Discutii legate de PC-uri

  • Autor subiect DeletedUser5629
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser3941

Guest
Da, mai cred, si? Decat sa ai atitudinea asta de tot cacatul, mai bine imi explici ce nu e bine in a scana un sistem cu un antivirus?

Internetul colcaie de informatii. Nu sunt obligat sa raspund la intrebari care nici macar nu sunt intrebari. Vezi deasupra de ce nu a mers "instaleaza avast free".
 

DeletedUser10567

Guest
Ok, imi cer scuze, nu m-am informat ca nu mai poti folosi un antivirus in ziua de azi. Mii de scuze, regele. :)
 

DeletedUser

Guest
Ok, imi cer scuze, nu m-am informat ca nu mai poti folosi un antivirus in ziua de azi. Mii de scuze, regele. :)

Pai, avastul asta ma "apara" de site-urile periculoase pe care ma trimite virusul asta,deci pana gasesc o solutie,antivirusul ramane foarte important si nu prea inteleg ce vrea levi8 sa spuna.Poate el e pe linux si de asta nu ii prea plac antivirusurile.
 

DeletedUser3941

Guest
Pai, avastul asta ma "apara" de site-urile periculoase pe care ma trimite virusul asta,deci pana gasesc o solutie,antivirusul ramane foarte important si nu prea inteleg ce vrea levi8 sa spuna.Poate el e pe linux si de asta nu ii prea plac antivirusurile.

Este perfect ca folosesti un antivirus pentru a preveni o infectie, jos palaria aici. Problema este atunci cand deja esti infectat si te astepti la minuni!
De vreo 10 ani nu se mai poate vorbi de dezinfectare completa la o majoritate covarsitoare de infectii. Motivul este simplu, laboratoarele care dezvolta antivirusii nu au cum sa faca rost de toate variantele unui virus, dar pot sa-i gaseasca 'cel mai mare divizor comun' astfel incat sa-i indeparteze cea mai mare parte din corp din sistem. Problema este ca raman multe rutine ale sistemului modificate ireversibil odata ce sistemul a fost compromis (vezi pe windows-urile bazate pe NT cum svchost-ul dupa o infectie nu mai ocupa aceeasi cantitate de RAM sau spatiu pe hard disk, incetiniri in api-urile COM si setari prin group policies blocate) pe care un antivirus nu are cum sa le repare.
In plus, majoritatea virusilor contemporani sunt scrisi astfel incat sa blocheze rularea unui antivirus, sau chiar si accesarea site-urilor antivirusilor. De aceea antivirusul este util numai pentru prevenire, si niciodata pentru tratare. (caz, de altfel, aplicabil si in viata de zi cu zi)
QED.
 

DeletedUser

Guest
Si asta inseamna ca singura solutie ca sa scapi complet de o infectie este sa formatezi hardul ?Eu nu as vrea sa fac asta, pentru ca sunt mai lenes de felul meu si urasc sa reinstalez toate programele si sa fac totul cum era inainte.:hmf:Asta este...o sa mai caut o rezolvare si poate o sa gasesc ceva.
 

DeletedUser3941

Guest

DeletedUser10567

Guest
In niciun caz problema nu este pentru ca foloseste Firefox. Instaleaza avast free si da-i o scanare.

Multumesc pentru explicatie. Eu in niciun caz nu i-am spus sa foloseasca modalitatile unui antivirus pentru a se dezinfecta. I-am sugerat insa sa instaleze un antivirus si sa incere sa scaneze sistemul. Din propria experienta, atunci cand am avut impresia ca am un virus si apoi l-am scanat, antivirusul mi-a spus exact ce virus am. Deci, daca afla ca are un virus poate sa formateze hard-diskul linistit. In schimb, daca nici cu >10 programe antivirus nu gaseste vreo infectie in sistemul lui, atunci problema poate fi si din alta parte, poate chiar har***re.
Cum poti vedea si in citatul de mai sus, i-am sugerat DOAR sa scaneze sistemul. As aprecia ca pe viitor sa nu mai vanezi ORICE post al meu si indiferent ca pot avea dreptate sau nu sa incepi si faci misto. Pentru ca chiar si atunci cand am dreptate imi spui: "ALOOOOOOOOOOOO BA TREZIREA SUNTEM IN 2013, NU MAI FOLOSI ANTIVIRUS". In orice caz, apreciez ca mi-ai explicat. :)
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Terminati cu decompilatoare, NASA si alte aiureli. Eu nu am gasit virus comun luat de pe internet (in orice forma ar fi el) care sa nu se scoata in 2 timpi si 3 miscari. Safe mode, combofix, hijackthis, malwarebytes si autoruns este tot ce ai nevoie si nu neaparat toate deodata, depinde de infectie. O extra verificare in registri este de asemenea recomandata, daca stii ce faci, evident. Spor.

