Tutorial duel - build-uri, sfaturi, caracteristici

  • Autor subiect DeletedUser20606
  • Data de început

DeletedUser

Guest
E bun build-ul urmator:

FULL dexteritate, jumatate tintire jumatate ferire, pe arme de foc?

Si cam ce set ar fi cel mai bun la build-ul asta?
 

DeletedUser8160

Guest
Recomandati-mi si mie un build,cat mai explicit daca se poate.Am nivel 120,duelist pe arma de foc,detin 5 obiecte din setul lui frank eaton(stiu ca doc ar fi mers mai bine dar imi depaseste bugetul).Atacat nu prea sunt,prefer sa merg pe un build ofensiv dar cat de cat decent si pe defensiva.
Am citit build-urile si am observat ca nu mai puneti puncte pe aspect,de ce ? Eu am facut o pauza buna de joc si inca sunt cu tactica veche pentru duel,explicati-mi va rog cum sta treaba cu indemanarile acum.
 

DeletedUser19580

Guest
Recomandati-mi si mie un build,cat mai explicit daca se poate.Am nivel 120,duelist pe arma de foc,detin 5 obiecte din setul lui frank eaton(stiu ca doc ar fi mers mai bine dar imi depaseste bugetul).Atacat nu prea sunt,prefer sa merg pe un build ofensiv dar cat de cat decent si pe defensiva.
Am citit build-urile si am observat ca nu mai puneti puncte pe aspect,de ce ? Eu am facut o pauza buna de joc si inca sunt cu tactica veche pentru duel,explicati-mi va rog cum sta treaba cu indemanarile acum.

inca merge aspectul,daca stii cat sa pui.insa parerile sunt impartite.setul doc este unul mai mult defensiv,avand tactica+impuscare


83 aspect,58 tintire,65 ferire bonus din 5 iteme frank
ideal ar fi sa folosesti militaresti lux/garret/moi de lux la pantaloni

mergi pe full dexteritate pt ca setu asta da destula tactica.si indemanarile ar trebui sa mearga asa: 1/4 tintire,3/4 ferire..daca ai mai mult de 400 indemanari mai poti baga si pe aspect..sau,in caz ca esti activ,poti incerca tintire>ferire,dar in cazul acesta nu mai pui indemanari pe aspect pt ca aspectul ajuta si la tintire

pt Awkward..am lvl 51 pe L1,5 iteme frank si am mers mai mult pe ferire(am 200+) pt ca sunt jucatori mai mari care au tintire destul de mare.insa acum pun pct pe tintire.pot spune ca de 1 sapt nu am mai lesinat) ..si cu misiuni ,imbunatatiri pt motivatie duel am facut si 4 lvl/zi.dar acum depinde de fiecare.eu unul folosesc aspect in duel,de asta prefer setu eaton.daca nu,cumpara 5 iteme doc
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
imi raspunde si mie cineva la aceste intrebari?
1. Build-urile acelea merg si pe Hawaii sau pentru versiunea 2.0?
2. Daca merg pentru Hawaii/v 2.0 ce build trebuie sa imi fac (din cele scrise) sa corespunda cu setul lui Frank Eaton ( http://tw-db.info/?strana=supravy&set=set_octoberfest_1 ) ?
3. Este bine daca ma bag pe dueluri la lvl 84? (avand in vedere ca sunt aventurier si nu alta clasa de caracter)
 

DeletedUser19580

Guest
imi raspunde si mie cineva la aceste intrebari?
1. Build-urile acelea merg si pe Hawaii sau pentru versiunea 2.0?
2. Daca merg pentru Hawaii/v 2.0 ce build trebuie sa imi fac (din cele scrise) sa corespunda cu setul lui Frank Eaton ( http://tw-db.info/?strana=supravy&set=set_octoberfest_1 ) ?
3. Este bine daca ma bag pe dueluri la lvl 84? (avand in vedere ca sunt aventurier si nu alta clasa de caracter)

din cele scrise(felicitari lu drakath,un tutorial mult mai bun decat cel vechi..majoritatea le-am folosit :D) foloseste full dex deoarece frank da aspect si tactica...un build dex+carisma nu e bun pt lvl mai mic de 100..iar acum depinde de lume.daca majoritatea au ferire mare,tu pui 2/3 tintire,1/3 ferire,desi e mai bine ca la lvl tau sa pui macar 50%-50% sau 40% tintire,60% ferire

dar depinde si de tine,cat de activ esti,cate indemanari ai,etc...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8160

Guest
inca merge aspectul,daca stii cat sa pui.insa parerile sunt impartite.setul doc este unul mai mult defensiv,avand tactica+impuscare


83 aspect,58 tintire,65 ferire bonus din 5 iteme frank
ideal ar fi sa folosesti militaresti lux/garret/moi de lux la pantaloni

mergi pe full dexteritate pt ca setu asta da destula tactica.si indemanarile ar trebui sa mearga asa: 1/4 tintire,3/4 ferire..daca ai mai mult de 400 indemanari mai poti baga si pe aspect..sau,in caz ca esti activ,poti incerca tintire>ferire,dar in cazul acesta nu mai pui indemanari pe aspect pt ca aspectul ajuta si la tintire

pt Awkward..am lvl 51 pe L1,5 iteme frank si am mers mai mult pe ferire(am 200+) pt ca sunt jucatori mai mari care au tintire destul de mare.insa acum pun pct pe tintire.pot spune ca de 1 sapt nu am mai lesinat) ..si cu misiuni ,imbunatatiri pt motivatie duel am facut si 4 lvl/zi.dar acum depinde de fiecare.eu unul folosesc aspect in duel,de asta prefer setu eaton.daca nu,cumpara 5 iteme doc


Si impuscarea ? Nu-mi spuneti ca nu mai bagati nici pe impuscare mai nou :)
 

DeletedUser19580

Guest
Si impuscarea ? Nu-mi spuneti ca nu mai bagati nici pe impuscare mai nou :)

daca nu vrei sa faci build distrugator,pt cei cu rez,ref,nu tre sa pui impuscare :D

daca joci pe L1 da-mi soapta/telegrama
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser19580

Guest
daca nu vrei sa faci build distrugator,pt cei cu rez,ref,nu tre sa pui impuscare :D

daca joci pe L1 da-mi soapta/telegrama

pt curiosi:un build cu multa carisma este f greu de facut..deoarece aspectul si tactica ajuta la ferire si tintire...100 carisma,restu dex..cu iteme faci 180 aspect,180 tactica..ai 410 puncte=>250-260 pe ferire(cu iteme 340-350) si tintire 150-160(cu iteme si dex faci 280-290 tintire)

desi poti pune si mai mult pe ferire,scazand tintirea pana la 260-270=>ferire 360-370.probabil multi fani ferire/tintire vor critica dur acest build,insa fiecare are dreptul la o parere.in schimb,pt cei ce critica prea dur,ii rog sa vina cu argumente bune(exemple ,dueluri).eu unul am folosit un build asemanator(250 tintire,330 ferire,160 aspect)si pot spune ca tinteam f bine
 

DeletedUser9950

Guest
balari
chiar nu intelegeti ca duelul este random?
degeaba va bateti si va spargeti capetele este pur random
poti sa ai 500 tintire si adversarul 100 ferire din 3 dueluri oricum pierzi 1 sau daca ai ghinion le pierzi pe amandoua
PS incetati sa va mai stresati duelul este random si atat
 

DeletedUser23067

Guest
balari
chiar nu intelegeti ca duelul este random?
degeaba va bateti si va spargeti capetele este pur random
poti sa ai 500 tintire si adversarul 100 ferire din 3 dueluri oricum pierzi 1 sau daca ai ghinion le pierzi pe amandoua
PS incetati sa va mai stresati duelul este random si atat

Nu e adevarat, buildul este important si sunt de acord putin cu cel de mai sus am avut un build de 220 tactica/310 tintire si restul 300 ferire in aparare liber dau peste 4 daune liber in alte cuvinte cu 300 ferire/tintire in aparare faceam treaba mai buna ca 400 ferire/tintire deci as recomanda de incercat un build pe aspect mai ales acum cu setul frank...
 

DeletedUser19580

Guest
Nu e adevarat, buildul este important si sunt de acord putin cu cel de mai sus am avut un build de 220 tactica/310 tintire si restul 300 ferire in aparare liber dau peste 4 daune liber in alte cuvinte cu 300 ferire/tintire in aparare faceam treaba mai buna ca 400 ferire/tintire deci as recomanda de incercat un build pe aspect mai ales acum cu setul frank...

ms ca ma sustii..si problema la buildul meu este ca nu am impuscare...asa pot baga 90 dex,60 carisma...cu 80 aspect,88 tactica din frank ai 140/150...cu set frank+militaresti de lux faci 80 tintire,80 ferire...am 410 indemanari,le impart pe ferire/tintire/aspect si tactica daca nu esti soldat

pui macar 30 pe aspect..cu frank,militaresti si carisma ai 188 aspect.pui 100 pe tintire si faci 270 tintire cu iteme.270 ferire +80=350.cu gem faci 285 tintire..daca mai ai si pusca+colt frank,faci lejer 300 tintire si 370 ferire+200 aspect.cu asemenea build sunt convins ca va veti descurca pe atac.si pe aparare de asemenea(140+70=210 pt soldati).daca nu sunteti soldati,mai bagati vreo 20 de pct pe tactica(10 din tintire,10 din ferire)si ar trebui sa fie totul ok si pe aparare
 

DeletedUser9036

Guest
balari
chiar nu intelegeti ca duelul este random?
degeaba va bateti si va spargeti capetele este pur random
poti sa ai 500 tintire si adversarul 100 ferire din 3 dueluri oricum pierzi 1 sau daca ai ghinion le pierzi pe amandoua
PS incetati sa va mai stresati duelul este random si atat

randomul este destul de accentuat in sistemul de duel, insa nu inseamna ca se va renunta la builduri.

500 tintire va trece oricand de 100 ferire - factorul random determinand doar faptul ca nu vor fi date mereu 8/8 lovituri ci 6/8, 7/8, etc.

buildul pe carisma este interesant- desi greu de utilizat in aceasta varianta a jocului. daca se fac teste, asteptam cu interes si rezultatele celor care testeaza acest build.

spor!
 

DeletedUser19580

Guest
randomul este destul de accentuat in sistemul de duel, insa nu inseamna ca se va renunta la builduri.

500 tintire va trece oricand de 100 ferire - factorul random determinand doar faptul ca nu vor fi date mereu 8/8 lovituri ci 6/8, 7/8, etc.

buildul pe carisma este interesant- desi greu de utilizat in aceasta varianta a jocului. daca se fac teste, asteptam cu interes si rezultatele celor care testeaza acest build.

spor!

narka,un build asemanator(cu 240 tintire,180 aspect,370 ferire) a fost testat si mergea super pe atac..acum cu setul frank poti ajunge la 380 ferire,300 tintire..chiar si 200 aspect daca ai imbunatatiri si arme frank..fara arme fran cu 180,270,350 iar te descurci bine

eu la lvl 54 am 244 ferire,157 tintire,82 aspect,88 tactica si nu am mai pierdut un duel de 2 sapt (de cand sunt pe duel)
 
Ultima editare de un moderator:
Sus