai X". Acţiunea anime-ului are loc peste 10 ani de la ceea ce a fost scris mai sus. Kenshin ajunge în Tokyo şi este infruntat de Kaoru Kamiya, stăpâna unui dojo de Kendo Kamiya Kashin. Ea l-a atacat luîndu-l drept războinicul ce-i ameninţa oraşul şi se numea Battousai. Acesta din urmă se dovedeşte a fi un simplu ucenic de-al lui Kamiya (tatăl lui Kaoru) care dorea răzbunare. Însă datorită acestui incident, Kaoru descoperă adevărata identitate a lui Kenshin. Kaoru îi inţelege dorinţa de a fi Rurouni (vagabond sau mai frumos zis pelegrin) şi necesitatea lui de a-si repara greselile din trecut, il accepta ca oaspete in casa sa. Insa trecutul lui Kenshin îl urmăreşte permanent deoarece mulţi dintre foştii lui inamici, îi doresc moartea şi-l vor invinge pentru a purta ei titlul de "Distrugător" şi "Cel mai puternic". Însă Kenshin îşi face şi prieteni care îl ajută să meargă mai departe şi să nu cadă iar pradă trecutului, printre care Sanotsuke Sagara, Yahiko Myojin, Kaoru Kamiya, Misao, Megumi Takani, Aoshi, Saito şi alte personaje secundare. În timpul anime-ului una dintre luptele principale a fost dintre Kenshin şi Makoto Shishio, un om ce a trecut prin multe şi care îşi dorea puterea mai presus de orice, iar pentru a nu avea obstacole în calea sa către guvern, trebuia să-l ucidă pe Kenshin, doar că nu a fost să fie. A doua luptă dintre unele mai grele a fost la fel dintre Kenshin şi Amakusa Shougo. Acesta avea acelaşi stil de luptă ca şi al lui Kenshin, anume: Hiten Mitsurugi Ryuu, doar că îl perfecţionase şi astfel Kenshin era în pierdere. Himura totuşi a reuşit să-l învingă şi astfel şi-a continuat existenţa având un singur scop: 'Să apere oamenii cu sabia sa.' Această istorie se referă doar la anime-series...



Sursa : Wikipedia.ro
 

DeletedUser

Guest
Da.

„The legend says that 140 years ago, in the chaos of the Tokugawa regime, there was an Imperialist in Kyoto nicknamed Battousai the Manslayer. Amidst the blooshed, he killed and carved the way to the new Meiji Era. He was the strongest... Battosai...However, he disappeared into thin air as the chaos came to a close. His whereabouts are still unknown. Battousai the Manslayer has becomed a legend...”

Cu aceste cuvinte se incepe primul episod din cele 95 ale anime-ului "Rurouni Kenshin" sau "Samurai X". Acţiunea anime-ului are loc peste 10 ani de la ceea ce a fost scris mai sus. Kenshin ajunge în Tokyo şi este infruntat de Kaoru Kamiya, stăpâna unui dojo de Kendo Kamiya Kashin. Ea l-a atacat luîndu-l drept războinicul ce-i ameninţa oraşul şi se numea Battousai. Acesta din urmă se dovedeşte a fi un simplu ucenic de-al lui Kamiya (tatăl lui Kaoru) care dorea răzbunare. Însă datorită acestui incident, Kaoru descoperă adevărata identitate a lui Kenshin. Kaoru îi inţelege dorinţa de a fi Rurouni (vagabond sau mai frumos zis pelegrin) şi necesitatea lui de a-si repara greselile din trecut, il accepta ca oaspete in casa sa. Insa trecutul lui Kenshin îl urmăreşte permanent deoarece mulţi dintre foştii lui inamici, îi doresc moartea şi-l vor invinge pentru a purta ei titlul de "Distrugător" şi "Cel mai puternic". Însă Kenshin îşi face şi prieteni care îl ajută să meargă mai departe şi să nu cadă iar pradă trecutului, printre care Sanotsuke Sagara, Yahiko Myojin, Kaoru Kamiya, Misao, Megumi Takani, Aoshi, Saito şi alte personaje secundare. În timpul anime-ului una dintre luptele principale a fost dintre Kenshin şi Makoto Shishio, un om ce a trecut prin multe şi care îşi dorea puterea mai presus de orice, iar pentru a nu avea obstacole în calea sa către guvern, trebuia să-l ucidă pe Kenshin, doar că nu a fost să fie. A doua luptă dintre unele mai grele a fost la fel dintre Kenshin şi Amakusa Shougo. Acesta avea acelaşi stil de luptă ca şi al lui Kenshin, anume: Hiten Mitsurugi Ryuu, doar că îl perfecţionase şi astfel Kenshin era în pierdere. Himura totuşi a reuşit să-l învingă şi astfel şi-a continuat existenţa având un singur scop: 'Să apere oamenii cu sabia sa.' Această istorie se referă doar la anime-series...



Sursa : Wikipedia.ro

Aha, mersi, chiar ma incurc cu wikipedia :)
 

DeletedUser

Guest
Eu va recomand la toti sa va inregistrati pe un forum anime.Asa frumos ia 2 minutele sa va inregistrati,ne mai lasati si pe noi in pace cu naturo sau alte desene.Mai bine va uitati si voi la niste seriale adevarate cu oameni normali,nu cu tineri cu par ca si o "teapa" si care sunt umflati cu proteine.In fine,fiecare cu gusturile lui

Esti off...Lasa-ne sa discutam in pace...Mai ales ca acum nu mai aveti de ce sa va plangeti...Avem un singur topic...Ce mai vreti?Nu e impotriva regulilor sa vorbim in pace despre anime si aici...

ON:Spuneti-mi si mie ce sa caut pe google ca sa pot citi "naruto manga" in romana...
 

DeletedUser

Guest
Esti off...Lasa-ne sa discutam in pace...Mai ales ca acum nu mai aveti de ce sa va plangeti...Avem un singur topic...Ce mai vreti?Nu e impotriva regulilor sa vorbim in pace despre anime si aici...

ON:Spuneti-mi si mie ce sa caut pe google ca sa pot citi "naruto manga" in romana...

Nu cred ca exista naruto manga in romana.Dar cauta...poate vei gasi
 

DeletedUser

Guest
Poftim Click

Dai click pe el(numele capitolului) si iti va aparea link de download. Nu imi place Naruto , mi se pare ilogic ca anime si destul de prost realizat , dar gusturile nu se discuta.
 

DeletedUser

Guest
Asa,ca sa nu va mai supar.Recomandati-mi si mie un anime bunicel,ca sa vad si eu despre ce e asa mare cearta pe aici.Si nu naruto ca am vazut un episod din el si nu prea mi-a placut.
 

DeletedUser

Guest
Nu conteaza episoadele,am timp sa ma uit.Gen,ceva in viitor,sau ceva cu lupte:).
 

DeletedUser

Guest
1.Code Geass

Genre : Drama, Mecha, Alternate History, Science Fiction, Science Fantasy

2.Gantz (unul din favoritele mele)

Genre : Action, Psychological thriller, Science fiction, Horror

3.Blue Gender (a fost si pe Animax Tv)

Genre : Horror, Post-Apocalyptic Sci-Fi[1], Mecha, Romance

4. Evangelion (e o serie de filme anime)

Genre : Action, Mecha, Sci-Fi

5. Final Fantasy

Genre : Fantasy, Adventure, Comedy


Daca nu iti place nici unul , ma anunti.
 

DeletedUser

Guest
Am auzit ca este si Devil May Cry anime?Am jucat jocurile si sunt bestiale...
 

DeletedUser

Guest
Am auzit ca este si Devil May Cry anime?Am jucat jocurile si sunt bestiale...

Da , am vazut si anime. E bunicel , difera totusi povestea putin fata de jocuri dar mi s-a parut bunicel. E genul fara storyline prea complicat adica fiecare episod are povestea proprie nu poti spune ca are o prea mare continuitate , dar mie mi-a placut.
 
Sus