Edit: Am citit si eu din urma si pentru respectiva problema (redirectionare reclame), ca si in cazul dragutului virus feisbuc - ala de trimite mailuri de nebun la toata lista cu link-uri la poze - pasii sunt urmatorii : download combofix de aici si numai de aici, mereu ultima versiune http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/. boot in safe mode, rulat combofix cu sau fara consola nu are importanta, se poate da skip la avertismentul de consola ca si la cea pt antivirus activ, desi e de preferat sa nu fie nici un antivirus instalat la momentul rularii. Isi face tata combofix treaba, restarteaza, apoi suplimentar se poate face o scanare completa cu malwarebytes de aici : http://www.malwarebytes.org/. Va place asa sa macaniti savant in nspe post-uri in loc sa-i dati omului o solutie reala si sa-i explicati ce are de fapt. Happy hunting.
 
Ultima editare:

DeletedUser

Guest
Terminati cu decompilatoare, NASA si alte aiureli. Eu nu am gasit virus comun luat de pe internet (in orice forma ar fi el) care sa nu se scoata in 2 timpi si 3 miscari. Safe mode, combofix, hijackthis, malwarebytes si autoruns este tot ce ai nevoie si nu neaparat toate deodata, depinde de infectie. O extra verificare in registri este de asemenea recomandata, daca stii ce faci, evident. Spor.

Edit: Am citit si eu din urma si pentru respectiva problema (redirectionare reclame), ca si in cazul dragutului virus feisbuc - ala de trimite mailuri de nebun la toata lista cu link-uri la poze - pasii sunt urmatorii : download combofix de aici si numai de aici, mereu ultima versiune http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/. boot in safe mode, rulat combofix cu sau fara consola nu are importanta, se poate da skip la avertismentul de consola ca si la cea pt antivirus activ, desi e de preferat sa nu fie nici un antivirus instalat la momentul rularii. Isi face tata combofix treaba, restarteaza, apoi suplimentar se poate face o scanare completa cu malwarebytes de aici : http://www.malwarebytes.org/. Va place asa sa macaniti savant in nspe post-uri in loc sa-i dati omului o solutie reala si sa-i explicati ce are de fapt. Happy hunting.

Incercasem sa folosesc combofix si malwarebytes si inainte,dar nu in safe mode. Am facut ce ai spus acum ceva timp si pana acum nu a revenit problema. Multumesc mult de ajutor :D
 

DeletedUser10117

Guest
Nu folosesc antivirus si imi merge mai bine PC.Cand aveam antivirus imediat ma anunta ca am luat virusi si mi se misca greu PC.Acuma pot naviga unde vreau fara sa mai am restrictii si virusi zic eu ca nu am,deoarece inca nu mi s-a intmplat nimic la PC.
 

DeletedUser15496

Guest
Dupa tine asa..e bine fara antivirus ? :))
io am 4 programe de securitate in pc si nu "se misca greu"
 

DeletedUser14746

Guest
Dupa tine asa..e bine fara antivirus ? :))
io am 4 programe de securitate in pc si nu "se misca greu"

un pc fara antivirus e ca si cum ai merge la polul nord gol pusca :)) sau prin ploaie fara umbrela!

NU as recomanda nimanui sa nu foloseasca antivirus...diferenta dintre un PC cu si fara antivirus e enorma!
 

DeletedUser15496

Guest
un pc fara antivirus e ca si cum ai merge la polul nord gol pusca :)) sau prin ploaie fara umbrela!

NU as recomanda nimanui sa nu foloseasca antivirus...diferenta dintre un PC cu si fara antivirus e enorma!

evident...iti dai seama ce are individul acolo ? colcaie de virusi :))
 

DeletedUser3941

Guest
Pacat ca, cel putin in teorie, orice fiinta umana cu un coeficient de inteligenta peste 90 (la deviatie standard de 15) ar trebui sa poata folosi un sistem fara programe de securitate si fara a se infecta vreodata.
Desigur, programele alea cu "FREE $T€AM GAM€$" e cam greu de evitat ca e foarte tentante.:rolleyes:
 

DeletedUser

Guest
Pacat ca, cel putin in teorie, orice fiinta umana cu un coeficient de inteligenta peste 90 (la deviatie standard de 15) ar trebui sa poata folosi un sistem fara programe de securitate si fara a se infecta vreodata.
Desigur, programele alea cu "FREE $T€AM GAM€$" e cam greu de evitat ca e foarte tentante.:rolleyes:

Meh, realizezi ca poti fi virusat usor prin mess/skype foarte usor, nu ?
In special prin skype, mai ales daca esti intr-un call.
 

DeletedUser3941

Guest
Meh, realizezi ca poti fi virusat usor prin mess/skype foarte usor, nu ?
In special prin skype, mai ales daca esti intr-un call.

Si daca brusc ai un antivirus, nu mai poate nimeni sa exploateze skype-ul cat timp esti intr-un call, nu?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus